Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników to jedno z najważniejszych zagadnień w profesjonalnym ogrodnictwie. Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw, ponieważ mogą powodować wiele strat. Uszkadzają one rośliny, niszcząc je i obniżając ich wartość estetyczną, a także przenoszą groźne choroby. Dlatego ważne jest, aby móc w odpowiednim czasie zidentyfikować szkodnika w uprawie. Kliknij i przeczytaj więcej o różnych szkodnikach, wywołanych przez nie uszkodzeniach i możliwych sposobach ich zwalczania.

Chrząszcze, opuchlaki i pędraki

Opuchlak truskawkowiec
Opuchlak truskawkowiec
Opuchlak truskawkowiec Otiorhynchus sulcatus może powodować wiele szkód w szkółkach i uprawach owoców. Zwalczanie opuchlaka często odbywa się za pomocą pożytecznych organizmów.
Kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec występuje głównie w truskawkach, jeżynach i malinach. Wiosną w kwitnące truskawki składane są jaja. O jego obecności świadczą małe otwory w płatkach.
Chrabąszcz majowy
Chrabąszcz majowy
Chrabąszcz majowy Melolontha zawdzięcza swoją nazwę miesiącowi, w którym jest najczęściej spotykany. Kontrolowanie chrabąszcza jest trudne, ale na szczęście nie niemożliwe.
Ogrodnica niszczylistka
Ogrodnica niszczylistka
Ogrodnica niszczylistka Phyllopertha horticola może powodować poważne uszkodzenia wielu roślin sadowniczych i ozdobnych. Larwy żerują na korzeniach, a dorosłe osobniki — na liściach.
Guniak czerwczyk
Guniak czerwczyk
Guniak czerwczyk Amphimallon solstitiale zawdzięcza swoją nazwę miesiącowi, w którym jest najczęściej spotykany. Powoduje poważne uszkodzenia w szkółkach i na terenach zieleni.

Czerwce

Wełnowce
Wełnowce
Wełnowce występują w uprawach roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Istnieje wiele różnych gatunków, z których większość należy do rodzajów Planococcus i Pseudococcus.
Wełnowiec szklarniowy
Wełnowiec szklarniowy
Wełnowiec szklarniowy Pseudococcus viburni występuje w pomidorze, ale także w różnych roślinach ozdobnych, w tym w storczykach i pelargoniach.
Wełnowiec cytrusowiec
Wełnowiec cytrusowiec
Wełnowiec cytrusowiec Planococcus citri jest szczególnie szkodliwy w uprawach roślin ozdobnych (róże i gerbery) oraz rośliny doniczkowe (kalanchoe, ficus, szeflera i palmy).
Wełnowce długoogoniaste
Wełnowce długoogoniaste
Wełnowiec długoogoniasty, zwany również Pseudococcus longispinus, występuje głównie w orchideach, paprociach, dracenach, winogronach, awokado, jabłkach, cytrusach i krotonie.
Miseczniki
Miseczniki
Miseczniki występują zarówno w roślinach warzywnych, jak i ozdobnych i może powodować tutaj znaczne szkody, wysysając soki roślinne. Powoduje to zahamowanie wzrostu i żółknięcie liści.
Tarczniki
Tarczniki
Tarczniki mogą powodować poważne szkody w różnych uprawach. Dużym problemem jest to, że szkodnik ten jest trudny do opanowania z powodu grubej tarczy.

Gąsienice, motyle i ćmy

Skośnik pomidorowy
Skośnik pomidorowy
Skośnik pomidorowy Tuta absoluta atakuje uprawy pomidora w gruncie i pod osłonami. Jego larwy żerują na roślinach, powodując uszkodzenia liści (miny), łodyg oraz owoców.
Chrysodeixis chalcites
Chrysodeixis chalcites
Błyszczka Chrysodeixis chalcites jest jednym z najczęstszych szkodników w ogrodnictwie szklarniowym. Występuje głównie w papryce i pomidorach, ale występuje również w chryzantemie i gerberze.
Błyszczka jarzynówka
Błyszczka jarzynówka
Błyszczka jarzynówka Autographa występuje w Europie od kwietnia/maja do października/listopada, w uprawach truskawki, bakłażana, kapusty, papryki, pomidora i chryzantemy.
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pojawiła się w Polsce dosyć niedawno, ale bardzo szybko rozprzestrzenia się, powodując ogromne szkody w terenach zielonych, szkółkach i przydomowych ogrodach.
Duponchelia fovealis
Duponchelia fovealis
Gąsienice ćmy Duponchelia fovealis wyrządzają ogromne szkody w szklarniach. Atakują głównie rośliny ozdobne, takie jak gerbera, róża i begonia, ale mogą też pojawić się w uprawie papryki.
Piętnówka kapustnica
Piętnówka kapustnica
Piętnówka kapustnica Mamestra brassicae powoduje szkody nie tylko w uprawie kapusty, ale atakuje też słodką paprykę, sałatę, pomidora, chryzantemę i goździka.

Mączliki

Mączlik szklarniowy
Mączlik szklarniowy
Mączlik szklarniowy Trialeurodes vaporariorum, zwany też białą muchą, to jeden z najbardziej znanych szkodników w ogrodnictwie. Wywodzi się z obszarów objętych klimatem tropikalnym i subtropikalnym.
Mączlik ostroskrzydły
Mączlik ostroskrzydły
Mączlik ostroskrzydły Bemisia tabaci występował dawniej głównie na obszarach (sub)tropikalnych, ale obecnie spotykany jest na całym świecie, w wielu różnych uprawach.
Jak odróżnić mączlika szklarniowego od ostroskrzydłego?
Jak odróżnić mączlika szklarniowego od ostroskrzydłego?
Odróżnienie mączlika ostroskrzydłego od szklarniowego jest bardzo istotne, ponieważ oba szkodniki wymagają nieco innego podejścia w zwalczaniu.

Mszyce

Mszyce
Mszyce
Mszyce powodują poważne problemy w ogrodnictwie. Od zahamowania wzrostu młodych pędów, po rozprzestrzenianie się wirusów. Skuteczne zwalczanie mszyc jest zatem niezbędne.
Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana
Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana
Mszyca brzoskwiniowa Myzus persicae ma wiele roślin żywicielskich: ogórek, papryka, bakłażan, pomidor kwiaty cięte. Nie tylko uszkadza rośliny, ale może też przenosić wiele chorób wirusowych.
Mszyca burakowa
Mszyca burakowa
Mszyca burakowa (Aphis fabae), atakuje uprawy ogórka i fasoli, ale też rośliny ozdobne (alstroemeria, gerbera i róża). W szklarni natomiast mogą rozwijać się przez cały rok.
Mszyca ogórkowa
Mszyca ogórkowa
Mszyca ogórkowa Aphis gossypii może rozwijać się i wyrządzać dotkliwe szkody na ponad 700 różnych roślinach, w tym na ogórku, słodkiej papryce, truskawce i chryzantemie.
Mszyca różana
Mszyca różana
Mszyca różana Macrosiphum rosae jest gatunkiem mszycy, który, jak sama nazwa wskazuje, występuje w uprawie różnych rodzajów róż. Mszyca uszkadza rośliny na kilka sposobów.
Mszyca śliwkowo-kocankowa
Mszyca śliwkowo-kocankowa
Mszyca śliwowo-kocankowa Brachycaudus helichrysi występuje głównie w gatunkach Prunus, ale jest też spotykana u Asteraceae i Boraginaceae. Mszyca ta może już wczesną wiosną wyrządzić wiele szkód.
Mszyca plamista
Mszyca plamista
Mszyca szklarniowa plamista wyrządza duże szkody w uprawach roślin ozdobnych, takich jak begonia, chryzantema i fuksja oraz w uprawach warzywnych.
Mszyca ziemniaczana średnia - zwalczanie
Mszyca ziemniaczana średnia — zwalczanie
Mszyca ziemniaczana średnia (Aulacorthum solani) powoduje zahamowanie wzrostu roślin, deformacje i ryzyko wystąpienia chorób wirusowych.
Mszyca ziemniaczana smugowa - zwalczanie
Mszyca ziemniaczana smugowa — zwalczanie
Mszyca ziemniaczana smugowa (Macrosiphum euphorbiae) powoduje zahamowanie wzrostu roślin, deformacje i ryzyko wystąpienia chorób wirusowych.

Muchówki

Muszka plamoskrzydła
Muszka plamoskrzydła
Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii stanowi duże zagrożenie dla upraw owoców miękkich. Szkodnik atakuje zarówno niedojrzałe, jak i dojrzałe owoce truskawki, borówki amerykańskiej, maliny, a także wiśni i czereśni.
Miniarki
Miniarki
Miniarki występują głównie w uprawach roślin ozdobnych, ale można je również znaleźć w niektórych uprawach warzyw. Najczęściej spotyka się kilka gatunków miniarek.
Miniarka ciepłolubka
Miniarka ciepłolubka
Miniarka ciepłolubka Liriomyza trifolii jest, obok miniarki psiakowianki i miniarki szklarniówki, najczęściej występującą w Europie miniarką, pochodzącą z Ameryki.
Miniarka psiankowianka
Miniarka psiankowianka
Miniarka psiankowianka (Liriomyza bryoniae) stanowi problem w uprawie pomidorów, papryki, sałaty, melona, gerbery i chryzantemy. Larwy wyjadają miny w liściach, co zaburza rozwój i wzrost roślin.
Miniarka szklarniówka
Miniarka szklarniówka
Miniarka szklarniówka (Liriomyza huidobrensis) występuje na różnych roślinach warzywnych i ozdobnych, w tym słodkiej papryce, pomidorze, sałacie, kapuście, gerberze i chryzantemie.
Doniczkowce (Lyprauta i Proceroplatus)
Doniczkowce (Lyprauta i Proceroplatus)
Doniczkowce to szkodliwe muchówki będące poważnym problemem w uprawie storczyków. Larwy gatunków Lyprauta i Proceroplatus są głównymi sprawcami uszkodzeń u storczyków doniczkowych.
Ziemiórki
Ziemiórki
Ziemiórka Sciara analis występuje w wilgotnych miejscach i żywi się martwą materią organiczną, ale przy braku tego pożywienia atakuje również korzenie żywych roślin.

Nicienie

Guzak północny
Guzak północny
Guzak północny (Meloidogyne), znany również pod nazwą mątwik korzeniowy jest pasożytniczym nicieniem roślinnym, który atakuje korzenie roślin.
Korzeniak szkodliwy
Korzeniak szkodliwy
Korzeniak szkodliwy Pratylenchus penetrans to nicień, atakujący korzenie roślin.

Przędziorki

Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae jest najczęściej spotykanym gatunkiem przędziorka. Ten typ przędziorka rozmnaża się szybko i w dużych ilościach, jest więc wyjątkowo trudny do opanowania.
Fałszywe przędziorki
Fałszywe przędziorki
Fałszywy przędziorek występuje na całym świecie w wielu różnych uprawach. Przypomina zwykłego przędziorka szklarniowego, ale pochodzi z innej rodziny, Tenuipalpidae.

Roztocze

Roztocze
Roztocze
Istnieje kilka gatunków roztoczy powodujących szkody w uprawach. Najczęściej występujące gatunki to Phytononemus pallidus, Polyphagotarsonemus latus i Tarsonemus violae.
Roztocz Steneotarsonemus laticeps
Roztocz Steneotarsonemus laticeps
Roztocz narcyzowy, zwany również Steneotarsonemus laticeps, jest szkodnikiem występującym głównie w uprawie amarylisa. Może spowodować bardzo poważne szkody.
Roztocz truskawkowiec
Roztocz truskawkowiec
Roztocz truskawkowiec, zwany również Phytonemus pallidus, powoduje wiele uszkodzeń roślin ozdobnych. Szczególnie w cyklamenie, gerberze, fuksji, begonii i chryzantemie, ale także w uprawach truskawek.
Roztocz szklarniowiec
Roztocz szklarniowiec
Roztocz szklarniowy Polyphagotarsonemus latus spotykany jest na całym świecie, ale w Europie występuje głównie w szklarniach. Papryka, bakłażan, pomidor i ogórek są szczególnie podatne na jego atak.
Rhizoglyphus robini
Rhizoglyphus robini
W wielu roślinach cebulowych roztocze Rhizoglyphus Robini wyrządza wielkie szkody, zwłaszcza w uprawach lilii, frezji, mieczyka, Eucharis, Glorosia i Hippeastrum.
Pordzewiacz pomidorowy
Pordzewiacz pomidorowy
Pordzewiacz pomidorowy Aculops lycopersici to niewielki roztocz i niewidoczny gołym okiem. Szkody spowodowane przez tego szkodnika polegają początkowo na brązowieniu łodyg pomidora.

Wciornastki

Wciornastki
Wciornastki
Wciornastki powodują poważne problemy w różnych uprawach ogrodniczych. Istnieje wiele różnych gatunków wciornastków, z których każdy ma inny wygląd i wzór uszkodzeń. Poznaj gatunki wciornastków występujące w ogrodnictwie.
Wciornastek cieplarek
Wciornastek cieplarek
Wciornastek cieplarek lub wciornastek paskowany, znany również jako Parthenothrips dracaena występuje głównie na roślinach ozdobnych, takich jak fikus, hedera czy storczyk. Atakuje on uprawę, uszkadzając liście roślin i obniżając ich wartość estetyczną.
Wciornastek zachodni - Frankliniella occidentalis
Wciornastek zachodni — Frankliniella occidentalis
Wciornastek zachodni Frankliniella occidentalis, jest jednym z najbardziej szkodliwych owadów w ogrodnictwie. Występuje głównie w chryzantemie, słodkiej papryce, bakłażanie i ogórku.
Wciornastek Frankliniella intonsa
Wciornastek Frankliniella intonsa
Wciornastki Frankliniella intonsa, występują głównie w roślinach kwiatowych. Ten gatunek wciornastków żeruje na szerokiej gamie roślin żywicielskich i występuje w różnych roślinach ozdobnych.
Wciornastek różówek - Thrips fuscipennis
Wciornastek różówek — Thrips fuscipennis
Wciornastek różówek Thrips fuscipennis występuje najczęściej w różach i choć nie jest on najbardziej szkodliwym gatunkiem wciornastka, warto wiedzieć, jak go rozpoznać i zwalczać.
Wciornastek tytoniowiec - Thrips tabaci
Wciornastek tytoniowiec — Thrips tabaci
Wciornastek tytonowiec Thrips tabaci jest popularny na całym świecie. Szkodnik ten występuje zarówno w uprawach roślin ozdobnych (chryzantema, gerbera, róża, goździk), jak i warzyw (ogórki, pomidory, papryka i bakłażan).
Wciornastek japoński — Thrips setosus
Wciornastek japoński — Thrips setosus
Od 2014 roku japońskie wciornastki pojawiły się także w Europie. Ten gatunek wciornastka występuje głównie w hortensji, ale owady te coraz częściej występują także w innych uprawach.
Wciornastek amerykański - Echinothrips americanus
Wciornastek amerykański — Echinothrips americanus
Wciornastek amerykański, Echinothrips americanus wyrządza najwięcej szkód w roślinach ozdobnych, ale również w warzywach takich jak słodka papryka, ogórek i bakłażan.
Wciornastek Chaetanaphothrips orchidii
Wciornastek anturiowiec — Chaetanaphothrips orchidii
Wciornastek anturiowiec Chaetanaphothrips orchidii występuje w uprawach anturium, cyklamena, begonii, chryzantemy i storczyka. Również ten gatunek wciornastka powoduje deformację i oszpecenie kwiatów oraz liści.
Wciornastek w chryzantemach - zwalczanie
Wciornastek w chryzantemach
Wciornastek w chryzantemach jest jednym z najgroźniejszych szkodników tej uprawy, a jego obecność w uprawie prowadzi do znacznego oszpecenia roślin. Może to skutkować nawet całkowitą dyskwalifikacją chryzantemy jako materiału handlowego.

Inne

Pluskiwaki równoskrzydłe
Pluskiwaki równoskrzydłe
Pluskwiaki równoskrzydłe, zwane skoczkami, wysysają z komórek sok roślinny, tworząc rzędy większych i mniejszych białych plam na liściach, kwiatach i owocach rośliny.
Pluskwiaki różnoskrzydłe
Pluskwiaki różnoskrzydłe
Istnieje wiele różnych gatunków pluskwiaków, niektóre z nich są szkodliwe, inne zaś pożyteczne. Szkodliwe pluskwiaki występują zarówno w uprawach roślin ozdobnych, jak i warzyw i drobnych owoców.
Nesidiocoris
Nesidiocoris
Drapieżny pluskwiak Nesidiocoris tenuis — popularnie znany jako "Nesi" - stanowi poważny problem w uprawie pomidorów. Jest to silniejszy "siostrzeniec" znanego Macrolophusa.
Skoczogonki
Skoczogonki
Skoczogonki to owady żerujące na materiale organicznym, szczególnie w górnej warstwie gleby. Żywią się między innymi grzybami, algami, mchem i martwymi liśćmi. Na początku może się to wydawać pozytywne, ale ma to wpływ na korzenie żywych roślin.
Stonoga murowa
Stonoga murowa
Stonogi to małe skorupiaki, które są powszechne w wilgotnych miejscach, np. w glebie. Zasadniczo stonogi odżywiają się głównie martwą materią roślinną, ale w szklarniach czasami zagnieżdżają się na żywej materii roślinnej, powodując szkody w uprawach.
Nezara zieloną (Nezara viridula)
Jak zwalczać nezarę zieloną (Nezara viridula)?
Nezara zielona jest stosunkowo nowym szkodnikiem. Szkodnik ten w ogrodnictwie pojawia się głównie w uprawach papryki. Dowiedz się więcej na jej temat.

Biologiczne zwalczanie szkodników

Podstawą biologicznego zwalczania szkodników jest sygnalizacja, która ułatwia na wczesne wykrycie oraz poprawne zidentyfikowanie gatunku, który zaatakował uprawę. Taśmy oraz tablice sygnalizacyjne, wykorzystywane do kontroli populacji szkodnika, stanowią także pierwszy, mechaniczny sposób jego zwalczania. Pozwalają także na ocenę efektywności zastosowanego planu jego kontroli, poprzez szacowanie liczebności szkodnika w uprawie przed i po podjęciu działań.

Biologiczne zwalczanie szkodników obejmuje również stosowanie pułapek feromonowych, które poprzez wydzielanie substancji zapachowych powodują dezorientację owadów oraz znacznie utrudniają ich rozmnażanie. Wysoką skutecznością wyróżnia ją się również naturalni wrogowie, czyli organizmy pożyteczne, pasożytujące szkodniki lub żywiące się nimi. Dobrą alternatywą dla oprysków chemicznych są również tzw. opryski biologiczne na bazie substancji zawierających pożyteczne bakterie i grzyby.

Jak rozpoznać szkodnika?

Aby trafnie rozpoznać szkodnika, który zaatakował Twoją uprawę, należy w pierwszej kolejności zadbać o skuteczną sygnalizację. W tym celu należy rozmieścić w uprawie odpowiednie taśmy i tablice lepowe, pamiętając o tym, że różne kolory taśm pozwalają na wyłapywanie różnych szkodników. Żółte taśmy i tablice pozwalają na monitoring mączlików, mszyc, skoczków, motyli i miniarek, niebieskie – wciornastka, czarne – skośnika pomidorowego. Do szacowania liczebności szkodnika w uprawie wykorzystywane są tablice lepowe, na które nadrukowane są podziałki w kształcie kwadratów. Pozwalają one na sprawdzanie wielkości populacji, poprzez porównywanie ilości wyłapanych osobników na jednym kwadracie w różnych odstępach czasowych.

Wyłapane za pomocą taśm i tablic szkodniki łatwo rozpoznać, korzystając z powyższego kompendium. W pierwszej kolejności określ rodzaj szkodnika (np. czy to mączlik, czy wciornastek), a dalej przyjrzyj się jego poszczególnym podgatunkom, aby trafnie określić jego gatunek (np. mączlik szklarniowy lub ostroskrzydły) i dobrać strategię jego zwalczania. Jeśli nie jesteś pewien, jaki szkodnik zaatakował Twoją uprawę i nie wiesz, jak go zwalczać – skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy wesprą Cię swoją wiedzą i doświadczeniem.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Dominika Strzempa

Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników to jedno z najważniejszych zagadnień w profesjonalnym ogrodnictwie. Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw, ponieważ mogą powodować wiele strat. Uszkadzają one rośliny, niszcząc je i obniżając ich wartość estetyczną, a także przenoszą groźne choroby. Dlatego ważne jest, aby móc w odpowiednim czasie zidentyfikować szkodnika w uprawie. Kliknij i przeczytaj więcej o różnych szkodnikach, wywołanych przez nie uszkodzeniach i możliwych sposobach ich zwalczania.

Chrząszcze, opuchlaki i pędraki

Opuchlak truskawkowiec
Opuchlak truskawkowiec
Opuchlak truskawkowiec Otiorhynchus sulcatus może powodować wiele szkód w szkółkach i uprawach owoców. Zwalczanie opuchlaka często odbywa się za pomocą pożytecznych organizmów.
Kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec występuje głównie w truskawkach, jeżynach i malinach. Wiosną w kwitnące truskawki składane są jaja. O jego obecności świadczą małe otwory w płatkach.
Chrabąszcz majowy
Chrabąszcz majowy
Chrabąszcz majowy Melolontha zawdzięcza swoją nazwę miesiącowi, w którym jest najczęściej spotykany. Kontrolowanie chrabąszcza jest trudne, ale na szczęście nie niemożliwe.
Ogrodnica niszczylistka
Ogrodnica niszczylistka
Ogrodnica niszczylistka Phyllopertha horticola może powodować poważne uszkodzenia wielu roślin sadowniczych i ozdobnych. Larwy żerują na korzeniach, a dorosłe osobniki — na liściach.
Guniak czerwczyk
Guniak czerwczyk
Guniak czerwczyk Amphimallon solstitiale zawdzięcza swoją nazwę miesiącowi, w którym jest najczęściej spotykany. Powoduje poważne uszkodzenia w szkółkach i na terenach zieleni.

Czerwce

Wełnowce
Wełnowce
Wełnowce występują w uprawach roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Istnieje wiele różnych gatunków, z których większość należy do rodzajów Planococcus i Pseudococcus.
Wełnowiec szklarniowy
Wełnowiec szklarniowy
Wełnowiec szklarniowy Pseudococcus viburni występuje w pomidorze, ale także w różnych roślinach ozdobnych, w tym w storczykach i pelargoniach.
Wełnowiec cytrusowiec
Wełnowiec cytrusowiec
Wełnowiec cytrusowiec Planococcus citri jest szczególnie szkodliwy w uprawach roślin ozdobnych (róże i gerbery) oraz rośliny doniczkowe (kalanchoe, ficus, szeflera i palmy).
Wełnowce długoogoniaste
Wełnowce długoogoniaste
Wełnowiec długoogoniasty, zwany również Pseudococcus longispinus, występuje głównie w orchideach, paprociach, dracenach, winogronach, awokado, jabłkach, cytrusach i krotonie.
Miseczniki
Miseczniki
Miseczniki występują zarówno w roślinach warzywnych, jak i ozdobnych i może powodować tutaj znaczne szkody, wysysając soki roślinne. Powoduje to zahamowanie wzrostu i żółknięcie liści.
Tarczniki
Tarczniki
Tarczniki mogą powodować poważne szkody w różnych uprawach. Dużym problemem jest to, że szkodnik ten jest trudny do opanowania z powodu grubej tarczy.

Gąsienice, motyle i ćmy

Skośnik pomidorowy
Skośnik pomidorowy
Skośnik pomidorowy Tuta absoluta atakuje uprawy pomidora w gruncie i pod osłonami. Jego larwy żerują na roślinach, powodując uszkodzenia liści (miny), łodyg oraz owoców.
Chrysodeixis chalcites
Chrysodeixis chalcites
Błyszczka Chrysodeixis chalcites jest jednym z najczęstszych szkodników w ogrodnictwie szklarniowym. Występuje głównie w papryce i pomidorach, ale występuje również w chryzantemie i gerberze.
Błyszczka jarzynówka
Błyszczka jarzynówka
Błyszczka jarzynówka Autographa występuje w Europie od kwietnia/maja do października/listopada, w uprawach truskawki, bakłażana, kapusty, papryki, pomidora i chryzantemy.
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pojawiła się w Polsce dosyć niedawno, ale bardzo szybko rozprzestrzenia się, powodując ogromne szkody w terenach zielonych, szkółkach i przydomowych ogrodach.
Duponchelia fovealis
Duponchelia fovealis
Gąsienice ćmy Duponchelia fovealis wyrządzają ogromne szkody w szklarniach. Atakują głównie rośliny ozdobne, takie jak gerbera, róża i begonia, ale mogą też pojawić się w uprawie papryki.
Piętnówka kapustnica
Piętnówka kapustnica
Piętnówka kapustnica Mamestra brassicae powoduje szkody nie tylko w uprawie kapusty, ale atakuje też słodką paprykę, sałatę, pomidora, chryzantemę i goździka.

Mączliki

Mączlik szklarniowy
Mączlik szklarniowy
Mączlik szklarniowy Trialeurodes vaporariorum, zwany też białą muchą, to jeden z najbardziej znanych szkodników w ogrodnictwie. Wywodzi się z obszarów objętych klimatem tropikalnym i subtropikalnym.
Mączlik ostroskrzydły
Mączlik ostroskrzydły
Mączlik ostroskrzydły Bemisia tabaci występował dawniej głównie na obszarach (sub)tropikalnych, ale obecnie spotykany jest na całym świecie, w wielu różnych uprawach.
Jak odróżnić mączlika szklarniowego od ostroskrzydłego?
Jak odróżnić mączlika szklarniowego od ostroskrzydłego?
Odróżnienie mączlika ostroskrzydłego od szklarniowego jest bardzo istotne, ponieważ oba szkodniki wymagają nieco innego podejścia w zwalczaniu.

Mszyce

Mszyce
Mszyce
Mszyce powodują poważne problemy w ogrodnictwie. Od zahamowania wzrostu młodych pędów, po rozprzestrzenianie się wirusów. Skuteczne zwalczanie mszyc jest zatem niezbędne.
Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana
Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana
Mszyca brzoskwiniowa Myzus persicae ma wiele roślin żywicielskich: ogórek, papryka, bakłażan, pomidor kwiaty cięte. Nie tylko uszkadza rośliny, ale może też przenosić wiele chorób wirusowych.
Mszyca burakowa
Mszyca burakowa
Mszyca burakowa (Aphis fabae), atakuje uprawy ogórka i fasoli, ale też rośliny ozdobne (alstroemeria, gerbera i róża). W szklarni natomiast mogą rozwijać się przez cały rok.
Mszyca ogórkowa
Mszyca ogórkowa
Mszyca ogórkowa Aphis gossypii może rozwijać się i wyrządzać dotkliwe szkody na ponad 700 różnych roślinach, w tym na ogórku, słodkiej papryce, truskawce i chryzantemie.
Mszyca różana
Mszyca różana
Mszyca różana Macrosiphum rosae jest gatunkiem mszycy, który, jak sama nazwa wskazuje, występuje w uprawie różnych rodzajów róż. Mszyca uszkadza rośliny na kilka sposobów.
Mszyca śliwkowo-kocankowa
Mszyca śliwkowo-kocankowa
Mszyca śliwowo-kocankowa Brachycaudus helichrysi występuje głównie w gatunkach Prunus, ale jest też spotykana u Asteraceae i Boraginaceae. Mszyca ta może już wczesną wiosną wyrządzić wiele szkód.
Mszyca plamista
Mszyca plamista
Mszyca szklarniowa plamista wyrządza duże szkody w uprawach roślin ozdobnych, takich jak begonia, chryzantema i fuksja oraz w uprawach warzywnych.
Mszyca ziemniaczana średnia - zwalczanie
Mszyca ziemniaczana średnia — zwalczanie
Mszyca ziemniaczana średnia (Aulacorthum solani) powoduje zahamowanie wzrostu roślin, deformacje i ryzyko wystąpienia chorób wirusowych.
Mszyca ziemniaczana smugowa - zwalczanie
Mszyca ziemniaczana smugowa — zwalczanie
Mszyca ziemniaczana smugowa (Macrosiphum euphorbiae) powoduje zahamowanie wzrostu roślin, deformacje i ryzyko wystąpienia chorób wirusowych.

Muchówki

Muszka plamoskrzydła
Muszka plamoskrzydła
Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii stanowi duże zagrożenie dla upraw owoców miękkich. Szkodnik atakuje zarówno niedojrzałe, jak i dojrzałe owoce truskawki, borówki amerykańskiej, maliny, a także wiśni i czereśni.
Miniarki
Miniarki
Miniarki występują głównie w uprawach roślin ozdobnych, ale można je również znaleźć w niektórych uprawach warzyw. Najczęściej spotyka się kilka gatunków miniarek.
Miniarka ciepłolubka
Miniarka ciepłolubka
Miniarka ciepłolubka Liriomyza trifolii jest, obok miniarki psiakowianki i miniarki szklarniówki, najczęściej występującą w Europie miniarką, pochodzącą z Ameryki.
Miniarka psiankowianka
Miniarka psiankowianka
Miniarka psiankowianka (Liriomyza bryoniae) stanowi problem w uprawie pomidorów, papryki, sałaty, melona, gerbery i chryzantemy. Larwy wyjadają miny w liściach, co zaburza rozwój i wzrost roślin.
Miniarka szklarniówka
Miniarka szklarniówka
Miniarka szklarniówka (Liriomyza huidobrensis) występuje na różnych roślinach warzywnych i ozdobnych, w tym słodkiej papryce, pomidorze, sałacie, kapuście, gerberze i chryzantemie.
Doniczkowce (Lyprauta i Proceroplatus)
Doniczkowce (Lyprauta i Proceroplatus)
Doniczkowce to szkodliwe muchówki będące poważnym problemem w uprawie storczyków. Larwy gatunków Lyprauta i Proceroplatus są głównymi sprawcami uszkodzeń u storczyków doniczkowych.
Ziemiórki
Ziemiórki
Ziemiórka Sciara analis występuje w wilgotnych miejscach i żywi się martwą materią organiczną, ale przy braku tego pożywienia atakuje również korzenie żywych roślin.

Nicienie

Guzak północny
Guzak północny
Guzak północny (Meloidogyne), znany również pod nazwą mątwik korzeniowy jest pasożytniczym nicieniem roślinnym, który atakuje korzenie roślin.
Korzeniak szkodliwy
Korzeniak szkodliwy
Korzeniak szkodliwy Pratylenchus penetrans to nicień, atakujący korzenie roślin.

Przędziorki

Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae jest najczęściej spotykanym gatunkiem przędziorka. Ten typ przędziorka rozmnaża się szybko i w dużych ilościach, jest więc wyjątkowo trudny do opanowania.
Fałszywe przędziorki
Fałszywe przędziorki
Fałszywy przędziorek występuje na całym świecie w wielu różnych uprawach. Przypomina zwykłego przędziorka szklarniowego, ale pochodzi z innej rodziny, Tenuipalpidae.

Roztocze

Roztocze
Roztocze
Istnieje kilka gatunków roztoczy powodujących szkody w uprawach. Najczęściej występujące gatunki to Phytononemus pallidus, Polyphagotarsonemus latus i Tarsonemus violae.
Roztocz Steneotarsonemus laticeps
Roztocz Steneotarsonemus laticeps
Roztocz narcyzowy, zwany również Steneotarsonemus laticeps, jest szkodnikiem występującym głównie w uprawie amarylisa. Może spowodować bardzo poważne szkody.
Roztocz truskawkowiec
Roztocz truskawkowiec
Roztocz truskawkowiec, zwany również Phytonemus pallidus, powoduje wiele uszkodzeń roślin ozdobnych. Szczególnie w cyklamenie, gerberze, fuksji, begonii i chryzantemie, ale także w uprawach truskawek.
Roztocz szklarniowiec
Roztocz szklarniowiec
Roztocz szklarniowy Polyphagotarsonemus latus spotykany jest na całym świecie, ale w Europie występuje głównie w szklarniach. Papryka, bakłażan, pomidor i ogórek są szczególnie podatne na jego atak.
Rhizoglyphus robini
Rhizoglyphus robini
W wielu roślinach cebulowych roztocze Rhizoglyphus Robini wyrządza wielkie szkody, zwłaszcza w uprawach lilii, frezji, mieczyka, Eucharis, Glorosia i Hippeastrum.
Pordzewiacz pomidorowy
Pordzewiacz pomidorowy
Pordzewiacz pomidorowy Aculops lycopersici to niewielki roztocz i niewidoczny gołym okiem. Szkody spowodowane przez tego szkodnika polegają początkowo na brązowieniu łodyg pomidora.

Wciornastki

Wciornastki
Wciornastki
Wciornastki powodują poważne problemy w różnych uprawach ogrodniczych. Istnieje wiele różnych gatunków wciornastków, z których każdy ma inny wygląd i wzór uszkodzeń. Poznaj gatunki wciornastków występujące w ogrodnictwie.
Wciornastek cieplarek
Wciornastek cieplarek
Wciornastek cieplarek lub wciornastek paskowany, znany również jako Parthenothrips dracaena występuje głównie na roślinach ozdobnych, takich jak fikus, hedera czy storczyk. Atakuje on uprawę, uszkadzając liście roślin i obniżając ich wartość estetyczną.
Wciornastek zachodni - Frankliniella occidentalis
Wciornastek zachodni — Frankliniella occidentalis
Wciornastek zachodni Frankliniella occidentalis, jest jednym z najbardziej szkodliwych owadów w ogrodnictwie. Występuje głównie w chryzantemie, słodkiej papryce, bakłażanie i ogórku.
Wciornastek Frankliniella intonsa
Wciornastek Frankliniella intonsa
Wciornastki Frankliniella intonsa, występują głównie w roślinach kwiatowych. Ten gatunek wciornastków żeruje na szerokiej gamie roślin żywicielskich i występuje w różnych roślinach ozdobnych.
Wciornastek różówek - Thrips fuscipennis
Wciornastek różówek — Thrips fuscipennis
Wciornastek różówek Thrips fuscipennis występuje najczęściej w różach i choć nie jest on najbardziej szkodliwym gatunkiem wciornastka, warto wiedzieć, jak go rozpoznać i zwalczać.
Wciornastek tytoniowiec - Thrips tabaci
Wciornastek tytoniowiec — Thrips tabaci
Wciornastek tytonowiec Thrips tabaci jest popularny na całym świecie. Szkodnik ten występuje zarówno w uprawach roślin ozdobnych (chryzantema, gerbera, róża, goździk), jak i warzyw (ogórki, pomidory, papryka i bakłażan).
Wciornastek japoński — Thrips setosus
Wciornastek japoński — Thrips setosus
Od 2014 roku japońskie wciornastki pojawiły się także w Europie. Ten gatunek wciornastka występuje głównie w hortensji, ale owady te coraz częściej występują także w innych uprawach.
Wciornastek amerykański - Echinothrips americanus
Wciornastek amerykański — Echinothrips americanus
Wciornastek amerykański, Echinothrips americanus wyrządza najwięcej szkód w roślinach ozdobnych, ale również w warzywach takich jak słodka papryka, ogórek i bakłażan.
Wciornastek Chaetanaphothrips orchidii
Wciornastek anturiowiec — Chaetanaphothrips orchidii
Wciornastek anturiowiec Chaetanaphothrips orchidii występuje w uprawach anturium, cyklamena, begonii, chryzantemy i storczyka. Również ten gatunek wciornastka powoduje deformację i oszpecenie kwiatów oraz liści.
Wciornastek w chryzantemach - zwalczanie
Wciornastek w chryzantemach
Wciornastek w chryzantemach jest jednym z najgroźniejszych szkodników tej uprawy, a jego obecność w uprawie prowadzi do znacznego oszpecenia roślin. Może to skutkować nawet całkowitą dyskwalifikacją chryzantemy jako materiału handlowego.

Inne

Pluskiwaki równoskrzydłe
Pluskiwaki równoskrzydłe
Pluskwiaki równoskrzydłe, zwane skoczkami, wysysają z komórek sok roślinny, tworząc rzędy większych i mniejszych białych plam na liściach, kwiatach i owocach rośliny.
Pluskwiaki różnoskrzydłe
Pluskwiaki różnoskrzydłe
Istnieje wiele różnych gatunków pluskwiaków, niektóre z nich są szkodliwe, inne zaś pożyteczne. Szkodliwe pluskwiaki występują zarówno w uprawach roślin ozdobnych, jak i warzyw i drobnych owoców.
Nesidiocoris
Nesidiocoris
Drapieżny pluskwiak Nesidiocoris tenuis — popularnie znany jako "Nesi" - stanowi poważny problem w uprawie pomidorów. Jest to silniejszy "siostrzeniec" znanego Macrolophusa.
Skoczogonki
Skoczogonki
Skoczogonki to owady żerujące na materiale organicznym, szczególnie w górnej warstwie gleby. Żywią się między innymi grzybami, algami, mchem i martwymi liśćmi. Na początku może się to wydawać pozytywne, ale ma to wpływ na korzenie żywych roślin.
Stonoga murowa
Stonoga murowa
Stonogi to małe skorupiaki, które są powszechne w wilgotnych miejscach, np. w glebie. Zasadniczo stonogi odżywiają się głównie martwą materią roślinną, ale w szklarniach czasami zagnieżdżają się na żywej materii roślinnej, powodując szkody w uprawach.
Nezara zieloną (Nezara viridula)
Jak zwalczać nezarę zieloną (Nezara viridula)?
Nezara zielona jest stosunkowo nowym szkodnikiem. Szkodnik ten w ogrodnictwie pojawia się głównie w uprawach papryki. Dowiedz się więcej na jej temat.

Biologiczne zwalczanie szkodników

Podstawą biologicznego zwalczania szkodników jest sygnalizacja, która ułatwia na wczesne wykrycie oraz poprawne zidentyfikowanie gatunku, który zaatakował uprawę. Taśmy oraz tablice sygnalizacyjne, wykorzystywane do kontroli populacji szkodnika, stanowią także pierwszy, mechaniczny sposób jego zwalczania. Pozwalają także na ocenę efektywności zastosowanego planu jego kontroli, poprzez szacowanie liczebności szkodnika w uprawie przed i po podjęciu działań.

Biologiczne zwalczanie szkodników obejmuje również stosowanie pułapek feromonowych, które poprzez wydzielanie substancji zapachowych powodują dezorientację owadów oraz znacznie utrudniają ich rozmnażanie. Wysoką skutecznością wyróżnia ją się również naturalni wrogowie, czyli organizmy pożyteczne, pasożytujące szkodniki lub żywiące się nimi. Dobrą alternatywą dla oprysków chemicznych są również tzw. opryski biologiczne na bazie substancji zawierających pożyteczne bakterie i grzyby.

Jak rozpoznać szkodnika?

Aby trafnie rozpoznać szkodnika, który zaatakował Twoją uprawę, należy w pierwszej kolejności zadbać o skuteczną sygnalizację. W tym celu należy rozmieścić w uprawie odpowiednie taśmy i tablice lepowe, pamiętając o tym, że różne kolory taśm pozwalają na wyłapywanie różnych szkodników. Żółte taśmy i tablice pozwalają na monitoring mączlików, mszyc, skoczków, motyli i miniarek, niebieskie – wciornastka, czarne – skośnika pomidorowego. Do szacowania liczebności szkodnika w uprawie wykorzystywane są tablice lepowe, na które nadrukowane są podziałki w kształcie kwadratów. Pozwalają one na sprawdzanie wielkości populacji, poprzez porównywanie ilości wyłapanych osobników na jednym kwadracie w różnych odstępach czasowych.

Wyłapane za pomocą taśm i tablic szkodniki łatwo rozpoznać, korzystając z powyższego kompendium. W pierwszej kolejności określ rodzaj szkodnika (np. czy to mączlik, czy wciornastek), a dalej przyjrzyj się jego poszczególnym podgatunkom, aby trafnie określić jego gatunek (np. mączlik szklarniowy lub ostroskrzydły) i dobrać strategię jego zwalczania. Jeśli nie jesteś pewien, jaki szkodnik zaatakował Twoją uprawę i nie wiesz, jak go zwalczać – skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy wesprą Cię swoją wiedzą i doświadczeniem.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Dominika Strzempa