Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Integrowana ochrona roślin

Co to jest zintegrowane zarządzanie szkodnikami?

Czas czytania: 3 min. | Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022

Integrowana ochrona roślin jest odpowiedzią na rosnącą presję konsumentów w zakresie zrównoważonej produkcji żywności oraz zwiększającą się odporność szkodników na działanie substancji chemicznych. Pojęcia takie jak zrównoważony rozwój, ochrona środowiska czy bezpieczeństwo żywności zagościły na dobre we współczesnym ogrodnictwie, stanowiąc istotną przewagę konkurencyjną nowoczesnych gospodarstw ogrodniczych. Odgrywają one coraz większą rolę podczas podejmowania decyzji zakupowych przez producentów, pozwalając na zwiększenie sprzedaży owoców i warzyw, produkowanych w sposób zrównoważony oraz osiągnięcie wyższych cen. Co to jest integrowana ochrona roślin?

Trendowi temu odpowiada stosowanie biologicznych środków ochrony roślin, bazujących na dobroczynnym działaniu pożytecznych bakterii i grzybów oraz owadów pożytecznych. I choć biologiczne rozwiązania wykazują się wysoką skutecznością w ochronie roślin, aby chronić uprawy w sposób kompleksowy, stworzony został koncept integrowanej ochrony roślin. Łączy on najważniejsze zalety biologicznych oraz chemicznych sposób ochrony uprawy. Kombinacja ta pozwala na osiągnięcie maksymalnej efektywności w zwalczaniu patogenów i jednocześnie zapobiega ich uodparnianiu się na działanie pestycydów. Dzięki temu stosowany w ograniczonym stopniu pakiet środków chemicznych pozostaje maksymalnie długo efektywny.

Zalety integrowanej ochrony roślin:

 zmniejszenie ilości środków chemicznych, stosowanych do ochrony roślin
 zmniejszenie ilości pozostałości środków chemicznych w owocach

 zwiększenie jakości produkowanych warzyw i owoców
 zapobieganie uodparnianiu się szkodników na działanie pestycydówW ROYAL BRINKMAN STOSUJEMY ZAŁOŻENIA INTEGROWANEJ OCHRONY ROŚLIN W PRODUKCJI:WARZYW
SZKLARNIOWYCH

OWOCÓW
JAGODOWYCH

ROŚLIN
OZDOBNYCH

UPRAW
SADOWNICZYCH


Metody integrowanej ochrony roślin:


 zachowanie wysokiego standardu higieny i dezynfekcji
 monitoring i sygnalizacja szkodników, za pomocą taśm i tablic sygnalizacyjnych
 mechaniczne odławianie szkodników za pomocą tablic i siatek
 prewencyjne oraz interwencyjne budowanie populacji gatunków pożytecznych
 stosowanie biologicznych środków ochrony roślin, bazujących na pożytecznych bakteriach i grzybach
 opryski pestycydami o działaniu selektywnym (zwalczające jedynie określone gatunki patogenów)
 ogniskowe opryski pestycydami o działaniu nieselektywnym

Biologiczne środki ochrony roślin:

Integrowana ochrona roślin krok po kroku

Integrowana ochrona roślin obejmuje trzy kroki:

1. Prewencję: aby w jak największym stopniu zapobiegać występowaniu w uprawach chorób, szkodników i chwastów, należy stosować środki zaradcze. Należy tu wziąć pod uwagę wybór odmian, płodozmian, higienę w przedsiębiorstwie i dobry materiał wyjściowy, nawożenie, irygację, międzyplon, śródplon czy stymulowanie naturalnych wrogów szkodników.

2. Obserwację: zbierając dane i dokonując pomiarów, można określić, czy biologiczne środki ochrony roślin są wystarczająco skuteczne czy też konieczne jest włączenie środków chemicznych. W tym celu można wykorzystać płytki lepowe i próbki gleby.

3. Interwencję: jeżeli z obserwacji wynika, że konieczna jest interwencja, należy zastosować chemiczne środki ochrony roślin.


Rozpoczęcie integrowanej ochrony roślin

Chcesz rozpocząć prowadzenie integrowanej ochrony roślin w Twojej uprawie? Rozpocznij od przeprowadzenia analizy ogólnej sytuacji dotyczącej chorób i szkodników w uprawie. Następnym krokiem będzie wspólne opracowanie planu integrowanej ochrony roślin. W jej ramach stosowane będą nie tylko biologiczne i chemiczne środki ochrony roślin, lecz także produkty do dezynfekcji, regulacji wzrostu oraz nowoczesny sprzęt. Jest to zatem koncepcja totalna, w ramach której każdy element musi zostać wdrożony we właściwy sposób, by strategia ochrony roślin mogła przynieść skutek.

Produkty do monitorowania szkodników:

Indywidualne porady

Integrowana ochrona roślin wymaga sporej wiedzy od plantatora. Ważne jest, by był on w stanie sygnalizować pojawienie się chorób i szkodników we wczesnym stadium, tak by pierwszy etap planu (prewencja) odgrywał najistotniejszą rolę. Jeżeli chcesz wprowadzić integrowaną ochronę roślin, skontaktuj się z naszymi doradcami.Masz pytanie dotyczące integrowanej ochrony roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Sylwester Łazarek
Wyślij e-mail

Do not delete this link