4. Akarycydy
Akarycydy to chemiczne środki ochrony roślin służące do zwalczania przędziorka - zarówno jaj, larw, jak i dorosłych osobników. Oprócz tego niektóre akarycydy pozwalają pozbyć się mączlika i różnych rodzajów roztoczy. Przykładami akarycydów są preparaty Vertimec, Floramite, Kanemite i Nissorun Strong. Dowiedz się więcej o akarycydach.
5. Algicydy
Glony mogą przysparzać wielu kłopotów. Powodują one powstawanie zielonego nalotu na szkle, ścieżkach, stołach uprawowych i innych materiałach. Ponadto mogą zatykać systemy nawadniające i zmniejszać przepuszczalność wodną gleby. By pozbyć się glonów, można użyć algicydów. Algicyd to środek usuwający glony. W lecie może dochodzić do kwitnienia glonów, zwłaszcza w wodzie zamulonej, stojącej lub wolno płynącej. Gdy następuje kwitnienie, powstaje duża ilość glonów. Pobierają one tlen z wody, na skutek czego dochodzi do niedoboru tego pierwiastka. W ten sposób woda może stać się trująca dla innych organizmów (a więc także dla roślin).
6. Nematocydy
Nematocydy to chemiczne środki ochrony roślin służące do zwalczania nicieni w glebie. Nicienie, zwane także nematodami, mogą powodować duże szkody w uprawach poprzez naruszanie korzeni roślin. Otwory, jakie powstają na skutek ich działania, stanowią otwartą drogę dla grzybów. Poproś specjalistę od ochrony roślin o poradę w zakresie zwalczania nicieni przy pomocy nematocydów. Dowiedz się więcej o nematocydach.
7. Rodentycydy
Gdy warunki na zewnątrz stają się trudniejsze, gryzonie zaczynają szukać przyjemniejszych miejsc bytowania, takich jak szklarnie. Nadgryzają następnie rośliny, ale zjadają także woreczki z naturalnymi wrogami szkodników. Rodentycydy to chemiczne środki ochrony roślin uśmiercające gryzonie, przede wszystkim myszy i szczury. W krótkim czasie umożliwiają poradzenie sobie z plagą gryzoni. Rodentycydy często stanowią przynętę, przy pomocy której gryzonie są łapane lub trute.
Używając rodentycydów, należy uwzględnić następujące kwestie:
- Od 1 lipca 2015 r. bez odpowiedniej licencji nie można zwalczać gryzoni w przedsiębiorstwie przy pomocy środków ochrony roślin. Bez licencji nie można także kupować ani stosować tego rodzaju preparatów.
- W pierwszej kolejności należy zawsze ustalić, jaki gryzoń znajduje się w uprawie. Nie każdy rodentycyd działa bowiem w równym stopniu skutecznie na każdy gatunek szkodnika.
- Przy usuwaniu martwych gryzoni używać rękawic, gdyż zwierzęta te mogą być nosicielami bakterii lub wirusów.
- Poproś swojego specjalistę od ochrony roślin o poradę w zakresie stosowania rodentycydów
8. Insektycydy
Insektycydy to chemiczne środki ochrony roślin zabijające jeden lub kilka gatunków insektów, oddziałujące na nie szkodliwie bądź też pozwalające pozbyć się ich z uprawy. Insektycydy działają na różne sposoby, w związku z czym każdy z tych środków stanowi inny poziom zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dlatego też należy zawsze konsultować się ze specjalistą od ochrony roślin w zakresie stosowania właściwego środka, a przed użyciem każdorazowo zapoznawać się z etykietą. Dowiedz się więcej o insektycydach.
Używając insektycydów, należy uwzględnić następujące kwestie:
- W przypadku chęci zastosowania biologicznych środków ochrony roślin oraz insektycydów w danej uprawie zalecane jest zaczerpnięcie porady u specjalisty od ochrony roślin. Udzieli on informacji na temat tego, jaki insektycyd pozwoli pozbyć się danego szkodnika, nie szkodząc równocześnie owadom pożytecznym.
- Łączenie różnych insektycydów może zwiększać skuteczność, lecz także obniżać ją, a nawet powodować określone zagrożenia. Dlatego też należy zwrócić się o poradę do specjalisty od ochrony roślin.
- Niektóre insektycydy działają natychmiast, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu. Toteż przed użyciem danego preparatu należy zawsze zapoznać się z jego etykietą.
Podział środków chemicznych ze względu na sposób działania
Różne środki należące do opisanych powyżej grup, podzielone są na kategorie: środki działające systemicznie, kontaktowo (zwane również nie-systemicznymi), translaminacyjnie, środki doglebowe i fizyczne.
-
1. Środki systemiczneŚrodki systemiczne to środki ochrony roślin, które są wchłaniane przez roślinę. Po aplikacji, gdy środek ochrony roślin będzie miał kontakt z rośliną, produkt zostanie wchłonięty do soków rośliny i przetransportowany przez jej naczynia. Gdy tylko szkodnik lub choroba zaatakuje roślinę i wypije jej sok, spożyje wtedy również środek ochrony roślin i umrze.
-
2. Środki działające kontaktowoŚrodki działające kontaktowo pokrywają roślinę, ale nie są przez nią wchłaniane. Środek, po zetknięciu się ze szkodnikiem zostaje wchłonięty przez jego skórę, powodując śmierć.
3. Środki działające translaminacyjnieŚrodki działające translaminacyjnie przenikają przez liść rośliny, przez co dolna strona liścia jest łatwiej dostępna. W ten sposób środek działa zarówno na górnej jak i dolnej części liścia.
-
4. Środki dogleboweŚrodki doglebowe wykorzystywane są w podłożu. Nie są one wchłaniane głęboko do gleby, ale pozostają na jej powierzchni, dlatego dobrze działają one na kiełkujące chwasty.
5. Środki fizyczneŚrodki fizyczne to preparaty pokrywające rośliny, dzięki czemu nie mogą one zostać uszkodzone przez grzyby. Środki fizyczne stosowane są prewencyjnie.
Środki ochrony roślin - sklep internetowy Royal Brinkman
Chcesz kupić środki ochrony roślin do profesjonalnego stosowania? Sprawdź szeroką ofertę sprawdzonych pestycydów na sklepie internetowym Royal Brinkman.
 |
Masz pytanie dotyczące ochrony roślin?Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.
Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Sylwester Łazarek Wyślij e-mail
|