Skuteczne zwalczanie wirusów

Preparaty do dezynfekcji potrzebują odpowiedniego czasu kontaktu z patogenami, aby były skuteczne. Niektóre potrzebują dłuższego czasu, inne krótszego. Zwłaszcza w przypadku wirusów czas działania substancji aktywnej ma kluczowe znaczenie.

Kapsyd

Wirusy posiadają osłonkę, nazywaną kapsydem. Kapsyd zawiera materiał genetyczny wirusa. Kiedy materiał genetyczny opuszcza kapsyd, wtedy wirus może zainfekować kolejną komórkę. Zatem kapsyd stanowi warstwę ochronną wirusa. Preparat do dezynfekcji musi przeniknąć przez kapsyd by unieczynnić wirusa.

Inwerktijd van desinfectiemiddelen bij virussen


Zabijanie wirusów

Bakterie nie mają kapsydów - środek dezynfekcyjny musi przejść tylko przez ścianę komórkową, żeby zabić bakterię. Tak jest dużo prościej, toteż trwa to krócej niż penetracja kapsydu. Dlatego właśnie, preparaty potrzebują dłuższego czasu kontaktu do zabicia wirusów niż do zabicia bakterii. Tłumaczy to również fakt, że umycie rąk alkoholem świetnie sprawdza się w szybkim zabijaniu bakterii, ale trwa zbyt krótko by mogło skutecznie zwalczać wirusy. Wiele produktów działa agresywnie, ale tylko przez krótki czas (jak nadtlenek wodoru czy chlor), tracą moc zbyt szybko by unicestwić wirusy. Tam gdzie potrzeba preparatów o długim czasie kontaktu i trwałych, warto zastosować Menno Florades w formie piany. 

Jan Willem Keijzer


Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.Powiązane artykuły
- Higiena uprawy
- Ustalanie planu higieny
- Dezynfekcja rąk w szklarni
- Jak usuwać zabrudzenia?
- Mycie czy dezynfekcja?
- Zalety dezynfekcji pianą