Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Środki higieniczne przy wejściu do szklarni

Przy wejściu do szklarni widzimy często bramki do dezynfekcji, przy pomocy których można dezynfekować dłonie i obuwie i dopiero wówczas wejść do szklarni. Często uważa się, że dezynfekowanie dłoni jest wystarczające, by były one wolne od bakterii i że w ten sposób zapobiegnie się zakażeniu roślin, jednakże nie jest to prawdą. W praktyce środki zapewniające higienę muszą sięgać dużo dalej niż tylko samo odkażanie rąk. W tym artykule nasi specjaliści objaśniają właściwe i kompletne środki higieniczne, jakie należy stosować przy wejściu do szklarni. 

Najpierw mycie, potem dezynfekcja

Najważniejszą kwestią, z jakiej trzeba sobie zdawać sprawę jest fakt, iż mycie i dezynfekcja to dwie różne rzeczy, których nie można jednak rozpatrywać osobno, mając na uwadze właściwą higienę w przedsiębiorstwie. Aby można było zdezynfekować dłonie, muszą one najpierw zostać dokładnie umyte. Myjąc je mydłem, usuwamy znajdującą się na nich warstwę brudu i tłuszczu. Pozbywając się jej, umożliwiamy następnie dotarcie środka dezynfekującego do uporczywych bakterii znajdujących się na dłoniach. Nie uda się to, jeżeli nie umyjemy rąk w pierwszej kolejności, gdyż środek dezynfekujący nie będzie w stanie pokonać warstwy zabrudzeń. A więc dla zapewnienia prawdziwej higieny obowiązuje zasada: najpierw mycie, potem dezynfekcja!

Wskazówka: włącz napisy

Bramki do dezynfekcji

Bakterie oraz inne patogeny roślinne trafiające na rośliny mogą spowodować poważne problemy. Aby im zapobiec, należy stworzyć warunki higieniczne, dzięki którym pracownicy oraz inne osoby odwiedzające zakład nie będą mogły rozprzestrzeniać tych mikroorganizmów wśród roślin. Celem zapewnienia optymalnej higieny najlepiej jest korzystać z kompletnej bramki do dezynfekcji, w której będą wykonywane kolejne kroki: namydlenie rąk, umycie i osuszenie rąk, zdezynfekowanie ich, wyczyszczenie i odkażenie obuwia.

Uwaga: tych pięć kroków zapewnia optymalną higienę, lecz w zależności od celów higienicznych, niektóre z nich mogą zostać pominięte. 

Bramki do dezynfekcji

1. Namydlenie rąk

Pierwszym krokiem jest namydlenie rąk. W tym celu można użyć osobnych dozowników z mydłem ustawionych przy umywalkach, lecz także specjalnej jednostki namydlającej ręce. Jej zaletą jest fakt, iż zmusza ona użytkowników do namydlenia dłoni, gdyż jest wyposażona w bramkę obrotową, która otwiera się dopiero po wykonaniu tej czynności: tego kroku nie da się zatem ominąć. W ten sposób zmniejszamy ryzyko przedostania się bakterii do roślin. 

2. Mycie i suszenie rąk

Po namydleniu dłonie muszą zostać umyte w umywalce. Mycie usuwa z nich tłuszcz i brud. Aby zrobić to jak najlepiej, należy postępować zgodnie z protokołem. Ewentualnie można powiesić go przy umywalkach. Następnie należy dokładnie osuszyć dłonie. Najszybszą metodą jest użycie automatycznej suszarki do rąk.

3. Dezynfekcja rąk

Po usunięciu z dłoni warstwy tłuszczu i brudu można dokonać dezynfekcji dłoni. Tutaj także można użyć pojedynczych dozowników lub specjalnego urządzenia. Zaletą bramki do dezynfekcji jest fakt, że dłonie dezynfekowane są przy pomocy dyszy spryskujących ręce automatycznie środkiem dezynfekującym od góry i od dołu. 

4. Czyszczenie obuwia

W przypadku obuwia obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku dłoni: najlepiej jest najpierw je wyczyścić, a potem odkazić. Podeszwy czyści się, przechodząc przez szczotki jednostki czyszczącej. 

5. Dezynfekcja obuwia

Aby z obuwia także usunąć bakterie, można odkazić je po wyczyszczeniu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób wchodzących do środka w butach noszonych także na zewnątrz: mogą one wnieść bakterie spoza zakładu i przenieść je na rośliny. 

Środki higieniczne w momencie opuszczania szklarni

Oprócz higieny przy wejściu ważne jest także, by pamiętać o środkach stosowanych przy opuszczaniu szklarni. Czy chcemy na przykład, by pracownicy ponownie myli i dezynfekowali ręce lub czyścili buty przed udaniem się na przerwę? Jeżeli zastanowimy się nad naszymi potrzebami w tym zakresie, możliwe będzie dopasowanie jednostek do indywidualnych potrzeb. Oczywiście nasi specjaliści mogą doradzić w zakresie możliwości i potrzeb w danej sytuacji. 

Konserwacja

Samo zastosowanie powyższych zasad higieny to nie wszystko. Dobry początek to tylko połowa pracy, gdyż aby zadbać o to, by dane rozwiązanie z zakresu higieny przyniosło możliwie optymalny efekt, należy wykonywać właściwe czynności konserwacyjne, zwłaszcza związane z czyszczeniem bramki do dezynfekcji. Czysta bramka zapewnia bowiem mycie na najwyższym poziomie: w końcu po kąpieli nie wycieramy się przecież brudnym ręcznikiem.

Konserwacja

Nanne Bentvelzen
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link