Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Etykiety środków ochrony roślin - jak je czytać?

Przeczytaj etykietę środka ochrony roślin
Ostatnia aktualizacja 10.08.2021

Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą. Ma to znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego jego używania. Na etykiecie znajdują się informacje na temat rodzaju środka, stosowania go w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny oraz instrukcja użycia.

Rodzaj środka

Na etykiecie środka ochrony roślin może być podana pełna nazwa substancji czynnej, lecz także nazwa lub oznaczenie skrócone. Zawartość substancji czynnej znajdującej się w środku ochrony roślin wyrażona jest jako procent lub liczba gramów na litr.
Oprócz nazwy substancji czynnej na etykiecie może widnieć także nazwa producenta. Aby uniknąć niejasności, nazwa substancji czynnej pisana jest zawsze małą literą (np. abamektyna), zaś nazwa własna wielką (np. Vectine plus).

Stosowanie w sposób zgodny z przepisami

W Polsce można używać wyłącznie środków dopuszczonych przez MRiRW. Na etykiecie środka znajdują się informacje na temat jego dopuszczenia: dozwolone zastosowanie(-a), numer dopuszczenia oraz termin przydatności.

Stosowanie w sposób bezpieczny

Aby ostrzec użytkownika przed zagrożeniami i ryzykiem stosowania danego preparatu, na etykiecie umieszczone są symbole zagrożeń. Wymienione są tam także zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, określające między innymi, jakie środki ochrony indywidualnej należy nosić podczas wykonywania oprysków, jaki jest czas oczekiwania po opryskach oraz w jaki sposób należy myć puste opakowanie.

Instrukcja użycia na etykiecie środka ochrony roślin

W instrukcji użycia określone jest, jak należy stosować dany środek ochrony roślin w najbardziej właściwy sposób. Wymienione są przede wszystkim jego zastosowania: rodzaj uprawy oraz choroba lub szkodnik, jakie zwalcza dany środek. Oprócz tego podane jest dawkowanie preparatu.

Brak etykiety

Producent lub dostawca jest zobowiązany do opatrzenia środka ochrony roślin etykietą. Jeżeli dostaniesz preparat, który jej nie posiada, skontaktuj się z dostawcą. Nie rozpoczynaj stosowania produktu, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się baza danych, w której umieszczone są informacje o wszystkich dopuszczonych do obrotu w Polsce środkach ochrony roślin, jak np. aktualny status środka, termin oraz numer zezwolenia dopuszczenia do obrotu. Można tam znaleźć także najświeższe informacje na temat środków ochrony roślin i produktów biobójczych (ich dopuszczenia).


Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Na stronie internetowej PIORiN znajdują się przydatne informacje odnośnie zasad obrotu środkami ochrony roślin, a także wiadomości na temat badań skuteczności opryskiwaczy, rejestry podmiotów dopuszczonych do obrotu środkami ochrony, podmiotów szkolących i kontrolujących i inne.


Informacje o sposobie stosowania środków ochrony roślin na karcie charakterystyki

Na koniec należy również zawsze zapoznawać się z karta charakterystyki substancji niebezpiecznej danego środka ochrony roślin przed rozpoczęciem jego stosowania. Zawarte są w niej m.in. informacje na temat zagrożeń (dla zdrowia) i wiążących się z nimi środków pierwszej pomocy. Kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej zakupionego środka ochrony roślin można łatwo odnaleźć przy pomocy funkcji „Moje karty charakterystyki”. Każdorazowo należy także dokładnie zapoznawać się z etykietą.Masz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.
Do not delete this link