Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Czas oczekiwania po zastosowaniu środków ochrony roślin

Jak radzisz sobie z czasem ponownego wprowadzenia środków ochrony roślin?
Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021

Po przeprowadzeniu oprysków w przedsiębiorstwie ze względów bezpieczeństwa niedozwolone jest wchodzenie do szklarni bez zabezpieczenia. Rozprowadzony środek ochrony roślin potrzebuje bowiem określonego czasu, by opaść i zostać wchłonięty przez rośliny, tak więc przedwczesne wejście do szklarni mogłoby wywołać dolegliwości zdrowotne. Dlatego też ważne jest, by każda osoba pracująca w przedsiębiorstwie wiedziała, jaki jest czas oczekiwania dla danego środka, by zapobiegać w ten sposób wypadkom. Nasi specjaliści przedstawiają wskazówki i zalecenia dotyczące sposobu stosowania środków ochrony roślin, w przypadku których obowiązuje czas oczekiwania.

Informowanie kolegów

Przed przeprowadzeniem oprysków należy poinformować o nich kolegów. W ten sposób będą oni wiedzieli o ryzyku związanym z wejściem do szklarni i będą mogli uwzględnić czas oczekiwania przy planowaniu swojej pracy.

Sprawdzenie czasu oczekiwania

Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy sprawdzić czas oczekiwania, jaki musi upłynąć, zanim możliwe będzie ponowne wejście do szklarni. Należy wziąć go pod uwagę przy planowaniu przeprowadzenia oprysków. W przypadku większości środków taka informacja widnieje na etykiecie.
Uwaga: jeżeli czas oczekiwania nie jest podany na etykiecie, obowiązuje ogólna zasada: do szklarni można wejść, gdy rośliny są suche i była ona wietrzona przez co najmniej dwie godziny.


Moment opryskiwania

Opryski należy w miarę możliwości przeprowadzać, gdy w szklarni nie znajdują się pracownicy, np. tuż przed weekendem, w godzinach wieczornych lub jeżeli jest to konieczne, u schyłku popołudnia.

Tablica ostrzegawcza

Od razu po przeprowadzeniu oprysków należy ustawić tablicę ostrzegawczą przy drzwiach wejściowych do szklarni, zaznaczając na niej godzinę bezpiecznego ponownego wejścia do szklarni. Poinformować także kolegów w formie ustnej (lub w inny sposób) o opryskach, aby mieć pewność, że nie wejdą oni do szklarni bez zabezpieczeń.

Środki ochrony indywidualnej

Jeżeli jednak dana osoba musi wejść do szklarni w trakcie czasu oczekiwania, należy poinformować ją o konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej.

Czas oczekiwania dla osób nieletnich

W przypadku osób nieletnich obowiązują inne zasady dotyczące czasu oczekiwania. Są one także różne dla poszczególnych kategorii wiekowych:
  • 13-15 lat: osoby z tej kategorii wiekowej nie mogą wykonywać pracy, w przypadku której konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Nie mogą one także pracować wśród roślin / z roślinami w okresie do 14 dni od zastosowania środka ochrony roślin.
  • 16-17 lat: osoby z tej kategorii wiekowej nie mogą wykonywać pracy z roślinami, które w okresie do 14 dni były poddawane opryskom, bez zastosowania środków ochrony indywidualnej i bez fachowego nadzoru.


Masz pytanie?


Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.
Do not delete this link