Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Wciornastek w chryzantemach - zwalczanie

Wciornastek

Wciornastek w chryzantemach jest jednym z najgroźniejszych szkodników tej uprawy, a jego obecność w uprawie prowadzi do znacznego oszpecenia roślin. Może to skutkować nawet całkowitą dyskwalifikacją chryzantemy jako materiału handlowego. Poznaj strategię walki z tym szkodnikiem, opracowaną przez specjalistów z Royal Brinkman.

Krok 1: czyste podłoże

Przede wszystkim należy upewnić się, że podłoże do uprawy chryzantemy jest wolne od pupariów i larw wciornastka. Jeśli występują, można się ich pozbyć stosując zabiegi z użyciem pożytecznych nicieni (Nemasys F). Taki sam zabieg warto przeprowadzić na rozsadzie, w ramach profilaktyki.

Krok 2: monitoring

Bardzo ważne jest bieżące monitorowanie występowania szkodników. Im wcześniej szkodnik zostanie wykryty, tym łatwiej będzie można się go pozbyć. Do monitorowania wciornastka zalecane są niebieskie oraz żółte tablice i taśmy sygnalizacyjne.

Krok 3: ochrona biologiczna

Introdukcja pożytecznych roztoczy Transeius montdorensis (MONcontrol). Introdukcję należy uzupełnić pokarmem zastępczym (PowerFood), aby populacja prawidłowo się namnożyła. Wprowadzanie zarówno pożytecznych roztoczy jak i pokarmu zastępczego można usprawnić, stosując różne metody dystrybucji.

Krok 4: preparaty biologiczne

W ostatnim czasie na rynku pojawiają się coraz to nowe preparaty biologiczne, będące świetną alternatywą dla chemii. Do walki z wciornastkiem nadaje się Requiem Prime zawierający mieszankę terpenów, a także NeemAzaal-T/S, zawierający naturalny ekstrakt z nasion miodli indyjskiej.


Krok 5: ochrona chemiczna

W razie konieczności zastosowania środków chemicznych, warto dodać do roztworu atraktant Sugarbait , który pozwoli wywabić szkodniki z kryjówek, aby były bardziej dostępne dla substancji czynnej. Można w tym celu użyć, będącego specjalnie opracowaną mieszanką trzech cukrów prostych, najbardziej dostępnych dla owadów. Sugarbait nie powoduje namnażania się populacji wciornastka, w odróżnieniu od zwykłej wody z cukrem. Do oprysku przeciw wciornastkom polecane są preparaty zawierające spinosad, abamektynę, cyjanotraniliprol, formetanat lub acetamipryd. Efekt odnoszą również preparaty zawierające sulfoksaflor, spirotetramat i deltametrynę.


Masz pytanie dotyczące zwalczania wciornastków?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.


Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Sylwester Łazarek
Wyślij e-mail


Do not delete this link