Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukaszOrius Plus i Unimite Air: całoroczny system zwalczania wciornastka w chryzantemie

- David van Tuijl, Firma Linflowers, Nieuwaal.


"W tym roku zrobiliśmy duże postępy w biologicznym zwalczaniu wciornastków w chryzantemie. Dzięki drapieżnemu pluskwiakowi Orius Plus, w połączeniu z Power Food Plus, zwalczamy biologicznie również dorosłe wciornastki. Używamy bardzo mało środków chemicznych i to jest również nasza misja: uczynić uprawę chryzantem bardziej ekologiczną i zrównoważoną."

Odwiedzamy najnowszą szklarnię firmy Linflowers, przy Rodalin 1 w Nieuwaal i rozmawiamy z Davidem van Tuijl. "Uprawiamy chryzantemy w czterech lokalizacjach, na 22 hektarach i chcemy w jak największym stopniu chronić uprawy przed chorobami i szkodnikami w sposób ekologiczny. W ostatnich latach miał miejsce duży postęp w dziedzinie ochrony chryzantemy, a my w Linflowers od 15 lat aktywnie uczestniczymy w tworzeniu ekologicznej i zrównoważonej uprawy chryzantem. To jest proces prób i błędów. Chryzantema jest bardzo krótką uprawą, trwającą 9-10 tygodni i sztuką jest zbudowanie armii sprzymierzeńców do kontroli chorób i szkodników, gotowych na czas w ciągu tych kilku tygodni."


Wyzwania w zwalczaniu wciornastków

"Zwalczanie wciornastków jest największym wyzwaniem w ochronie chryzantemy. Powodują one uszkodzenia kwiatów, ale także roznoszą wirusa plamistości pomidora. W naszej uprawie skutecznym pogromcą wciornastków okazał się być drapieżny roztocz Transeius montdorensis. Jednak latem i jesienią, z powodu rosnącej liczby wciornastków, konieczne było stosowanie środków chemicznych. I choć unikamy oprysków, nie mogliśmy pozwolić, by nasze plony zostały zniszczone." - mówi David van Tuijl. "Doradca z Royal Brinkman zaproponował nam wprowadzenie nowego drapieżnego pluskwiaka Orius Plus. Zwalcza on również dorosłe wciornastki. Wiosną tego roku zaczęliśmy wprowadzać Oriusa do uprawy. Doprowadziło to do prawdziwego przełomu w biologicznym zwalczaniu wciornastków w naszej uprawie."

"Orius Plus zwalcza również dorosłe wciornastki."

- David van Tuijl, producent chryzantem z firmy Linflowers

Wprowadzanie do uprawy

Specjalista ds. ochrony roślin Conrad van Doorn (Royal Brinkman) jest mocno zaangażowany w Linflowers w proces wprowadzania nowej strategii zwalczania wciornastków za pomocą Orius Plus, Montdorensis i Power Food Plus. Conrad: "Bezpośrednio po posadzeniu młodych sadzonek chryzantem, Orius Plus został wprowadzony jednokrotnie. Drapieżne pluskwiaki Orius wyjątkowo dobrze poruszają się po uprawie, a ponieważ od razu zaczęliśmy suplementację Power Food Plus, populacja mogła się dobrze zbudować." Montdorensis i Power Food Plus zostały kilkakrotnie rozrzucone podczas uprawy. Zaletą jest to, że ten rodzaj Power Food nadaje się do dokarmiania dwóch pożytecznych organizmów: Orius Plus, jak również T. montdorensis (MONcontrol). W szklarni Linflowers w Rodalin 1 dystrybucja Power Food Plus oraz MONcontrol odbywa się za pomocą jednoszynowego rozrzutnika UniMite Air. Porusza się on do przodu i do tyłu, bardzo równomiernie rozprowadzając w uprawie roztocza drapieżne i pokarm zastępczy. Conrad: "Przez cały rok prowadziliśmy obserwacje, obliczenia i monitorowaliśmy, jak wciornastki - ale przede wszystkim jak Orius - rozwijają się w uprawie. Stale obserwowaliśmy nowe, młode Oriusy i co najważniejsze; widzieliśmy też, że liczebność wciornastków utrzymywała się na niskim poziomie."

"Monitorując uprawę, stale obserwowaliśmy nowe, młode Oriusy"
 - Conrad van Doorn, specjalista ds. ochrony roślin z Royal Brinkman.
  • Dzięki Orius Plus i nowemu pokarmowi zastępczemu Power Food Plus, możliwa jest całoroczna, biologiczna ochrona chryzantemy.

  • Orius Plus można rozsiewać ręcznie lub automatycznie.

  • W szklarni Linflowers dystrybucja Power Food Plus oraz MONcontrol odbywa się za pomocą jednoszynowego rozrzutnika UniMite Air

Biologiczna ochrona przez cały rok

David van Tuijl jest zadowolony z efektów uzyskanych za pomocą systemu zwalczania wciornastków: "W trzech z czterech szkółek Linflowers chroniliśmy uprawy biologicznie przez cały rok. W jednej szklarni niestety musieliśmy wykonać zabieg chemiczny. Nie było to jednak spowodowane przez wciornastki, ale przez atak zmienika pokrzywiaka. Owady te przylatują latem i można je zwalczać tylko chemicznie, przy czym niestety traci się też populację Orius Plus." Zaufanie do biologii jest bardzo duże, bo w czwartej szkółce Linflowers po jednej rundzie chemii, na początku grudnia od razu powrócono do ochrony biologicznej. David van Tuijl uważa, że przyszłością w zwalczaniu chorób i szkodników jest podejście biologiczne. "Chcemy dalej inwestować o ekologiczną ochronę i dlatego zdecydowaliśmy się na zainstalowanie siatki przeciw owadom w otworach wentylacyjnych w szklarni Rodalin 1, podczas jej budowy. Dzięki temu możemy zapobiec przedostawaniu się owadów z zewnątrz. Zamierzamy iść dalej w tę stronę: niedawno podjęliśmy decyzję o zainstalowaniu siatki przeciw owadom w drugiej szklarni, na początku przyszłego roku.

"
  • Roztocza drapieżne i pokarm zastępczy są mieszane i automatycznie rozprowadzane podczas jednego przejazdu.

  • Przemieszczanie Unimite Air między nawami odbywa się za pomocą wózka.

  • Połączenie Orius Plus, montdorensis i Power Food Plus znacznie poprawia skuteczność zwalczania wciornastków.


Masz pytanie dotyczące ochrony biologicznej?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Dawid Cyran
Wyślij e-mail

Do not delete this link