Indywidualne porady specjalistówPonad 10 000 produktówProgram lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa
Strona główna  Bank Wiedzy  Dezynfekcja i ochrona  Jak wykrywać, monitorować i wyłapywać szkodniki?

Jak wykrywać, monitorować i wyłapywać szkodniki?

Taśmy sygnalizacyjneZnaczenie wykrywania i identyfikacji szkodników na czas nie może być niedoceniane. Im wcześniej wykryje się i zidentyfikuje szkodnika, tym szybciej rozpocznie się proces jego wyłapywania. Monitorując rozwój sytuacji za pomocą tablic i taśm sygnalizacyjnych oraz pułapek, możesz sprawdzić, czy twoja strategia zwalczania szkodników jest właściwa, czy też nie. Istnieją różne produkty do wykrywania i łapania szkodników, między innymi taśmy i tablice sygnalizacyjne. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak optymalnie je wykorzystać.

Ogólne wskazówki dotyczące wykrywania i łapania szkodników

 • Tablice i taśmy sygnalizacyjne są dostępne w kolorach żółtym i niebieskim. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kolor. Żółty jest bardziej atrakcyjny dla mszyc, miniarek, mączlików, ziemiórek i - w mniejszym stopniu - wciornastków. Kolor niebieski jest szczególnie używany do wykrywania i łapania wciornastków.
 • Tablice i taśmy sygnalizacyjne są dostarczane z różnymi rodzajami kleju: suchym lub mokrym. Odmiana sucha jest powszechnie stosowana do wykrywania i identyfikacji szkodników. Biorąc pod uwagę fakt, że dokładną liczbę owadów można określić tylko wtedy, gdy owady są uwięzione z pewną odległością między nimi, nakładana jest cienka / sucha warstwa kleju. Gdy owad przyklei się do rolki, przestrzeń, którą zajmuje, zostanie "zabrana" i nie może być zajęta przez innego owada. Produkty z mokrą warstwą klejącą są używane głównie jako środek kontroli szkodników. Gruba warstwa kleju "topi" owada, zakrywając go, po czym w tym samym miejscu może przykleić się kolejny owad. Dzięki temu takie produkty są odpowiednie do długotrwałego użytkowania. Uwaga: produkty z mokrym klejem są mniej odpowiednie lub całkowicie nie nadają się do eksportu, ponieważ klej będzie spływać z rolki lub arkusza podczas transportu w wyniku wysokich temperatur.
 • Jeśli kupiłeś tablice lub taśmy sygnalizacyjne a nie zamierzasz ich na razie używać, upewnij się, że przechowujesz je w suchym i chłodnym miejscu. Pomoże to zachować jakość kleju. 
 • Skontaktuj się z doradcą ds. ochrony roślin, gdy tylko wykryjesz szkodnika w uprawie - pomoże Ci on opracować najlepszy plan działania.

Taśmy do odławiania wciornastków

Do odławiania wciornastka stosuje się, w zależności od pory roku:
 • niebieskie taśmy sygnalizacyjne (wiosna/lato)
 • żółte taśmy sygnalizacyjne (jesień/zima).
Dodatkowym czynnikiem wabiącym tego szkodnika są taśmy z nadrukiem (Optiroll Super - niebieskie i żółte) lub taśmy z nadrukiem i feromonem (Optiroll Super Plus).

Taśmy do odławiania skośnika pomidorowego
Rodzaje taśm sygnalizacyjnych

W poniższym video nasz specjalista wyjaśnia, jakie oferujemy rodzaje taśm sygnalizacyjnych.
Wskazówka: włącz polskie napisy.

Wskazówki dotyczące stosowania taśm sygnalizacyjnych

 • Taśmy sygnalizacyjne są dostępne w szerokościach: 5, 10, 15 i 30 cm. Wybór szerokości zależy od rodzaju uprawy. Dla upraw pomidora najlepsza szerokość to 15 cm, jednak można też używać taśm w szerokości 10 cm, jeśli ilość szkodników jest ograniczona. Pozwala to też możliwie zmniejszyć straty światła. W uprawach truskawek najczęściej stosuje się taśmy o szerokości 5 cm. Taśmy 30-centymetrowe są najmniej popularne, ale zapewniają największą skuteczność w przypadku wystąpienia ognisk szkodników.
 • Taśmy sygnalizacyjne powinny być mocowane i rozwijane we właściwy sposób. Używanie specjalnych uchwytów pozwala uzyskać właściwą pozycję taśmy względem roślin. 
 • W uprawach roślin ozdobnych, taśmy sygnalizacyjne mogą być używane przez cały rok. W uprawach warzyw, taśmy powinny być zainstalowane podczas zakładania nowej uprawy – od razu po posadzeniu roślin. 1 taśma powinna być rozwieszona co 2 lub 3 daszki. W uprawie pomidora zalecamy prewencyjnie rozwieszać 1 taśmę na nawę, a w przypadku podwyższonej presji szkodnika 1 taśma nad każdym rzędem.

Wskazówki dotyczące stosowania tablic sygnalizacyjnych

 • Podobnie jak taśmy, tablice sygnalizacyjne są dostępne w różnych typach. Główną różnicą między nimi jest rodzaj zastosowanego kleju: mokry lub suchy.
 • Tablice sygnalizacyjne można zawiesić za pomocą specjalnych uchwytów magnetycznych, pozwalających na mocowanie tablic na elementach konstrukcji szklarni.
 • Aby uprościć liczenie szkodników, tablice mają nadrukowaną siatkę. Ułatwia to ustalenie ilości szkodników zwłaszcza wtedy, gdy występuje duża ich ilość.
 • Jeśli używasz tablic sygnalizacyjnych w celu wykrycia szkodnika, zainstaluj pięć arkuszy na 1000 m². Jeśli używasz ich jako narzędzia do wyłapywania szkodników, zainstaluj przynajmniej jeden arkusz na 20 m².

Team Gewasbescherming
Masz pytanie?

Masz pytanie? Potrzebujesz zindywidualizowanej porady? Skontaktuj się z naszymi specjalistami od integrowanej ochrony roślin lub wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.Do not delete this link