Mszyce na pomidorach
Najczęściej występującym gatunkiem mszycy w uprawie pomidora jest mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, której pierwotnym żywicielem są morele, nektaryny i brzoskwinie. Z tego powodu głównym sposobem zapobiegania jej pojawieniu się w uprawie jest unikanie zakładania plantacji pomidorów w bliskim sąsiedztwie sadów owocowych. Poza mszycą brzoskwiniowo-ziemniaczaną, uprawy pomidora są atakowane również przez mszycę ziemniaczaną smugową, mszycę ogórkową oraz mszycę szklarniową wielożerną. Chemiczne zwalczanie mszyc na pomidorach uprawianych pod osłonami może odbywać się z wykorzystaniem środków takich jak: Azatin, Fitter, Mospilan, Sequoia. Ponadto, do zwalczania mszycy ogórkowej w uprawie pomidora przeznaczony jest również preparat Sivanto Prime.
Mszyce na ogórkach
Mszyce stanowią poważny problem w uprawie ogórków pod osłonami. Oprócz mszycy ogórkowej uprawy atakowane są również przez mszycę ziemniaczaną smugową i rzadziej inne rodzaje mszyc. Szkodliwa aktywność mszyc na ogórkach powoduje deformacje oraz przebarwienia liści. Podstawą zwalczania mszyc w ogórkach jest wykorzystywanie ich naturalnych wrogów, zaś do korekty chemicznej stosowane mogą być następujące środki: Azatin, Fitter, Mospilan, Sequoia i Sivanto Prime – w szczególności do zwalczania mszycy ogórkowej.
Mszyce na papryce
Uprawy papryki atakowane są przez mszycę ziemniaczaną smugową oraz mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Mszyce żerują na liściach, łodygach, kwiatach i owocach papryki, powodując żółknięcie liści oraz osłabianie wzrostu rośliny. Do zwalczania chemicznego mszyc na papryce przeznaczone są środki takie jak: Mospilan, Sequoia oraz Sivanto Prime do zwalczania mszycy ogórkowej.
Mszyce na malinie i truskawce
Uprawy malin są najczęściej atakowane przez mszycę maliniankę, mszycę malinową oraz mszycę agrestową. Mszyce w uprawie truskawki stanowią nieco mniejszy problem – zwykle zwalczane są za pomocą środków chemicznych o szerokim spektrum działania, podczas oprysku na kwieciaka malionowca. W uprawach malin i truskawek mszyce powodują przede wszystkim odkształcenia liści, jak również stwarzając ryzyko przeniesienia chorób wirusowych. Zarejestrowanymi środkami do zwalczania mszycy na malinach są: Decis oraz Mospilan, a w uprawie truskawki – Azatin, Decis, Fitter, Movento i Sivanto Prime.
Mszyce na różach i innych roślinach ozdobnych
Uprawy róż atakowane są przez różne gatunki mszyc, które powodują uszkodzenia kwiatów i liści. Wskutek szkodliwej aktywności mszyc, zahamowany zostaje wzrost roślin a zaatakowane części rośliny ulegają deformacji. Do chemicznego zwalczania mszyc w uprawach róż oraz roślin ozdobnych przeznaczone są preparaty takie jak: Azatin, Decis, Mospilan, Sequoia, Sivanto Prime, Movento i Teppeki.