Wciornastki — zwalczanie

Wciornastki to małe szkodniki, które powodują poważne problemy w różnych uprawach. Istnieje wiele różnych rodzajów tego szkodnika, z których każdy ma inny wygląd i wzór uszkodzeń. Skuteczność zwalczania wciornastka zależy często od prawidłowego rozpoznania jego gatunku oraz wybranej strategii kontroli. Jeśli szukasz informacji na temat rozpoznawania różnych rodzajów wciornastka oraz skutecznych sposobów jego kontroli, przeczytaj poniższy artykuł. 
Dominika Strzempa
Product Manager Crop Protection | 20 marca 2022
Udostępnij artykuł

Wciornastki  (łac. Thysanoptera )

Zwalczanie wciornastków
Cechy:
żółty (larwa), brązowo-czarny (dorosły), 1-3 mm, wydłużony aparat gębowy
Uszkodzenia:
żółte lub srebrzyste plamy oo żerowaniu na liściach i kwiatach  
Występowanie: 
w wielu uprawach (rośliny ozdobne i warzywa)
Naturalni wrogowie:     
N. cucumeris, H. miles, Orius, S. feltiae, T. montdorensis, A. swirskii             
Okres występowania:
123456789101112

W poniższym artykule:

Rozpoznawanie wciornastków

Z uwagi na powszechność występowania różnych gatunków wciornastka, walka z tym szkodnikiem jest trudna i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Pierwszym krokiem, do skutecznego zwalczania wciornastka jest bowiem trafne rozpoznania jego rodzaju. Identyfikacja rodzaju szkodnika pozwala na dobór optymalnej strategii jego zwalczania. Różne podgatunki szkodnika wyróżniają się odmienną odpornością na działanie środków ochrony roślin. Prawidłowe rozpoznanie pozwoli więc sięgnąć po środki, które mają największą szansę powodzenia w starciu ze szkodnikiem.  Ponadto, w ostatnim czasie wycofano zezwolenia na stosowanie wielu chemicznych środków ochrony roślin. 

Rodzaje wciornastków

Najczęstszymi i najbardziej szkodliwymi rodzajami wciornastków w uprawach szklarniowych są wciornastki zachodnie Frankliniella occidentalis i Thrips tabaci. Uprawy szklarniowe mogą być również zaatakowane przez wciornastki różane Thrips fuscipennis i Echinothrips americanus. Stosunkowo nowym typem wciornastków jest japoński wciornastek Thrips setosus, który występuje głównie w uprawie hortensji. Poprawne rozpoznanie gatunku jest bardzo ważne i często stanowi klucz do skutecznego zwalczenia wciornastka. Jeśli masz wątpliwości jaki rodzaj wciornastka zaatakował Twoją uprawę, skontaktuj się z naszym specjalistą, który pomoże Ci prawidłowo rozpoznać szkodnika oraz dobrać odpowiednią strategię jego zwalczania.

Uszkodzenia powodowane przez wciornastki

Uszkodzenia powodowane przez wciornastki widoczne są przede wszystkim na kwiatach oraz liściach zaatakowanej przez niego rośliny. W zależności od tego, na której części rośliny umiejscowiony jest szkodnik, powoduje on inne uszkodzenia i powinien być zwalczany z wykorzystaniem odmiennej strategii. Na tej podstawie wyodrębniono podział na:
  • Wciornastki liściowe — zwykle przybierają większe rozmiary od wciornastków kwiatowych i znajdują się głównie w starszych liściach. 
  • Wciornastki kwiatowe — są nieco mniejsze niż wciornastki liściowe. Można rozpoznać po widocznych uszkodzeniach, które pozostawiają kwiatach. Oprócz widocznych uszkodzeń wciornastki kwiatowe wysysają soki roślinne, osłabiając roślinę.
Poza uszkodzeniami liści i kwiatów szkodnik składa na nich swoje jaja na liściach. Po wykluciu, larwy wciornastków nakłuwają komórki w tkance powierzchniowej rośliny i powodują ich zapadanie się. Wciornastki wyjątkowo szybko rozprzestrzeniają się w uprawie, co sprawia, że są w stanie uszkodzić wiele roślin w krótkim czasie. Powstałe w ten sposób uszkodzenia są widoczne w uprawie w postaci sieci srebrno-szarych plam z czarnymi kropkami na powierzchni liści. Ponadto wciornastki mogą również przyczyniać się również do przenoszenia wirusów, w szczególności wirusa plamistości pomidora (TSWV).
 

Wygląd i budowa ciała wciornastka

Jak wyglądają wciornastki? Ciało wciornastka jest wydłużone i wyróżnia się dwoma parami skrzydeł zakończonych tzw. włoskami brzeżnymi. W zależności od gatunku, larwy wciornastków mają pomarańczowy, żółty lub zielony kolor i ciało o długości około 1 mm. Dorosłe wciornastki przybierają kolor brązowy, brązowoczarny lub czarny i osiągają około 1-2 mm długości.

Pożyteczne wciornastki

Warto wiedzieć, ​że ​szklarnie odwiedzane mogą być ​również ​przez pożyteczne wciornastki, które są naturalnymi wrogami wciornastków powodujących uszkodzenia w uprawach. 
Pożyteczny wciornastek
Pożyteczny wciornastek
wciornastki pożyteczne

Monitoring wciornastków

Jak sprawdzić, czy uprawa została zaatakowana przez wciornastki? Aby skutecznie rozpoznać wciornastki w uprawie, konieczne jest korzystanie z taśm i tablic sygnalizacyjnych. Wyłapują one szkodniki i pozwalają oszacować liczebność oraz szybkość przyrostu populacji. Prowadzenie regularnego monitoringu szkodników pozwala na wyłapanie wciornastków w uprawie na wczesnym etapie inwazji szkodnika, a co za tym idzie — sięgnięcie po mało inwazyjne, biologiczne metody zwalczania szkodnika. W zależności od pory roku, do odławiania wciornastków wykorzystywane są: 
  • niebieskie taśmy sygnalizacyjne (wiosna/lato)
  • żółte taśmy sygnalizacyjne (jesień/zima).

Wciornastki — zwalczanie

Z roku na rok skuteczne zwalczanie wciornastków staje się coraz trudniejsze. Wiele gatunków wciornastka uodparnia się na działanie środków ochrony roślin, co sprawia, że konieczne jest poszukiwanie nowych, alternatywnych metod walki ze szkodnikiem. Ponadto zmniejszająca się dostępność środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania w uprawach dodatkowo utrudnia walkę ze szkodnikiem. POonadto, wciornastki występują na liściach i kwiatach, często w zakamarkach trudno dostępnych dla środków chemicznych używanych do oprysku. Dlatego większą efektywnością w walce z nimi wyróżniają się metody biologiczne. Do biologicznego zwalczania wciornastków stosowane sa głównie pożyteczne roztocza: Amblyseius cucumeris (AMBLYcontrol), Hypoaspis miles (HYPOcontrol) i Transeius montdorensis (MONcontrol), a także pluskwiaki (Macrolophus pygmaeus, Orius laevigatus). Można również stosować preparaty zawierające nicienie pożyteczne Steinernema feltiae (Nemasys F). W obliczu tej sytuacji, producenci roślin coraz częściej sięgają po biologiczne środki ochrony roślin. W tym obszarze wysoką skutecznością wyróżniają się organizmy pożyteczne, będące naturalnymi wrogami szkodnika. W przypadku wciornastka są to pożyteczne roztocza i owady.


Biologiczne zwalczanie wciornastków

Pojęcie integrowanej ochrony roślin zakłada zwalczanie szkodników tak, by skutecznie wyeliminować je z uprawy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wykorzystywanych substancji chemicznych. Bazuje więc na wykorzystywaniu organizmów pożytecznych w celu zapobiegania i zwalczania inwazji szkodników — środki chemiczne stosowane są dopiero w przypadku, gdy ochrona biologiczna okazuje się być niewystarczająca. 

Kompleksowa ochrona przed wciornastkiem powinna obejmować kilka etapów, od właściwej sygnalizacji, przez stosowanie środków zapobiegawczych, aż po zwalczanie. Aby wcześnie wykryć i poprawnie zidentyfikować wciornastka w uprawie, warto stosować taśmy i tablice sygnalizacyjne. Pozwalają one na skuteczną sygnalizację, a w kolejnych etapach — monitorowanie skuteczności przyjętej strategii zwalczania szkodnika. 

Organizmami pożytecznymi, wykorzystywanymi do zwalczania wciornastków są gatunki takie jak:
  • drapieżne pluskwiaki Orius laevigatus, Orius mayusculus, Anthocoris nemoralis oraz Macrolophus pygmaeus,
  • pożyteczne roztocza Hypoaspis Miles, Amblyseius montdorensis, Amblyseius cucumeris, Amblyseius swirskii,
  • sieciarka Chrysoperla carnea
  • pożyteczne nicienie Steinernema feltiae.
Na wybór konkretnego gatunku wpływa rodzaj uprawy, temperatura oraz klimat szklarni, inne gatunki, wprowadzone do uprawy oraz liczebność populacji szkodnika. Aby dobrać odpowiednie organizmy pożyteczne do zwalczania wciornastka w Twojej uprawie, skontaktuj się z naszym specjalistą.  

Zwalczanie chemiczne wciornastków

Decydując się na wykonanie oprysku środkami dostępnymi na rynku, należy dostosować sposób jego wykonania do rodzaju wciornastków, które zaatakowały uprawę. W przypadku wciornastków liściowych warto wcześniej wywabić szkodniki z dolnych, starszych liści rośliny za pomocą feromonów. W przypadku zwalczania chemicznego wciornastków kwiatowych warto dodać do pestycydu cukrową substancję wabiącą, która zwiększa skuteczność oprysku o 30%.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Dominika Strzempa
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Oprysk na wciornastki i miniarki Mainspring
Mainspring jest chemicznym środkiem ochrony roślin na bazie cyjantraniliprolu. Dzięki swojemu szerokiemu działaniu może być stosowany do zwalczania różnych szkodników, w tym wciornastków, gąsienic i miniarek. Aby preparat był skuteczny, ważne jest, aby używać go we właściwy sposób.
Preparat na wciornastki NeemAzal
NeemAzal jest biologicznym środkiem owadobójczym opartym na substancji czynnej o nazwie azadyrachtyna, tej naturalnej (czynnej) substancji pochodzącej z drzewa z rodziny Meliaceae. Azadyrachtyna działa na wszystkie stadia rozwojowe wciornastków i ma taki sam wpływ na miniarki, mączlika i mszyce.
Wciornastek w chryzantemach — zwalczanie
Skutki żerowania wciornastków to oszpecenie roślin, mogące prowadzić nawet do całkowitej dyskwalifikacji ich jako materiału handlowego. Poznaj strategię walki z tym szkodnikiem, opracowaną przez specjalistów z Royal Brinkman.

Wciornastki — zwalczanie

Wciornastki to małe szkodniki, które powodują poważne problemy w różnych uprawach. Istnieje wiele różnych rodzajów tego szkodnika, z których każdy ma inny wygląd i wzór uszkodzeń. Skuteczność zwalczania wciornastka zależy często od prawidłowego rozpoznania jego gatunku oraz wybranej strategii kontroli. Jeśli szukasz informacji na temat rozpoznawania różnych rodzajów wciornastka oraz skutecznych sposobów jego kontroli, przeczytaj poniższy artykuł. 
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Dominika Strzempa
Dominika Strzempa
Product Manager Crop Protection | 20 marca 2024
Udostępnij artykuł

Wciornastki  (łac. Thysanoptera )

Zwalczanie wciornastków
Cechy:żółty (larwa), brązowo-czarny (dorosły), 1-3 mm, wydłużony aparat gębowy
Uszkodzenia:żółte lub srebrzyste plamy oo żerowaniu na liściach i kwiatach  
Występowanie: w wielu uprawach (rośliny ozdobne i warzywa)
Naturalni wrogowie:      
     
u.a. N. cucumeris, H. miles, Orius, S. feltiae, T. montdorensis, A. swirskii                   

Okres inwazji:
123456789101112

W poniższym artykule:

Rozpoznawanie wciornastków

Z uwagi na powszechność występowania różnych gatunków wciornastka, walka z tym szkodnikiem jest trudna i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Pierwszym krokiem, do skutecznego zwalczania wciornastka jest bowiem trafne rozpoznania jego rodzaju. Identyfikacja rodzaju szkodnika pozwala na dobór optymalnej strategii jego zwalczania. Różne podgatunki szkodnika wyróżniają się odmienną odpornością na działanie środków ochrony roślin. Prawidłowe rozpoznanie pozwoli więc sięgnąć po środki, które mają największą szansę powodzenia w starciu ze szkodnikiem.  Ponadto, w ostatnim czasie wycofano zezwolenia na stosowanie wielu chemicznych środków ochrony roślin. 

Rodzaje wciornastków

Najczęstszymi i najbardziej szkodliwymi rodzajami wciornastków w uprawach szklarniowych są wciornastki zachodnie Frankliniella occidentalis i Thrips tabaci. Uprawy szklarniowe mogą być również zaatakowane przez wciornastki różane Thrips fuscipennis i Echinothrips americanus. Stosunkowo nowym typem wciornastków jest japoński wciornastek Thrips setosus, który występuje głównie w uprawie hortensji. Poprawne rozpoznanie gatunku jest bardzo ważne i często stanowi klucz do skutecznego zwalczenia wciornastka. Jeśli masz wątpliwości jaki rodzaj wciornastka zaatakował Twoją uprawę, skontaktuj się z naszym specjalistą, który pomoże Ci prawidłowo rozpoznać szkodnika oraz dobrać odpowiednią strategię jego zwalczania.

Uszkodzenia powodowane przez wciornastki

Uszkodzenia powodowane przez wciornastki widoczne są przede wszystkim na kwiatach oraz liściach zaatakowanej przez niego rośliny. W zależności od tego, na której części rośliny umiejscowiony jest szkodnik, powoduje on inne uszkodzenia i powinien być zwalczany z wykorzystaniem odmiennej strategii. Na tej podstawie wyodrębniono podział na:
  • Wciornastki liściowe — zwykle przybierają większe rozmiary od wciornastków kwiatowych i znajdują się głównie w starszych liściach. 
  • Wciornastki kwiatowe — są nieco mniejsze niż wciornastki liściowe. Można rozpoznać po widocznych uszkodzeniach, które pozostawiają kwiatach. Oprócz widocznych uszkodzeń wciornastki kwiatowe wysysają soki roślinne, osłabiając roślinę.
Poza uszkodzeniami liści i kwiatów szkodnik składa na nich swoje jaja na liściach. Po wykluciu, larwy wciornastków nakłuwają komórki w tkance powierzchniowej rośliny i powodują ich zapadanie się. Wciornastki wyjątkowo szybko rozprzestrzeniają się w uprawie, co sprawia, że są w stanie uszkodzić wiele roślin w krótkim czasie. Powstałe w ten sposób uszkodzenia są widoczne w uprawie w postaci sieci srebrno-szarych plam z czarnymi kropkami na powierzchni liści. Ponadto wciornastki mogą również przyczyniać się również do przenoszenia wirusów, w szczególności wirusa plamistości pomidora (TSWV).
 

Wygląd i budowa ciała wciornastka

Jak wyglądają wciornastki? Ciało wciornastka jest wydłużone i wyróżnia się dwoma parami skrzydeł zakończonych tzw. włoskami brzeżnymi. W zależności od gatunku, larwy wciornastków mają pomarańczowy, żółty lub zielony kolor i ciało o długości około 1 mm. Dorosłe wciornastki przybierają kolor brązowy, brązowoczarny lub czarny i osiągają około 1-2 mm długości.

Pożyteczne wciornastki

Warto wiedzieć, ​że ​szklarnie odwiedzane mogą być ​również ​przez pożyteczne wciornastki, które są naturalnymi wrogami wciornastków powodujących uszkodzenia w uprawach. 
Pożyteczny wciornastek
Pożyteczny wciornastek
wciornastki pożyteczne

Monitoring wciornastków

Jak sprawdzić, czy uprawa została zaatakowana przez wciornastki? Aby skutecznie rozpoznać wciornastki w uprawie, konieczne jest korzystanie z taśm i tablic sygnalizacyjnych. Wyłapują one szkodniki i pozwalają oszacować liczebność oraz szybkość przyrostu populacji. Prowadzenie regularnego monitoringu szkodników pozwala na wyłapanie wciornastków w uprawie na wczesnym etapie inwazji szkodnika, a co za tym idzie — sięgnięcie po mało inwazyjne, biologiczne metody zwalczania szkodnika. W zależności od pory roku, do odławiania wciornastków wykorzystywane są: 
  • niebieskie taśmy sygnalizacyjne (wiosna/lato)
  • żółte taśmy sygnalizacyjne (jesień/zima).

Wciornastki — zwalczanie

Z roku na rok skuteczne zwalczanie wciornastków staje się coraz trudniejsze. Wiele gatunków wciornastka uodparnia się na działanie środków ochrony roślin, co sprawia, że konieczne jest poszukiwanie nowych, alternatywnych metod walki ze szkodnikiem. Ponadto zmniejszająca się dostępność środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania w uprawach dodatkowo utrudnia walkę ze szkodnikiem. POonadto, wciornastki występują na liściach i kwiatach, często w zakamarkach trudno dostępnych dla środków chemicznych używanych do oprysku. Dlatego większą efektywnością w walce z nimi wyróżniają się metody biologiczne. Do biologicznego zwalczania wciornastków stosowane sa głównie pożyteczne roztocza: Amblyseius cucumeris (AMBLYcontrol), Hypoaspis miles (HYPOcontrol) i Transeius montdorensis (MONcontrol), a także pluskwiaki (Macrolophus pygmaeus, Orius laevigatus). Można również stosować preparaty zawierające nicienie pożyteczne Steinernema feltiae (Nemasys F). W obliczu tej sytuacji, producenci roślin coraz częściej sięgają po biologiczne środki ochrony roślin. W tym obszarze wysoką skutecznością wyróżniają się organizmy pożyteczne, będące naturalnymi wrogami szkodnika. W przypadku wciornastka są to pożyteczne roztocza i owady.


Biologiczne zwalczanie wciornastków

Pojęcie integrowanej ochrony roślin zakłada zwalczanie szkodników tak, by skutecznie wyeliminować je z uprawy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wykorzystywanych substancji chemicznych. Bazuje więc na wykorzystywaniu organizmów pożytecznych w celu zapobiegania i zwalczania inwazji szkodników — środki chemiczne stosowane są dopiero w przypadku, gdy ochrona biologiczna okazuje się być niewystarczająca. 

Kompleksowa ochrona przed wciornastkiem powinna obejmować kilka etapów, od właściwej sygnalizacji, przez stosowanie środków zapobiegawczych, aż po zwalczanie. Aby wcześnie wykryć i poprawnie zidentyfikować wciornastka w uprawie, warto stosować taśmy i tablice sygnalizacyjne. Pozwalają one na skuteczną sygnalizację, a w kolejnych etapach — monitorowanie skuteczności przyjętej strategii zwalczania szkodnika. 

Organizmami pożytecznymi, wykorzystywanymi do zwalczania wciornastków są gatunki takie jak:
  • drapieżne pluskwiaki Orius laevigatus, Orius mayusculus, Anthocoris nemoralis oraz Macrolophus pygmaeus,
  • pożyteczne roztocza Hypoaspis Miles, Amblyseius montdorensis, Amblyseius cucumeris, Amblyseius swirskii,
  • sieciarka Chrysoperla carnea
  • pożyteczne nicienie Steinernema feltiae.
Na wybór konkretnego gatunku wpływa rodzaj uprawy, temperatura oraz klimat szklarni, inne gatunki, wprowadzone do uprawy oraz liczebność populacji szkodnika. Aby dobrać odpowiednie organizmy pożyteczne do zwalczania wciornastka w Twojej uprawie, skontaktuj się z naszym specjalistą.  

Zwalczanie chemiczne wciornastków

Decydując się na wykonanie oprysku środkami dostępnymi na rynku, należy dostosować sposób jego wykonania do rodzaju wciornastków, które zaatakowały uprawę. W przypadku wciornastków liściowych warto wcześniej wywabić szkodniki z dolnych, starszych liści rośliny za pomocą feromonów. W przypadku zwalczania chemicznego wciornastków kwiatowych warto dodać do pestycydu cukrową substancję wabiącą, która zwiększa skuteczność oprysku o 30%.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Dominika Strzempa
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Oprysk na wciornastki i miniarki Mainspring
Mainspring jest chemicznym środkiem ochrony roślin na bazie cyjantraniliprolu. Dzięki swojemu szerokiemu działaniu może być stosowany do zwalczania różnych szkodników, w tym wciornastków, gąsienic i miniarek. Aby preparat był skuteczny, ważne jest, aby używać go we właściwy sposób.
Preparat na wciornastki NeemAzal
NeemAzal jest biologicznym środkiem owadobójczym opartym na substancji czynnej o nazwie azadyrachtyna, tej naturalnej (czynnej) substancji pochodzącej z drzewa z rodziny Meliaceae. Azadyrachtyna działa na wszystkie stadia rozwojowe wciornastków i ma taki sam wpływ na miniarki, mączlika i mszyce.
Wciornastek w chryzantemach — zwalczanie
Skutki żerowania wciornastków to oszpecenie roślin, mogące prowadzić nawet do całkowitej dyskwalifikacji ich jako materiału handlowego. Poznaj strategię walki z tym szkodnikiem, opracowaną przez specjalistów z Royal Brinkman.