Rozpoznawanie i cykl rozwojowy
Motyle błyszczki są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy, dlatego łatwo je zauważyć w uprawie. Inaczej jest w przypadku gąsienic, które są aktywne głównie w nocy. Motyl ma 40-55 mm długości, pierwsza para skrzydeł brunatno-szara, na środku charakterystyczny jasny rysunek przypominający literę gamma. Motyl podczas spoczynku składa skrzydła dachówkowato. Jaja błyszczki są jasnozielonkawe, kopułkowate, od dołu spłaszczone, posiadają też charakterystyczne żeberkowanie. Motyl składa jaja najczęściej pojedynczo lub w małych grupach na spodniej stronie liścia. W ciągu całego życia samica błyszczki może złożyć około 2000 jaj. Gąsienice mają długość ok. 35 mm, ciało jasnozielone, zielono-żółte, po bokach jasne pojedyncze pasy. Przednia część ciała gąsienicy jest nieco węższa, porusza się ona w charakterystyczny sposób wyginając się w łuk (nieco podobnie do gąsienic miernikowcowatych).
Pierwsze dorosłe motyle pojawiają się (w zależności od pogody), w kwietniu-maju, jaja składają najczęściej na przełomie maja-czerwca. W Polsce występują 2-3 pokolenia Błyszczki jarzynówki. Rozwój jaj jest uzależniony od temperatury trwa 1-2 tygodnie. Gąsienice żerują ok. 3 tygodni. Wyklute gąsienice żywią się liśćmi i młodymi pędami, często uszkadzając wierzchołek rośliny. Może to prowadzić do szkieletowania liści, szczególnie niekorzystnych w uprawie roślin ozdobnych. Przepoczwarczają się w luźnych kokonach na roślinach żywicielskich. Stadium poczwarki trwa ok. 10 dni.
Do wczesnego wykrywania tego motyla można użyć pułapek delta z feromonami. Obserwacje występowania tego motyla należy prowadzić od czerwca do lipca (pierwsze pokolenie) i od sierpnia do września (drugie i trzecie pokolenie).