Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta)

skośnik pomidorowy
Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, wędrując z do Europy z Ameryki Południowej. W jego cyklu rozwojowym występuje kilka stadiów larwalnych, które żerują na roślinach, powodując uszkodzenia liści (miny), łodyg oraz owoców. Zwalczanie chemiczne skośnika może być utrudnione ze względu na jego odporność na część pestycydów.

W poniższym artykule:
  1. Cykl rozwojowy skośnika pomidorowego
  2. Skośnik pomidorowy - zwalczanie
  3. Pozostałe metody zapobiegawcze w walce ze skośnikiem

Cykl rozwojowy skośnika pomidorowego

Skośnik pomidorowy może wyrządzać szkody w uprawach przez cały sezon wegetacyjny. W cieplejszych rejonach w trakcie sezonu może wystąpić nawet 10-12 pokoleń skośnika pomidorowego.

Znaczny wpływ na rozwój szkodnika ma temperatura. Niskie temperatury korzysniej wpływają na przetrwanie gatunku i długość cyklu życiowego. W temperaturze 30ºC  cykl życiowy skośnika trwa około 29 dni, ale może wydłużyć się nawet do 89 dni, jeśli temperatura spadnie do 15ºC. 

Samice skośnika składają od 40-50 do 260 jaj w ciągu życia. Larwy skośnika atakują owoce, liście lub łodygi. Wżerają się w liście, żywiąc się mezofilem, w wyniku czego tworzą się charakterystyczne miny, często zanieczyszczone odchodami larwy. Te uszkodzenia są najczęstszym objawem wystąpienia skośnika w uprawie. Jeśli zaatakowany zostanie owoc, uszkodzenie może stanowić wrota infekcji dla chorób lub ataku innych szkodników.


Skośnik pomidorowy - zwalczanie

Zapobieganie występowaniu skośnika pomidorowego z zastosowaniem feromonów


Jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania masowemu występowaniu skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) jest stosowanie feromonów zaburzających proces godowy (Tutatec). Dzięki feromonom rozmnażanie szkodnika zostaje bardzo ograniczone lub nawet zatrzymane. Warto pamiętać, że stosowanie feromonów do zwalczania skośnika pomidorowego jest najskuteczniejsze, kiedy presja szkodnika nie jest jeszcze wysoka. W przypadku licznego występowania skośnika, zaleca się stosowanie metody feromonowej jako uzupełnienie zwalczania, co zwiększa jego skuteczność oraz pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na środki chemiczne.

Zalety stosowania feromonów Tutatec:

  • wysoka wydajność: wystarczy 300 dozowników na 1 hektar
  • znacznie ograniczenie rozmnażania skośnika dzięki zaburzeniu procesu godowego
  • bardzo długie działanie (5-6 miesięcy).
Jeśli masz pytania dotyczące feromonów na skośnika, wypełnij formularz kontaktowy na dole strony. 



Pozostałe metody zapobiegawcze w walce ze skośnikiem

Ochrona przed skośnikiem polega w dużym stopniu na prewencji. Aby skutecznie zapobiegać jego pojawieniu się w uprawie należy:
  • na 4-6 tygodni przed zakończeniem uprawy zredukować populację skośnika do minimum
  • zachować środki ostrożności podczas likwidacji uprawy (usuwając stare rośliny)
  • monitorować uprawę w celu jak najwcześniejszego wykrycia szkodnika: w tym celu warto użyć pułapek oraz tablic i taśm sygnalizacyjnych zawierających feromony
  • wprowadzić i utrzymywać populację Macrolophus na odpowiednio wysokim poziomie
  • stosować lampy owadobójcze (np. Cri Cri)

Jeśli chodzi o biologiczną kontrolę skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), pomocniczo może działać też Trichogramma achaeae, jednak w holenderskich czy polskich warunkach nie zauważono spektakularnych efektów tak jak dzieje się to na południu Europy. Przeprowadzono już wiele jej wprowadzeń, bez zadowalających efektów.
Godnym polecenia preparatem biologicznym do walki ze skośnikiem jest NeemAzaal-T, zawierający ekstrakt z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica).

Wyłapywanie skośnika za pomocą pułapek z feromonami

Poza feromonami, w celu odpowiedniego monitorowania występowania szkodnika, zalecane jest zastosowanie pułapek Delta z żółtymi tablicami lepnymi (tablica 40x25 cm, podzielona na pół) oraz kapsułkami zawierającymi feromony wabiące szkodniki.

Działanie interwencyjne

Jeśli presja szkodnika jest mała to owady pożyteczne mogą dość skutecznie go kontrolować, jednak gdy presja jest wysoka to wskazane jest działanie interwencyjne (Spintor, Lepinox Plus, Dipel i nowy środek: Xentari). Użycie odpowiedniego adiuwantu poprawi skuteczność zabiegu.

Taśmy sygnalizacyjne

W przypadku skośnika najlepsze efekty zapewniają czarne taśmy sygnalizacyjne lub bezbarwne taśmy sygnalizacyjne. Są one nasączone feromonem wabiącym szkodniki, przy czym nie działają na owady pożyteczne.

Lampy owadobójcze

Do kontroli skośnika pomidorowego zalecane są lampy owadobójcze, np. Cri Cri 2x40 Watt. Najlepszy efekt daje rozmieszczenie lamp w ilości 10-20 na hektar. Należy ustawić je na ziemi i włączać tylko w nocy. Warto umieścić w pobliżu lamp czarne tablice lepowe lub żółte tablice lepowe, dodatkowo wabiące owady.

Preparaty do zwalczania skośnika pomidorowego

Skośnik pomidorowy - ochrona biologiczna

Formularz kontaktowy
Do not delete this link