Jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania masowemu występowaniu skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) jest stosowanie feromonów zaburzających proces godowy (Tutatec). Dzięki feromonom rozmnażanie szkodnika zostaje bardzo ograniczone lub nawet zatrzymane. Warto pamiętać, że stosowanie feromonów do zwalczania skośnika pomidorowego jest najskuteczniejsze, kiedy presja szkodnika nie jest jeszcze wysoka. W przypadku licznego występowania skośnika, zaleca się stosowanie metody feromonowej jako uzupełnienie zwalczania, co zwiększa jego skuteczność oraz pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na środki chemiczne.
Zalety stosowania feromonów Tutatec:
- wysoka wydajność: wystarczy 300 dozowników na 1 hektar
- znacznie ograniczenie rozmnażania skośnika dzięki zaburzeniu procesu godowego
- bardzo długie działanie (5-6 miesięcy).
Jeśli masz pytania dotyczące feromonów na skośnika, wypełnij formularz kontaktowy na dole strony.
Pozostałe metody zapobiegawcze w walce ze skośnikiem
Ochrona przed skośnikiem polega w dużym stopniu na prewencji. Aby skutecznie zapobiegać jego pojawieniu się w uprawie należy:
- na 4-6 tygodni przed zakończeniem uprawy zredukować populację skośnika do minimum
- zachować środki ostrożności podczas likwidacji uprawy (usuwając stare rośliny)
- monitorować uprawę w celu jak najwcześniejszego wykrycia szkodnika: w tym celu warto użyć pułapek oraz tablic i taśm sygnalizacyjnych zawierających feromony
- wprowadzić i utrzymywać populację Macrolophus na odpowiednio wysokim poziomie
- stosować lampy owadobójcze (np. Cri Cri)
Jeśli chodzi o biologiczną kontrolę skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), pomocniczo może działać też Trichogramma achaeae, jednak w holenderskich czy polskich warunkach nie zauważono spektakularnych efektów tak jak dzieje się to na południu Europy. Przeprowadzono już wiele jej wprowadzeń, bez zadowalających efektów.
Godnym polecenia preparatem biologicznym do walki ze skośnikiem jest NeemAzaal-T, zawierający ekstrakt z nasion miodli indyjskiej (Azadirachta indica).
Wyłapywanie skośnika za pomocą pułapek z feromonami
Poza feromonami, w celu odpowiedniego monitorowania występowania szkodnika, zalecane jest zastosowanie pułapek Delta z żółtymi tablicami lepnymi (tablica 40x25 cm, podzielona na pół) oraz kapsułkami zawierającymi feromony wabiące szkodniki.
Działanie interwencyjne
Jeśli presja szkodnika jest mała to owady pożyteczne mogą dość skutecznie go kontrolować, jednak gdy presja jest wysoka to wskazane jest działanie interwencyjne (Spintor, Lepinox Plus, Dipel i nowy środek: Xentari). Użycie odpowiedniego adiuwantu poprawi skuteczność zabiegu.
Taśmy sygnalizacyjne
W przypadku skośnika najlepsze efekty zapewniają czarne taśmy sygnalizacyjne lub bezbarwne taśmy sygnalizacyjne. Są one nasączone feromonem wabiącym szkodniki, przy czym nie działają na owady pożyteczne.
Lampy owadobójcze
Do kontroli skośnika pomidorowego zalecane są lampy owadobójcze, np. Cri Cri 2x40 Watt. Najlepszy efekt daje rozmieszczenie lamp w ilości 10-20 na hektar. Należy ustawić je na ziemi i włączać tylko w nocy. Warto umieścić w pobliżu lamp czarne tablice lepowe lub żółte tablice lepowe, dodatkowo wabiące owady.