Choroby ogórków szklarniowych

Czas czytania: 7 min | Ostatnia aktualizacja: 20-07-2022
Choroby ogórka szklarniowego powodowane są aktywnością patogenów grzybowych, bakteryjnych i wirusowych. Atakują one uprawy szklarniowe, prowadząc do powstawania znaczących strat w uprawach - od uszkodzeń liści i pędów, przez zmniejszenie wielkości oraz pogorszenie jakości plonów aż po całkowite zamieranie roślin.
W poniższym artykule:
- Choroby ogórka pod osłonami
- Objawy chorób ogórka
- Zwalczanie chorób ogórka
Choroby ogórka pod osłonami
Uprawy ogórka pod osłonami atakowane są przez rozliczne patogeny chorobotwórcze. Do najczęściej występujących chorób w uprawach ogórka należą choroby grzybowe, takie jak:
Wśród chorób wirusowych, specyficzna dla upraw ogórka jest mozaika ogórka (wirus CMV), zaś wśród bakteryjnych - kanciasta plamistość liści ogórka.
Wykonaj badania diagonstyczne ogórka i dowiedz się jaki patogen zaatakował Twoją uprawę
Objawy chorób ogórka nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania na podstawie objawów. Kiedy ustalenie jaki patogen zaatakował Twoją uprawę jest utrudnione, niezbędne okazuje się skorzystanie z analizy DNA patogenów. Analiza patogenów jest najdokładniejszym badaniem, mającym na celu wykrycie chorób ogórka. Prowadzona jest w oparciu o panel patogenów najczęściej atakujących uprawy ogórka. Badania wykonywane są z próbek pobranych z części rośliny, gleby lub wody.
|

|
Objawy chorób ogórka pod osłonami
Choroby atakujące uprawy ogórków dają objawy na różnych częściach rośliny, składając się na zespół objawów charakterystycznych dla danej choroby. Zapoznaj się z poniższą infografiką i poznaj objawy popularnych chorób, dających objawy na liściach, łodygach, owocach i korzeniach ogórka.

Objawy chorób ogórka na korzeniach
Choroby korzeniowe to jedne z najgroźniejszych chorób w uprawie ogórków pod osłonami. Ich rozpoznanie jest trudne, gdyż poza objawami w obrębie bryły korzeniowej, nie zawsze zostawiają one ślady na innych częściach rośliny. Zaatakowane przez patogeny korzenie pokrywaja się plamami lub gniją, a roślina więdnie i z czasem zamiera, pomimo odpowiedniego nawadniania. Choroby odglebowe wywoływane są przez grzybopodobne organizmy z rodzaju Pythium spp. oraz Phytophthora spp., które szczególnie często atakują rośliny uprawiane w systemie bezglebowym. Patogeny odglebowe mogą powodować czarną zgniliznę korzeni ogórka, zgorzel siewek lub fuzaryjne więdnięcie ogórka.
Gnicie korzeni ogórka
- Czarna zglinizna korzeni ogórka - gnicie korzeni może świadczyć o porażeniu przez organizmy z rodzajów Pythium spp. oraz Phytophthora spp., któremu towarzyszy więdnięcie oraz stopniowe zamieranie rośliny. Korzeń rośliny dotkniętej czarną zgnilizną korzeni ogórka pokrywa się szarymi, a następnie czarnymi plamami i stopniowo zamiera.
- Fuzaryjne więdnięcie ogórka - innym patogenem, powodującym gnicie korzeni ogórka może być grzyb Fusarium oxysporum, powodujący fuzaryjne więdnięcie ogórka (fuzariozę ogórka). Rozwojowi choroby towarzyszy zahamowanie wzrostu i rozwoju mniejszych liści oraz ich stopniowe więdnięcie. Na podstawie łodygi pojawiają się przewężenia, które z czasem pokrywają się biało-różowym nalotem grzybni.
Zmniejszenie presji Pythium w uprawie ogórka dzięki Moleaer i Huwa San"Inwestycja w system nanopęcherzyków Moleaer oraz zastosowanie nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem dają doskonały wkład w zwalczanie i zapobieganie Pythium." - mówi Maurice Ruhl z firmy Van Gog, w której wykorzystano Moleaer i Huwa-San do zmniejszenia presji Pythium.
|

|

|
Objawy chorób ogórka na owocach
Choroby ogórka objawiają się również poprzez uszkodzenia, przebarwienia oraz zniekształcenia owoców. Objawy na owocach nie sprawiają, że choroba nie tylko zmniejsza ilość oraz pogarsza jakość plonów, lecz również czyni niezdatnymi do spożycia i dyskwalifikuje jako materiał handlowy. Najpopularniejsze objawy chorób na owocach ogórków:
Gnicie owoców ogórka
- Zgnilizna zawiązków i pędów roślin - wewnętrzna zgnilizna ogórka to poważny objaw czarnej zgnilizny zawiązków i pędów roślin, zwanej potocznie gumozą dyniowatych. Inne objawy towarzyszące chorobie to jasne plamy na liściach, przybierające kształt litery V oraz brązowe zmiany przy podstawie łodygi, pokrywające się z czasem złotobrązowymi kroplami o gumowatej strukturze.
- Zgnilizna twardzikowa ogórka - jeśli ogórki zaczynają gnić wskutek przechowywania, może to świadczyć o zgniliźnie twardzikowej ogórka (powodowanej przez grzyby Sclerotinia sclerotiorum), która zaatakowała owoce w tracie uprawy. W przebiegu choroby łodyga brunatnieje i zamiera a zarówno pędy jak i owoce pokrywają się białym, "watowatym" nalotem.
Plamy na owocach ogórka
- Mozaika ogórka - wirus mozaiki ogórka (CMV) powoduje pokrycie owoców cętkami o chropowatej strukturze. Skórka całego owocu staje się chropowata, a sam ogórek jest wygięty i zniekształcony.
- Alternarioza ogórka - suche, brązowe plamy oraz pokrycie owocu ogórka czarnym nalotem może świadczyć o chorobie grzybowej powodowanej przez grzyby z rodzaju Alternaria. Innym charakterystycznym objawem porażenia tym patogenem są małe, okrągłe plamy na liściach z charakterystycznym szarobiałym punktem na środku. Plamy z czasem brązowieją i zapadają się.
- Kanciasta plamistość liści ogórka - choroba objawia się małymi, kanciastymi, jasnozielonymi plamkami na owocach, liściach oraz ogonkach liściowych ogórka, a także białawym, bakteryjnym wysiękiem na spodniej stronie liści.
- Zgnilizna twardzikowa ogórka - choroba powoduje brązowienie owocu ogórka oraz pojawienie się białej grzybni o watowatej strukturze.
Zamieranie zawiązków owoców ogórka
- Korynesporoza dyniowatych - obok zamierania zawiązków owoców, choroba powoduje powstawanie oliwkowożółtych plam na liściach, otoczonych żółtą obwódką oraz wydłużonych oliwkowożółtych plam na łodygach.
Objawy chorób ogórka na liściach
Większość chorób ogórka daje wyraźne objawy na liściach w postaci plamistości, więdnięcia, deformacji lub zamierania. Dokonując lustracji liści w poszukiwaniu objawów choroby, należy dokładnie przyjżeć się nie tylko ich powierzchni, lecz również spodniej stronie. W przebiegu chorób grzybowych oraz bakteryjnych można dostrzec na niej nalot grzybni lub baktyryjny wysięk, który pomoże poprawnie zidentyfikować chorobę.
Plamy na liściach ogórka
Wielkość, zabarwienie oraz struktrura zmian na liściach stanowi cenną wskazówkę na temat patogenu, który mógł zaatakować uprawę. Warto jednak pamiętać, by ostateczną diagnozę postawić dopiero na podstawie szeregu objawów - pozwoli to na trafne zindentyfikowanie choroby i szybkie podjęcie działań, mających na celu jej zwalczenie.
Ekologiczne zwalczanie chorób ogórka
-
Rosnące oczekiwania konsumentów oraz restrykcyjne ograniczenia prawne sprawiają, że coraz więcej producentów ogórków decyduje się na ochronę ogórka z wykorzystaniem ekologicznych środków ochrony roślin. Pozwalają one na zrównoważone prowadzenie uprawy oraz uzyskanie wysokiej jakości owoców o minimalnej ilości pozostałości środków ochrony. Poniższe środki zostały dopuszczone do stosowania w ekologicznych uprawach ogórka pod osłonami oraz w uprawie gruntowej: