Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Choroby róż

choroby ogórka pod osłonami
 Czas czytania: 7 min | Ostatnia aktualizacja: 26-10-2022

Róże uprawiane pod osłonami mogą być atakowane przez liczne patogeny chorobotwórcze, w szczególności - grzyby. Powodują one oszpecenie, usychanie lub całkowite zamieranie roślin, dyskwalifikując je jako materiał handlowy i prowadząc do strat w uprawie. Dowiedz się jak skutecznie zapobiegać oraz prawidłowo rozpoznawać choroby róż w uprawach pod osłonami.  

W poniższym artykule:

  1. Choroby róż
  2. Objawy chorób róż
  3. Zwalczanie chorób róż

Choroby róż

Do najczęściej występujących chorób róż w uprawach pod osłonami należą choroby grzybowe, takie jak:  


Objawy chorób róż 


Prawidłowe rozpoznanie chorób róż to jedyna szansa na to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się patogenu w uprawie, zanim zaatakuje większą część plantacji, niszcząc kwiaty i dyskwalifikując je ze sprzedaży. Pierwsze objawy porażenia przez patogeny chorobotwórcze najczęściej pojawiają się na liściach i pędach róży. Wczesne i trafne zdiagnozowanie choroby pozwala więc na rozpoczęcie zwalczania, zanim choroba zaatakuje całą roślinę i oszpeci kwiaty tak, że stracą one wartość estetyczną i handlową. Aby zyskać pewność, że patogen został rozpoznany poprawnie, warto przyjrzeć się objawom na wszystkich częściach roślin.




Objawy chorób róż na kwiatach

Objawy chorób róż widoczne na kwiatach znacznie przyczyniają się do pogorszenia wartości estetycznej rośliny, a co za tym idzie – obniżenia jej ceny lub całkowitej dyskwalifikacji kwiatu ze sprzedaży. Przynosi to znaczne straty w produkcji i sprawia, że poniesione w procesie produkcji koszty nie zwracają się., Cała uprawa staje się nieopłacalna. Aby zapobiegać takiej sytuacji, należy starannie monitorować stan roślin tak, by zdiagnozować pojawienie się choroby i rozpocząć zwalczanie, zanim zainfekowane zostaną kwiaty.  


Plamy na kwiatach róż

  • Mączniak rzekomy róży – wystąpienie drobnych plam na działkach kielichów oraz płatków może świadczyć o porażeniu rośliny przez mączniaka rzekomego. Chorobie towarzyszy pojawianie się fioletowo-czarnych przebarwień na pędach roślin oraz przedwczesne opadanie liści. Na powierzchni liści widoczne stają się nieregularne, postrzępione plamy o bordowo-brunatnym wybarwieniu, a na ich spodzie - delikatny, mączysty nalot.
  • Szara pleśń róży – wodniste plamy, pokryte szarym, pylącym nalotem mogą świadczyć o szarej pleśni róży. Obok nalotu na powierzchni kwiatów, pomiędzy płatkami mogą pojawić się czarne, twarde sklerocja, zawierające przetrwalniki grzyba. Objawy występują również na liściach w postaci brunatnych plam, pokrytych szarym nalotem zarodników oraz na pędach, które stopniowo brązowieją lub czernieją. Mogą się także pokrywać szarym nalotem, podobnym do tego, obecnego na kwiatach.  

Deformacja kwiatów

  • Mączniak prawdziwy róży - zdeformowane, zamknięte pąki kwiatowe z towarzyszącym im białym lub szarawym nalotem na nadziemnych częściach krzewów mogą świadczyć o porażeniu rośliny przez patogen Sphaerotheca pannosa var. Rosae, powodujący mączniaka prawdziwego róży.

Objawy chorób róż na liściach

W przypadku wielu chorób róż objawy pojawiają się w pierwszej kolejności na liściach. Staranne monitorowanie stanu liści pomoże wykryć obecność patogenu chorobotwórczego już na pierwszych etapach porażenia i umożliwi natychmiastowe rozpoczęcie zwalczania choroby.

  • Mączniak rzekomy róży - nieregularne, postrzępione, bordowe lub brunatne plamy na powierzchni liścia wraz z towarzyszącym im, delikatnym, mączystym nalotem na spodniej stronie to objawy porażenia przez mączniaka rzekomego. Wraz z rozwojem choroby na działkach kielichów i płatkach kwiatów pojawiają się drobne plamy, a na łodydze – fioletowoczarne przebarwienia. Liście dotkniętej chorobą rośliny opadają przedwcześnie.
  • Szara pleśń róży – brunatne plamy, pokryte szarym, pylącym nalotem zarodników mogą wskazywać na szarą pleśń róży wywoływaną przez grzyb botrytis cinerea. Wraz z rozwojem choroby nalot może pojawić się również na pędach i kwiatach, a pomiędzy płatkami widoczne stają się czarne, twarde sklerocja. Pędy brązowieją lub czernieją.
  • Rdza róży – jasne pomarańczowe plamki o poduszkowatym kształcie, pojawiające się zarówno na wierzchniej jak i spodniej części liścia to charakterystyczny objaw rdzy róży. Zmiany mogą objąć także inne części rośliny, jak pędy czy łodygę. Skutkiem rozwoju choroby jest przedwczesne opadanie liści.

Zwijanie się liści róży

  • Mączniak prawdziwy róży – wywijanie się brzegów liści róży może świadczyć o porażeniu przez mączniaka prawdziwego. Wywijaniu się liści oraz ich deformacji towarzyszy biały lub szarawy nalot na nadziemnych częściach rośliny.


Więdnięcie liści róży

  • Werticilioza róży – więdnięcie liści to charakterystyczny objaw werticiliozy róży. Towarzyszy mu pojawienie się żółtych, z czasem brunatniejących przebarwień, widocznych w szczególności pomiędzy nerwami. Jeśli objawy na liściach wskazują na werticiliozę róży, warto poświęcić kilka pędów – w ich przekroju pojawią się wyraźne przebarwienia wiązek przewodzących.


Objawy chorób róż na łodygach

  • Czarna plamistość liści róży – drobne, czarne plamki na łodygach, widoczne również na liściach i innych naziemnych częściach rośliny mogą świadczyć o czarnej plamistości liści róży. Chorobie towarzyszy żółknięcie i przedwczesne opadanie liści.
  • Antraknoza róży – pojawienie się nekroz na pędach, stopniowo prowadzących do ich wyłamywania może świadczyć o porażeniu rośliny antraknozy róży. Zarówno na pędach jak i liściach pojawiają się podłużne szarobrązowe plamy.
  • Mączniak rzekomy róży - fioletowoczarne przebarwienia na pędach róży wraz z nieregularnymi, bordowymi bądź brązowymi plamami na liściach mogą być objawami mączniaka rzekomego róży. Zmianom towarzyszy biały lub szarawy nalot na spodniej stronie liścia oraz drobne plamy na działkach kielichach i kwiatach.
  • Rdza róży – pojawienie się żółtopomarańczowych plam o wypukłym kształcie, pokrytych zarodnikami grzyba świadczy o rdzy róży, wywoływanej przez grzyby z gatunków Phragmidium tuberculatum i Phragmidium mucoronatum. Drobne pomarańczowo-żółte plamki pojawiają się również na wierzchniej i spodniej stronie liści.


Zwalczanie chorób róż 

Na rynku dostępny jest cały szereg środków chemicznych do zwalczania chorób grzybowych róży. Należą do nich między innymi fungicydy: Proplant 722 S i Previcur Energy 840 SL do zwalczania mączniaka rzekomego, PREV-AM, Nimrod 250 EC, przeznaczone do zwalczania mączniaka prawdziwego, Domark 100 EC, Discus 500 WG, Alcedo 100 EC przeciwko mączniakowi prawdziwemu i czarnej plamistości róż.



Masz pytanie dotyczące chorób roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.



Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Sylwester Łazarek
Wyślij e-mail

Do not delete this link