Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Adiuwanty - dlaczego warto ich używać?


Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021

Środków ochrony roślin często używa się w połączeniu z substancjami pomocniczymi, które pozytywnie wpływać ją na skuteczność preparatu. Jedną z takich grup substancji pomocniczych są adiuwanty. Adiuwanty zapewniają lepsze pokrycie i rozprowadzanie cieczy opryskowej oraz poprawiają wchłanianie środków ochrony roślin przez roślinę. Czy warto korzystać z adiuwantów i jak wybrać właściwy adiuwant? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Adiuwant obniża napięcie powierzchniowe kropli wody, co pozwala lepiej nawilżyć powierzchnię. Dzięki temu ciecz robocza do oprysków dobrze rozprzestrzenia się po liściu, zwłaszcza w suchych warunkach.

Zastosowanie adiuwantów

Zaleca się stosowanie adiuwantów, kiedy działanie środków ochrony roślin jest niewystarczające. Dlatego też przy szeregu środków ochrony roślin zdecydowanie zaleca się użycie adiuwantów. Adiuwanty można stosować na różne sposoby:

  • Oprócz lepszego rozprowadzenia cieczy roboczej, adiuwant sprawia, że roślina szybciej wysycha. To zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów.
  • Niektóre adiuwanty dodaje się do czynnika odżywczego przy uprawach na sztucznym podłożu (ogórek i papryka), aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów.
  • Adiuwanty można też stosować w połączeniu ze środkami grzybobójczymi. Wtedy sprawiają, że preparat szybciej wysycha i do rośliny lub tkanki dostaje się tylko niewielka ilość substancji czynnej.
  • Niektóre adiuwanty można stosować jako środki do przedłużania trwałości kwiatów ciętych. Uwaga: nigdy nie stosuj adiuwantów w połączeniu ze środkami, które szybko odparowują. Zmniejsza to działanie środka, ponieważ adiuwant sprawia, że środek ulatnia się jeszcze szybciej.

Rodzaje adiuwantów

W profesjonalnym ogrodnictwie stosowane są różne rodzaje adiuwantów, takich jak adiuwanty na bazie olejów roślinnych, naturalne adiuwanty czy superadiuwanty:


Adiuwanty na bazie olejów roślinnych (łącznie z estrami)

W przypadku niektórych roślin substancje oleiste mogą prowadzić do uszkodzeń. Przeważnie spowodowane jest to zbyt dużym pobieraniem przez roślinę zbyt silnej dla niej substancji czynnej. Sam olej również może wywoływać czasem reakcje niepożądane na wrażliwych tkankach. Aby temu zapobiec, w przypadku roślin delikatnych (wrażliwych na oleje, jak np. róże) stosuje się zwilżacze innego typu, na przykład poliglicerol.

Naturalne adiuwanty

Oprócz chemicznych adiuwantów można też stosować adiuwanty naturalne. Naturalny adiuwant składa się z naturalnych ekstraktów rośliny z rodziny agawowatych, Yucca Schidigera. Naturalny adiuwant w pełni ulega biodegradacji. Ponadto można go stosować w połączeniu z (zimną) wodą i środkami ochrony roślin. Co więcej, naturalny adiuwant jest bezpieczny dla uprawy.


Superadiuwanty

Superadiuwant to specjalny typ adiuwanta, który zapewnia dobre nawilżenie liści i roślin, oraz wspomaga pobieranie substancji. Superadiuwanty stosuje się w kilku sytuacjach:
Ekstremalne przenikanie w strukturę rośliny;
Ekstremalne przenikanie w najniżej położone warstwy rośliny;
Lepsze przenikanie herbicydów doglebowych w suchych warunkach;
Szybkie wysychanie roślin po spryskiwaniu w szklarniach. Istnieją różne superadiuwanty, w tym Zipper, Silwet Gold i Agral Gold. Ponadto superadiuwanty mogą też zawierać środek zwiększający przyczepność. Wydłuża on działanie środka ochrony roślin.

Uwaga: superadiuwanty mogą się gromadzić na roślinie. Można temu zapobiec, łącząc je z adiuwantem jonowym. 

Jaki adiuwant wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje adiuwantów. Skład części z nich jest oparty na olejach, a inne na bazie poliglicerolu. Dobór odpowiedniego adiuwantu zależy od gatunku rośliny oraz od rodzaju substancji aktywnej środka chemicznego. W poniższej tabeli znajdują się przykłady możliwych kombinacji stosowania adiuwantów i środków ochrony roślin.


(adiuwant na bazie oleju)

Score 250 EC
Falcon 460 EC

(adiuwant na bazie glicerolu)

Plenum 500 WG
Dicarzol 50 SP
Apollo 500 SC
Switch 62,5 WGTest na niewielkiej powierzchni

Jeżeli chcesz zastosować na swoich roślinach substancję pomocniczą na bazie oleju, zrób to najpierw na niewielkiej powierzchni. W ten sposób ewentualna reakcja rośliny nie będzie miała dużego wpływu na całość produkcji. Uzyskaj także dokładne informacje na temat stosowania preparatu.
Masz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.
Do not delete this link