Higiena i dezynfekcja przy zmianie uprawy

w pomidorze, ogórku i innych uprawach 

Higiena uprawy jest bardzo ważnym tematem w ogrodnictwie: utrzymanie wysokiego standardu higieny w gospodarstwie ogrodniczym pozwala zapobiegać przedostawaniu się bakterii, grzybów i wirusów do szklarni. Aby ułatwić prace związane z likwidacją starej i rozpoczęciem nowej uprawy, przygotowaliśmy specjalny protokół higieny. Znajdziesz w nim instrukcję krok po kroku, jak zaplanować czyszczenie i dezynfekcję podczas zmiany uprawy.
Jakub Gustaw
Account Manager | 2 września 2024 | czas czytania: 5 min.
Udostępnij artykuł
Protokół higieny przy zmianie uprawy
W poniższym artykule:

Środki do mycia i dezynfekcji

w najlepszych cenach




Jesień to czas intensywnych prac, związanych z myciem oraz dezynfekcją. Skorzystaj z promocji i kup środki dezynfekcyjne w najlepszych cenach, dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz.
 
Aby skutecznie pozbyć się patogenów i przygotować szklarnię do "czystego" startu nowej uprawy, należy przeprowadzić staranne mycie i dezynfekcję obiektu podczas zmiany uprawy. Wykorzystanie szerokiej gamy środków do mycia i dezynfekcji pozwoli pozbyć się nie tylko patogenów chorobotwórczych oraz szkodników, lecz również pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń mineralnych i organicznych. Dzięki temu zapewniasz ochronę młodych roślin przed atakiem chorób i szkodników, a także zwiększasz wydajność i trwałość wykorzystywanych w szklarni instalacji (np. linii nawadniających czy kurtyn cieniujących).
Aby zapewnić "czysty" start nowej uprawy, należy podjąć działania w trzech obszarach:
  • likwidacja pozostałości starej uprawy,
  • mycie szklarni oraz wszystkich obiektów, znajdujących się wewnątrz,
  • dezynfekcja szklarni oraz wszystkich obiektów, znajdujących się wewnątrz.

Rozwiązania techniczne przy zmianie uprawy

Maszyny i rozwiązania techniczne przyspieszają proces zmiany uprawy. Ich zastosowanie pozwala na automatyzację procesów usuwania roślin, mycia i dezynfekcji, sprawiając, że przebiegają one szybciej i są wykonanie dokładniej. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz czas, lecz również zapewniasz sobie wyższą precyzję prac. Zobacz film, w którym Grzegorz Surman opowiada o wykorzystaniu mechanizacji podczas zmiany uprawy.

Likwidacja starej uprawy

Na etapie likwidacji pozostałości starej uprawy najważniejszą kwestią jest pozbycie się przetrwalnikowych form patogenów chorobotwórczych oraz zimujących form szkodników. Z uwagi na żmudny proces i czasochłonność opróżniania szklarni z resztek roślinnych oraz akcesoriów, używanych w trakcie uprawy warto skorzystać z urządzeń, które pozwalają przyspieszyć i zautomatyzować prace. 

Krok 1: Eliminacja szkodników

Przed rozpoczęciem opróżniania szklarni należy upewnić się, że obecne w uprawie szkodniki zostały wyeliminowane. W tym celu po ostatnim zbiorze należy zastosować środki ochrony roślin o szerokim spektrum działania.

Krok 2: Opróżnianie szklarni

Pierwszym etapem likwidacji starej uprawy jest usuwanie resztek roślin, taśm i tablic sygnalizacyjnych, mat uprawowych, zużytych folii ściółkujących i rynnowych. Na wszystkich tych elementach mogą być obecne jaja lub larwy szkodników oraz formy przetrwalnikowe patogenów chorobotwórczych. Usuwając resztki roślinne z wnętrza szklarni, należy pamiętać o tym, że poziom wilgotności powietrza w trakcie wykonywania tej czynności przekłada się na ilość resztek roślinnych, wydzielanych podczas tego procesu. Im niższa wilgotność, tym mniej resztek roślinnych rozprzestrzeni się w obiekcie uprawowym. Aby proces usuwania resztek roślin ze szklarni przebiegał sprawnie, a potencjalnie zainfekowane resztki roślinne nie rozprzestrzeniały się w obiekcie, warto skorzystać z maszyn do likwidacji uprawy.

Przydatne produkty: 
Bio Chopper
Urządzenie do likwidacji uprawy 

Bio Chopper szatkuje pędy pomidorów, ogórków, papryki, a nawet pędy malin, borówki i innych krzewów, zmniejszając ich objętość do 20% objętości początkowej.

Protokół higieny i dezynfekcji

przy zmianie uprawy

Wszystkie kroki powinny być wykonywane po opróżnieniu szklarni, kiedy w jej wnętrzu nie znajdują się już żadne rośliny — część preparatów może być szkodliwa dla roślin i nie mogą być one stosowane w trakcie uprawy. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem prac wyposażyć pracowników w niezbędne środki ochrony osobistej, tak by nie byli oni narażeni na niezabezpieczony kontakt z substancjami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Mycie szklarni

Po opróżnieniu szklarni z resztek roślinnych należy przystąpić do starannego mycia wszystkich elementów szklarni. Czyszczeniu należy poddać wszystkie elementy gospodarstwa. 

Krok 1: Czyszczenie mat transportowych

Do prawidłowego oczyszczenia i skutecznej dezynfekcji niezbędne jest dokładne, mechaniczne usunięcie brudu. Po zakończonej pracy należy zdezynfekować maty transportowe do usuwania resztek roślin, z użyciem preparatów: 
  • Menno Florades w stężeniu 4% 
  • Agro ECA w stężeniu 10%

Krok 2: Czyszczenie kurtyn cieniujących

Kurtyny wyczyścić z brudu, kurzu za pomocą silnego strumienia wody. Następnie zastosować:
  • Środek na bazie kwasu podchlorawego AgroECA w stężeniu 5% 
  • Środek na bazie kwasów organicznych Fadex H+ w stężeniu 1-2% 

Krok 3: Czyszczenie wewnętrznych szyb 

Wewnętrzną stronę dach i boczne ściany szklarni należy umyć czystą wodą. W przypadku mocnych osadów organicznych zastosować środek na bazie kwasów biologicznych i naturalnych ekstraktów roślinnych: Greenhouse Glassclean. Skutecznie usuwa on glony, mchy, osady wapienne i inne zanieczyszczenia mineralne. 
 

Krok 4: Czyszczenie rynien uprawowych i posadzek betonowych 

Do usuwania zanieczyszczeń organicznych należy zastosować preparaty oparte związkach organicznych jak Menno HortiseptClean Plus w stężeniu 2%, nanosić w postaci piany. Aplikacja przy pomocy lancy pianującej. Pozostawić na 15-30 minut, a następnie zmyć czystą wodą.
 

Krok 5: Czyszczenie systemu nawadniającego wewnątrz

  • Użyj 5% kwasu azotowego w przypadku zanieczyszczenia mineralnego
  • Roztwór powinien zostać w systemie co najmniej 24h. Po tym czasie należy go przepłukać wodą.
  • W zależności od zanieczyszczenia organicznego użyj roztworu co najmniej 1% Huwa-San lub 5% roztworu AgroECA. Napełnij nimi cały system na co najmniej 12 godzin. Następnie dokładnie wypłucz cały system. 

  •  

    Krok 6: Czyszczenie systemu nawadniającego na zewnątrz

    Czyszczenie instalacji nawadniającej pozwala nie tylko pozbyć się patogenów, lecz również oczyścić przewody, kroplowniki i kapilary z osadzającego się wewnątrz biofilmu. Jest on tworzony przez algi, bakterie, grzyby, i wirusy, wchodzące w reakcję z nawozami. W ten sposób powstaje warstwa mineralnych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zatykania się instalacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj osobny artykuł, poświęcony czyszczeniu instalacji nawadniającej. 
    • Jeśli na zewnątrz węża znajduje się zielony osad, spryskaj go środkiem Menno HortiseptClean Plus w stężeniu 3%, po 20 minutach spłucz czystą wodą.
    • Wymień stopki kroplowników lub zanurz je w roztworze kwasu azotowego.
    • Następnie dezynfekuj stopki przez co najmniej 1 godzinę w roztworze MENNO Florades (4%).

     

    Krok 7: Czyszczenie mat ściółkujących

    Do czyszczenia mat ściółkujących należy wykorzystać środek na bazie kwasu podchlorawego AgroECA w stężeniu 5%. Na jeden ha powierzchni należy zużyć min. 500 litrów.

    Krok 8: Czyszczenie zbiorników nawozowych oraz zbiorników na wodę

    • Zbiorniki nawozowe oraz zbiorniki na wodę należy opryskać z zewnątrz 2% roztworem Menno HortiseptClean Plus za pomocą piany, po 20 minutach zmyć pod ciśnieniem czystą wodą. 
    • Zbiorniki nawozowe oraz zbiorniki na wodę należy od środka umyć wodą pod ciśnieniem, aby oczyścić go z pozostałości nawozów. Środek zbiornika spryskać 6% roztworem Huwa-sanu, następnie od góry napełnić zbiornik czystą wodą i przepłukać. 
    • Zbiornik nawozowy dodatkowo zapianować od zewnątrz 4% roztworem Menno Floradesu i pozostawić do wyschnięcia.

    Krok 9: Czyszczenie sortowni, wózków, narzędzi

    • Wózki nożycowe, wózki do zbiorów, roboty natryskowe i inny sprzęt/maszyny należy czyścić roztworem 2% Menno HortiseptClean Plus, za pomocą aplikatora pianowego lub ręcznego opryskiwacza pianowego. Soki roślinne i inne zanieczyszczenia zostają w ten sposób rozluźnione. Po 15-20 minutach spłukać czystą wodą.
    • Do czyszczenia maszyny sortującej należy używać środka Fadex H+ w stężeniu 2%, po 15-20 minutach spłukać. Aplikator piany można łatwo podłączyć do węża wodnego (3 bary).

    Krok 10: Czyszczenie pomieszczeń i placu zewnętrznego

    Kończąc czyszczenie obiektu, należy zadbać o wyczyszczenie z brudu całego placu wokół szklarni i hal magazynowych, a także betonu, ścieżek, podłóg hal, ramp. Najlepiej zrobić to za pomocą aplikatora pianowego środkiem Menno HortiseptClean Plus (roztwór 1 - 3%). Po 15-20 minutach spłukać. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca magazynowania odpadów organicznych z uprawy. Ostatnim punktem czyszczenia powinny być również pomieszczenia biurowe i socjalne, które powinny zostać dokładnie umyte z brudu i organicznych osadów.



    PRZYDATNE MASZYNY I URZĄDZENIA:

    Dezynfekcja szklarni

    Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni w szklarni należy przystąpić do dezynfekcji z wykorzystaniem preparatów zwalczających formy przetrwalnikowe patogenów. 

    Krok 1: Pianowanie

    Po wyschnięciu szklarni należy przystąpić do dezynfekcji poprzez pianowanie. W tym celu należy użyć lancy pianowej do ręcznej aplikacji oraz wózka natryskowego z zestawem pianowym (Aquajet). Podczas pianowania należy uwzględnić rynny uprawowe od wierzchniej oraz spodniej strony, rury CO2, system kroplujący, system szyn rurowych, elementy konstrukcyjne szklarni oraz rury grzewcze.  Cała powierzchnia powinna zostać zdezynfekowana za pomocą MENNO Florades (4%) z użyciem co najmniej 2500 - 3000 litrów płynu na hektar. Produkt nie wymaga spłukiwania. 

    Należy zadbać o to, aby cała przestrzeń szklarni pozostawała wilgotna tak długo, jak to możliwe, aby zapewnić najdłuższy możliwy czas kontaktu. 

    Krok 2: Zamgławianie czystej i zdezynfekowanej szklarni

    Czystą i zdezynfekowaną szklarnię należy dodatkowo zamgławiać preparatem Aldecol DES 03, używając 40 litrów preparatu i 100 l cieczy roboczej na 1 ha. Po 24 h rozpocząć wietrzenie.

    Krok 3: Rozkładanie mat uprawowych i rozwieszanie haczyków ze sznurkami

    Krok 4: Ostatnia dezynfekcja przed wprowadzeniem roślin

    Na 2 dni przed wniesieniem roślin, spryskaj maty i folię stabilizowanym nadtlenkiem wodoru Huwa-San lub preparatem Agro ECA opartym na kwasie podchlorawym. 
    • Huwa-san oprysk w stężeniu 2-3% 
    • Huwa-san zamgławianie 50 l Huwa Sanu + 150 l wody/ha
    • AgroECA oprysk w stężeniu 5-10%
    • AgroECA zamgławianie w dawce 20l Agro ECA + 6 litrów nośnika + 80 l wody/ha
    Huwa-San i AgroECA można również stosować za pomocą zamgławiaczy termicznych.


    Krok 5: Dezynfekcja sortowni, hal magazynowych i przejść oraz wózków i narzędzi 

    Po dokładnym wyczyszczeniu sortowni, wózków i narzędzi należy zdezynfekować je za pomocą MENNO Florades (4%). 
    PRZYDATNE MASZYNY I URZĄDZENIA:
    Skontaktuj się z nami! 
    Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
    Jakub Gustaw
    Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
    Jak czyścić instalację nawadniającą?
    Dobra jakość wody do nawadniania ma duże znaczenie dla uprawy. Dowiedz się jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki.
    Skuteczna dezynfekcja szklarni z Menno Florades 
    Menno Florades jako skuteczny preparat do dezynfekcji szklarni. Dowiedz się więcej, dlaczego warto się w niego zaopatrzyć.
    Jak ograniczyć straty powstałe na skutek burzy? 
    Burza może wyrządzić ogromne szkody w przedsiębiorstwach sektora ogrodnictwa szklarniowego. Koszty szkód spowodowanych burzą mogą osiągać nawet setki tysięcy euro — uszkodzone zostają przecież nie tylko szyby, ale również część upraw, przez co przepadają ewentualne zbiory. 

    Higiena i dezynfekcja przy zmianie uprawy

    w pomidorze, ogórku i innych uprawach 

    Higiena uprawy jest bardzo ważnym tematem w ogrodnictwie: utrzymanie wysokiego standardu higieny w gospodarstwie ogrodniczym pozwala zapobiegać przedostawaniu się bakterii, grzybów i wirusów do szklarni. Aby ułatwić prace związane z likwidacją starej i rozpoczęciem nowej uprawy, przygotowaliśmy specjalny protokół higieny. Znajdziesz w nim instrukcję krok po kroku, jak zaplanować czyszczenie i dezynfekcję podczas zmiany uprawy.
    Szukaj w Banku wiedzy 
    Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
    Jakub Gustaw
    Jakub Gustaw
    Account Manager | 2 września 2024 | czas czytania: 5 min.
    Udostępnij artykuł
    Protokół higieny przy zmianie uprawy
    W poniższym artykule:

    Środki do mycia i dezynfekcji

    w najlepszych cenach




    Jesień to czas intensywnych prac, związanych z myciem oraz dezynfekcją. Skorzystaj z promocji i kup środki dezynfekcyjne w najlepszych cenach, dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz.
     
    Aby skutecznie pozbyć się patogenów i przygotować szklarnię do "czystego" startu nowej uprawy, należy przeprowadzić staranne mycie i dezynfekcję obiektu podczas zmiany uprawy. Wykorzystanie szerokiej gamy środków do mycia i dezynfekcji pozwoli pozbyć się nie tylko patogenów chorobotwórczych oraz szkodników, lecz również pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń mineralnych i organicznych. Dzięki temu zapewniasz ochronę młodych roślin przed atakiem chorób i szkodników, a także zwiększasz wydajność i trwałość wykorzystywanych w szklarni instalacji (np. linii nawadniających czy kurtyn cieniujących).
    Aby zapewnić "czysty" start nowej uprawy, należy podjąć działania w trzech obszarach:
    • likwidacja pozostałości starej uprawy,
    • mycie szklarni oraz wszystkich obiektów, znajdujących się wewnątrz,
    • dezynfekcja szklarni oraz wszystkich obiektów, znajdujących się wewnątrz.

    Rozwiązania techniczne przy zmianie uprawy

    Maszyny i rozwiązania techniczne przyspieszają proces zmiany uprawy. Ich zastosowanie pozwala na automatyzację procesów usuwania roślin, mycia i dezynfekcji, sprawiając, że przebiegają one szybciej i są wykonanie dokładniej. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz czas, lecz również zapewniasz sobie wyższą precyzję prac. Zobacz film, w którym Grzegorz Surman opowiada o wykorzystaniu mechanizacji podczas zmiany uprawy.

    Likwidacja starej uprawy

    Na etapie likwidacji pozostałości starej uprawy najważniejszą kwestią jest pozbycie się przetrwalnikowych form patogenów chorobotwórczych oraz zimujących form szkodników. Z uwagi na żmudny proces i czasochłonność opróżniania szklarni z resztek roślinnych oraz akcesoriów, używanych w trakcie uprawy warto skorzystać z urządzeń, które pozwalają przyspieszyć i zautomatyzować prace. 

    Krok 1: Eliminacja szkodników

    Przed rozpoczęciem opróżniania szklarni należy upewnić się, że obecne w uprawie szkodniki zostały wyeliminowane. W tym celu po ostatnim zbiorze należy zastosować środki ochrony roślin o szerokim spektrum działania.

    Krok 2: Opróżnianie szklarni

    Pierwszym etapem likwidacji starej uprawy jest usuwanie resztek roślin, taśm i tablic sygnalizacyjnych, mat uprawowych, zużytych folii ściółkujących i rynnowych. Na wszystkich tych elementach mogą być obecne jaja lub larwy szkodników oraz formy przetrwalnikowe patogenów chorobotwórczych. Usuwając resztki roślinne z wnętrza szklarni, należy pamiętać o tym, że poziom wilgotności powietrza w trakcie wykonywania tej czynności przekłada się na ilość resztek roślinnych, wydzielanych podczas tego procesu. Im niższa wilgotność, tym mniej resztek roślinnych rozprzestrzeni się w obiekcie uprawowym. Aby proces usuwania resztek roślin ze szklarni przebiegał sprawnie, a potencjalnie zainfekowane resztki roślinne nie rozprzestrzeniały się w obiekcie, warto skorzystać z maszyn do likwidacji uprawy.

    PRZYDATNE MASZYNY I URZĄDZENIA:
    Bio Chopper
    Urządzenie do likwidacji uprawy 

    Bio Chopper szatkuje pędy pomidorów, ogórków, papryki, a nawet pędy malin, borówki i innych krzewów, zmniejszając ich objętość do 20% objętości początkowej.

    Protokół higieny i dezynfekcji

    przy zmianie uprawy

    Wszystkie kroki powinny być wykonywane po opróżnieniu szklarni, kiedy w jej wnętrzu nie znajdują się już żadne rośliny — część preparatów może być szkodliwa dla roślin i nie mogą być one stosowane w trakcie uprawy. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem prac wyposażyć pracowników w niezbędne środki ochrony osobistej, tak by nie byli oni narażeni na niezabezpieczony kontakt z substancjami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

    Mycie szklarni

    Po opróżnieniu szklarni z resztek roślinnych należy przystąpić do starannego mycia wszystkich elementów szklarni. Czyszczeniu należy poddać wszystkie elementy gospodarstwa. 

    Krok 1: Czyszczenie mat transportowych

    Do prawidłowego oczyszczenia i skutecznej dezynfekcji niezbędne jest dokładne, mechaniczne usunięcie brudu. Po zakończonej pracy należy zdezynfekować maty transportowe do usuwania resztek roślin, z użyciem preparatów: 
    • Menno Florades w stężeniu 4% 
    • Agro ECA w stężeniu 10%

    Krok 2: Czyszczenie kurtyn cieniujących

    Kurtyny wyczyścić z brudu, kurzu za pomocą silnego strumienia wody. Następnie zastosować:
    • Środek na bazie kwasu podchlorawego AgroECA w stężeniu 5% 
    • Środek na bazie kwasów organicznych Fadex H+ w stężeniu 1-2% 

    Krok 3: Czyszczenie wewnętrznych szyb

    Wewnętrzną stronę dach i boczne ściany szklarni należy umyć czystą wodą. W przypadku mocnych osadów organicznych zastosować środek na bazie kwasów biologicznych i naturalnych ekstraktów roślinnych: Greenhouse Glassclean. Skutecznie usuwa on glony, mchy, osady wapienne i inne zanieczyszczenia mineralne. 
     

    Krok 4: Czyszczenie rynien uprawowych i posadzek betonowych 

    Do usuwania zanieczyszczeń organicznych należy zastosować preparaty oparte związkach organicznych jak Menno HortiseptClean Plus w stężeniu 2%, nanosić w postaci piany. Aplikacja przy pomocy lancy pianującej. Pozostawić na 15-30 minut, a następnie zmyć czystą wodą.
     

    Krok 5: Czyszczenie systemu nawadniającego wewnątrz

  • Użyj 5% kwasu azotowego w przypadku zanieczyszczenia mineralnego
  • Roztwór powinien zostać w systemie co najmniej 24h. Po tym czasie należy go przepłukać wodą.
  • W zależności od zanieczyszczenia organicznego użyj roztworu co najmniej 1% Huwa-San lub 5% roztworu AgroECA. Napełnij nimi cały system na co najmniej 12 godzin. Następnie dokładnie wypłucz cały system. 

  •  

    Krok 6: Czyszczenie systemu nawadniającego na zewnątrz

    Czyszczenie instalacji nawadniającej pozwala nie tylko pozbyć się patogenów, lecz również oczyścić przewody, kroplowniki i kapilary z osadzającego się wewnątrz biofilmu. Jest on tworzony przez algi, bakterie, grzyby, i wirusy, wchodzące w reakcję z nawozami. W ten sposób powstaje warstwa mineralnych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zatykania się instalacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj osobny artykuł, poświęcony czyszczeniu instalacji nawadniającej. 
    • Jeśli na zewnątrz węża znajduje się zielony osad, spryskaj go środkiem Menno HortiseptClean Plus w stężeniu 3%, po 20 minutach spłucz czystą wodą.
    • Wymień stopki kroplowników lub zanurz je w roztworze kwasu azotowego.
    • Następnie dezynfekuj stopki przez co najmniej 1 godzinę w roztworze MENNO Florades (4%).

     

    Krok 7: Czyszczenie mat ściółkujących

    Do czyszczenia mat ściółkujących należy wykorzystać środek na bazie kwasu podchlorawego AgroECA w stężeniu 5%. Na jeden ha powierzchni należy zużyć min. 500 litrów.

    Krok 8: Czyszczenie zbiorników nawozowych oraz zbiorników na wodę

    • Zbiorniki nawozowe oraz zbiorniki na wodę należy opryskać z zewnątrz 2% roztworem Menno HortiseptClean Plus za pomocą piany, po 20 minutach zmyć pod ciśnieniem czystą wodą. 
    • Zbiorniki nawozowe oraz zbiorniki na wodę należy od środka umyć wodą pod ciśnieniem, aby oczyścić go z pozostałości nawozów. Środek zbiornika spryskać 6% roztworem Huwa-sanu, następnie od góry napełnić zbiornik czystą wodą i przepłukać. 
    • Zbiornik nawozowy dodatkowo zapianować od zewnątrz 4% roztworem Menno Floradesu i pozostawić do wyschnięcia.

    Krok 9: Czyszczenie sortowni, wózków, narzędzi

    • Wózki nożycowe, wózki do zbiorów, roboty natryskowe i inny sprzęt/maszyny należy czyścić roztworem 2% Menno HortiseptClean Plus, za pomocą aplikatora pianowego lub ręcznego opryskiwacza pianowego. Soki roślinne i inne zanieczyszczenia zostają w ten sposób rozluźnione. Po 15-20 minutach spłukać czystą wodą.
    • Do czyszczenia maszyny sortującej należy używać środka Fadex H+ w stężeniu 2%, po 15-20 minutach spłukać. Aplikator piany można łatwo podłączyć do węża wodnego (3 bary).

    Krok 10: Czyszczenie pomieszczeń i placu zewnętrznego

    Kończąc czyszczenie obiektu, należy zadbać o wyczyszczenie z brudu całego placu wokół szklarni i hal magazynowych, a także betonu, ścieżek, podłóg hal, ramp. Najlepiej zrobić to za pomocą aplikatora pianowego środkiem Menno HortiseptClean Plus (roztwór 1 - 3%). Po 15-20 minutach spłukać. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca magazynowania odpadów organicznych z uprawy. Ostatnim punktem czyszczenia powinny być również pomieszczenia biurowe i socjalne, które powinny zostać dokładnie umyte z brudu i organicznych osadów.



    PRZYDATNE MASZYNY I URZĄDZENIA:

    Dezynfekcja szklarni

    Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni w szklarni należy przystąpić do dezynfekcji z wykorzystaniem preparatów zwalczających formy przetrwalnikowe patogenów. 

    Krok 1: Pianowanie

    Po wyschnięciu szklarni należy przystąpić do dezynfekcji poprzez pianowanie. W tym celu należy użyć lancy pianowej do ręcznej aplikacji oraz wózka natryskowego z zestawem pianowym (Aquajet). Podczas pianowania należy uwględnić rynny uprawowe od wierzchniej oraz spodniej strony, rury CO2, system kroplujący, system szyn rurowych, konstrukcji szklarni i rury grzewcze.  Cała powierzchnia powinna zostać zdezynfekowana za pomocą MENNO Florades (4%) z użyciem co najmniej 2500 - 3000 litrów płynu na hektar. Produkt nie wymaga spłukiwania. 

    Należy zadbać o to, aby cała przestrzeń szklarni pozostawała wilgotna tak długo, jak to możliwe, aby zapewnić najdłuższy możliwy czas kontaktu. 

    Krok 2: Zamgławianie czystej i zdezynfekowanej szklarni

    Czystą i zdezynfekowaną szklarnię należy dodatkowo zamgławiać preparatem Aldecol DES 03, używając 40 litrów preparatu i 100 l cieczy roboczej na 1 ha. Po 24 h rozpocząć wietrzenie.

    Krok 3: Rozkładanie mat uprawowych i rozwieszanie haczyków ze sznurkami

    Krok 4: Ostatnia dezynfekcja przed wprowadzeniem roślin

    Na 2 dni przed wniesieniem roślin, spryskaj maty i folię stabilizowanym nadtlenkiem wodoru Huwa-San lub preparatem Agro ECA opartym na kwasie podchlorawym. 
    • Huwa-san oprysk w stężeniu 2-3% 
    • Huwa-san zamgławianie 50 l Huwa Sanu + 150 l wody/ha
    • AgroECA oprysk w stężeniu 5-10%
    • AgroECA zamgławianie w dawce 20l Agro ECA + 6 litrów nośnika + 80 l wody/ha
    Huwa-San i AgroECA można również stosować za pomocą zamgławiaczy termicznych.


    Krok 5: Dezynfekcja sortowni, hal magazynowych i przejść oraz wózków i narzędzi 

    Po dokładnym wyczyszczeniu sortowni, wózków i narzędzi należy zdezynfekować je za pomocą MENNO Florades (4%). 
    PRZYDATNE MASZYNY I URZĄDZENIA:
    Skontaktuj się z nami! 
    Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
    Jakub Gustaw
    Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
    Jak czyścić instalację nawadniającą?
    Dobra jakość wody do nawadniania ma duże znaczenie dla uprawy. Dowiedz się jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki.
    Skuteczna dezynfekcja szklarni z Menno Florades 
    Menno Florades jako skuteczny preparat do dezynfekcji szklarni. Dowiedz się więcej, dlaczego warto się w niego zaopatrzyć.
    Jak ograniczyć straty powstałe na skutek burzy? 
    Burza może wyrządzić ogromne szkody w przedsiębiorstwach sektora ogrodnictwa szklarniowego. Koszty szkód spowodowanych burzą mogą osiągać nawet setki tysięcy euro — uszkodzone zostają przecież nie tylko szyby, ale również część upraw, przez co przepadają ewentualne zbiory.