Plan działania przy zmianie uprawy - krok po kroku

krok po krokuDla wielu ogrodników wymiana uprawy to trudny okres, w krótkim odstępie czasu wyrzucamy stare rośliny i musimy rozpocząć nową uprawę w szklarni. Aby sprawnie przeprowadzić ten proces, dobrze jest zaplanować wszystkie czynności związane z wymianą uprawy. Dlatego przygotowaliśmy plan poszczególnych kroków. Przejdź przez wszystkie punkty z checklisty, by o niczym nie zapomnieć.

Krok 1: Zamawiamy zawieszki

Zawieszki dostarczane są średnio w przeciągu 10 tygodni. Dlatego rozsądnie jest zamawiać je na tyle wcześnie jak to możliwe, by mieć pewność, że zostaną dostarczone na czas. Należy dokładnie określić jaki rodzaj zawieszek i jaki sznurek potrzebujemy. Możesz poprosić o ofertę wypełniając i wysyłając ten formularz

Krok 2: Koniec monitorowania

W październiku większość producentów warzyw kończy uprawę. Biologiczna równowaga naturalnych wrogów dobiega końca. Ważne jest, by przed zmianą uprawy stare rośliny dokładnie „opryskać do czysta“. W ten sposób zapobiegamy, by szkodniki nie pozostawały w szklarni oraz by nie przenosić chorób. Dzięki temu nowa uprawa od początku będzie czysta i nieobciążona. W większości przypadków spryskujemy rośliny chemicznymi środkami ochrony roślin (o szerokim działaniu).

Krok 3: Opróżnianie szklarni

Jeśli chodzi o opróżnianie szklarni, nie należy zapominać o żelaznej regule dotyczącej higieny: zapobiegaj, by ewentualne obecne choroby i plagi nie rozprzestrzeniały się po całym gospodarstwie. Rośliny mogą przenosić choroby, dlatego tak istotne jest, by nigdzie w gospodarstwie nie doszło do ponownego zakażenia. Zwróć uwagę na miejscowe choroby i zadbaj o to, by te rośliny starannie usunąć ze szklarni. Dzięki temu unikniesz problemów przy nowej uprawie. Przy pomocy zwijacza folii antykondensacyjnej łatwo wyciągniesz stare folie ze szklarni i wstawisz nowe.

Krok 4: Czyszczenie szklarni

Kiedy gospodarstwo jest puste, można zacząć czyszczenie. Mycie konstrukcji szklarni i jej wnętrza odbywa się w różnej kolejności. Pomyśl o usunięciu resztek cieniówki z zewnątrz produktem Removit. Przed ogólnym myciem wystarcza najczęściej szczotkowanie szkła wodą, ale można również zastosować środek do mycia szkła (np. Flusol Forte, dawniej Glasblank). Potem rozpoczynamy mycie konstrukcji szklarni od strony wewnętrznej czystą wodą i/lub produktami typu Topcleaner czy Flusol Forte (dawniej Glasblank). Przy szkle dyfuzyjnym należy skontaktować się z dostawcą szkła w celu ustalenia najlepszej metody mycia.

Krok 5: Czyszczenie systemu nawadniającego

Czyszczenie systemu nawadniającego wymaga specjalnej uwagi. W systemie wodnym może powstać tzw. biofilm tworzony przez algi, bakterie, grzyby, i wirusy, które pozostają tam poprzez osad i reakcję z nawozami tworząc tam mineralną warstwę. To moment by przemyśleć zakup instalacji ECA. Dzięki niej można od początku uprawy używać wody ECA, by utrzymać system nawadniający w czystości. W celu zlikwidowania warstwy glonów na zewnętrznej stronie systemu nawadniającego, należy zastosować Menno ter Forte (niedopuszczony w Polsce, ale są dostępne inne środki z grupy czwartorzędowych związków amoniowych).

Krok 6: Dezynfekcja szklarni

Po myciu rozpoczynamy dezynfekcję całej szklarni. Eliminacja obecnych jeszcze bakterii, wirusów, grzybów i wiroidów jest zwykle najistotniejszym etapem wymiany uprawy. Najlepszym wyborem przy dezynfekcji przeciwko bakteriom, grzybom, wirusom i wiroidom będzie Menno Florades. Jest to jedyny środek do dezynfekcji zarejestrowany jako środek ochrony roślin i przebadany pod kątem działania na patogeny roślinne. Stosowanie go przez pianowanie zapewnia długotrwały czas działania i stabilność. Jest całkowicie bezpieczny dla konstrukcji szklarni.

Krok 7: Czysty start

Na początku nowej uprawy niezwykle ważne jest, by od samego początku utrzymywać szklarnię w czystości i higienie. Zaczyna się od rozłożenia folii i podłoża uprawowego. Jeśli te materiały od początku będą czyste, nie pozwolimy na rozprzestrzenianie się chorób i szkodników (pomyśl również zawczasu o dezynfekcji używanych narzędzi, noży, nożyczek do folii). Nie zdawaj się na przypadek i przestrzegaj wszelkich wymogów związanych z higieną.

Krok 8: Instalacja systemu higieny

Osobista higiena pracowników to punkt zasługujący na szczególną uwagę. Najwięcej chorób i szkodników przenoszonych jest na dłoniach i obuwiu. W zależności od uprawy i podatności na choroby można przeprowadzać prostą lub surową higienę osobistą. Przy prostej higienie osobistej należy pomyśleć o czyszczeniu podeszw obuwia na matach czyszczących Flexxomat na wejściu, odzieży i obuwiu ochronnym dla gości. Bardziej rozbudowana higiena osobista możliwa jest na stacjach higieny. Wtedy jednak jesteśmy zobowiązani wchodzić do gospodarstwa tylko przez te bramki do dezynfekcji rąk i obuwia. Należy przyjrzeć się również regulaminowi higieny dla odwiedzających.

Krok 9: Początek monitorowania

Na początku nowej, czystej uprawy, kiedy sadzimy nowe rośliny, zaczyna się również wprowadzanie owadów pożytecznych i monitorowanie nowych chorób i szkodników. Monitorowanie rozpoczyna się zawieszeniem tablic lub taśm sygnalizacyjnych. Są one środkiem do tymczasowego monitorowania. Na początku monitorowania rozpocznij również cotygodniową obserwację: sygnalizowanie i reagowanie na czas to podstawa dobrej ochrony roślin.

Krok 10: Malowanie rur grzewczych

Zmiany temperatury, wysoka wilgotność, używanie wózków poruszających się po rurach grzewczych oraz rdza powodują uszkodzenia warstwy farby na rurach grzewczych. Ma to negatywny wpływ na emisję ciepła i warunki świetlne. W związku z tym zaleca się malowanie rur grzewczych w szklarni co roku, w przerwie między uprawami.

Martin Meuldijk
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś zadać pytanie, wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe.


Powiązane artykuły
- Zawieszki (haki) do pomidora
- Rodzaje folii ogrodniczych
- Czyszczenie systemu nawadniającego przy zmianie uprawy