Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz


Jakie czynności należy wykonać przy zmianie uprawy?

Jakie czynności należy wykonać przy zmianie uprawy?
Ostatnia aktualizacja: 02-12-2021

Zmiana uprawy to dla wielu hodowców okres intensywnej pracy, w którym należy wykonać wiele różnych czynności. Aby proces ten przebiegł jak najsprawniej, dobrze jest zacząć działać w sposób zaplanowany i poczynić odpowiednie przygotowania. W ten sposób można być pewnym, że w czasie zmiany uprawy nic nas nie zaskoczy.


Plan działania przy zmianie uprawy - krok po kroku


Krok 1: Zakończenie monitorowania

W październiku większość producentów warzyw kończy uprawę. Biologiczna równowaga naturalnych wrogów dobiega końca. Ważne jest, by przed zmianą uprawy stare rośliny dokładnie „opryskać do czysta“. W ten sposób zapobiegamy, by szkodniki nie pozostawały w szklarni oraz by nie przenosić chorób. Dzięki temu nowa uprawa od początku będzie czysta i nieobciążona. W większości przypadków spryskujemy rośliny chemicznymi środkami ochrony roślin (o szerokim działaniu).

Krok 2: Opróżnianie szklarni

Jeśli chodzi o opróżnianie szklarni, nie należy zapominać o żelaznej regule dotyczącej higieny: zapobiegaj, by ewentualne obecne choroby i plagi nie rozprzestrzeniały się po całym gospodarstwie. Rośliny mogą przenosić choroby, dlatego tak istotne jest, by nigdzie w gospodarstwie nie doszło do ponownego zakażenia. Zwróć uwagę na miejscowe choroby i zadbaj o to, by te rośliny starannie usunąć ze szklarni. Dzięki temu unikniesz problemów przy nowej uprawie. Przy pomocy zwijacza folii antykondensacyjnej łatwo wyciągniesz stare folie ze szklarni i wstawisz nowe.


Krok 3: Czyszczenie szklarni

Kiedy gospodarstwo jest puste, można zacząć czyszczenie. Mycie konstrukcji szklarni i jej wnętrza odbywa się w różnej kolejności. Pomyśl o usunięciu resztek cieniówki z zewnątrz produktem Removit. Przed ogólnym myciem wystarcza najczęściej szczotkowanie szkła wodą, ale można również zastosować środek do mycia szkła (np. Flusol Forte, dawniej Glasblank). Potem rozpoczynamy mycie konstrukcji szklarni od strony wewnętrznej czystą wodą i/lub produktami typu Topcleaner czy Flusol Forte (dawniej Glasblank). Przy szkle dyfuzyjnym należy skontaktować się z dostawcą szkła w celu ustalenia najlepszej metody mycia.

Krok 4: Mycie rynien uprawowych

Po usunięciu roślin i innych materiałów ze szklarni, kolej na mycie i dezynfekcję rynien, okien i innych obiektów. Do mycia rynien wystarczy woda pod ciśnieniem. Aquajet jeszcze bardziej to uprości, bo może się poruszać po alejkach w szklarni.


Krok 5: Czyszczenie systemu nawadniającego

Czyszczenie systemu nawadniającego wymaga specjalnej uwagi. W systemie wodnym może powstać tzw. biofilm tworzony przez algi, bakterie, grzyby, i wirusy, które pozostają tam poprzez osad i reakcję z nawozami tworząc tam mineralną warstwę. To moment by przemyśleć zakup instalacji ECA. Dzięki niej można od początku uprawy używać wody ECA, by utrzymać system nawadniający w czystości. W celu zlikwidowania warstwy glonów na zewnętrznej stronie systemu nawadniającego, należy zastosować Menno ter Forte (niedopuszczony w Polsce, ale są dostępne inne środki z grupy czwartorzędowych związków amoniowych).

Krok 6: Dezynfekcja szklarni

Po myciu rozpoczynamy dezynfekcję całej szklarni. Eliminacja obecnych jeszcze bakterii, wirusów, grzybów i wiroidów jest zwykle najistotniejszym etapem wymiany uprawy. Najlepszym wyborem przy dezynfekcji przeciwko bakteriom, grzybom, wirusom i wiroidom będzie Menno Florades. Jest to jedyny środek do dezynfekcji zarejestrowany jako środek ochrony roślin i przebadany pod kątem działania na patogeny roślinne. Stosowanie go przez pianowanie zapewnia długotrwały czas działania i stabilność. Jest całkowicie bezpieczny dla konstrukcji szklarni.

Krok 7: Czysty start

Na początku nowej uprawy niezwykle ważne jest, by od samego początku utrzymywać szklarnię w czystości i higienie. Zaczyna się od rozłożenia folii i podłoża uprawowego. Jeśli te materiały od początku będą czyste, nie pozwolimy na rozprzestrzenianie się chorób i szkodników (pomyśl również zawczasu o dezynfekcji używanych narzędzi, noży, nożyczek do folii). Nie zdawaj się na przypadek i przestrzegaj wszelkich wymogów związanych z higieną.

Krok 8: Instalacja systemu higieny

Osobista higiena pracowników to punkt zasługujący na szczególną uwagę. Najwięcej chorób i szkodników przenoszonych jest na dłoniach i obuwiu. W zależności od uprawy i podatności na choroby można przeprowadzać prostą lub surową higienę osobistą. Przy prostej higienie osobistej należy pomyśleć o czyszczeniu podeszw obuwia na matach czyszczących Flexxomat na wejściu, odzieży i obuwiu ochronnym dla gości. Bardziej rozbudowana higiena osobista możliwa jest na stacjach higieny. Wtedy jednak jesteśmy zobowiązani wchodzić do gospodarstwa tylko przez te bramki do dezynfekcji rąk i obuwia. Należy przyjrzeć się również regulaminowi higieny dla odwiedzających.

Krok 9: Rozpoczęcie monitorowania

Na początku nowej, czystej uprawy, kiedy sadzimy nowe rośliny, zaczyna się również wprowadzanie owadów pożytecznych i monitorowanie nowych chorób i szkodników. Monitorowanie rozpoczyna się zawieszeniem tablic lub taśm sygnalizacyjnych. Są one środkiem do tymczasowego monitorowania. Na początku monitorowania rozpocznij również cotygodniową obserwację: sygnalizowanie i reagowanie na czas to podstawa dobrej ochrony roślin.

Krok 10: Malowanie rur grzewczych

Zmiany temperatury, wysoka wilgotność, używanie wózków poruszających się po rurach grzewczych oraz rdza powodują uszkodzenia warstwy farby na rurach grzewczych. Ma to negatywny wpływ na emisję ciepła i warunki świetlne. W związku z tym zaleca się malowanie rur grzewczych w szklarni co roku, w przerwie między uprawami.

Zamówienie produktów na czas

Zadbaj o to, aby odpowiednio wcześnie zamówić wszystkie potrzebne produkty. To zaoszczędzi sporo stresu w trakcie przygotowań i podczas samej zmiany uprawy. Poniżej znajdziesz wykaz produktów potrzebnych do przeprowadzenia zmiany uprawy:


Zawieszki i sznurki

w wielu uprawach warzyw używa się zawieszek, aby rośliny znalazły się na optymalnej wysokości roboczej i aby szybciej można było podwiązać młode rośliny. Dostępne są różne rodzaje i rozmiary zawieszek, a także różne rodzaje sznurka. Zadbaj o to, aby odpowiednio wcześnie zamówić zawieszki, ponieważ czas ich produkcji wynosi średnio od 6 do 10 tygodni.

Maty uprawowe

Maty uprawowe trzeba zamówić odpowiednio wcześnie. Przy wyborze maty uprawowej najważniejszym czynnikiem jest rodzaj uprawy. Każda uprawa ma bowiem swoje własne życzenia i oczekiwania, którym odpowiada mata uprawowa. Przykładem jest szybkie przenikanie korzeni rośliny albo w pełni kontrolowane podłoże. W dalszej kolejności wybór zależy od pożądanego użycia: jedna mata jest przeznaczona do użytku jednorocznego, podczas gdy innych mat można używać przez kilka lat. Średni czas produkcji mat uprawowych wynosi 8 tygodni.

Mata ściółkująca

Matę ściółkującą – zwaną też matą przeciw chwastom – wykorzystuje się w ogrodnictwie do różnych celów, takich jak odbicie światła, zapobieganie chwastom, umacnianie skarp i oczyszczanie szklarni. Mata wytrzymuje kilka lat, ale po około 5–7 latach nadchodzi czas na jej wymianę. To, jaki typ maty ściółkującej najlepiej wybrać, zależy od jej zastosowania. Średni czas produkcji maty ściółkującej wynosi 10 tygodni.

Folia antykondensacyjna

Folia andyoksydacyjna sprawia, że skroplona woda rozlewa się po powierzchni folii. Wilgoć przylega do folii, dzięki czemu prawie nie tworzą się krople, a więc żadne krople nie spadają na uprawę. Zapewnia też cieplejszy klimat w szklarni dla młodych roślin. Folię antykondensacyjną najlepiej zamówić jak najszybciej ze względu na czas trwania procesu produkcji.

Folia na rynny

Folię na rynny mocuje się na rynnach uprawowych. Zapobiega osiadaniu pozostałości i niepożądanemu rozrostowi korzeni oraz wydłuża okres eksploatacji rynny uprawowej. Folię można zwijać ręcznie, ale o wiele szybciej będzie przy użyciu zwijacza. Folię na rynny również najlepiej zamówić jak najszybciej.

Pozostałe folie

W niektórych uprawach wykorzystuje się też inne folie, takie jak folia ściółkująca, zaciemniająca czy okryciowa. Jeśli masz pytania dotyczące pozostałych folii, zwróć się do swojej stałej osoby kontaktowej.

Spinki

W hodowli pomidorów na początku nowej uprawy często używa się spinek. Są one podporą dla wrażliwej młodej rośliny w określonych miejscach, co pozwala zapobiegać rozerwaniom i złamaniom. Średni czas produkcji spinek wynosi 4 tygodnie.

Węże do CO2

Za pomocą tych węży można równomiernie rozprowadzać CO2 po uprawie. Wybór określonego typu węża do CO2 zależy od klimatu uprawy. To klimat uprawy decyduje bowiem o jej zapotrzebowaniu na CO2, a tym samym o średnicy i odległości między perforacjami węża do CO2. Zamawiając węże do CO2, należy pamiętać o zmierzeniu ich we właściwy sposób. Węże do CO2 najlepiej zamówić jak najszybciej ze względu na czas trwania procesu produkcji.

Odzież robocza

Do zmiany uprawy potrzebna jest określona odzież robocza:
o Rękawice, które chronią przy ciężkich pracach, takich jak opuszczanie haków.
o Maski przeciwpyłowe i ochrona oczu przeciw pyłowi wzbijającemu się podczas opróżniania szklarni.
o Stroje przeciwdeszczowe i maski do czyszczenia i dezynfekcji szklarni.

Noże i nożyce

Do różnych prac produkuje się różne noże i nożyce, które mają sprawiać, że praca jest jak najłatwiejsza, są więc np. noże do cięcia liści czy ścinania roślin.

Szpilki i linie kroplujące

Często wytrzymują więcej niż rok, ale raz na kilka lat należy je wymienić.

Środki czyszczące i dezynfekujące

Czyszczenie i dezynfekcja są bardzo ważne dla higienicznego startu nowej uprawy. Tylko w ten sposób można zwalczyć choroby, bakterie i szkodniki ze starej uprawy i zapobiec zakażeniu nowych roślin. Aby uzyskać więcej informacji na temat produktów dopuszczonych w Twoim kraju, zwróć się do swojej stałej osoby kontaktowej.

Pozostałe produkty

inne produkty, które często są potrzebne podczas zmiany uprawy, to miotły, zmiotka i szufelka, taczki, łopaty, grabie, wiadra i naczynia pomiarowe.

Zamawianie maszyn

Niektóre czynności związane ze zmianą uprawy można wykonać przy pomocy maszyn, np. usuwanie roślin (Super Twister i Multiroller), rozdrabnianie roślin (Bio Chopper), usuwanie folii, sznurków typu atlas czy ekranów ochronnych (AC-E roller), zwijanie innych materiałów (Bio Hopper XL) i czyszczenie szklarni (Aquajet). Maszyny sprawiają, że zadania są mniej pracochłonne, a także pozwalają zaoszczędzić czas. Jeśli chcesz wykorzystać te maszyny, zadbaj o zamówienie lub wynajęcie ich na czas.


Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś zadać pytanie, wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe.


Do not delete this link