Czyszczenie instalacji nawadniającej

Czysty start uprawy i utrzymanie w sezonie
Dobra jakość wody do nawadniania ma ogromne znaczenie dla rozwoju uprawy. Zanieczyszczona woda ma negatywny wpływ na wzrost roślin. Dlatego ważne jest, aby starannie monitorować i kontrolować jej jakość. Jednym z elementów tego procesu jest czyszczenie systemu nawadniającego. Wraz z użytkowaniem instalacji tworzy się biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników, co skutkuje zmniejszeniem natlenienia wody. Jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 
Jakub Gustaw
Account Manager Ornamentals | 7 lutego 2024 
Udostępnij artykuł
Linia nawadniająca
W poniższym artykule:

Kiedy czyścić instalację nawadniającą?

Utrzymanie w czystości instalacji nawadniającej jest kluczowe z punktu widzenia jego wydajności oraz optymalnego nawodnienia uprawy. Powstanie zanieczyszczeń lub zatkanie się kroplowników może znacznie obniżyć wydajność uprawy, warto więc podejmować wszystkie niezbędne kroki, by zapobiec ich powstawaniu. W tym celu należy regularnie czyścić instalację nawadniającą w trakcie trwania upraw oraz często kontrolować stopień jej zanieczyszczenia. Ponadto, po jej zakończeniu należy przeprowadzić staranną dezynfekcję i konserwację całego systemu.

Biofilm w instalacji nawadniającej

biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej

Czyszczenie instalacji nawadniającej w trakcie uprawy

Zatkanie systemu kroplowego może przynieść poważne konsekwencje dla uprawy. Właśnie dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i regularnie czyścić system kroplujący w trakcie prowadzenia uprawy. W ten sposób usuniesz większość zanieczyszczeń i zapobiegniesz powstawaniu zatorów.
Czyszczenie instalacji
Czyszczenie instalacji

1. Kontrola drożności systemu nawadniającego

Aby mieć pewność, że system nawadniający działa odpowiednio, należy regularnie kontrolować stopień jego zanieczyszczenia. Pierwszą oznaką zanieczyszczonych rur może być zmniejszona ilość wody, wypływająca z systemu nawaniającego. Przyczyną takiego zanieczyszczenia mogą być pierwiastki, wytrącające się z pożywki czy środków ochrony roślin, a także bakterie lub sole nieorganiczne. Pozostawiają one w rurach biało-szary osad, ograniczając wydajność przepływu wody. Kiedy podczas kontroli systemu zauważysz, że rury są niedrożne, przystąp jak najszybciej do jego oczyszczania, w przeciwnym razie instalacja może się zatkać.

Kontrola drożności kroplowników

Kroplowniki są wyjątkowo wrażliwym na zanieczyszczenia elementem instalacji nawadniającej. Powstające w nich zanieczyszczenia powodują różnice w przepływie wody, co ma negatywny wpływ na jakość plonów. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić zatkane kroplowniki, aby uniknąć strat w produkcji. Aby upewnić się, czy kroplowniki są drożne:
  • Sprawdź przepływ — nie ma możliwości odetkania całkowicie zatkanego kroplownika, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ciecz przepływa przez niego swobodnie. Tylko wtedy środek czyszczący może skutecznie oczyścić zatkany kroplownik.
  • Określ stopień zanieczyszczenia kroplowników — zanieczyszczenie kroplowników można sprawdzić poprzez kontrolę filtrów. Możesz również otworzyć korek końcowy pół-linii lub taśmy kroplującej i przytrzymać pod nim miarkę, lub sitko. Zbiorą się w nim wszelkie zanieczyszczenia, co pozwoli Ci sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone są kroplowniki.

2. Płukanie systemu z podwyższonym ciśnieniem

Skutecznym sposobem płukania niektórych instalacji może być również wywieranie ciśnienia na kroplowniki. Ciśnienie znacznie wyższe od ciśnienia roboczego zwiększa się prędkość wody w kroplowniku, co pozwala na wypchnięcie zanieczyszczeń na zewnątrz. Aby przepłukać system, wystarczy zwiększyć ciśnienie w instalacji na kilka minut. Latem należy płukać system w ten sposób raz na 2 tygodnie, zimą — raz na 4 tygodnie.

Uwaga: ta metoda czyszczenia nie działa w przypadku kroplowników kompensacyjnych ciśnieniowych.

3. Czyszczenie

Huwa San

Huwa-San

Zwalcza bakterie, grzyby i wirusy 

Aktywny w wysokich temperaturach (do 65°C)  

Brak szkodliwych pozostałości

Nie powoduje korozji  

 Bezwonny  

Łatwy w użyciu: 1 aktywny składnik 
Łatwy pomiar aktywności roztworu 
Agro Eca

Agro ECA

całkowicie biodegradowalny,  z naturalnych składników

nie wymaga karencji, brak pozostałości 

nietoksyczny dla ludzi, zwierząt i środowiska 

zabija szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby 

zapobiega rozprzestrzenianiu patogenów w uprawie 

zmniejsza straty produkcji 
Blue Bac

Blue Bac 2

W 100% naturalny — zawiera pożyteczne bakterie, tworzące warstwę ochronną wewnątrz linii 

Optymalizuje biologiczny bilans wodny, zapobiegając rozwojowi glonów.

Do stosowania z biologicznymi środkami roślin (np. Prestop, Serenade, Trichoderma)

Dezynfekcja instalacji nawadniającej krok po kroku

Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia instalacji nawadniającej jest użycie środka dezynfekcyjnego. Aby wyczyścić instalację, postępuj wg poniższej instrukcji:
  • Określ stopień zanieczyszczenia. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego dawkowania, poproś o poradę naszego specjalistę. 
    • Dawkowanie preparatu Huwa-San: 
      • w przypadku lekkich zanieczyszczeń: 0,2% 
      • w przypadku większych zanieczyszczeń: 0,5%
      • w przypadku wyjątkowo silnych zanieczyszczeń: 0,7%. 
    • Dawkowanie preparatu Agro Eca:
      • standardowa dawka: 2,5%
  • Rozważ wykonanie połączenia za pomocą kawałka rury PVC na początku i na końcu instalacji, które pozwoli Ci pracować bezpiecznie i odpowiednio nisko. Przykład takiego rozwiązania zobaczysz na zdjęciach powyżej.
  • Podłącz zbiornik z roztworem (np. opryskiwacz Empas) o odpowiednim stężeniu do jednego końca instalacji oraz wąż na drugim jej końcu, aby zbierać wodę.
  • Obróć linie kroplujące w taki sposób, aby zraszacze/kroplowniki były skierowane ku górze.
  • Włącz pompę dozującą zbiornika z roztworem, tak aby napełnić nim instalację. Na drugim końcu instalacji wykonaj test przy użyciu paska testowego. Uwaga: pracuj przy niskim ciśnieniu, ponieważ dysze mogą się obracać i rozpylać wysokie stężenia nadtlenku wodoru!
  • Zamknij kran po obydwu stronach, jak tylko roztwór dotrze do końca instalacji.
  • Pozostaw roztwór w instalacji na co najmniej 12 godzin, tak aby czas działania był odpowiednio długi.
  • Po 12 godzinach dokładnie wypłucz instalację. Użyj pasków testowych, aby sprawdzić, czy cały aktywny składnik został wypłukany z instalacji.
  • Następnie obróć zraszacze/kroplowniki i ponownie skieruj je w dół, a następnie dokładnie przepłucz.

Czyszczenie instalacji nawadniającej przy zmianie uprawy

Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie systemu kroplującego jest czyszczenie rur za pomocą Huwa-San lub Agro Eca (przeciwko zanieczyszczeniom organicznym) i kwasu azotowego (przeciwko zanieczyszczeniom mineralnym). Podczas czyszczenia za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego uzyskuje się szkodliwe dla uprawy pH, dlatego też nie zaleca się czyszczenia za pomocą tych środków podczas uprawy. Ten rodzaj czyszczenia systemu kroplowego jest więc stosowany dopiero po uprawie, podczas zmiany uprawy.

Zanieczyszczenia organiczne

Jeśli instalacja nawadniająca i kroplowniki mają zostać oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych, może zostać zastosowany zarówno środek Huwa San jak i Agro Eca. Warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ustalić dawkę środka. Innym środkiem, możliwym do zastosowania jest podchloryn sodowy. Czyszczenie instalacji z jego wykorzystaniem powoduje osiągnięcie skrajnych wartości pH, szkodliwych dla roślin, dlatego bezwzględnie nie można tego robić w takcie uprawy. Ta metoda czyszczenia odpowiednia jest więc tylko podczas wymiany uprawy. 

Zanieczyszczenia mineralne

W przypadku zanieczyszczeń mineralnych lub osadu z nawozu należy zastosować kwas azotowy we właściwym stężeniu. Odpowiednie stężenie wynosi od 2 do 3 litrów kwasu azotowego, w roztworze 38% na 100 litrów wody. Kwas azotowy należy stosować maksymalnie przez 12 godzin. Poziom pH, osiąganego podczas zabiegu zależy od wody wyjściowej, ale nie powinno być niższe niż pH 2. Czyszczenie kroplowników z wykorzystaniem kwasu azotowego nie może być stosowane w trakcie uprawy, a jedynie po jej zakończeniu.

Pamiętaj!

Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San oraz innych środków są to: rękawice, osłona twarzy i odzież ochronna.

Czyszczenie systemu przy zmianie uprawy krok po kroku

  • Dokonaj kontroli odporności systemu nawadniającego na dane środki/czas działania u dostawcy/producenta.
  • Usuń zaślepki i wypłucz dobrze rury i węże w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. Uważaj z wysokim ciśnieniem, by usunięty brud nie pozatykał kapilar.
  • Zaizoluj sondy pH- i EC, by nie miały kontaktu z produktami czyszczącymi.
  • Napełnij system 15% roztworem podchlorynu sodowego w dawce 3 l na 100 l wody, niech produkty czyszczące dotrą aż do filtra piaskowego, by ten też oczyścić. Poprzez pomiar pH (pH>11) możemy kontrolować czy podchloryn sodowy dotarł aż na koniec systemu.
  • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę, a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem podchlorynu sodowego (3 l podchlorynu sodowego na 200 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat, by zapobiec zakażeniu substratu.
  • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą, a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą. Uwaga: podchloryn sodowy nie może mieć kontaktu z kwasem azotowym!
  • Napełnij system roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody. Poprzez pomiar pH (pH<2) możemy kontrolować czy kwas azotowy dotarł aż na koniec systemu.
  • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę, a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem kwasu azotowego (3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat, by zapobiec zakażeniu substratu.
  • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą, a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Jakub Gustaw
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Rodzaje kroplowników
Kroplownik to element instalacji nawadniającej, za pomocą którego do rośliny dozowana jest pożywka. Wybór odpowiedniego kroplownika zależy od uprawy, długości rynny uprawowej, liczby kroplowników na metr oraz pożądanej ilości wody, dostarczanej do roślin. Dowiedz się jakie rodzaje kroplowników są dostępne na rynku.
Linia kroplująca — jak wybrać odpowiednią?
Linia kroplująca to przewód nawadniający wraz z potrzebnymi akcesoriami, który dostarcza roślinie stałą liczbę litrów wody na minutę. Zapewnia to równomierny przepływ wody w obrębie uprawy. Przy wyborze odpowiedniego węża kroplującego należy pamiętać o tym, że każda uprawa ma swoją własną specyfikę oraz uwarunkowania.
Optymalna jakość wody z Huwa-San
Huwa-San jest stabilizowanym nadtlenkiem wodoru, który wyróżnia się doskonałą stabilnością i niezwykle wydajnym działaniem. Jest to produkt do silnego czyszczenia węży kroplujących, linii zraszających lub systemu zamgławiania.

Czyszczenie instalacji nawadniającej

Czysty start uprawy i utrzymanie w sezonie
Dobra jakość wody do nawadniania ma ogromne znaczenie dla rozwoju uprawy. Zanieczyszczona woda ma negatywny wpływ na wzrost roślin. Dlatego ważne jest, aby starannie monitorować i kontrolować jej jakość. Jednym z elementów tego procesu jest czyszczenie systemu nawadniającego. Wraz z użytkowaniem instalacji tworzy się biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników, co skutkuje zmniejszeniem natlenienia wody. Jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Jakub Gustaw
Jakub Gustaw
Account Manager Ornamentals | 7 lutego 2024
Udostępnij artykuł
Linia nawadniająca
W poniższym artykule:

Kiedy czyścić instalację nawadniającą?

Utrzymanie w czystości instalacji nawadniającej jest kluczowe z punktu widzenia jego wydajności oraz optymalnego nawodnienia uprawy. Powstanie zanieczyszczeń lub zatkanie się kroplowników może znacznie obniżyć wydajność uprawy, warto więc podejmować wszystkie niezbędne kroki, by zapobiec ich powstawaniu. W tym celu należy regularnie czyścić instalację nawadniającą w trakcie trwania upraw oraz często kontrolować stopień jej zanieczyszczenia. Ponadto, po jej zakończeniu należy przeprowadzić staranną dezynfekcję i konserwację całego systemu.

Biofilm w instalacji nawadniającej

biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej
biofilm w instalacji nawadniającej

Czyszczenie instalacji nawadniającej w trakcie uprawy

Zatkanie systemu kroplowego może przynieść poważne konsekwencje dla uprawy. Właśnie dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i regularnie czyścić system kroplujący w trakcie prowadzenia uprawy. W ten sposób usuniesz większość zanieczyszczeń i zapobiegniesz powstawaniu zatorów.

Czyszczenie instalacji
Czyszczenie instalacji

1. Kontrola drożności systemu nawadniającego

Aby mieć pewność, że system nawadniający działa odpowiednio, należy regularnie kontrolować stopień jego zanieczyszczenia. Pierwszą oznaką zanieczyszczonych rur może być zmniejszona ilość wody, wypływająca z systemu nawaniającego. Przyczyną takiego zanieczyszczenia mogą być pierwiastki, wytrącające się z pożywki czy środków ochrony roślin, a także bakterie lub sole nieorganiczne. Pozostawiają one w rurach biało-szary osad, ograniczając wydajność przepływu wody. Kiedy podczas kontroli systemu zauważysz, że rury są niedrożne, przystąp jak najszybciej do jego oczyszczania, w przeciwnym razie instalacja może się zatkać.

Kontrola drożności kroplowników

Kroplowniki są wyjątkowo wrażliwym na zanieczyszczenia elementem instalacji nawadniającej. Powstający w nich biofilm powodują różnice w przepływie wody, co ma negatywny wpływ na jakość plonów. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić zatkane kroplowniki, aby uniknąć strat w produkcji. Aby upewnić się, czy kroplowniki są drożne:
  • Sprawdź przepływ — nie ma możliwości odetkania całkowicie zatkanego kroplownika, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ciecz przepływa przez niego swobodnie. Tylko wtedy środek czyszczący może skutecznie oczyścić zatkany kroplownik.
  • Określ stopień zanieczyszczenia kroplowników — zanieczyszczenie kroplowników można sprawdzić poprzez kontrolę filtrów. Możesz również otworzyć korek końcowy linii lub taśmy kroplującej i przytrzymać pod nim miarkę, lub sitko. Zbiorą się w nim wszelkie zanieczyszczenia, co pozwoli Ci sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone są kroplowniki.

2. Płukanie systemu z podwyższonym ciśnieniem

Skutecznym sposobem płukania niektórych instalacji może być również wywieranie ciśnienia na kroplowniki. Ciśnienie znacznie wyższe od ciśnienia roboczego zwiększa się prędkość wody w kroplowniku, co pozwala na wypchnięcie zanieczyszczeń na zewnątrz. Aby przepłukać system, wystarczy zwiększyć ciśnienie w instalacji na kilka minut. Latem należy płukać system w ten sposób raz na 2 tygodnie, zimą — raz na 4 tygodnie.

Uwaga: ta metoda czyszczenia nie działa w przypadku kroplowników kompensacyjnych ciśnieniowych.

3. Czyszczenie środkiem czyszczącym

Agro Eca

Agro ECA

całkowicie biodegradowalny, z naturalnych składników

nie wymaga karencji, brak pozostałości 

nietoksyczny dla ludzi, zwierząt i środowiska 

zabija szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby 

zapobiega rozprzestrzenianiu patogenów w uprawie 

zmniejsza straty produkcji 
Huwa San

Huwa-San

Zwalcza bakterie, grzyby i wirusy 

Aktywny w wysokich temperaturach (do 65°C)  

Brak szkodliwych pozostałości

Nie powoduje korozji  

 Bezwonny  
Łatwy pomiar aktywności roztworu 
Blue Bac

Blue Bac 2

W 100% naturalny — zawiera pożyteczne bakterie, tworzące warstwę ochronną wewnątrz linii 

Optymalizuje biologiczny bilans wodny, zapobiegając rozwojowi glonów.

Do stosowania z biologicznymi środkami roślin (np. Prestop, Serenade, Trichoderma)

Dezynfekcja instalacji nawadniającej krok po kroku 

Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia instalacji nawadniającej jest użycie środka dezynfekcyjnego. Aby wyczyścić instalację, postępuj wg poniższej instrukcji:
  • Określ stopień zanieczyszczenia. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego dawkowania, poproś o poradę naszego specjalistę. 
    • Dawkowanie preparatu Huwa-San: 
      • w przypadku lekkich zanieczyszczeń: 0,2% 
      • w przypadku większych zanieczyszczeń: 0,5%
      • w przypadku wyjątkowo silnych zanieczyszczeń: 0,7%. 
    • Dawkowanie preparatu Agro Eca:
      • standardowa dawka: 2,5%
  • Rozważ wykonanie połączenia za pomocą kawałka rury PVC na początku i na końcu instalacji, które pozwoli Ci pracować bezpiecznie i odpowiednio nisko. Przykład takiego rozwiązania zobaczysz na zdjęciach powyżej.
  • Podłącz zbiornik z roztworem (np. opryskiwacz Empas) o odpowiednim stężeniu do jednego końca instalacji oraz wąż na drugim jej końcu, aby zbierać wodę.
  • Obróć linie kroplujące w taki sposób, aby zraszacze/kroplowniki były skierowane ku górze.
  • Włącz pompę dozującą zbiornika z roztworem, tak aby napełnić nim instalację. Na drugim końcu instalacji wykonaj test przy użyciu paska testowego. Uwaga: pracuj przy niskim ciśnieniu, ponieważ dysze mogą się obracać i rozpylać wysokie stężenia nadtlenku wodoru!
  • Zamknij kran po obydwu stronach, jak tylko roztwór dotrze do końca instalacji.
  • Pozostaw roztwór w instalacji na co najmniej 12 godzin, tak aby czas działania był odpowiednio długi.
  • Po 12 godzinach dokładnie wypłucz instalację. Użyj pasków testowych, aby sprawdzić, czy cały aktywny składnik został wypłukany z instalacji.
  • Następnie obróć zraszacze/kroplowniki i ponownie skieruj je w dół, a następnie dokładnie przepłucz.

Czyszczenie instalacji nawadniającej przy zmianie uprawy

Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie systemu kroplującego jest czyszczenie rur za pomocą Huwa-San lub Agro Eca (przeciwko zanieczyszczeniom organicznym) i kwasu azotowego (przeciwko zanieczyszczeniom mineralnym). Podczas czyszczenia za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego uzyskuje się szkodliwe dla uprawy pH, dlatego też nie zaleca się czyszczenia za pomocą tych środków podczas uprawy. Ten rodzaj czyszczenia systemu kroplowego jest więc stosowany dopiero po uprawie, podczas zmiany uprawy.

Zanieczyszczenia organiczne

Jeśli instalacja nawadniająca i kroplowniki mają zostać oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych, może zostać zastosowany zarówno środek Huwa San jak i Agro Eca. Warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ustalić dawkę środka. Innym środkiem, możliwym do zastosowania jest podchloryn sodowy. Czyszczenie instalacji z jego wykorzystaniem powoduje osiągnięcie skrajnych wartości pH, szkodliwych dla roślin, dlatego bezwzględnie nie można tego robić w takcie uprawy. Ta metoda czyszczenia odpowiednia jest więc tylko podczas wymiany uprawy. 

Zanieczyszczenia mineralne

W przypadku zanieczyszczeń mineralnych lub osadu z nawozu należy zastosować kwas azotowy we właściwym stężeniu. Odpowiednie stężenie wynosi od 2 do 3 litrów kwasu azotowego, w roztworze 38% na 100 litrów wody. Kwas azotowy należy stosować maksymalnie przez 12 godzin. Poziom pH, osiąganego podczas zabiegu zależy od wody wyjściowej, ale nie powinno być niższe niż pH 2. Czyszczenie kroplowników z wykorzystaniem kwasu azotowego nie może być stosowane w trakcie uprawy, a jedynie po jej zakończeniu.

Pamiętaj!

Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San oraz innych środków są to: rękawice, osłona twarzy i odzież ochronna.

Czyszczenie systemu przy zmianie uprawy krok po kroku

  • Dokonaj kontroli odporności systemu nawadniającego na dane środki/czas działania u dostawcy/producenta.
  • Usuń zaślepki i wypłucz dobrze rury i węże w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. Uważaj z wysokim ciśnieniem, by usunięty brud nie pozatykał kapilar.
  • Zaizoluj sondy pH- i EC, by nie miały kontaktu z produktami czyszczącymi.
  • Napełnij system 15% roztworem podchlorynu sodowego w dawce 3 l na 100 l wody, niech produkty czyszczące dotrą aż do filtra piaskowego, by ten też oczyścić. Poprzez pomiar pH (pH>11) możemy kontrolować czy podchloryn sodowy dotarł aż na koniec systemu.
  • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę, a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem podchlorynu sodowego (3 l podchlorynu sodowego na 200 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat, by zapobiec zakażeniu substratu.
  • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą, a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą. Uwaga: podchloryn sodowy nie może mieć kontaktu z kwasem azotowym!
  • Napełnij system roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody. Poprzez pomiar pH (pH<2) możemy kontrolować czy kwas azotowy dotarł aż na koniec systemu.
  • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę, a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem kwasu azotowego (3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat, by zapobiec zakażeniu substratu.
  • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą, a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Jakub Gustaw
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Rodzaje kroplowników
Kroplownik to element instalacji nawadniającej, za pomocą którego do rośliny dozowana jest pożywka. Wybór odpowiedniego kroplownika zależy od uprawy, długości rynny uprawowej, liczby kroplowników na metr oraz pożądanej ilości wody, dostarczanej do roślin. Dowiedz się jakie rodzaje kroplowników są dostępne na rynku.
Linia kroplująca — jak wybrać odpowiednią?
Linia kroplująca to przewód nawadniający wraz z potrzebnymi akcesoriami, który dostarcza roślinie stałą liczbę litrów wody na minutę. Zapewnia to równomierny przepływ wody w obrębie uprawy. Przy wyborze odpowiedniego węża kroplującego należy pamiętać o tym, że każda uprawa ma swoją własną specyfikę oraz uwarunkowania.
Optymalna jakość wody z Huwa-San
Huwa-San jest stabilizowanym nadtlenkiem wodoru, który wyróżnia się doskonałą stabilnością i niezwykle wydajnym działaniem. Jest to produkt do silnego czyszczenia węży kroplujących, linii zraszających lub systemu zamgławiania.