Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz


Jak czyścić instalację nawadniającą?

Dobra jakość wody do nawadniania ma ogromne znaczenie dla rozwoju uprawy. Zanieczyszczona woda ma negatywny wpływ na wzrost roślin. Dlatego ważne jest, aby starannie monitorować i kontrolować jej jakość. Jednym z elementów tego procesu jest czyszczenie systemu nawadniającego. Wraz z użytkowaniem instalacji tworzy się biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników, co skutkuje zmniejszeniem natlenienia wody. Jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

W poniższym artykule: 
 1. Kiedy czyścić instalację nawadniającą?
 2. Czyszczenie instalacji w trakcie uprawy
 3. Czyszczenie instalacji przy zmianie uprawy
 4. Czyszczenie systemu przy zmianie uprawy krok po kroku

Kiedy konieczne jest czyszczenie instalacji nawadniającej?


Utrzymanie w czystości instalacji nawadniającej jest kluczowe z punktu widzenia jego wydajności oraz optymalnego nawodnienia uprawy. Powstanie zanieczyszczeń w linii kroplującej lub zatkanie się kroplowników może znacznie obniżyć wydajność uprawy, warto więc podejmować wszystkie niezbędne kroki by zapobiec ich powstawaniu. W tym celu należy regularnie czyścić instalację nawadniającą w trakcie trwania upraw oraz często kontrolować stopień jej zanieczyszczenia. Ponadto, po jej zakończeniu należy przeprowadzić staranną dezynfekcję i konserwację całego systemu.


Czyszczenie instalacji nawadniającej w trakcie uprawy


Zatkanie systemu kroplowego może przynieść poważne konsekwencje dla uprawy. Właśnie dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i regularnie czyścić system kroplujący w trakcie prowadzenia uprawy. W ten sposób usuniesz większość zanieczyszczeń i zapobiegniesz powstawaniu zatorów.


Kontrola drożności systemu nawadniającego

Aby mieć pewność, że system nawadniający działa odpowiednio, należy regularnie kontrolować stopień jego zanieczyszczenia. Pierwszą oznaką zanieczyszczonych rur może być zmniejszona ilość wody, wypływająca z systemu nawaniającego. Przyczyną takiego zanieczyszczenia mogą być pierwiastki, wytrącające się z pożywki czy środków ochrony roślin, a także bakterie lub sole nieorganiczne. Pozostawiają one w rurach biało-szary osad, ograniczając wydajność przepływu wody. Kiedy podczas kontroli systemu zauważysz, że rury są niedrożne, przystąp jak najszybciej do jego oczyszczania, w przeciwnym razie instalacja może się zatkać.

Kontrola drożności kroplowników

Kroplowniki są wyjątkowo wrażliwym na zanieczyszczenia elementem instalacji nawadniającej. Powstające w nich zanieczyszczenia powodują różnice w przepływie wody, co ma negatywny wpływ na jakość plonów. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić zatkane kroplowniki, aby uniknąć strat w produkcji. Aby upewnić się czy kroplowniki są drożne:

 • Sprawdź przepływ - nie ma możliwości odetkania całkowicie zatkanego kroplownika, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ciecz przepływa przez niego swobodnie. Tylko wtedy środek czyszczący może skutecznie oczyścić zatkany kroplownik.
 • Określ stopień zanieczyszczenia kroplowników - zanieczyszczenie kroplowników można sprawdzić poprzez kontrolę filtrów. Możesz również otworzyć korek końcowy pół-linii lub taśmy kroplującej i przytrzymać pod nim miarkę lub sitko. Zbiorą się w nim wszelkie zanieczyszczenia, co pozwoli Ci sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone są kroplowniki.

Płukanie systemu z podwyższonym ciśnieniem

Skutecznym sposobem płukania niektórych instalacji może być również wywieranie ciśnienia na kroplowniki. Ciśnienie znacznie wyższe od ciśnienia roboczego zwiększa się prędkość wody w kroplowniku, co pozwala na wypchnięcie zanieczyszczeń na zewnątrz. Aby przepłukać system wystarczy zwiększyć ciśnienie w instalacji na kilka minut. Latem należy płukać system w ten sposób raz na 2 tygodnie, zimą - raz na 4 tygodnie.

Uwaga: ta metoda czyszczenia nie działa w przypadku kroplowników kompensacyjnych ciśnieniowych.

Czyszczenie systemu z wykorzystaniem preparatu Huwa - San

Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia instalacji nawadniającej jest użycie środka dezynfekcyjnego Huwa-San. Aby wyczyścić instalację, postępuj wg poniższej instrukcji:

 • Określ stopień zanieczyszczenia. W przypadku lekkich zanieczyszczeń zastosuj dawkę 0,2% Huwa-San, w przypadku większych zanieczyszczeń: 0,5%. W przypadku wyjątkowo silnych zanieczyszczeń możesz zastosować stężenie 0,7%. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego dawkowania, poproś o poradę naszego specjalistę.
 • Rozważ wykonanie połączenia za pomocą kawałka rury PVC na początku i na końcu instalacji, które pozwoli Ci pracować bezpiecznie i odpowiednio nisko. Przykład takiego rozwiązania zobaczysz na zdjęciach powyżej.
 • Podłącz zbiornik z roztworem (np. opryskiwacz Empas) o odpowiednim stężeniu do jednego końca instalacji oraz wąż na drugim jej końcu, aby zbierać wodę.
 • Obróć linie kroplujące w taki sposób, aby zraszacze/kroplowniki były skierowane ku górze.
 • Włącz pompę dozującą zbiornika z roztworem, tak aby napełnić nim instalację. Na drugim końcu instalacji wykonaj test przy użyciu paska testowego. Uwaga: pracuj przy niskim ciśnieniu, ponieważ dysze mogą się obracać i rozpylać wysokie stężenia nadtlenku wodoru!
 • Zamknij kran po obydwu stronach, jak tylko roztwór dotrze do końca instalacji.
 • Pozostaw roztwór w instalacji na co najmniej 12 godzin, tak aby czas działania był odpowiednio długi.
 • Po 12 godzinach dokładnie wypłucz instalację. Użyj pasków testowych, aby sprawdzić, czy cały aktywny składnik został wypłukany z instalacji.
 • Następnie obróć zraszacze/kroplowniki i ponownie skieruj je w dół, a następnie dokładnie przepłucz.
 • Sprawdź ponownie, czy w instalacji nie ma już roztworu Huwa-San, używając do tego pasków testowych.

Czyszczenie instalacji nawadniającej przy zmianie uprawy

Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie systemu kroplującego jest czyszczenie rur za pomocą Huwa-San (przeciwko zanieczyszczeniom organicznym) i kwasu azotowego (przeciwko zanieczyszczeniom mineralnym). Podczas czyszczenia za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego uzyskuje się szkodliwe dla uprawy pH, dlatego też nie zaleca się czyszczenia za pomocą tych środków podczas uprawy. Ten rodzaj czyszczenia systemu kroplowego jest więc stosowany dopiero po uprawie, podczas zmiany uprawy.
 • Zanieczyszczenia organiczne  Jeśli instalacja nawadniająca i kroplowniki mają zostać oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych, może zostać zastosowany środek Huwa San. W takim przypadku warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ustalić dawkę środka. Innym środkiem, możliwym do zastosowania jest podchloryn sodowy. Czyszczenie instalacji z jego wykorzystaniem powoduje osiągnięcie skrajnych wartości pH, szkodliwych dla roślin, dlatego bezwzględnie nie można tego robić w takcie uprawy. Ta metoda czyszczenia odpowiednia jest więc tylko podczas wymiany uprawy. 

   

 • Zanieczyszczenia mineralne  W przypadku zanieczyszczeń mineralnych lub osadu z nawozu należy zastosować kwas azotowy we właściwym stężeniu. Odpowiednie stężenie wynosi od 2 do 3 litrów kwasu azotowego, w roztworze 38% na 100 litrów wody. Kwas azotowy należy stosować maksymalnie przez 12 godzin. Poziom pH, osiąganego podczas zabiegu zależy od wody wyjściowej, ale nie powinno być niższe niż pH 2. Czyszczenie kroplowników z wykorzystaniem kwasu azotowego nie może być stosowane w trakcie uprawy, a jedynie po jej zakończeniu.


Pamiętaj!

Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San oraz innych środków są to: rękawiceosłona twarzy i odzież ochronna.


Czyszczenie systemu przy zmianie uprawy krok po kroku

 • Dokonaj kontroli odporności systemu nawadniającego na dane środki/czas działania u dostawcy/producenta.
 • Usuń zaślepki i wypłucz dobrze rury i węże w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. Uważaj z wysokim ciśnieniem, by usunięty brud nie pozatykał kapilar.
 • Zaizoluj sondy pH- i EC, by nie miały kontaktu z produktami czyszczącymi.
 • Napełnij system 15% roztworem podchlorynu sodowego w dawce 3l na 100 l wody, niech produkty czyszczące dotrą aż do filtra piaskowego, by ten też oczyścić. Poprzez pomiar pH (pH>11) możemy kontrolować czy podchloryn sodowy dotarł aż na koniec systemu.
 • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem podchlorynu sodowego (3 l podchlorynu sodowego na 200 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
 • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą. Uwaga: podchloryn sodowy nie może mieć kontaktu z kwasem azotowym!
 • Napełnij system roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody. Poprzez pomiar pH (pH<2) możemy kontrolować czy kwas azotowy dotarł aż na koniec systemu.
 • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem kwasu azotowego (3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
 • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą.Masz pytanie dotyczące dezynfekcji instalacji nawadniającej?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista odpowie na Twoje pytania i udzieli szczegółowych informacji na temat produktu.

Maciej Rdzanek
Specjalista ds. higieny i dezynfekcji
Wyślij e-mailDo not delete this link