Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz


Jak czyścić instalację nawadniającą?

Dobra jakość wody do nawadniania ma ogromne znaczenie dla rozwoju uprawy. Zanieczyszczona woda ma negatywny wpływ na wzrost roślin. Dlatego ważne jest, aby starannie monitorować i kontrolować jej jakość. Jednym z elementów tego procesu jest czyszczenie systemu nawadniającego. Wraz z użytkowaniem instalacji tworzy się biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników, co skutkuje zmniejszeniem natlenienia wody. Jak skutecznie wyczyścić instalację nawadniającą i zatkane kroplowniki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Z poniższego artykułu dowiesz się: 
 1. Czyszczenie instalacji nawadniającej
 2. Czyszczenie instalacji za pomocą preparatu Huwa San
 3. Jak czyścić zatkane kroplowniki podczas uprawy?
 4. Jak czyścić instalację przy zmianie uprawy?
 5. Kolejność prac podczas czyszczenia kroplowników przy zmianie uprawy


Czyszczenie instalacji nawadniającej


Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia instalacji nawadniającej jest użycie środka dezynfekcyjnego Huwa-San. Aby wyczyścić instalację, postępuj wg poniższej instrukcji:
 1. Określ stopień zanieczyszczenia. W przypadku lekkich zanieczyszczeń zastosuj dawkę 0,2% Huwa-San, w przypadku większych zanieczyszczeń: 0,5%. W przypadku wyjątkowo silnych zanieczyszczeń możesz zastosować stężenie 0,7%. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego dawkowania, poproś o poradę naszego specjalistę.
 2. Rozważ wykonanie połączenia za pomocą kawałka rury PVC na początku i na końcu instalacji, które pozwoli Ci pracować bezpiecznie i odpowiednio nisko. Przykład takiego rozwiązania zobaczysz na zdjęciach powyżej. 
 3. Podłącz zbiornik z roztworem (np. opryskiwacz Empas) o odpowiednim stężeniu do jednego końca instalacji oraz wąż na drugim jej końcu, aby zbierać wodę.
 4. Obróć linie kroplujące w taki sposób, aby zraszacze/kroplowniki były skierowane ku górze.
 5. Włącz pompę dozującą zbiornika z roztworem, tak aby napełnić nim instalację. Na drugim końcu instalacji wykonaj test przy użyciu paska testowego. Uwaga: pracuj przy niskim ciśnieniu, ponieważ dysze mogą się obracać i rozpylać wysokie stężenia nadtlenku wodoru!
 6. Zamknij kran po obydwu stronach, jak tylko roztwór dotrze do końca instalacji.
 7. Pozostaw roztwór w instalacji na co najmniej 12 godzin, tak aby czas działania był odpowiednio długi.
 8. Po 12 godzinach dokładnie wypłucz instalację. Użyj pasków testowych, aby sprawdzić, czy cały aktywny składnik został wypłukany z instalacji.
 9. Następnie obróć zraszacze/kroplowniki i ponownie skieruj je w dół, a następnie dokładnie przepłucz.
 10. Sprawdź ponownie, czy w instalacji nie ma już roztworu Huwa-San, używając do tego pasków testowych.

Jak czyścić zatkane kroplowniki podczas uprawy?

Wyjątkowo wrażliwym na zanieczyszczenia elementem instalacji nawadniającej są kroplowniki. Powstające w nich zanieczyszczenia powodują różnice w przepływie wody, co ma negatywny wpływ na jakość plonów. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić zatkane kroplowniki, aby uniknąć strat w produkcji.

 1. Sprawdź przepływ - nie ma możliwości odetkania całkowicie zatkanego kroplownika, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ciecz przepływa przez niego swobodnie. Tylko wtedy środek czyszczący może skutecznie oczyścić zatkany kroplownik.
 2. Określ stopień zanieczyszczenia kroplowników -zanieczyszczenie kroplowników można sprawdzić poprzez kontrolę filtrów. Możesz również otworzyć korek końcowy pół-linii lub taśmy kroplującej i przytrzymać pod nim miarkę lub sitko. Zbiorą się w nim wszelkie zanieczyszczenia, co pozwoli Ci sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone są kroplowniki.

Do czyszczenia instalacji nawadniającej oraz samych kroplowników podczas uprawy, możesz również użyć środka Huwa-San. Produkt ten nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i dlatego może być stosowany podczas uprawy.

Zapobiegaj powstawaniu zatorów podczas uprawy 


Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić system kroplujący w trakcie prowadzenia uprawy. W ten sposób usuniesz większość zanieczyszczeń i zapobiegniesz powstawaniu zatorów. System kroplujący możesz czyścić zarówno podczas uprawy, jak i po jej zakończeniu. Ważne jest również regularne płukanie między kolejnymi zabiegami w celu usunięcia luźnych zanieczyszczeń.Jak czyścić instalację przy zmianie uprawy?


Sposób czyszczenia instalacji przy zmianie uprawy, zależy od rodzaju zabrudzeń.   • Zanieczyszczenia organiczne  Jeśli instalacja nawadniająca i kroplowniki mają zostać oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych, może zostać zastosowany środek Huwa San. W takim przypadku warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ustalić dawkę środka. Innym środkiem, możliwym do zastosowania jest podchloryn sodowy. Czyszczenie instalacji z jego wykorzystaniem powoduje osiągnięcie skrajnych wartości pH, szkodliwych dla roślin, dlatego bezwzględnie nie można tego robić w takcie uprawy. Ta metoda czyszczenia odpowiednia jest więc tylko podczas wymiany uprawy. 

   

 • Zanieczyszczenia mineralne  W przypadku zanieczyszczeń mineralnych lub osadu z nawozu należy zastosować kwas azotowy we właściwym stężeniu. Odpowiednie stężenie wynosi od 2 do 3 litrów kwasu azotowego, w roztworze 38% na 100 litrów wody. Kwas azotowy należy stosować maksymalnie przez 12 godzin. Poziom pH, osiąganego podczas zabiegu zależy od wody wyjściowej, ale nie powinno być niższe niż pH 2. Czyszczenie kroplowników z wykorzystaniem kwasu azotowego nie może być stosowane w trakcie uprawy, a jedynie po jej zakończeniu.


Pamiętaj!

Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San oraz innych środków są to: rękawiceosłona twarzy i odzież ochronna.


Kolejność prac podczas czyszczenia kroplowników przy zmianie uprawy

 • Dokonaj kontroli odporności systemu nawadniającego na dane środki/czas działania u dostawcy/producenta.
 • Usuń zaślepki i wypłucz dobrze rury i węże w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. Uważaj z wysokim ciśnieniem, by usunięty brud nie pozatykał kapilar.
 • Zaizoluj sondy pH- i EC, by nie miały kontaktu z produktami czyszczącymi.
 • Napełnij system 15% roztworem podchlorynu sodowego w dawce 3l na 100 l wody, niech produkty czyszczące dotrą aż do filtra piaskowego, by ten też oczyścić. Poprzez pomiar pH (pH>11) możemy kontrolować czy podchloryn sodowy dotarł aż na koniec systemu.
 • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem podchlorynu sodowego (3 l podchlorynu sodowego na 200 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
 • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą. Uwaga: podchloryn sodowy nie może mieć kontaktu z kwasem azotowym!
 • Napełnij system roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody. Poprzez pomiar pH (pH<2) możemy kontrolować czy kwas azotowy dotarł aż na koniec systemu.
 • Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem kwasu azotowego (3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
 • Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą.Masz pytanie dotyczące dezynfekcji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące dezynfekcji, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych techników udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże w optymalnym doborze odpowiednich urządzeń oraz środków do dezynfekcji.

Do not delete this link