Strona główna  Bank wiedzy  Dezynfekcja i ochrona  Jak czyścić instalację nawadniającą?

Jak czyścić instalację nawadniającą?

Dobra jakość wody do nawadniania ma ogromne znaczenie dla uprawy. Zanieczyszczona woda ma negatywny wpływ na wzrost roślin. Dlatego ważne jest, aby monitorować i kontrolować jakość wody tak dobrze jak to możliwe. Jednym z elementów tego procesu jest czyszczenie systemu nawadniającego. Z czasem w instalacji powstaje biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników. Powoduje to, że woda zawiera mniej tlenu. W poniższym artykule nasz specjalista wyjaśni, jak łatwo wyczyścić system nawadniający.

Regenleiding
Regenleiding reinigen

Czyszczenie instalacji nawadniającej

Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia instalacji nawadniającej jest użycie środka dezynfekcyjnego Huwa-San. Należy wykonać poniższe czynności:
  1. Określić stopień zanieczyszczenia. W przypadku lekkich zanieczyszczeń należy zastosować dawkę 0,2% Huwa-San, w przypadku większych zanieczyszczeń: 0,5%. W przypadku wyjątkowo silnych zanieczyszczeń stosować stężenie 0,7%. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego dawkowania, poproś o poradę specjalistę.
  2. Zobacz zdjęcia powyżej: pomyśl o wykonaniu połączenia na końcu instalacji za pomocą kawałka rury PVC (na początku i na końcu instalacji); aby pracować bezpiecznie i odpowiednio nisko.
  3. Podłącz zbiornik z roztworem (np. opryskiwacz Empas) o odpowiednim stężeniu do jednego końca instalacji i podłącz wąż na drugim końcu, abyś mógł zbierać wodę.
  4. Obróć linie kroplujące w taki sposób, aby zraszacze/kroplowniki były skierowane ku górze.
  5. Włącz pompę dozującą zbiornika z roztworem, tak aby napełnić nim instalację. Na drugim końcu instalacji wykonaj test przy użyciu paska testowego. Uwaga: pracować przy niskim ciśnieniu, ponieważ dysze mogą się obracać i rozpylać wysokie stężenia nadtlenku wodoru!
  6. Jak tylko roztwór dotrze do końca instalacji, należy zamknąć kran na obu końcach.
  7. Pozostawić roztwór w instalacji na co najmniej 12 godzin, tak aby czas działania był odpowiednio długi.
  8. Po 12 godzinach można dokładnie wypłukać instalację. Użyj pasków testowych, aby sprawdzić, czy cały aktywny składnik został wypłukany z instalacji.
  9. Następnie obróć zraszacze/kroplowniki ponownie skierować w dół, a następnie dokładnie przepłukać.
  10. Sprawdź ponownie z paskami testowymi, czy w instalacji nie ma już roztworu Huwa-San.

Środki ochrony osobistej

Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San są to: rękawice, osłona twarzy i odzież ochronna.


Jan Willem Keijzer
Masz pytanie na temat czyszczenia instalacji nawadniającej?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.