Czyszczenie instalacji nawadniającej przy zmianie uprawy
Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie systemu kroplującego jest czyszczenie rur za pomocą Huwa-San (przeciwko zanieczyszczeniom organicznym) i kwasu azotowego (przeciwko zanieczyszczeniom mineralnym). Podczas czyszczenia za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego uzyskuje się szkodliwe dla uprawy pH, dlatego też nie zaleca się czyszczenia za pomocą tych środków podczas uprawy. Ten rodzaj czyszczenia systemu kroplowego jest więc stosowany dopiero po uprawie, podczas zmiany uprawy.
-
Zanieczyszczenia organiczne
Jeśli instalacja nawadniająca i kroplowniki mają zostać oczyszczone z zanieczyszczeń organicznych, może zostać zastosowany środek Huwa San. W takim przypadku warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ustalić dawkę środka. Innym środkiem, możliwym do zastosowania jest podchloryn sodowy. Czyszczenie instalacji z jego wykorzystaniem powoduje osiągnięcie skrajnych wartości pH, szkodliwych dla roślin, dlatego bezwzględnie nie można tego robić w takcie uprawy. Ta metoda czyszczenia odpowiednia jest więc tylko podczas wymiany uprawy.
-
Zanieczyszczenia mineralne
W przypadku zanieczyszczeń mineralnych lub osadu z nawozu należy zastosować kwas azotowy we właściwym stężeniu. Odpowiednie stężenie wynosi od 2 do 3 litrów kwasu azotowego, w roztworze 38% na 100 litrów wody. Kwas azotowy należy stosować maksymalnie przez 12 godzin. Poziom pH, osiąganego podczas zabiegu zależy od wody wyjściowej, ale nie powinno być niższe niż pH 2. Czyszczenie kroplowników z wykorzystaniem kwasu azotowego nie może być stosowane w trakcie uprawy, a jedynie po jej zakończeniu.
Pamiętaj!
Czyszcząc instalację nawadniającą, pomyśl o własnym bezpieczeństwie i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi elementami ochrony osobistej. Podczas używania Huwa-San oraz innych środków są to: rękawice, osłona twarzy i odzież ochronna.
Czyszczenie systemu przy zmianie uprawy krok po kroku
- Dokonaj kontroli odporności systemu nawadniającego na dane środki/czas działania u dostawcy/producenta.
- Usuń zaślepki i wypłucz dobrze rury i węże w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. Uważaj z wysokim ciśnieniem, by usunięty brud nie pozatykał kapilar.
- Zaizoluj sondy pH- i EC, by nie miały kontaktu z produktami czyszczącymi.
- Napełnij system 15% roztworem podchlorynu sodowego w dawce 3l na 100 l wody, niech produkty czyszczące dotrą aż do filtra piaskowego, by ten też oczyścić. Poprzez pomiar pH (pH>11) możemy kontrolować czy podchloryn sodowy dotarł aż na koniec systemu.
- Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem podchlorynu sodowego (3 l podchlorynu sodowego na 200 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
- Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą. Uwaga: podchloryn sodowy nie może mieć kontaktu z kwasem azotowym!
- Napełnij system roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody. Poprzez pomiar pH (pH<2) możemy kontrolować czy kwas azotowy dotarł aż na koniec systemu.
- Po 6 godzinach działania można kropelkować roztwór czyszczący przez 1 minutę a potem napełnić system na nowo świeżym roztworem kwasu azotowego (3 l kwasu azotowego 38% na 100 l wody). Odłóż kroplowniki obok mat by zapobiec zakażeniu substratu.
- Po 24 godzinach należy dobrze przepłukać system czystą wodą a potem przepłukać kroplowniki czystą wodą.
 |
Masz pytanie dotyczące dezynfekcji instalacji nawadniającej?
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista odpowie na Twoje pytania i udzieli szczegółowych informacji na temat produktu.
Maciej Rdzanek Specjalista ds. higieny i dezynfekcji Wyślij e-mail |