Mycie szklarni - pianowanie i mycie klasyczne

Data aktualizacji: 17-06-2021
Mycie i dezynfekcja szklarni mają fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji. Mycie szklarni jest istotne nie tylko z punktu widzenia zwalczania patogenów. Dokładnie wyczyszczone, przejrzyste szkło wpuszcza więcej światła do szklarni, co ma ogromne znaczenie dla wzrostu uprawy. Dlatego też należy regularnie czyścić szkło w szklarni - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, usuwając w ten sposób ze szkła zabrudzenia: rdzę, naloty, kamień, kurz oraz innego rodzaju osady. Dowiedz się więcej o myciu oraz dezynfekcji szklarni.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Różnice pomiędzy myciem i dezynfekcją
- Sposoby mycia szklarni
- Dezynfekcja szklarni
Mycie szklarni czy dezynfekcja?
Żeby zapewnić optymalny poziom higieny, konieczne jest zarówno mycie szklarni jak i dezynfekcja. Prace higieniczne zacznij od mycia z użyciem preparatu do mycia. To pozwoli usunąć brud i tłuszcz. Po usunięciu warstwy brudu i tłuszczu, otwiera się dostęp do bakterii, pleśni i innych patogenów dla środka do dezynfekcji. Drugi krok to dezynfekcja. Środek do dezynfekcji usuwa uporczywe bakterie, pleśnie i drobnoustroje chorobotwórcze. Tej pracy nie wykona preparat do mycia. Umyta powierzchnia może wyglądać czysto, ale taka nie jest!
Sposoby mycia szklarni
Skuteczność mycia zależy od rodzaju używanego środka, stężenia i czasu kontaktu roztworu z powierzchnią. Równie ważnymi czynnikami wpływającym na efektywność zabiegu są warunki klimatyczne i metoda aplikacji: klasyczne mycie lub pianowanie. Każdy z tych zabiegów przeprowadzany jest z wykorzystaniem innego sprzętu oraz innych preparatów myjących. Do zwykłego mycia należy wybrać niepieniące preparaty do mycia szklarni, zaś w przypadku pianowania - środki pieniące. Mycie i pianowanie różnią się od siebie przede wszystkim czasem, w jakim substancja aktywna pozostaje w kontakcie z patogenami na powierzchni szklarni.
Mycie szklarni (tradycyjne)
Do mycia szklarni stosowane są przede wszystkim preparaty na bazie fluorków. Preparat do czyszczenia szkła można nakładać ręcznie przy pomocy pistoletu natryskowego lub maszynowo przy użyciu urządzenia do czyszczenia dachów szklarni. Zasadniczą wadą klasycznego mycia szklarni niepieniącymi środkami do mycia jest kontakt osoby przeprowadzającej zabieg z substancjami chemicznymi. Z tego powodu, stosując preparaty do czyszczenia szkła, należy zawsze używać środków ochrony indywidualnej, by chronić oczy i skórę.
Po nałożeniu preparatu na powierzchnię szklarni należy odczekać jakiś czas. W przypadku preparatów do czyszczenia szkła powinno być to 10, maksymalnie 15 minut. Nigdy nie pozostawiać środka na dłużej niż jest to zalecane, gdyż wówczas dojdzie do jego wyschnięcia, co może spowodować uszkodzenie szkła. Należy zatem na czas usunąć preparat przy pomocy silnego strumienia wody i odpowiedniej jej ilości.
Preparaty niepieniące mogą być stosowane za pomocą opryskiwaczy plecakowych lub wózkowych. Dobrym sposobem mycia powierzchni po użyciu tego typu preparatów są również myjki ciśnieniowe.
Uwaga: szkło hartowane lub szkło ze specjalną powłoką nie może być czyszczone przy użyciu preparatów na bazie fluorku.
Preparaty do mycia szklarni (niepieniące)