Mycie szklarni — pianowanie i mycie klasyczne

Mycie i dezynfekcja szklarni mają fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji. Mycie szklarni jest istotne nie tylko z punktu widzenia zwalczania patogenów. Dokładnie wyczyszczone, przejrzyste szkło wpuszcza więcej światła do szklarni, co ma ogromne znaczenie dla wzrostu uprawy. Dlatego też należy regularnie czyścić szkło w szklarni — zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, usuwając w ten sposób ze szkła zabrudzenia: rdzę, naloty, kamień, kurz oraz innego rodzaju osady. Dowiedz się więcej o myciu oraz dezynfekcji szklarni. 

Mycie szklarni
Jakub Gustaw
Account Manager Ornamentals |
17 czerwca 2021
Udostępnij artykuł
W poniższym artykule:

Mycie szklarni czy dezynfekcja?

Żeby zapewnić optymalny poziom higieny, konieczne jest zarówno mycie szklarni jak i dezynfekcja. Prace higieniczne zacznij od mycia z użyciem preparatu do mycia. To pozwoli usunąć brud i tłuszcz. Po usunięciu warstwy brudu i tłuszczu otwiera się dostęp do bakterii, pleśni i innych patogenów dla środka do dezynfekcji. Drugi krok to dezynfekcja. Środek do dezynfekcji usuwa uporczywe bakterie, pleśnie i drobnoustroje chorobotwórcze. Tej pracy nie wykona preparat do mycia. Umyta powierzchnia może wyglądać czysto, ale taka nie jest!

Sposoby mycia szklarni

Skuteczność mycia zależy od rodzaju używanego środka, stężenia i czasu kontaktu roztworu z powierzchnią. Równie ważnymi czynnikami wpływającym na efektywność zabiegu są warunki klimatyczne i metoda aplikacji: klasyczne mycie lub pianowanie. Każdy z tych zabiegów przeprowadzany jest z wykorzystaniem innego sprzętu oraz innych preparatów myjących. Do zwykłego mycia należy wybrać niepieniące preparaty do mycia szklarni, zaś w przypadku pianowania — środki pieniące. Mycie i pianowanie różnią się od siebie przede wszystkim czasem, w jakim substancja aktywna pozostaje w kontakcie z patogenami na powierzchni szklarni.   

Tradycyjne mycie szklarni

Do mycia szklarni stosowane są przede wszystkim preparaty na bazie fluorków. Preparat do czyszczenia szkła można nakładać ręcznie przy pomocy pistoletu natryskowego lub maszynowo przy użyciu urządzenia do czyszczenia dachów szklarni. Zasadniczą wadą klasycznego mycia szklarni niepieniącymi środkami do mycia jest kontakt osoby przeprowadzającej zabieg z substancjami chemicznymi. Z tego powodu, stosując preparaty do czyszczenia szkła, należy zawsze używać środków ochrony indywidualnej, by chronić oczy i skórę.

Po nałożeniu preparatu na powierzchnię szklarni należy odczekać jakiś czas. W przypadku preparatów do czyszczenia szkła powinno być to 10, maksymalnie 15 minut. Nigdy nie pozostawiać środka na dłużej niż jest to zalecane, gdyż wówczas dojdzie do jego wyschnięcia, co może spowodować uszkodzenie szkła. Należy zatem na czas usunąć preparat przy pomocy silnego strumienia wody i odpowiedniej jej ilości. 

Preparaty niepieniące mogą być stosowane za pomocą opryskiwaczy plecakowych lub wózkowych. Dobrym sposobem mycia powierzchni po użyciu tego typu preparatów są również myjki ciśnieniowe.

Uwaga: szkło hartowane lub szkło ze specjalną powłoką nie może być czyszczone przy użyciu preparatów na bazie fluorku.

Preparaty do mycia szklarni (niepieniące)

 • Glasblank: preparat na bazie fluoru, usuwający rdzę, sadzę, mech i kurz z konstrukcji szklarni. Przeznaczony do mycia szklarni wewnątrz i na zewnątrz. Wydziela szkodliwe pary, dlatego może być stosowany tylko w pustej szklarni, z zachowaniem środków ochrony osobistej (ochrona oczu, twarzy, dróg oddechowych, odzież ochronna).
 • Topcleaner: preparat na bazie wodorofluorku amonu, usuwający rdzę, sadzę, mech i kurz z konstrukcji szklarni. Przeznaczony do mycia szklarni wewnątrz i na zewnątrz. Wydziela pary mniej szkodliwe niż Glasblank, jednak również nie zaleca się stosować go w szklarni, w której są rośliny. Należy również zastosować środki ochrony osobistej.
 • Kwas cytrynowy: preparat w formie proszku, do rozpuszczania w wodzie i zmywania środków cieniujących typu Whitefix i Shadefix. Jako że kwas cytrynowy jest szkodliwy dla roślin, można go stosować tylko, gdy szklarnia jest pusta.

Pianowanie szklarni

Ogrodnicy coraz częściej sięgają po produkty do mycia i dezynfekcji, które mogą być stosowane w postaci piany. Pianowanie pozwala nie tylko na lepszą kontrolę wizualną pokrycia powierzchni roztworem, ale przede wszystkim wydłuża czas kontaktu substancji aktywnej z patogenami. Wydłuża to czas działania preparatu, a tym samym wzrasta wydajność zabiegu, ponieważ piana ma lepszą przyczepność. Przyczepność zapobiega zbyt szybkiemu spłynięciu piany, stąd jej większa przydatność do dezynfekcji i mycia powierzchni pionowych, takich jak ściany szklarni. Ponadto, piana ma lepszy współczynnik pokrycia, co pozwala jej dotrzeć w trudne do zdezynfekowania miejsca oraz lepszą kontrolę wizualną dezynfekowanych powierzchni. Preparaty do pianowania dobrze sprawdzają się do mycia doniczek, wielodoniczek, skrzynek, pudeł, wózków rynnowych, przenośników rolkowych, materiałów transportowych, szklanych ścian i podłóg. Ich użycie znacznie zwiększa czas kontaktu z materiałem i zapewnia dotarcie środka czyszczącego do wszystkich zakamarków. Piana jest też bezpieczniejsza dla osoby przeprowadzającej zabieg, ponieważ przy jej użyciu tworzy się mniej aerozoli.

Technika pianowania szklarni

Dla uzyskania dobrej jakości piany trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, należy sprawdzić i ewentualnie oczyścić zbiornik na roztwór, aby nie było w nim żadnych pozostałości po wcześniejszych opryskach (mogą zaburzać pH roztworu). Jakość wody również wpływa na wygląd piany. Zaleca się użycie deszczówki lub wody z odwróconej osmozy. W przypadku użycia innego rodzaju wody należy najpierw sprawdzić jej pH – powinno wynosić ±6. Jeśli jest wyższe, należy zakwasić wodę do neutralnego pH. Pozwoli to oszczędzić zużycie środka. Również zasolenie (EC) ma znaczenie: im mniejsza jego wartość, tym piana będzie lepsza. W przypadku Menno Florades, pH roztworu powinno wynosić 3,5-4. Jeśli jest wyższe, można dodać więcej Menno, aż do osiągnięcia wymaganego pH.

Urządzenia do pianowania szklarni

Zestaw dysz do pianowania 
(montowany na opryskiwaczu)
Zestaw do pianowania do montażu na opryskiwaczu to zestaw czterech dysz pianujących umożliwiających automatyzację procesu mycia i dezynfekcji rynien uprawowych. Zestaw w łatwy sposób instaluje się na maszcie opryskiwacza.  
Wysokość instalacji można dobrać indywidualnie w zależności od potrzeby. Kąt i rozstaw dysz pianujących również podlega regulacji. Najczęstszą konfiguracją jest ustawienie dysz pozwalające na zapianowanie górnej i dolnej strony rynien uprawowych. Przy pomocy zestawu można także pianować rury wegetacyjne i druty uprawowe. Dotarcie do tych miejsc jest niezwykle ważne pod kątem dezynfekcji.
Lanca Menno do pianowania
Do nanoszenia preparatu podczas pianowania doskonale nadaje się lanca Menno do pianowania. Można jej używać w połączeniu z większością popularnych opryskiwaczy (np. Empas). Zalecane ciśnienie to 30-45 bar. Zasięg lancy to nawet 6 m wysokości!

Pieniące preparaty do mycia szklarni

 • Greenhouse Glassclean: ekologiczny środek do mycia szklarni z zewnątrz i wewnątrz. Ma właściwości odkamieniające i czyszczące, usuwa glony, mchy, osady wapienne i inne zanieczyszczenia mineralne. Preparat jest w 100% bezpieczny dla środowiska, nie zawiera substancji niebezpiecznych. Jest też bezpieczny dla roślin, dzięki czemu może być stosowany w czasie uprawy. Ze względów bezpieczeństwa zawsze jednak zalecane jest wykonanie testu na niewielkiej powierzchni.
 • Fadex H+: skoncentrowany środek czyszczący na bazie kwasu. Ma formę płynną, jest rozpuszczalny w wodzie i wykazuje silne właściwości pieniące. Przeznaczony do stosowania w uprawach warzyw i innych roślin oraz przemyśle spożywczym. Usuwa zabrudzenia organiczne i nieorganiczne z różnego rodzaju powierzchni. Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
 • Amphokal: silnie alkaliczny, pieniący się preparat myjący o działaniu odtłuszczającym, przeznaczony do mycia różnego rodzaju powierzchni, w tym posadzek i ścian betonowych, szkła, stali szlachetnej i tworzyw sztucznych. Uwaga: produkt żrący!
 • Farm Cleaner A: preparat przeznaczony do mycia większości powierzchni w gospodarstwach ogrodniczych, pieczarkarniach, kompostowniach i zakładach przemysłowych. Zawiera podchloryn sodu w połączeniu z krzemianami i środkami kompleksującymi. Uwaga: produkt niebezpieczny!
 • Farm Cleaner C: alkaliczny, mocno skoncentrowany preparat myjący o silnych właściwościach pieniących, polecany szczególnie do mycia pianowego. Uwaga: produkt niebezpieczny!

Dezynfekcja szklarni

Środki do czyszczenia szkła przeznaczone są wyłącznie do mycia szklarni i oczyszczania jej z zabrudzeń. Ich stosowanie nie dezynfekuje powierzchni i nie usuwa zagrażających uprawie patogenów roślinnych. Aby usunąć bakterie, wirusy, grzyby i wiroidy, należy użyć środka dezynfekującego takiego jak np. Menno Florades. Pozwala on na skuteczne odkażenie szklarni i czyste rozpoczęcie uprawy.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy

Mycie szklarni — pianowanie i mycie klasyczne

Mycie i dezynfekcja szklarni mają fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji. Mycie szklarni jest istotne nie tylko z punktu widzenia zwalczania patogenów. Dokładnie wyczyszczone, przejrzyste szkło wpuszcza więcej światła do szklarni, co ma ogromne znaczenie dla wzrostu uprawy. Dlatego też należy regularnie czyścić szkło w szklarni — zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, usuwając w ten sposób ze szkła zabrudzenia: rdzę, naloty, kamień, kurz oraz innego rodzaju osady. Dowiedz się więcej o myciu oraz dezynfekcji szklarni. 
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Jakub Gustaw
Jakub Gustaw
Account Manager Ornamentals | 17 czerwca 2021
Udostępnij artykuł
Mycie szklarni
W poniższym artykule:

Mycie szklarni czy dezynfekcja?

Żeby zapewnić optymalny poziom higieny, konieczne jest zarówno mycie szklarni jak i dezynfekcja. Prace higieniczne zacznij od mycia z użyciem preparatu do mycia. To pozwoli usunąć brud i tłuszcz. Po usunięciu warstwy brudu i tłuszczu otwiera się dostęp do bakterii, pleśni i innych patogenów dla środka do dezynfekcji. Drugi krok to dezynfekcja. Środek do dezynfekcji usuwa uporczywe bakterie, pleśnie i drobnoustroje chorobotwórcze. Tej pracy nie wykona preparat do mycia. Umyta powierzchnia może wyglądać czysto, ale taka nie jest!

Sposoby mycia szklarni

Skuteczność mycia zależy od rodzaju używanego środka, stężenia i czasu kontaktu roztworu z powierzchnią. Równie ważnymi czynnikami wpływającym na efektywność zabiegu są warunki klimatyczne i metoda aplikacji: klasyczne mycie lub pianowanie. Każdy z tych zabiegów przeprowadzany jest z wykorzystaniem innego sprzętu oraz innych preparatów myjących. Do zwykłego mycia należy wybrać niepieniące preparaty do mycia szklarni, zaś w przypadku pianowania — środki pieniące. Mycie i pianowanie różnią się od siebie przede wszystkim czasem, w jakim substancja aktywna pozostaje w kontakcie z patogenami na powierzchni szklarni.   

Tradycyjne mycie szklarni

Do mycia szklarni stosowane są przede wszystkim preparaty na bazie fluorków. Preparat do czyszczenia szkła można nakładać ręcznie przy pomocy pistoletu natryskowego lub maszynowo przy użyciu urządzenia do czyszczenia dachów szklarni. Zasadniczą wadą klasycznego mycia szklarni niepieniącymi środkami do mycia jest kontakt osoby przeprowadzającej zabieg z substancjami chemicznymi. Z tego powodu, stosując preparaty do czyszczenia szkła, należy zawsze używać środków ochrony indywidualnej, by chronić oczy i skórę.

Po nałożeniu preparatu na powierzchnię szklarni należy odczekać jakiś czas. W przypadku preparatów do czyszczenia szkła powinno być to 10, maksymalnie 15 minut. Nigdy nie pozostawiać środka na dłużej niż jest to zalecane, gdyż wówczas dojdzie do jego wyschnięcia, co może spowodować uszkodzenie szkła. Należy zatem na czas usunąć preparat przy pomocy silnego strumienia wody i odpowiedniej jej ilości. 

Preparaty niepieniące mogą być stosowane za pomocą opryskiwaczy plecakowych lub wózkowych. Dobrym sposobem mycia powierzchni po użyciu tego typu preparatów są również myjki ciśnieniowe.

Uwaga: szkło hartowane lub szkło ze specjalną powłoką nie może być czyszczone przy użyciu preparatów na bazie fluorku.

Preparaty do mycia szklarni (niepieniące)

 • Glasblank: preparat na bazie fluoru, usuwający rdzę, sadzę, mech i kurz z konstrukcji szklarni. Przeznaczony do mycia szklarni wewnątrz i na zewnątrz. Wydziela szkodliwe pary, dlatego może być stosowany tylko w pustej szklarni, z zachowaniem środków ochrony osobistej (ochrona oczu, twarzy, dróg oddechowych, odzież ochronna).
 • Topcleaner: preparat na bazie wodorofluorku amonu, usuwający rdzę, sadzę, mech i kurz z konstrukcji szklarni. Przeznaczony do mycia szklarni wewnątrz i na zewnątrz. Wydziela pary mniej szkodliwe niż Glasblank, jednak również nie zaleca się stosować go w szklarni, w której są rośliny. Należy również zastosować środki ochrony osobistej.
 • Kwas cytrynowy: preparat w formie proszku, do rozpuszczania w wodzie i zmywania środków cieniujących typu Whitefix i Shadefix. Jako że kwas cytrynowy jest szkodliwy dla roślin, można go stosować tylko, gdy szklarnia jest pusta.

Pianowanie szklarni

Ogrodnicy coraz częściej sięgają po produkty do mycia i dezynfekcji, które mogą być stosowane w postaci piany. Pianowanie pozwala nie tylko na lepszą kontrolę wizualną pokrycia powierzchni roztworem, ale przede wszystkim wydłuża czas kontaktu substancji aktywnej z patogenami. Wydłuża to czas działania preparatu, a tym samym wzrasta wydajność zabiegu, ponieważ piana ma lepszą przyczepność. Przyczepność zapobiega zbyt szybkiemu spłynięciu piany, stąd jej większa przydatność do dezynfekcji i mycia powierzchni pionowych, takich jak ściany szklarni. Ponadto, piana ma lepszy współczynnik pokrycia, co pozwala jej dotrzeć w trudne do zdezynfekowania miejsca oraz lepszą kontrolę wizualną dezynfekowanych powierzchni. Preparaty do pianowania dobrze sprawdzają się do mycia doniczek, wielodoniczek, skrzynek, pudeł, wózków rynnowych, przenośników rolkowych, materiałów transportowych, szklanych ścian i podłóg. Ich użycie znacznie zwiększa czas kontaktu z materiałem i zapewnia dotarcie środka czyszczącego do wszystkich zakamarków. Piana jest też bezpieczniejsza dla osoby przeprowadzającej zabieg, ponieważ przy jej użyciu tworzy się mniej aerozoli.

Technika pianowania szklarni

Dla uzyskania dobrej jakości piany trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, należy sprawdzić i ewentualnie oczyścić zbiornik na roztwór, aby nie było w nim żadnych pozostałości po wcześniejszych opryskach (mogą zaburzać pH roztworu). Jakość wody również wpływa na wygląd piany. Zaleca się użycie deszczówki lub wody z odwróconej osmozy. W przypadku użycia innego rodzaju wody należy najpierw sprawdzić jej pH – powinno wynosić ±6. Jeśli jest wyższe, należy zakwasić wodę do neutralnego pH. Pozwoli to oszczędzić zużycie środka. Również zasolenie (EC) ma znaczenie: im mniejsza jego wartość, tym piana będzie lepsza. W przypadku Menno Florades, pH roztworu powinno wynosić 3,5-4. Jeśli jest wyższe, można dodać więcej Menno, aż do osiągnięcia wymaganego pH.

Urządzenia do pianowania szklarni

Zestaw dysz do pianowania 
(montowany na opryskiwaczu)
Zestaw do pianowania do montażu na opryskiwaczu to zestaw czterech dysz pianujących umożliwiających automatyzację procesu mycia i dezynfekcji rynien uprawowych. Zestaw w łatwy sposób instaluje się na maszcie opryskiwacza.  
Wysokość instalacji można dobrać indywidualnie w zależności od potrzeby. Kąt i rozstaw dysz pianujących również podlega regulacji. Najczęstszą konfiguracją jest ustawienie dysz pozwalające na zapianowanie górnej i dolnej strony rynien uprawowych. Przy pomocy zestawu można także pianować rury wegetacyjne i druty uprawowe. Dotarcie do tych miejsc jest niezwykle ważne pod kątem dezynfekcji.
Lanca Menno do pianowania
Do nanoszenia preparatu podczas pianowania doskonale nadaje się lanca Menno do pianowania. Można jej używać w połączeniu z większością popularnych opryskiwaczy (np. Empas). Zalecane ciśnienie to 30-45 bar. Zasięg lancy to nawet 6 m wysokości!

Pieniące preparaty do mycia szklarni

 • Greenhouse Glassclean: ekologiczny środek do mycia szklarni z zewnątrz i wewnątrz. Ma właściwości odkamieniające i czyszczące, usuwa glony, mchy, osady wapienne i inne zanieczyszczenia mineralne. Preparat jest w 100% bezpieczny dla środowiska, nie zawiera substancji niebezpiecznych. Jest też bezpieczny dla roślin, dzięki czemu może być stosowany w czasie uprawy. Ze względów bezpieczeństwa zawsze jednak zalecane jest wykonanie testu na niewielkiej powierzchni.
 • Fadex H+: skoncentrowany środek czyszczący na bazie kwasu. Ma formę płynną, jest rozpuszczalny w wodzie i wykazuje silne właściwości pieniące. Przeznaczony do stosowania w uprawach warzyw i innych roślin oraz przemyśle spożywczym. Usuwa zabrudzenia organiczne i nieorganiczne z różnego rodzaju powierzchni. Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
 • Amphokal: silnie alkaliczny, pieniący się preparat myjący o działaniu odtłuszczającym, przeznaczony do mycia różnego rodzaju powierzchni, w tym posadzek i ścian betonowych, szkła, stali szlachetnej i tworzyw sztucznych. Uwaga: produkt żrący!
 • Farm Cleaner A: preparat przeznaczony do mycia większości powierzchni w gospodarstwach ogrodniczych, pieczarkarniach, kompostowniach i zakładach przemysłowych. Zawiera podchloryn sodu w połączeniu z krzemianami i środkami kompleksującymi. Uwaga: produkt niebezpieczny!
 • Farm Cleaner C: alkaliczny, mocno skoncentrowany preparat myjący o silnych właściwościach pieniących, polecany szczególnie do mycia pianowego. Uwaga: produkt niebezpieczny!

Dezynfekcja szklarni

Środki do czyszczenia szkła przeznaczone są wyłącznie do mycia szklarni i oczyszczania jej z zabrudzeń. Ich stosowanie nie dezynfekuje powierzchni i nie usuwa zagrażających uprawie patogenów roślinnych. Aby usunąć bakterie, wirusy, grzyby i wiroidy, należy użyć środka dezynfekującego takiego jak np. Menno Florades. Pozwala on na skuteczne odkażenie szklarni i czyste rozpoczęcie uprawy.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Jakub Gustaw
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Środki higieniczne przy wejściu do szklarni
Mycie i dezynfekcja to różne rzeczy, których nie można rozpatrywać osobno. Uważa się, że dezynfekowanie dłoni wystarczy, by były one wolne od bakterii i w ten sposób zapobiegnie się zakażeniu roślin, jednak to nieprawda. Środki zapewniające higienę muszą sięgać dużo dalej niż tylko odkażanie rąk.
Skuteczna dezynfekcja szklarni z Menno Florades
Dezynfekcja szklarni to ważny temat dla każdej uprawy. Ograniczenie ilości dostępnych środków ochrony roślin, które mogą być stosowane podczas uprawy oznacza, że należy wykorzystać każdą możliwość ograniczającą ryzyko wniknięcia i rozprzestrzeniania się patogenów roślinnych w szklarni.