Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Uprawa truskawek w pojemnikach -  w rynnach, na zagonach czy na płaskim podłożu?Główną zaletą przeniesienia uprawy truskawek deserowych do tunelu lub szklarni jest to, że możemy je ochronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniem owoców spowodowanych np. przymrozkami czy gradobiciem. Uprawę pod osłonami możemy prowadzić na kilka sposobów, stosując do tego plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku, dostępne w różnych rozmiarach. Skrzynki te mają specjalnie wyprofilowane dno, wyposażone w otwory drenażowe, co sprawia, że korzenie mają doskonałe warunki do rozwoju. Istnieje kilka typów takiej uprawy, które opisujemy w skrócie poniżej.

Uprawa truskawek w pojemnikach

Uprawa truskawek na podłożu płaskimUprawa na podłożu płaskim z zastosowaniem oferowanych przez naszą firmę specjalnych skrzynek, to najtańszy sposób uprawy truskawek w substracie. Dzięki zastosowaniu pojemników rośliny nie są na stałe związane z jednym miejscem – możemy je przenosić. System ten daje nam również możliwość uprawy truskawki w 2-3- cyklach w jednym roku, jednak wymaga to zakupienia dodatkowych pojemników. Dzięki postawieniu pojemników na gruncie i niewielkiej wysokości zagonów nadal możliwa jest praca traktora i częściowa mechanizacja zabiegów uprawowych. Ze względu na prostotę uprawy woda drenażowa oraz resztki pożywki spływają poprzez otwory w dnie pojemników wprost do gruntu, czyli nie ma szans na recyrkulację i ponowne wykorzystanie pożywki. Jednak największą wadą tego systemu jest narażenie owoców na bezpośredni kontakt z podłożem, a przez to ryzyko uszkodzeń i chorób.

Uprawa truskawek na podwyższonych zagonach

Uprawa truskawek na podwyższonych zagonachUprawa na podwyższonych zagonach również pozwala na przestawienie i mobilność skrzynek oraz optymalizację sezonu produkcyjnego. Wstępną uprawę młodych sadzonek możemy prowadzić w innym miejscu i później przenieść je na właściwie miejsce uprawy. W tym systemie zagony wykonane z gleby mają kształt rynny, na spodzie której zamontowana jest rura drenażowa. Dzięki temu rozwiązaniu możemy odprowadzić nadmiar wody i pożywki. Przy zastosowaniu tej metody, istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia owoców i narażenie ich na choroby – owoce zwisają bardziej swobodnie i są oddalone od gruntu. Dodatkowym atutem uprawy w pojemnikach jest lepsza kontrola przed chorobami i patogenami: w przypadku ich wystąpienia możemy bez problemu usunąć skrzynkę z porażonymi roślinami i zastąpić ją inną. Główną wadą tych dwóch systemów jest relatywnie wysoki koszt pracy przy zbiorze owoców rosnących na niewielkiej wysokości.Uprawa truskawek na rynnach

Uprawa truskawek na rynnachKolejną metodą wykorzystania skrzynek do truskawek jest uprawa na rynnach pod osłonami, której główne zalety to: najwcześniejszy plon, najdłuższe owocowanie i największe wyrównanie owoców. W uprawie pod szkłem mamy możliwość najlepszej kontroli warunków uprawy, a także zastosowania kompletnych systemów nawadniania i fertygacji z recyrkulacją pożywki. Ogromną zaletą jest również możliwość zastosowania nowoczesnych systemów ogrzewania. Uprawa na rynnach pozwala na łatwiejszy zbiór owoców, które zwisają swobodnie na brzegach pojemników. Uprawa na rynnach jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, wymaga większej kontroli oraz nakładu finansowego, jednak otrzymujemy najbardziej wydajny plon truskawki.Masz pytanie dotyczące pojemników do uprawy truskawek?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.Agnieszka Błaszyk
Wyślij e-mail

Do not delete this link