Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Choroby korzeni truskawek - zapobieganie z Moleaer


Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021

Wiosną 2020 Instytut Badań Delphy w Holandii, w imieniu Moleaer, przeprowadził testy mające na celu zbadanie wpływu wzbogacania wody do nawadniania nanopęcherzykami tlenu na uprawę truskawek. Szerokie doświadczenie firmy Delphy w uprawach truskawek, we współpracy z Berry Plaza, oraz ich zdolność do przeprowadzenia testów porównywalnych do normalnych warunków uprawy, w połączeniu z wysokim poziomem wiedzy, uczynił Delphy idealnym partnerem dla Moleaer.

Testy polegały na wyodrębnieniu dwóch partii roślin zróżnicowanych pod względem jednej zmiennej: tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz wysokiego nasycenia jej nanopęcherzykami. W przypadku kontroli, stopień nasycenia wody tlenem utrzymywał się na poziomie 7 i 9 mg/l, natomiast w przypadku grupy badanej, dzięki nanobąbelkom nasycenie wody wzrosło do 25 mg/l.

W wyniku badania stwierdzono, że rośliny nawadniane wodą z nanopęcherzykami tlenu uzyskały 14% wzrost plonu w porównaniu z kontrolą (8,2 kg w porównaniu do 7,2 kg). Stwierdzono też o 74% niższą obecność Pythium w próbie z nanopęcherzykami. Rośliny nawadnianie wodą z nanopęcherzykami miały zdrowsze korzenie i był mniej podatne na porażenie przez Phyptophtora.
Bart Jongenelen (Delphy): „Z zainteresowaniem śledziliśmy podobne wyniki w innych uprawach i muszę powiedzieć, że coraz bardziej jestem zainteresowany nanopęcherzykami. Twierdzi się, ze tlen odgrywa ważną rolę zarówno w pobieraniu składników odżywczych przez korzenie jak i w biologii środowiska korzeniowego. W badaniach postanowiliśmy skupić się na plonowaniu oraz śledzić rozwój systemu korzeniowego za pomocą kontroli wizualnych. Zaobserwowaliśmy wyraźne różnice. Całkowita produkcja była o prawie 1 kg wyższa przy zastosowaniu nanopęcherzyków.”

Moleaer - wpływ na plon truskawki

Różnice w produkcji były bardzo oczywiste, a wyniki potwierdziły, że to, co wykazaliśmy już w innych uprawach, odnosi się również do truskawki. Generator nanopęcherzyków pełni dwie funkcje. Po pierwsze, nasyca wodę tlenem i pozwala utrzymać to nasycenie na wysokim poziomie przy minimalnych stratach. Pozwala to dostarczyć znacznie więcej tlen do strefy korzeniowej, co sprzyja zdrowotności korzeni i stymuluje ich rozwój. Po drugie, właściwości utleniające nanopęcherzyków tlenu rozbijają glony i tłumią patogeny, skutecznie oczyszczając wodę i utrzymując system nawadniający w higienicznym stanie.
Bart Jongenelen (Delphy) dodaje: „To również udało nam się wykazać w teście. Podczas kontroli wizualnej korzeni zaobserwowaliśmy, że partia kontrolna była znacznie bardziej dotknięta Phytophtora fragariae. Korzenie z nanopęcherzykami wyglądały znacznie zdrowiej.
 

Masz pytanie dotyczące urządzenia Moleaer?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.Grzegorz Surman

Wyślij e-mail
Do not delete this link