Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Nawożenie truskawek

Nawożenie truskawek

Nawożenie truskawek to kluczowa kwestia dla poprawnego rozwoju i wzrostu roślin. W profesjonalnej uprawie, dobór odpowiedniego nawozu pozwala na zwiększenie ilości plonów oraz smaku i jakości owoców. Zakładając plantację truskawki, należy pamiętać o tym, że ich uprawa wymaga gleby lekko kwaśnej, o pH 5,5 - 6,5. Właśnie dlatego tak istotne jest staranne przygotowanie podłoża oraz utrzymywanie jej zasolenia na bezpiecznym poziomie. Aby zapewnić truskawkom dobre warunki wzrostu, należy zadbać o odpowiednie proporcje pomiędzy podstawowymi pierwiastkami dostarczanymi roślinie wraz z nawozem. Dobierając nawóz, ważne jest ograniczenie dawek boru oraz zawartości chlorków. Uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości wymaga dostarczenia dwukrotnie więcej potasu niż azotu oraz zapewnienia optymalnej dostępności żelaza.

Z poniższego artykułu dowiesz się:
  1. Nawóz do truskawek - jaki wybrać?
  2. Kiedy nawozić truskawki?
  3. Sposoby nawożenia truskawek

Nawóz do truskawek - jaki wybrać? 

Nawożenie truskawek może być przeprowadzone z wykorzystaniem różnych rodzajów nawozów, zależności od rodzaju uprawy oraz zapotrzebowania roślin na określone na składniki odżywcze, wynikającego z panujących w niej warunków. Podstawowymi sposobami nawożenia, stosowanymi w uprawie truskawki są nawozy jednoskładnikowe, nawozy NPK, zawierające podstawowe makroskładniki (azot, fosfor, potas, siarka, magnez i wapń), a także nawozy mikroelementowe oraz kwasy.


Nawozy jednoskładnikowe do truskawek

W Royal Brinkman znajdziesz pełną gamę nawozów jednoskładnikowych do stosowania w uprawie truskawki, takich jak: fosforan monopotasowy, saletra potasowa, saletra wapniowa, siarczan magnezu czy siarczan potasu:

Mikroelementy w uprawie truskawek

Oprócz podstawowych makroelementów, dostarczanych roślinom wraz z nawozami istotne jest zapewnienie odpowiedniej podaży mikroelementów w uprawie. Aby zapewnić roślinom warunki do optymalnego rozwoju, należy zadbać o uzupełnienie pierwiastków takich jak: miedź (Cu), bor (b) cynk (Zn), mangan (Mn) i molibden (Mo) w formie nawozu mikroelementowego lub mikroelementów chelatowanych. Umożliwiają one prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w roślinie, a co za tym idzie - optymalny wzrost oraz obfite owocowanie. 
Stosowanie kwasów

Stosowanie kwasów w uprawie truskawek pozwala na osiągnięcie odpowiedniego pH pożywki. Ponadto, kwasy mogą być wykorzystywane jako źródło fosforu (kwas fosforowy) oraz azotu (kwas azotowy).

Osobną grupą kwasów, wykorzystywaną w uprawie truskawek są kwasy humusowe VisHumus. To dwuskładnikowe, biologiczne środki, korzystnie wypływające na strukturę gleby, stabilizujące jej pH oraz zapewniające lepsze napowietrzenie.Kiedy nawozić truskawki?

Nawozy do truskawek powinny być precyzyjnie dobrane pod kątem określonych faz wzrostu roślin oraz etapu rozwoju plantacji. Stosowanie odpowiednich nawozów powinno rozpocząć się jeszcze przed rozpoczęciem uprawy, a także w pierwszym roku jej prowadzenia, kiedy truskawka jeszcze nie owocuje. Nawożenie, mające na celu osiągnięcie obfitych plonów oraz wysokiej jakości owoców rozpoczyna się w drugim roku prowadzenia uprawy i kontynuuje w kolejnych latach jej prowadzenia. W takim przypadku nawożenie należy rozpocząć wiosną, wraz z początkiem okresu wegetacji i kontynuować w kolejnych fazach wzrostu roślin. Rodzaje nawozów oraz proporcje mikro i makroelementów, należy starannie dobierać do zapotrzebowania rośliny na określone składniki odżywcze.

Nawożenie truskawek wiosną

Nawożenie truskawek na wiosnę różni się nieco od nawożenia na pozostałych etapach wzrostu, co wynika ze zmieniającego się zapotrzebowania rośliny na określone składniki odżywcze. Różnorodne składy nawozów pozwalają na dobranie kompozycji preparatów, które zapewnią roślinom optymalny dostęp do potrzebnych mikro i makroskładników przez cały okres trwania uprawy. W okresie wiosennym, wraz z rozpoczęciem wegetacji oraz w tracie wzrostu wegetatywnego roślin należy stosować nawozy dostarczające azot, potas i fosfor w zrównoważonej ilości np. Solinure 5Agrolution pHLow 222 lub z przewagą azotu i fosforu Agrolution Special 313 wraz z odpowiednią dawką niezbędnych mikroelementów. Od końca kwitnienia należy zwiększyć ilość potasu oraz zmniejszyć ilość fosforu, dostarczanego z nawozem. W tym czasie dobrze sprawdzą się nawozy Agrolution Special 316Agrolution pHLow 335 lub Solinure GT. Tabele dawkowania nawozów w zależności od etapu uprawy zamieszczone zostały poniżej. 


Nawożenie truskawki jesienią i późnym latem

Istotnym momentem na plantacji truskawki jest także czas po zakończeniu zbiorów. W tym okresie konieczne jej nawożenie zrównoważonymi nawozami NPK z mikroelementami jak np. Agroleaf Power Total lub Agrolution pHLow 114. Nawożenie pozwala na rozwój koron bocznych i pąków kwiatowych, które przełożą się na owocowanie w kolejnym sezonie. Aplikowanie nawozów azotowych lub zrównoważonych nawozów NPK należy przeprowadzać najpóźniej do sierpnia, gdyż nadmiar azotu na późniejszych etapach uprawy może niepotrzebnie pobudzać rośliny do wzrostu. Jaki nawóz pod truskawki może być stosowany na jesień? W miesiącach jesiennych można przeprowadzić zabieg nawozem Agroleaf Power High K 15-10-31+mikro, który uzupełni potas oraz niezbędne mikroelementy oraz pomoże w przygotowaniu ich do spoczynku.


Sposoby nawożenia truskawek
 

Potrzebne mikro i makroelementy mogą być dostarczane roślinom na kilka sposobów - doglebowo, kroplowo lub dolistnie. Wybór odpowiedniego sposobu nawożenia zależy od rodzaju oraz warunków prowadzenia uprawy, a także zaplecza technologicznego, wykorzystywanego na plantacji. Różne rodzaje nawożenia pozwalają na dostarczenie składników w nieco inny sposób. Ponadto, w przypadku, gdy nawożenie jednego typu nie przynosi spodziewanych rezultatów i w uprawie pojawią się niedobory składników odżywczych, warto uzupełnić je z wykorzystaniem innej metody np. nawożenia dolistnego. Poniżej zamieszczone zostały tabele stosowania różnych typów nawozów na każdym etapie prowadzenia uprawy.


Fertygacja truskawki

Fertygacja truskawki pozwala na dokarmianie truskawek wraz z nawadnianiem. Do tego celu warto wybrać nawozy Agrolution, które nie tylko zapewniają dostępność wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale przede wszystkim pozwalają rozwiązać problemy związane z jakością wody. Grupa nawozów Agrolution Special przeznaczona jest do wody miękkiej, a Agrolution pHLow – do wody twardej.

Fertygacja przy użyciu nawozów Agrolution


Faza produkcji Agrolution Special Agroleaf pHLow
Początek wegetacji Agrolution Special 313 (14-7-14+14CaO+mikro) Agrolution pHLow 222 (20-20-20+mikro)
Wzrost wegetatywny Agrolution Special 313 (14-7-14+14CaO+mikro) Agrolution pHLow 222 (20-20-20+mikro)
Od końca kwitnienia do pierwszego zbioru Agrolution Special 316 (13-5-28+2CaO+2,5MgO+mikro)
Agrolution pHLow 335 (15-13-25+mikro)
Od drugiego zbioru Agrolution Special 316 (13-5-28+2CaO+2,5MgO+mikro) Agrolution pHLow 114 (10-10-40+mikro)

Zalecane dawkowanie: 20-30 kg/ha/tydzień.


Fertygacja z użyciem nawozów Solinure


Solinure to nawozy wyprodukowane z surowców o wysokiej czystości chemicznej, łatwe i skuteczne w stosowaniu. Są to nawozy bezchlorkowe z minimalną zawartością mocznika, zawierające magnez i pakiet schelatowanych mikroelementów.


Faza produkcji Typ nawozu Skład
Początek wegetacji Solinure 5 20-20-20+mikro 
Od końca kwitnienia do końca zbiorów Solinure GT 10-5-40+2MgO+mikro


Nawozy dolistne

Faza wzrostu Agroleaf Power Dawka kg/ha Liczba zabiegów Częstotliwość zabiegów
Pobudzenie do wzrostu Agroleaf Power High P 12-52-5+mikro lub 4-5 1 -
Agroleaf Power High N 31-11-11+mikro 4-5 1 -
Wzrost wegetatywny Agroleaf Power Total 20-20-20+mikro 4-5 1-2 co 7 - 10 dni
Zawiązywanie pąków kwiatowychAgroleaf Power High P 12-52-5+mikro 4-5 1-2 co 7 dni
Od zawiązania owoców do zbioru Agroleaf Power High K 15-10-31+mikro 4-5 2-4 co 5 - 7 dni
Po zbiorach (najpóźniej do końca sierpnia) Agroleaf Power Total 20-20-20+mikro 4-5 1-2 co 10 dni
Przygotowanie do spoczynku Agroleaf Power High K 15-10-31+mikro 4-5 1 -
Agroleaf Power Calcium - wapniowy powinien być stosowany oddzielnie, bez łączenia z innymi nawozami dolistnymi.


co 7 dni
co 7 dni
co 7 dni
co 7 dni

Do not delete this link