Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Przygotowanie do zimy w gospodarstwie ogrodniczym

Zimowa kontrola dla ogrodnictwa
Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021

Gdy zima tuż, tuż, nadchodzi czas, by przygotować gospodarstwo na tę chłodną porę roku. W ogrodnictwie zima oznacza między innymi niższe temperatury na zewnątrz i mniejszą ilość światła słonecznego. Ma to wpływ na sytuację upraw. Dokonując na czas inwentaryzacji przed nadejściem zimy i stosując właściwe środki, chronimy nasze rośliny przed negatywnym wpływem zimowych warunków. Przygotowaliśmy listę kontrolną zawierającą najważniejsze kwestie do sprawdzenia w ogrodnictwie przed rozpoczęciem zimy.


W poniższym artykule:
  1. Zwalczanie gryzoni
  2. Mycie szkła
  3. Wymiana folii
  4. Inne rozmieszczenie trzmieli
  5. Przygotowanie akumulatorów do zimy
  6. Składowanie materiałów
  7. Kontrola szafki na środki ochrony roślin
  8. Sól drogowa i/lub granulat rozmrażający
  9. Założenie plandeki antyalgowej
  10. Planowanie konserwacji okresowych


Zwalczanie gryzoni

Im zimniej, tym więcej gryzoni szuka ciepłego schronienia. Taką ciepłą kryjówką jest szklarnia. Gdy gryzonie dostaną się do środka, mogą wyrządzić poważne szkody w roślinach. Dlatego też ważne jest, by na początku zimy - a jeszcze lepiej jesienią - w miarę możliwości pozbyć się gryzoni ze szklarni. Jeżeli spóźniliśmy się i doszło do szkód, możemy zastosować różnego rodzaju produkty w celu zwalczania tych szkodników.

Mycie szkła

Zadbaj, by szkło w szklarni zostało dokładnie wymyte. Brud pokrywający szkło utrudnia światłu słonecznemu dostęp do wnętrza szklarni. Dokładne umycie szkła pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej ilości naturalnego światła w okresie, gdy dni są krótsze, a promieniowanie mniejsze.

Wymiana folii

Jeżeli rozpoczynasz w zimie nową uprawę, zalecamy wymianę folii antykondensacyjnej i fasadowej. Mogą na niej bowiem znajdować się pozostałości grzybów i wirusów z poprzedniej uprawy, co grozi zarażeniem nowych roślin.

Zarówno folia kondensacyjna, jak i fasadowa pełnią funkcję izolacyjną. Małe, młode rośliny są w ten sposób chronione przed wilgocią i wymianą ciepła. Folia kondensacyjna zapewnia ponadto ograniczenie kondensacji do minimum, na skutek czego do rośliny dociera maksymalna ilość światła. Folia fasadowa chroni rośliny także przed przymrozkami przygruntowymi.


Inne rozmieszczenie trzmieli

Jeżeli masz oświetloną uprawę i wykorzystujesz trzmiele do zapylania roślin, musisz pamiętać o kilku kwestiach, by zapobiec ich wymieraniu. Światło słoneczne wykorzystywane w uprawach oświetlonych wpływa bowiem na zdolności nawigacyjne trzmieli. Odpowiednie środki należy zastosować także w razie opadów śniegu.

Przygotowanie akumulatorów do zimy

Różnego rodzaju maszyny i urządzenia, np. wózki podnośnikowe hydrauliczne, nie będą użytkowane w okresie zimowym. Zaleca się staranne przygotowanie akumulatorów takich urządzeń do zimy, gdyż korzystnie wpłynie to na ich żywotność.

Składowanie materiałów

Powierzchnie magazynowe w przedsiębiorstwach szklarniowych są w wielu przypadkach nieogrzewane. W bardzo zimnych okresach temperatura w takich miejscach może znacznie spadać. Zwróć uwagę, by materiały, które są w nich przechowywane, były odporne na takie warunki. Mróz jest nieodpowiedni dla takich produktów, jak środki kredowe i cieniujące, niektóre rodzaje farb, środki ochrony roślin i nawozy płynne - pod jego wpływem dochodzi do obniżenia ich jakości lub zmiany składu. Sprawdź zatem powierzchnie magazynowe i przenieś w miarę potrzeby określone produkty do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Zwróć także uwagę, czy na zewnątrz nie są składowane żadne materiały nieodporne na niskie temperatury.

Kontrola szafki na środki ochrony roślin

W ramach inwentaryzacji przed zimą sprawdź także szafkę na środki ochrony roślin. Zadbaj o to, by - jak już wyżej wspomniano - ustawić ją w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Niektóre środki mogą krystalizować się w niskich temperaturach.
Sprawdź ponadto ich dopuszczenie i datę przydatności. Czy wszystkie środki ochrony roślin są nadal dopuszczone dla Twojej uprawy? Czy data ważności jeszcze nie upłynęła? Sprawdzając te kwestie, zapobiegasz błędom powstającym podczas dokonywania oprysków środkami ochrony roślin.


Sól drogowa i/lub granulat rozmrażający

W trakcie mrozów teren zewnętrzny może stać się bardzo śliski. Rozsypując sól drogową lub granulat rozmrażający, sprawiasz, że jest dużo mniej ślisko lub w ogóle przestaje być ślisko, ograniczając w ten sposób ryzyko poślizgnięć czy nawet bardzo poważnych wypadków. Zadbaj o to, by mieć w zapasie sól drogową i/lub granulat rozmrażający, by można było zastosować te środki, gdy tylko chwyci mróz.

Założenie plandeki antyalgowej

W czasie mrozów na zbiornikach wodnych lub w rezerwuarach wodnych może tworzyć się lód. Plandeka antyalgowa opóźnia zamarzanie wody w takich miejscach. Dlatego też zalecamy nakładanie jej na zbiorniki wodne w okresie zimowym.

Planowanie konserwacji okresowych

W większości przedsiębiorstw szklarniowych zima jest stosunkowo spokojnym okresem w ciągu roku. Maszyny częściej stoją nieużywane niż w przypadku innych pór roku, dzięki czemu jest to znakomity czas na wykonanie okresowych czynności konserwacyjnych i przeglądów np. urządzeń opryskujących, instalacji elektrycznych czy silosów.

Pytania o przygotowania do zimy w gospodarstwie?

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link