Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz
Strona główna  Bank Wiedzy  Dezynfekcja i ochrona  Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli 

Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli

Wskazówki dotyczące zapylania przez trzmiele


Trzmiele są jednymi z najmniejszych, ale najbardziej potrzebnych pracowników w szklarni. Ich działanie jest nieocenione, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Jedna robotnica w ciągu dnia zapyla 3500 – 4000 kwiatów! Dzięki nim owoce pomidora są kształtne i dobrze wypełnione, a plony wyższe. Stosując trzmiele w uprawie należy pamiętać, że mamy do czynienia z istotami żywymi, co wymaga to innego sposobu pracy. Dlatego też przedstawiamy wskazówki dotyczące efektywnego stosowania trzmieli.

Kontroluj jakość trzmieli

Zawsze wybieraj do swojej uprawy trzmiele uznanych producentów lub dystrybutorów gwarantujących jakość, np. trzmiele Agrobio. Zawsze jednak sprawdzaj jakość dostarczonych uli samodzielnie przed ich zastosowaniem. Możesz skorzystać z przydatnego protokołu kontroli jakości trzmieli, który przygotowaliśmy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zgłoś je w ciągu 24 godzin, tylko szybkie zgłoszenie umożliwi nam adekwatną reakcję. 


Kontroluj zapylenia

Kwiaty bez śladów odwiedzenia przez trzmiele zawiązują owoce w 30%, natomiast te ze znakami pozostawionymi przez owady – od 83% do 100%. Dlatego trzeba regularnie sprawdzać zapylenie kwiatów. Jeśli ciemnych znaków na kwiecie jest mało, dokładamy uli. Jeśli kwiat jest za mocno „pogryziony” - zamykamy ule na kilka dni, lub pozwalamy im na pracę tylko kilka godzin dziennie, a w zamian za to dokarmiamy je pyłkiem. Robotnice, które mają dostęp do pyłku żyją średnio dwa razy dłużej, natomiast już niezbędny jest on larwom i królowej – do rozwoju kolonii.


Czytaj instrukcje stosowania

Zawsze czytaj instrukcje stosowania i ściśle przestrzegaj zasad dotyczących użytkowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z naszymi specjalistami. W oparciu o swoje bogate doświadczenie, doradzą Ci jak najlepiej stosować trzmiele w Twojej uprawie dla uzyskania maksymalnej wydajności.


Przechowywanie trzmieli

Postaraj się jak najszybciej ustawić trzmiele w miejscu docelowym i zadbaj o ich odpowiednie wprowadzenie do uprawy. Pomogą Ci w tym praktyczne wskazówki dotyczące umieszczania trzmieli w szklarni, które zawarliśmy w osobnym artykule.

Masz pytanie dotyczące zapylania przez trzmiele?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zapylania przez trzmiele, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże w optymalnym wykorzystaniu trzmieli.

Do not delete this link