Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?

użądlenia przez trzmielaTrzmiele są wykorzystywane w ogrodnictwie szklarniowym jako naturalni zapylacze. Choć rzadko żądlą, niemożliwe jednak jest całkowite uniknięcie użądlenia przez te owady. W większości przypadków skutkiem jest wyłącznie dotkliwy ból, lecz czasem może dojść do reakcji alergicznej. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy postępować w razie użądlenia przez trzmiela.

Na skutek użądlenia może dojść do najróżniejszych reakcji. Każda z nich wymaga innego postępowania. Poniżej pokrótce je opisujemy. Uwaga: jeżeli nie masz pewności co do danej sytuacji, zawsze kontaktuj się z lekarzem!


Reakcja miejscowa

Użądlenie przez trzmiela powoduje opuchliznę wokół miejsca ukłucia, zaczerwienienie oraz świąd. Objawy te mogą pojawić się tuż po użądleniu, ale także dopiero po kilku godzinach. Mogą utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni. Obszar występowania dolegliwości może się nieco powiększyć. 

W przypadku tego rodzaju reakcji jakiekolwiek czynności medyczne nie są w zasadzie potrzebne. Chłodzenie i smarowanie maścią łagodzącą świąd (jak np. Azaron) zmniejsza dolegliwości. Jeżeli trzmiel użądlił Cię we wrażliwe miejsce, na przykład wokół oczu, najlepiej jest możliwie jak najszybciej zażyć lek przeciwzapalny (np. aspirynę czy ibuprofen). 

Reakcja miejscowa w jamie ustnej lub gardle

W przypadku użądlenia przez trzmiela w jamie ustnej lub gardle może dojść do niedrożności dróg oddechowych. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Reakcja alergiczna

U ok. 1% ludzi występuje reakcja alergiczna na skutek użądlenia przez trzmiela. Pojawia się ona w ciągu kilku sekund do pół godziny po użądleniu. Reakcje alergiczne dzielą się na 4 typy, rosnąco według stopnia nasilenia:
  • Typ 1: świąd, zaczerwienienie i opuchlizna całego ciała.
  • Typ 2: dolegliwości typu 1 + dolegliwości pokarmowe (np. wymioty i biegunka).
  • Typ 3: dolegliwości typu 1 i/lub 2 + problemy z oddychaniem i/lub duszności.
  • Typ 4: dolegliwości typu 1 i/lub 2 i/lub 3 + kołatanie serca, śmierć i wstrząs anafilaktyczny (z zawrotami głowy, silnymi potami i zimnymi dreszczami). 

W razie wystąpienia reakcji alergicznej typu 1 lub 2 należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i zastosować się do jego wskazań. Dolegliwości się utrzymują lub też nie masz pewności co do danej sytuacji? Zadzwoń po karetkę. W razie wystąpienia reakcji alergicznej typu 3 lub 4 należy zawsze niezwłocznie dzwonić po karetkę i stosować się do instrukcji udzielanych przez pracownika pogotowia. 

Większa liczba użądleń

Jeżeli dana osoba zostanie w krótkim czasie użądlona przez trzmiela kilka razy, może dojść do wystąpienia reakcji w układzie nerwowym i/lub układzie krążenia. W takim przypadku należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę i zastosować się do instrukcji pracownika pogotowia.

Zapobieganie użądleniom

Profilaktyka jest lepsza niż leczenie. Dlatego też przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących zapobiegania użądleniu przez trzmiela.
  • Trzmiele są wrażliwe na zapachy i mogą reagować na nie agresywnie. Należy wziąć tu pod uwagę takie substancje zapachowe, jak pot, perfumy, woda kolońska czy alkohol. Dlatego też w miarę możliwości należy unikać wydzielania jakiegokolwiek zapachu. 
  • Na trzmiele działają również kolory, zwłaszcza (jasno)niebieski. Przyciąga on te owady. W szklarni nie należy zatem nosić ubrań w kolorze (jasno)niebieskim, aby ograniczyć ryzyko użądlenia. 
  • Nosząc odzież ochronną, zmniejszamy ryzyko użądlenia. Należy pamiętać, że trzmiel może się przebić przez cienki materiał. 
  • Uli należy dotykać wyłącznie, gdy jest to naprawdę konieczne i zachowywać przy tym maksymalną ostrożność. Niedelikatne obchodzenie się z ulem, np. chwytanie go w sposób gwałtowny lub uderzanie w niego, może wywołać agresję u owadów, na skutek czego łatwiej będzie o użądlenie. 
  • Jeżeli pomimo tych wskazówek dojdzie do kontaktu z trzmielem, należy zachować spokój. Nie należy go uderzać ani chwytać. W większości przypadków trzmiel zostawi Cię w spokoju. 
Potrzebujesz dalszych informacji na temat pierwszej pomocy w razie użądlenia przez trzmiela? Skontaktuj się z lekarzem. Tutaj możesz pobrać plakat z instrukcjami.

Poznaj trzmiele Agrobio:

Do not delete this link