Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Zapylanie pomidorów w szklarni i tunelu foliowym

Zapylanie pomidorów przez trzmiele


Zapylanie pomidorów to kluczowa kwestia dla ilości i jakości zbiorów. W warunkach naturalnych pomidor jest rośliną samopylną, co oznacza, że kwiaty zapylane są pyłkiem kwiatów rosnących na tej samej roślinie. Jednak warunki klimatyczne panujące w profesjonalnej szklarni lub tunelu foliowym utrudniają naturalne zapylanie. Aby osiągnąć satysfakcjonujące zbiory, proces przenoszenia pyłku kwiatowego należy dodatkowo wesprzeć. Nowoczesnym i efektywnym sposobem zapylania pomidorów w szklarni lub pod folią jest wykorzystanie trzmieli do zapylania (Bombus terrestris). 


Trzmiele do zapylania pomidorów

Trzmiele do zapylania pomidorów to jedna z najskuteczniejszych metod przenoszenia pyłku pomiędzy kwiatami. Ich wykorzystanie zapewnia transportowanie pyłku pomiędzy różnymi roślinami, co pozwala na korzystne dla uprawy zapylanie krzyżowe. Trzmiele, dzięki swojej budowie, gęstemu owłosieniu i długiej aktywności w ciągu doby, skutecznie zapylają duże ilości kwiatów, przenosząc pyłek na powierzchni ciała. Wylatują z ula nawet przy ciemnej pogodzie i niższej temperaturze, co pozwala na zapylanie także w czasie wiosny, jesieni lub chłodnego lata. Trzmiele doskonale sprawdzają się w uprawach pod osłonami również dlatego, że wykazują się znacznie mniejszą agresywnością wobec człowieka niż np. pszczoły. 

Rodzaje uli do upraw pomidorów

W zależności od rodzaju uprawy do zapylania pomidorów wykorzystywane mogą być różne typy uli. Do upraw pod osłonami przeznaczone są:
  • ule standardowe - do wykorzystania w okresie zimowo-wiosennym
  • ule letnie - do wykorzystane w okresie letnim (są odporne na wysokie temperatury)
  • ule do upraw doświetlanych

Stosowanie uli trzmielich w uprawie pomidorów

Pierwsze ule powinny zostać wprowadzone do uprawy wraz z pierwszym kwitnieniem. Ilość wprowadzonych uli określona jest w zależności od sezonu, odmiany oraz gęstości roślin na metr kwadratowy: 

Uprawa zimowa

Ilość uli w pierwszej introdukcji na hektar

Ilość uli w wprowadzanych w kolejnych tygodniach na hektar

Pomidory okrągłe

1-2

1

Pomidory mięsiste

1-2

1

Pomidory koktajlowe

2-3

1,2 - 1,5

Pomidory cherry

2-3

1,2 - 1,5



W przypadku uprawy letniej pierwsza introdukcja wymaga zwiększonej ilości uli. Ponadto, w zależności od warunków pogodowych oraz pory roku zalecane jest wprowadzenie do uprawy dodatkowych uli.


Momenty krytyczne, w których do uprawy należy wprowadzić dodatkowe ule:

  • Rozpoczynając uprawę zimową i letnią
  • Wiosną, kiedy w pobliżu szklarni rozpoczyna się kwitnienie roślin. Może to spowodować opuszczenie szklarni przez część robotnic.
  • W dni ekstremalnie wysokich temperatur
  • W dni, kiedy pogoda jest bardzo ciemna i mglista

Trzmiele do zapylania a środki ochrony roślin

Niektóre środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla kolonii trzmieli. Przed zastosowaniem środków chemicznych należy zawsze sprawdzić ich wpływ na trzmiele i owady pożyteczne w aplikacji Agrobio Side Effects Guide lub skonsultować się z naszym doradcą. Przed planowanym opryskiem należy zgromadzić wszystkie robotnice w ulu poprzez zamknięcie otworu wylotowego (trzmiele mogą wejść do ula, natomiast nie mogą już z niego wyjść), po godzinie ul można całkowicie zamknąć i wynieść ze szklarni. 




Masz pytanie dotyczące zapylania przez trzmiele?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.



Dominika Strzempa
Wyślij e-mail

Do not delete this link