Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Umieszczenie trzmieli w szklarni

Trzmiele w szklarni


Trzmiele wykorzystywane są do naturalnego zapylania kwiatów w uprawach pod szkłem. Dostarcza się je w specjalnych ulach zawierających gniazdo. Ul jest bazą, z której trzmiele wylatują do upraw. Dla uzyskania optymalnych efektów zapylania ważne jest właściwe usytuowanie uli w szklarni.

Ważne wskazówki dotyczące umieszczania uli w szklarni


Wysoka jakość uli, zawierających silne i zdrowe kolonie trzmieli to kluczowa kwestia dla wielu upraw. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednio wprowadzone oraz umiejscowione ule zapewnią optymalne zapylanie Twojej uprawy, oraz wzrost plonów. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 praktycznych rad, które pozwolą skutecznie i efektywnie wykorzystać trzmiele.

1. Transportuj i przechowuj trzmiele zawsze poziomo

Ule przenoś, przechowuj i ustawiaj zawsze poziomo. Ul zawiera płynny pokarm dla trzmieli, który może rozlać się podczas przechylania. Przenosząc i transportując ul należy również unikać mocnych wstrząsów, upadków, uderzeń. Królowa może uznać to jako niebezpieczeństwo dla populacji trzmieli i zacząć składać jaja, z których wyklują się młode królowe. Taki ul, praktycznie pozbawiony robotnic, szybko staje się dla ogrodnika bezużyteczny.

2. Jak najszybciej umieść ule w docelowym miejscu

Postaraj się jak najszybciej umieścić ule z trzmielami w docelowym miejscu. Najlepiej zrobić to w ciągu pierwszych 18 godzin od ich otrzymania. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnej wydajności trzmieli. Przechowywanie trzmieli przez dłuższy czas zawsze odbija się w negatywny sposób na ich jakości i wydajności. Jeżeli jest ono konieczne, zwróć uwagę, by produkt był przechowywany w pozycji poziomej (aby zapobiec wyciekaniu pożywki), w ciemności, w temperaturze 15-22°C.


3. Zadbaj o dobrą widoczność uli

Umieść ule w bardzo dobrze widocznych miejscach, wzdłuż ścieżek, żeby trzmiele łatwo znalazły drogę powrotną do domu. Ważne jest zapewnienie dużego kontrastu między ulem a otoczeniem, żeby trzmiele łatwo odróżniały swój ul.

4. Rozmieść ule równomiernie

Rozmieść ule równomiernie w całej szklarni. Jeśli ścieżki są dłuższe niż 120 metrów, to konieczne może się okazać umieszczenie ula również na ich końcach. Możesz ułożyć jeden ul na drugim – w ten sposób można ułożyć na sobie trzy ule.

5. Chroń ule przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi

Chroń ule przed kondensacją i deszczem oraz ewentualnym zamoczeniem. Unikaj umieszczania uli w ekstremalnych temperaturach i nigdy nie stawiaj ich w pełnym słońcu. Latem najlepiej umieścić ule w cieniu lub przesłonić je folią izolacyjną. Jeśli planujesz wykorzystywać trzmiele do zapylania w otwartym terenie, wybierz przeznaczone do tego ule zewnętrzne

6. Zabezpiecz ul przed mrówkami

Pamiętaj o tym, by umieścić ul w miejscu niedostępnym dla mrówek. Najlepiej ustawić go na półce (oferujemy specjalne półki na ule do mocowania na słupach) lub poziomej platformie.

7. Skieruj otwory wlotowe w różnych kierunkach

Otwory wlotowe ula muszą być dobrze widoczne dla trzmieli. Dobrze, żeby wejścia do poszczególnych były skierowane w różnych kierunkach, żeby trzmiele zawsze mogły znaleźć wejście do swojego ula. Naprzemienne otwieranie otworów wlotowych w sąsiadujących ze sobą ulach zapobiega dezorientacji trzmieli.

8. Zapewnij odpowiedni klimat w szklarni

Wprowadzając ule do szklarni pamiętaj o zapewnieniu dobrej wentylacji powietrza. Unikaj również wysokiego stężenia CO2 w pobliżu uli.

9. Pozwól trzmielom na aklimatyzację

Po wprowadzeniu ula do szklarni odczekaj około pół godziny przed jego otwarciem. Pozwoli to trzmielom uspokoić się po transporcie i przenoszeniu. Pamiętaj również, by wprowadzając ule po raz pierwszy do uprawy zamknąć wietrzniki szklarni. Dzięki temu zapobiegniesz wylatywaniu robotnic poza szklarnię podczas przelotów orientacyjnych.

10. Otwieraj i zamykaj ule o odpowiednich porach

Zaleca się otwarcie ula wcześnie rano lub późnym popołudniem. W przypadku upraw doświetlanych, zamykaj ule na kilka godzin przed zachodem słońca. Jeśli stosujesz trzmiele do zapylania upraw doświetlanych, przeczytaj nasz artykuł poświęcony stosowaniu trzmieli jesienią i zimą.

Po obumarciu kolonii zaleca się usunięcie starego ula ze szklarni. Usuwamy w ten sposób resztki, w których mogą zagnieździć niepożądani goście, np. osy. Zwykle ule można usunąć ze szklarni po upływie 8-9 tygodni.Masz pytanie dotyczące zapylania przez trzmiele?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.Dominika Strzempa
Wyślij e-mail

Do not delete this link