Umieszczenie trzmieli w szklarni

Trzmiele wykorzystywane są do naturalnego zapylania kwiatów w uprawach pod szkłem. Dostarcza się je w specjalnych ulach zawierających gniazdo. Ul jest bazą, z której trzmiele wylatują do upraw. Dla uzyskania optymalnych efektów zapylania ważne jest właściwe usytuowanie uli w szklarni.
Ważne wskazówki dotyczące umieszczania uli w szklarni
Wysoka jakość uli, zawierających silne i zdrowe kolonie trzmieli to kluczowa kwestia dla wielu upraw. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednio wprowadzone oraz umiejscowione ule zapewnią optymalne zapylanie Twojej uprawy, oraz wzrost plonów. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 praktycznych rad, które pozwolą skutecznie i efektywnie wykorzystać trzmiele.
1. Transportuj i przechowuj trzmiele zawsze poziomo
Ule przenoś, przechowuj i ustawiaj zawsze poziomo. Ul zawiera płynny pokarm dla trzmieli, który może rozlać się podczas przechylania. Przenosząc i transportując ul należy również unikać mocnych wstrząsów, upadków, uderzeń. Królowa może uznać to jako niebezpieczeństwo dla populacji trzmieli i zacząć składać jaja, z których wyklują się młode królowe. Taki ul, praktycznie pozbawiony robotnic, szybko staje się dla ogrodnika bezużyteczny.
2. Jak najszybciej umieść ule w docelowym miejscu
Postaraj się jak najszybciej umieścić ule z trzmielami w docelowym miejscu. Najlepiej zrobić to w ciągu pierwszych 18 godzin od ich otrzymania. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnej wydajności trzmieli. Przechowywanie trzmieli przez dłuższy czas zawsze odbija się w negatywny sposób na ich jakości i wydajności. Jeżeli jest ono konieczne, zwróć uwagę, by produkt był przechowywany w pozycji poziomej (aby zapobiec wyciekaniu pożywki), w ciemności, w temperaturze 15-22°C.
3. Zadbaj o dobrą widoczność uli
Umieść ule w bardzo dobrze widocznych miejscach, wzdłuż ścieżek, żeby trzmiele łatwo znalazły drogę powrotną do domu. Ważne jest zapewnienie dużego kontrastu między ulem a otoczeniem, żeby trzmiele łatwo odróżniały swój ul.
4. Rozmieść ule równomiernie
Rozmieść ule równomiernie w całej szklarni. Jeśli ścieżki są dłuższe niż 120 metrów, to konieczne może się okazać umieszczenie ula również na ich końcach. Możesz ułożyć jeden ul na drugim – w ten sposób można ułożyć na sobie trzy ule.
5. Chroń ule przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi
Chroń ule przed kondensacją i deszczem oraz ewentualnym zamoczeniem. Unikaj umieszczania uli w ekstremalnych temperaturach i nigdy nie stawiaj ich w pełnym słońcu. Latem najlepiej umieścić ule w cieniu lub przesłonić je folią izolacyjną. Jeśli planujesz wykorzystywać trzmiele do zapylania w otwartym terenie, wybierz przeznaczone do tego ule zewnętrzne.