Zbiorniki na wodę w czasie zimy

Ostatnia aktualizacja: 24-02-2022
W czasie zimy, kiedy temperatury spadają poniżej zera zbiorniki na wodę wymagają specjalnej uwagi. Część wody w zbiorniku może zamarznąć, tworząc warstwę lodu. Taka sytuacja może prowadzić do powstawania szkód, i brak odpowiedniej reakcji może przyczynić się do uszkodzenia zbiornika.
Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, codziennie sprawdzaj, czy w zbiorniku wody nie pojawiła się warstwa lodu. Jeśli tak - pamiętaj by pod żadnym pozorem nie spuszczać z niego wody. Warstwa lodu przymarzła bowiem do zbiornika, więc jeśli poziom wody zostałby obniżony, spowoduje to obniżenie się lodu. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do pęknięcia zbiornika. Ryzyko uszkodzenia zbiornika dodatkowo podwyższa fakt, że w temperaturze niższej niż 5°C blacha zbiornika jest znacznie wrażliwsza na pęknięcia.
Zapobieganie tworzeniu się lodu
Aby zabezpieczyć zbiornik przed uszkodzeniami, warto podjąć działania jeszcze przed pojawieniem się mrozu. W tym celu warto sięgnąć po pokrowiec antyglonowy, który zabezpieczy zbiornik i zmniejszy ryzyko wytworzenia się lodu.
Dobrym rozwiązaniem może być również zainstalowanie węży grzewczych w zbiorniku. Pozwolą one na cyrkulację wody wewnątrz zbiornika, co zmniejszy ryzyko jej zamarznięcia. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie węża polietylenowego, doprowadzającego ciepłą wodę do zbiornika.
Kontrola stanu zbiornika
Po ustaniu mrozów należy koniecznie sprawdzić stan zbiornika i ocenić skalę ewentualnych szkód. Nawet w przypadku braku uszkodzeń warto wykonać okresowe prace konserwacyjne i przygotować zbiornik do nowego sezonu.