Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz
Strona główna  Bank Wiedzy    Projekty techniczne     Jak zbudować zbiornik na wodę?

Jak zbudować zbiornik na wodę?

watersilo
Autor tekstu Joshua Reijnen | Ostatnia aktualizacja: 12-12-2018

Wiele gospodarstw ogrodniczych korzysta ze zbiorników do magazynowania wody. Woda z tych zbiorników służy między innymi do podlewania uprawy. Ważne jest, aby zapobiec pękaniu i przekrzywianiu ścian zbiornika, a także ochrona przed rdzą i wyciekami – aby uniknąć takich zagrożeń, trzeba zbudować zbiornik we właściwy sposób. W poniższym artykule nasz specjalista opisał, jak to zrobić.

Instalacja rur odpływowych

 • Ustal punkt, w którym będzie się znajdował środek zbiornika. Standardowy zbiornik ma jeden otwór odpływowy.
 • Pionowa część rury odpływowej musi znaleźć się co najmniej 300 mm ponad fundamentem.
 • Pozioma część rury musi być dłuższa o co najmniej 400 mm od promienia zbiornika.
 • Upewnij się, że rura jest nieruchoma i nie będzie się przesuwać podczas montażu zbiornika. Sprawdź też, czy rura nie przecieka.
 • Instalacja zasysająca wodę ze zbiornika musi znaleźć się odpowiednio wysoko – co najmniej na wysokości 1 m od podłoża. Jeśli od zbiornika odchodzi więcej rur, powinny one znajdować się w odstępie co najmniej 1 m od siebie, aby możliwe było wykonywanie przy nich ewentualnych prac konserwacyjnych.

Układanie fundamentów pod zbiornik

 • Należy zapewnić odpowiednio twardy i wypoziomowany fundament pod zbiornik. Najważniejsze, aby był on w stanie udźwignąć ciężar zbiornika napełnionego wodą.
 • Ułóż płytki na obrysie obwodu zbiornika. Powinny znaleźć się jak najbliżej siebie. Upewnij się, czy są odpowiednio wypoziomowane. Najlepiej układać je na 5-10 cm warstwie piasku. Można również wykonać fundament betonowy.
 • Jeśli dno zbiornika będzie się znajdowało bezpośrednio na gruncie, należy upewnić się, czy nie ma w nim gruzu i innych ostrych przedmiotów, mogących uszkodzić dno zbiornika. Można również zdecydować się na użycie filcu dennego, ułożenie na dnie piasku lub wykonanie wylewki betonowej (co najmniej 250 mm grubości i o co najmniej 100 mm szerszej od średnicy zbiornika).
 • Jeśli decydujesz się wkopać zbiornik w ziemię (co zalecamy), upewnij się, że zbiornik nie znajdzie się niżej niż 50 cm poniżej poziomu gruntu – zbiornik musi się znajdować powyżej poziomu wód gruntowych. Również średnica wykopu powinna mieć co najmniej 100 cm więcej niż średnica zbiornika – ułatwi to jego budowę.

Film instruktażowy


Montaż ocynkowanych blach falistych

 • Narysuj okrąg wskazujący położenie ścian zbiornika. Plandekę oraz filc ścienny ułóż na środku okręgu. Umieść je na paletach, aby nie zostały uszkodzone i pozostały suche.
 • Zamontuj dolny rząd* arkuszy blachy, dokręcając ręcznie śruby**. Zamontuj śrubę na każdym arkuszu blachy tak, aby główka śrub znalazła się wewnątrz zbiornika, a podkładka na zewnątrz.
Bouten monteren
 • Kolejny rząd arkuszy blachy zamontować w podobny sposób. Arkusze powinny być tak montowane, aby szwy pionowe nie znajdywały się pod sobą. Po zamontowaniu każdego nowego okręgu, przykręcać kolejny. Po zakończeniu montażu, śruby i nakrętki spryskać masą cynkową.
 • Arkusze każdego kolejnego okręgu należy montować po zewnętrznej stronie poprzedniego okręgu. Dzięki temu woda przeciekająca ze zbiornika nigdy nie dostanie się pomiędzy arkusze.
* Zbiorniki o średnicy od 5,53 m mogą składać się z arkuszy o różnej grubości blachy. Podczas montażu najpierw mocować najgrubsze arkusze. Blacha na dno jest powlekana.

** Do zbiorników o dużej średnicy i wysokości, orócz różnej grubości płyt, dostarczane są również różne rodzaje śrub i nakrętek (M10 x 20 i M12 x 25). Śruby M12 x 25 mają być używane tylko w najgrubszych arkuszach i tylko w szwach pionowych.


Rozkładanie filcu ściennego

 • Rozwiń filc ścienny w zbiorniku i upewnij się, że pozostanie on jak najbardziej suchy.
 • Przeciągnij filc 12-15 cm nad ścianą zbiornika i zabezpiecz go dostarczonymi w zestawie plastikowymi profilami ochronnymi.
 • Nadmiar filcu można odciąć lub nałożyć podwójną warstwę pod profilami plastikowymi na brzegach.

Montaż pokrywy

 • Najlepiej, aby pokrywę mocowali specjaliści. Jest to bardzo precyzyjna i trudna czynność, którą lepiej zlecić firmie zewnętrznej, aby uniknąć późniejszych problemów.
 • Uwaga: w przypadku zbiorników znajdujących się na zewnątrz, należy przepompować 30-40 cm wody do zbiornika bezpośrednio po zamontowaniu pokrywy. Zapobiega to trzepotaniu pokrywy przy silnym wietrze.
 • Jeśli zamierzasz wykonywać prace na drabinie po zamontowaniu pokrywy, zabezpiecz nóżki drabiny, aby nie uszkodzić pokrywy.
 • Nigdy nie obsypuj zbiornika ziemią, jeśli nie ma w nim wody.

Pokrywa antyglonowa

Glony w zbiorniku mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego ważne jest, aby w jak największym stopniu zapobiegać ich powstawaniu. Można to zrobić, stosując pokrywę antyglonową.


Zezwolenie

Zanim rozpoczniesz budowę zbiornika, sprawdź u władz lokalnych, czy potrzebujesz na to pozwolenia.


Konserwacja zbiorników

Ryzyko uszkodzenia na skutek pęknięcia lub przelewania się zbiornika wzrasta z każdym rokiem użytkowania. Najczęstszymi przyczynami pękania ścian zbiornika są pochylenie, rdza lub wyciek. Ryzyko to można ograniczyć poprzez regularną kontrolę zbiornika, podejmowanie działań konserwacyjnych oraz zlecanie czyszczenia i przeglądu w odpowiednim czasie.Chciałbyś otrzymać ofertę?
Jesteś zainteresowany zbiornikami na wodę? Wypełnij i wyślij poniższy formularz, a przygotujemy dla Ciebie ofertę. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe!
Do not delete this link