Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Wskazówki dotyczące konserwacji zbiornika na wodę

Watersilo onderhouden

 Ostatnia aktualizacja: 23-08-2021

Utrzymanie zbiornika w dobrym stanie jest bardzo ważne dla dobrej jakości wody. Rdza, zanieczyszczenia i wycieki mają na to negatywny wpływ. W przypadku zbiornika pogorszenie jakości może prowadzić nawet do jego rozerwania: to koszmar każdego hodowcy. Główną przyczyną pękania zbiorników wodnych jest rdza. Rdza powstaje na wewnętrznej stronie zbiornika i może powstać w wyniku nieszczelności folii silosu lub wysokiego poziomu wód gruntowych. Świadomość, że powstawanie rdzy nie zawsze jest związane z wiekiem silosu, utrudnia ocenę ryzyka wystąpienia pęknięć. Znaczące szkody mogą wystąpić również w zbiornikach, na przykład z powodu warunków pogodowych lub obecności myszy. W zbiornikach wkopanych w grunt uszkodzenia są trudne do zauważenia ze względu na leżącą na nich pokrywę, ale tutaj również mogą pojawić się inne problemy, np. zawalenie się ściany wału.

Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko powstania uszkodzeń zbiornika w wyniku pęknięcia lub przepełnienia. W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość szkód tzw. następczych. Pęknięcie lub przepełnienie zbiornika stanowi poważny problem dla gospodarstwa. Może być wiele przyczyn uszkodzeń zbiorników, np. niewspółosiowość, korozja lub pęknięcie mechaniczne. Przelew w zbiorniku wodnym może być spowodowany niedostateczną wydajnością drenażu lub tym, że pompa zasilająca, z powodu awarii, nie przestaje na czas wypełniać zbiornika. W związku z tym dajemy Ci 10 wskazówek, jak zapobiec uszkodzeniu lub zniszczeniu zbiornika.

Okresowe kontrole i inspekcje

Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, zwracając uwagę na zanieczyszczenia i uszkodzenia oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów przez specjalistę. Ale kiedy będziesz wiedział, czy czyszczenie lub konserwacja są już konieczne?

Przegląd inspekcyjny zbiornika

Ważna jest nie tylko konserwacja zbiornika, ale także regularna kontrola jego stanu. Zbiorniki starsze niż 7 lat wymagają nawet corocznej lub dwuletniej kontroli. Może wymagać tego ubezpieczyciel. Podczas takiej kontroli mierzy się grubość ścianek zbiornika, aby sprawdzić, czy w ścianie nie ma słabych punktów. Dlatego ważne jest zachowanie informacji o grubości ścianek, dostarczonych od producenta w trakcie zakupu.

Wskazówki dotyczące konserwacji zbiorników

1. Co najmniej dwa razy w roku należy sprawdzić, czy części ruchome i pływające w silosie nadal działają prawidłowo.

2. Co najmniej dwa razy w roku należy sprawdzić zbiornik pod kątem korozji zewnętrznej, niewspółosiowości i nieszczelności. Białe ślady mogą wskazywać na pochyloną ścianę, a obszar porowaty może być świadczyć o przecieku. Po nałożeniu powłoki na ścianę, jest ona lepiej zabezpieczona przed korozją.

3. Warto chronić zbiornik przed warunkami atmosferycznymi używając pokrywy. W okresie mrozów należy sprawdzać, czy w zbiorniku nie tworzy się lód. Jeśli znajduje się w nim warstwa lodu, nie należy spuszczać z niego wody.

4. Sprawdź, czy folia zbiornika nie skurczyła się. Folia w zbiornikach, w których poziom wody jest zmienny, jest na to szczególnie wrażliwa. Jeśli folia nie podąża już za kształtem arkuszy blachy falistej, oznacza to kurczenie się, które z kolei może prowadzić do pęknięć.

5. Podczas obkurczania należy zmniejszyć naprężenie folii, nadając jej mniejszą długość na zewnątrz, jeśli to możliwe.

6. Zamierzasz wymienić folię? Jeśli tak, należy przeznaczyć wystarczająco dużo czasu na kontrolę miejsc uszkodzonych przez rdzę, po wewnętrznej stronie ściany zbiornika. Wymień uszkodzone arkusze blachy.

7. Przy wymianie folii zbiornika należy natychmiast usunąć osad, który nagromadził się pod starą folią. W przypadku pozostawienia mokrego osadu może dojść do powstania biogazu, a to z kolei może doprowadzić do zniszczenia folii i wycieku.

8. Folię należy wymieniać tylko w temperaturze otoczenia wynoszącej co najmniej 10 °C.

9. Wymień filc ochronny w tym samym czasie, co folię.

10. Zbiorniki wodne, które mają siedem lat lub więcej, należy kontrolować co dwa lata, począwszy od siódmego roku. Nie musisz w tym celu opróżniać zbiornika. Kontrola może być przeprowadzona przez Royal Brinkman.Podczas kontroli zbiornika mierzy się m.in grubość ścianek, aby sprawdzić, czy w ścianie nie ma słabych punktów. Dlatego przed kontrolą zawsze prosimy o podanie grubości blach dostarczonych przez dostawcę. Kupiłeś silos przez Royal Brinkman? Kliknij tutaj, aby uzyskać przegląd grubości blach w zależności od wielkości silosu.Pytania dotyczące konserwacji zbiorników

Masz pytania dotyczące konserwacji silosu, lub chciałbyś zatrudnić profesjonalnego mechanika? Prosimy o kontakt z naszym specjalistą za pomocą poniższego formularza. Odpowiedź otrzymasz tak szybko, jak to możliwe - w dni robocze nawet w ciągu 24 godzin.Do not delete this link