Zamgławianie jako technika aplikacji środków ochrony roślin
Jednym z podstawowych zastosowań zamgławiaczy w ogrodnictwie jest aplikacja środków ochrony roślin. Pozwala ono na nieco inną dystrubycję środków ochrony roślin w uprawie niż w przypadku opryskiwania. W tracie zamgławiania krople cieczy roboczej są rozpylane w powietrzu i zanim opadną na powierzchnię roślin, utrzymują się w nim przez dłuższy czas. niesie to ze sobą szereg korzyści, nie pozostaje jednak bez wad.
Zalety zamgławiania roślin:
- Brak widocznych pozostałości - każde użycie środka ochrony roślin skutkuje obecnością jego pozostałości w uprawie. Dla roślin spożywczych obowiązują ścisłe normy prawne , minimalizujące ryzyko spożycia szkodliwych substancji wraz z pożywieniem. Zaletą zamgławiania jest to, że ilość pozostałości jest zredukowana do minimum.
- Mniejszy nakład pracy - zamgławianie pozwala na szybkią dystrybucję środków ochrony roślin w uprawie oraz lepsze pokrycie powierzchni roślin.
- Mniejsze zużycie wody - przy zamgławianiu zużywana jest znacznie mniejsza ilość wody niż w przypadku klasycznego oprysku. Znacząco zmniejsza to nie tylko wydatki na wodę, lecz również ryzyko podatność roślin na choroby grzybowe.
Wady zamgławiania roślin:
- Pokrycie jedynie wierzchu liścia - wskutek zamgławiania krople cieczy roboczej opadają jedynie na wierzchnią część liścia, co sprawia, że trudniej jest zwalczyć szkodniki żerujące na ich spodnich częściach.
- Nie wszystkie środki nadają się do zamgławiania - technika zamgławiania jest odpowiednia do aplikacji środków o działaniu kontaktowym (fungicydów lub insektycydów). Nie nadaje się natomiast do użycia ze środkami o działaniu systemicznym lub translaminacyjnym, ponieważ małe krople szybko wysychają, przez co preparat nie ma czasu wniknąć w roślinę.
- Brak możliwości wykonania oprysku miejscowego - minusem zamgławiania jest również brak możliwości przeprowadzenia miejscowego oprysku.
- Konieczność zamknięcia szklarni - zamgławianie możne odbywać się wyłącznie w zamkniętej szklarni i przy stosunkowo bezwietrznej pogodzie, aby środek ochrony roślin nie wydostawał się na zewnątrz. Szklarnia powinna pozostać zamknięta przez kilka godzin przed i po aplikacji.
- Temperatura - przeprowadzając zabieg zamgławiania należy kontrolować temperaturę. Jeśli temperatura w szklarni po zachodzie słońca spada szybciej, niż temperatura rośliny może dojść do kondensacji. Powoduje ona gromadzenie się kropli na krawędziach liścia lub nisko rosnących częściach roślin. Może to doprowadzić do zbyt dużego stężenia środka, a w konsekwencji do uszkodzeń.
Inne zastosowania zamgławiania
Zamgławianie stanowi nie tylko alternatywną formę dystrybucji środków ochrony roślin, lecz również znajduje cały szereg zastosowań w ogrodnictwie - od ochrony przez przymrozkami, przez zamgławianie pomieszczeń przechowalniczych w celu przedłużenia trwałości zbiorów aż po dezynfekcję. Dzięki temu, decyducjąc się na zakup urządzenia do aplikacji środków ochrony roślin, możesz również zyskać skuteczne narządzie do dezynfekcji czy walki ze szkodnikami. Poznaj różne zastosowania zamgławiania i dowiedz się, kiedy warto się na nie zdecydować.