Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Kroplowniki do nawadniania kropelkowego

kapilary do nawadniania


Kroplownik to element systemu nawadniania kropelkowego za pomocą którego do rośliny dozowana jest pożywka. Wybór odpowiedniego kroplownika zależy od uprawy oraz pożądanej ilości wody, dostarczanej do roślin. Kroplownik określa, ile wody zostanie przekazane do rośliny a jego kolec, nazywany również stopką pozwala na precyzyjne określenie lokalizacji dopływu wody.

Za przekazywanie odpowiedniej ilości wody z węża do roślin odpowiedzialne są trzy elementy systemu nawadniającego:
  • kroplownik, dozujący odpowiednią ilość wody do uprawy,
  • wężyk, przekazujący wodę z kroplownika do rośliny,
  • stopka lub podstawka, utrzymująca wężyk w odpowiednim miejscu.


Rodzaje kroplowników

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kroplowników: kroplowniki z kapilarami, kroplowniki labiryntowe oraz kroplowniki z kompensacją ciśnienia i samozamykające się. Dowiedz się czym różnią się od siebie różne rodzaje kroplowników i przekonaj się jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej w Twojej uprawie. 


  • Kapilary

KapilarneKroplowniki kapilarne zakończone są wężykami z polietylenu, o długim i wąskim wylocie. Przekrój wewnętrzny kapilary pozwala na osiągnięcie równomiernego, małego wydatku wody. Pozwalają ona na wciąganie wody i przenoszenie je z przewodu nawadniającego do roślin, bez żadnego dodatkowego mechanizmu. Ilość wody wydatkowanej z kapilary jest określona poprzez długość wężyka, średnicę wylotu i ciśnienie. Wydajność kapilary w znacznej mierze zależy od ciśnienia, jego odpowiednia regulacja pozwala znacznie zwiększyć wydajność kapilary.

  • Kroplowniki labirytowe

Labiryntowe Kroplownik labiryntowy posiada szerokie przejście z wgłębieniami. Wgłębienia te powodują powstawanie małych wirów w przepływie wody, czego efektem jest spadek ciśnienia i utrzymanie ruchu wody. Przepływ wody jest zatem bardziej stały, ponieważ wpływ ciśnienia na jej przepływ jest ograniczony, a możliwość zatkania się kroplownika jest znacznie mniejsza. 

  • Kroplowniki z kompensacją ciśnienia (PCJ)

Kroplowniki z kompensacjąKroplowniki z kompensacją ciśnienia również wyróżniają się szerokim przejściem, a dopływ wody pozostaje taki sam, w zakresie ciśnienia od 1,0 do 3,5 bar. Tego rodzaju kroplowniki pozwalają na wyrównanie różnic ciśnienia, dzięki czemu doskonale nadają się do stosowania w dłuższych liniach kroplujących, z jednostronnym dopływem. Dobrze sprawdzą się również w warunkach nierówności terenu, gdy linia wznosi do góry (powyżej źródła wody) lub opada w dół (poniżej źródła wody). 

Wysokociśnieniowe kroplowniki PCJ z kompensacją ciśnienia i antykapaczem są przeznaczone do stosowania zarówno w uprawach pod osłonami (szklarnie, szkółki), jak i w terenie otwartym (sady, plantacje roślin jagodowych, drzew alejowych).

Dzięki układowi różnicowemu ciśnienia, system PC utrzymuje jednolite natężenie przepływu przy różnym ciśnieniu zasilającym, co zapewnia równomierne rozprowadzenie wody i nawozów. Samooczyszczający mechanizm zapobiega zatykaniu się kroplowników, natomiast antykapacz eliminuje opróżnianie linii kroplującej z wody co usprawnia wydajność przy nawadnianiu impulsowym. Kroplowniki mogą być montowane w dowolnych odstępach, i w każdej chwili można zwiększyć ich liczbę, aby dostarczyć większą ilość wody. Dzięki zastosowaniu rozdzielaczy można rozprowadzić wodę na kilka roślin. Rozgałęźniki "spider" mogą być stosowane z kroplownikami wyposażonymi w wyjście typu nypel. W tym przypadku zaleca się stosowanie stopek z labiryntem, w celu zapewnienia odpowiedniego wydatku.


Dowiedz się więcej o liniach kroplujących z kompensacją ciśnienia.

Więcej
  • Kroplowniki do doniczek i pojemników - Netafim Net Bow

Łuk kroplujący Netafim Net Bow jest alternatywą dla kroplowników, przeznaczoną do nawadniania roślin uprawianych w donicach i pojemnikach. Równomierna dystrybucja wody w pojemniku uprawowym pozwala na wyrównany wzrost roślin i optymalne nawodnienie strefy korzeniowej. Dowiedz się więcej o łuku kroplującym Net BowMasz pytanie dotyczące nawadniania kroplowego?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże dobrać odpowiedni system nawadniania do Twojej uprawy.Grzegorz Borowski
Wyślij e-mail

Do not delete this link