Rodzaje kroplowników

Rodzaje kroplownikówKroplownik to element lub kapilarny wężyk, który dawkuje wodę do rośliny. Generalnie, istnieją trzy rodzaje kroplowników: kapilarne, labiryntowe, z kompensacją ciśnienia i samozamykające się. Najlepsza decyzja odnośnie kroplownika zależy od uprawy, długości zagonów, liczby kroplowników na metr i pożądanej intensywności przepływu wody. Wyjście wody oraz dopuszczalne różnice między wydatkiem wody w poszczególnych kroplownikach również mają duży wpływ na tę decyzję. Poniżej można znaleźć zestawienie różnych typów kroplowników.

Kapilarne

KapilarneKapilara to generalnie wężyk z polietylenu, o długim i wąskim wylocie. Ilość wody wydatkowanej z kapilary jest funkcją długości wężyka, średnicy wylotu i ciśnienia. Wydajność kapilary w ogromnej mierze zależy od ciśnienia (regulacja ciśnienia pozwala zwiększyć wydajność kapilary).

Potrzebne są wężyki o dużej średnicy i, generalnie, zasilane z obydwu stron. 

Labiryntowe

LabiryntoweKroplownik labiryntowy posiada szerokie przejście z wgłębieniami. Wgłębienia te powodują powstawanie małych wirów w przepływie wody, czego efektem jest spadek ciśnienia i utrzymanie ruchu wody. Przepływ wody jest zatem bardziej stały, bo po pierwsze wpływ ciśnienia na jej przepływ jest ograniczony, a po drugie mniejsza jest możliwość zatkania się kroplownika. Royal Brinkman dostarcza trzy rodzaje kroplowników labiryntowych: CapiNet, Cobra i Woodpecker.

Kroplowniki zamykane ciśnieniowo i samoczynnie

Kroplowniki zamykane ciśnieniowo i samoczynnieTen kroplownik również posiada szerokie przejście. Dopływ wody pozostaje taki sam, w zakresie ciśnienia od 1,0 do 3,5 bar. Możliwe różnice ciśnienia w systemie są wyrównywane w kroplowniku. Z tej przyczyny kroplowniki te doskonale nadają się do dłuższych ścieżek, z jednostronnym dopływem. Ciśnienie zamykania idealnie nadaje się do krótkotrwałego nawadniania.

System zamykający się samoczynnie gwarantuje stałe napełnienie wężyka. Pozwala to na krótkie nawodnienia, które łatwo skierować na uprawę. Co więcej, kroplowniki z kompensacją ciśnienia można wyposażyć w mniejsze przewody, dzięki czemu można zwiększyć stężenie środków do ochrony roślin.

Kameleon High

Specjalna opcja tego kroplownika to Kameleon High. Dzięki bardzo wysokiemu ciśnieniu na wyjściu wody, kroplownik pozostaje zupełnie zamknięty w trakcie przepłukiwania. Tym sposobem, przed nawadnianiem można zmienić ciepłą i nieświeżą wodę – w zimną i świeżą. Zapewnia to także pożądane rozcieńczenie pożywki.

Eef Zwinkels en Ben Peters


Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Czyszczenie systemu nawadniającego przy zmianie uprawy