Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Linia kroplująca - jak wybrać odpowiednią?

Linia kroplująca

Czas czytania: 4 min Autor: Grzegorz Borowski  | Ostatnia aktualizacja: 23-03-2022


Co to jest linia kroplująca?

Linia kroplująca to przewód nawadniający stanowiący element systemu nawadniania kropelkowego uprawy. Wraz z potrzebnymi akcesoriami dostarcza on do uprawy stałą ilość wody. Zapewnia to równomierny przepływ wody w obrębie uprawy.  Przy wyborze odpowiedniego węża kroplującego należy pamiętać o tym, że każda uprawa ma swoją własną specyfikę oraz uwarunkowania. Należy wziąć pod uwagę rodzaj, lecz także, średnicę, rozstaw kroplowników, rodzaj kroplownika, zakres ciśnienia i istniejącą instalację pompową. 


Rodzaje linii kroplujących

Na rynku dostępne są różne rodzaje linii kroplujących. Różnią się od siebie konstrukcją, zakresem zastosowań oraz funkcjonalnościami. Linie kroplujące może podzielić ze względu na konstrukcję i rodzaj uprawy, w których mogą być stosowane oraz opcję kompensacji ciśnienia:

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:
  • linie kroplujące ze zintegrowanymi kroplownikami - stosowane najczęściej w uprawach na terenach otwartych
  • linie kroplujące z nabitymi kroplownikami on-line - stosowane w uprawach pod osłonami
Ze względu na sposób rozprowadzania wody wyróżniamy:

Linie kroplujące ze zintegrowanymi kroplownikami Netafim

Linie kroplujące ze zintegrowanymi kroplownikami to specjalne przewody/węże z regularnymi otworami do nawadniania poszczególnych roślin. Są stosowane przede wszystkim w uprawach na terenach otwartych (sadach, jagodnikach, polach) w celu uzyskania wyższych i lepszych jakościowo plonów. Ich wykorzystanie pozwala na to, by każda linia kroplująca na polu dostarczała idealną ilość wody i składników odżywczych do korzeni rośliny, dokładnie wtedy, gdy tego potrzebuje. Linie kroplujące ze zintegrowanymi kroplownikami Netafim zapewniają optymalne nawodnienie bez zapychania się linii i wrastania korzeni. 

  • Linie kroplujące Streamline

    Streamline™ X, najwytrzymalsza cienkościenna linia kroplująca, zapewnia optymalne nawadnianie i fertygację warzyw sezonowych i upraw polowych.

  • Linie kroplujące Aries

    Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia, o średnich i grubych ściankach - idealne, jeśli szukasz trwałości, długowieczności i odporności na zatykanie w trudnych warunkach, podczas nawadniania na płaskich terenach.

  • Linie kroplujące Dripnet

    Średnio- i grubościenne linie kroplujące z kompensacją ciśnienia - przeznaczone do równomiernego nawadniania upraw o długich odcinkach lub nierównym ukształtowaniu terenu.

Linie kroplujące z kroplownikami

Linia kroplujące z kroplownikami składa się z przewodów nawadniających oraz zamontowanych w nich kroplowników, połączonych z każdą rośliną. Taka instalacja znajduje zastosowanie przede wszystkim w szklarniach oraz tunelach foliowych, w bezglebowej uprawie warzyw. 


Jaką linię kroplującą wybrać?

Wybierając linię kroplującą, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Kolor - rurki kroplujące dostępne są w kolorze białym i czarnym. Biały odbija ciepło i światło, utrzymując niższą i bardziej stałą temperaturę wody niż czarna linia kroplująca

  • Średnica - w przypadku węża o małej średnicy, mniej wody musi przepłynąć przez wąż w jednostce czasu, co wpływa na prędkość i opór w wężu. Cieńsza rurka powoduje również mniej zanieczyszczeń ze względu na większą prędkość przepływu i umożliwia szybsze przełączanie, na przykład podczas stosowania środków ochrony roślin w systemie nawadniania, ponieważ środki te przechodzą przez system wodny szybciej niż w przypadku rurki o dużej średnicy.

  • Rozstaw kroplowników - to odległość pomiędzy dwoma kroplownikami zamontowanymi w rurze nawadniającej. Ważne jest, aby wcześniej określić, jaki dystans przebicia chcesz użyć, tak aby można było je zamontować na rurce irygacyjnej. Samodzielny montaż dodatkowych kroplowników na rurce nawadniającej jest możliwy, niemniej jednak nieumiejętne dobicie może spowodować wycieki w miejscu wbicia. 

  • Rodzaj kroplownika - istnieją zasadniczo trzy rodzaje kroplowników: kapilarne, labiryntowe i z kompensacją ciśnienia. Nie każdy kroplownik może być połączony z każdym wężem nawadniającym. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać kroplownik do rurki nawadniającej, skorzystaj z porady naszych specjalistów.

Jak układać linię kroplującą?

Instalacja linii kroplującej jest łatwa i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Linia kroplująca ze zintegrowanymi kroplownikami personalizowana jest na etapie składania zamówienia, kiedy określa się rozstaw oraz ilość kroplowników na linii. Po jej dostarczeniu do gospodarstwa wystarczy tylko rozwinąć przewody, podwiesić lub rozłożyć (w zależności od rodzaju uprawy) i podłączyć do istniejącego systemu nawadniania.

Kontrola, czyszczenie i wymiana linii kroplujących

Regularna kontrola stanu linii kroplujących pozwala na zachowanie wysokiej wydajności nawadniania. Zatkanie kroplowników lub innych elementów instalacji nawadniającej może ograniczyć dopływ wody do uprawy, a co za tym idzie, negatywnie przełożyć się na rozwój roślin. Regularne czyszczenie instalacji nawadniającej podczas trwania uprawy oraz po jej zakończeniu pozwala na zapobieganie zmniejszeniu wydajności nawadniania. Krótko mówiąc: im lepszy stan linii nawadniającej, tym dokładniejsze będzie nawadnianie i tym wyższa będzie końcowa jakość plonów.


Masz pytanie dotyczące nawadniania kroplowego?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże dobrać odpowiedni system nawadniania do Twojej uprawy.



Grzegorz Borowski
Wyślij e-mail

Do not delete this link