Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Retardanty - hamowanie wzrostu roślin


Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021

Bardzo ważną grupą regulatorów wzrostu roślin są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów, które nie występują naturalnie, są produkowane syntetycznie. Retardanty są popularnie określane mianem anty-giberelin, co dobrze odwzorowuje schemat ich działania. Hamują one wzrost wydłużeniowy komórek, dzięki czemu są stosowane w celu zachowania zwartego pokroju roślin.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że retardanty hamują także rozwój pąków kwiatowych, zmniejszają wielkość kwiatów i hamują wzrost ogólny roślin.
Na rynku dostępne są skarlacze zawierające różne substancje aktywne, co pozwala na lepsze dobranie właściwego dla danego gatunku rośliny regulatora.


Dazide Enhance (daminozyd)

Jedną z ważniejszych substancji aktywnych jest daminozyd, zawarty w preparacie Dazide Enhance. Roślinami bardzo dobrze reagującymi na skarlanie daminozydem są kalanchoe, chryzantema i poinsecja. Rośliny mało podatne na daminozyd to m.in. goździk lub begonia. Warto nadmienić, że Dazide Enhance daje klarowny roztwór, a dzięki formulacji drobnych granul łatwo rozpuszcza się w wodzie.


Bonzi, Pirouette (paklobutrazol)

Dla roślin, których skarlanie daminozydem jest trudne lub niemożliwe, polecane są preparaty zawierające paklobutrazol: Pirouette (Fine Agrochemicals) oraz Bonzi (Syngenta). Paklobutrazol to substancja aktywna z grupy triazoli. Jest on przeznaczony do roślin kwitnących (rabatowych i doniczkowych) oraz szkółkarskich, m.in. bratków, pelargonii, petunii, surfinii, lobelii, fuksji, azalii i rododendronów, róży, poinsecji, forsycji, hibiskusa.
W krajach Europy zachodniej paklobutrazol jest stosowany powszechnie – między innymi w produkcji pelargonii w Niemczech. Testy przeprowadzone w warunkach polskich wykazały wyjątkowo silne działanie na niektóre gatunki roślin: zachowały one kompaktowy pokrój, ciemnozieloną barwę liści oraz mniejsze zahamowanie kwitnienia. W wielu przypadkach, przy wyjątkowo silnie rosnących roślinach, możliwe jest zastosowanie jednocześnie dwóch substancji aktywnych tak, aby uzyskać efekt synergii. Daje to duże pole do kształtowania optymalnego pokroju roślin.


Masz pytanie dotyczące regulowania wzrostu roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.Agnieszka Błaszyk, Katarzyna Wrzodak
Wyślij e-mail
Do not delete this link