Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Gibereliny – indukcja wzrostu wydłużeniowego

gibereliny
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021

Gibereliny kojarzone są przede wszystkim ze wzrostem wydłużeniowym roślin. Ich działanie jest jednak dużo bardziej złożone: wzrost roślin następuje na skutek zwiększenia rozmiarów komórek, przy zachowaniu ich jednakowej liczby. Wynika to z większego uwodnienia, rozciągnięcia i uelastycznienia ścian i błon komórkowych. W praktyce ogrodniczej widzimy to jako „wyciąganie” się roślin. To proces występujący powszechnie przy słabym nasłonecznieniu, a także w przypadku roślin rosnących w dużym zagęszczeniu. Taki efekt działania giberelin kojarzy się producentom zdecydowanie źle. Gibereliny działają jednak na wiele innych procesów, np. przerwanie okresu spoczynkowego nasion i rozpoczęcie kiełkowania, pobudzanie komórek do wzrostu; w sadownictwie gibereliny (mieszanina GA4 + GA7) powodują poprawę związywania owoców oraz zmniejszenie ilości ordzawień. W kwiaciarstwie często niedocenianym faktem jest to, że Giberelina GA3 bierze udział w indukcji kwitnienia i przyspiesza wzrost kwiatów.

Pobudzenie i wyrównanie kwitnienia – Florgib ST

W warunkach braku światła i niskiej temperatury, lub innych czynników hamujących wzrost, nie dochodzi do biosyntezy gibereliny wewnątrz roślin. Producent chcący uzyskać rośliny handlowe w określonym terminie, musi wspomóc rośliny, podając syntetyczną giberelinę. Mieliśmy okazję zaobserwować to zjawisko podczas produkcji chryzantem. W przypadku wystąpienia upalnych miesięcy letnich, bardzo mocne skarlanie roślin było niezbędne, aby utrzymać ich zakładany pokrój – powodowało to kumulację skarlaczy wewnątrz rośliny. Równowaga między giberelinami a retardantem utrzymywała się przez cały czas trwania ładnej pogody. Problemy zaczynały się w momencie załamania pogodowego we wrześniu: brak biosyntezy giberelin powodował gwałtowne zahamowanie wzrostu roślin i rozwoju pąków kwiatowych.

Wprowadzony w 2017 roku na polski rynek preparat Florgib ST, zawierający gibereliny przeznaczone do zastosowań typowo kwiaciarskich (GA3), rozwiązuje ten problem. Preparat pozwala przełamać działanie skarlaczy: pobudza kwitnienie i poprawia jego wyrównanie. Florgib ST jest preparatem o unikalnej formulacji łatwo rozpuszczalnych tabletek, ułatwiających precyzyjne dawkowanie. Przy zastosowaniu preparatu trzeba uwzględnić fazę wzrostu roślin, warunki, w jakich się znalazły, a także wrażliwość poszczególnych gatunków i odmian na działanie giberelin.

Masz pytanie?

Izabela Świgoń Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.

Do not delete this link