Jak stosować cytokininy?

Cytokininy są hormonami roślinnymi, które biorą udział w wielu funkcjach fizjologicznych, w tym w uwalnianiu bocznych pąków z dominacji wierzchołkowej. Powodują one zwiększenie ilości podziałów komórkowych, czego efektem jest różnicowanie się nowych pędów, w tym kwiatowych. Zastosowanie odpowiedniego preparatu zawierającego syntetyczną cytokininę, może skutkować wytworzeniem większej ilości kwiatów, nawet w odmianach, które charakteryzują się mniejszą ich ilością. Takie działanie cytokinin jest wykorzystywane powszechnie w produkcji Phalaenopsis, czy Kalanchoe.

Cytokoniny
Katarzyna Wrzodak
Internal Account Manager | 3 sierpnia 2021
Udostępnij artykuł
W poniższym artykule:

Przełamanie dominacji wierzchołkowej

Dominacja wierzchołkowa to zjawisko, w którym główna łodyga rośliny dominuje (tj. rośnie silniej) nad bocznymi lub podstawnymi pędami. Jest ona naturalnie utrzymywana przez równowagę auksyny (hormonu roślinnego wytwarzanego w merystemie wierzchołkowym) i cytokininy, która jest produkowana w korzeniach. Dominację wierzchołkową można przełamać, zwiększając stosunek cytokinin do auksyn przy zastosowaniu regulatora wzrostu zawierającego cytokininę. Celem przełamania dominacji wierzchołkowej jest pobudzenie rośliny do wytwarzania większej ilości pędów bocznych (rozgałęzień), w tym kwitnących (więcej kwiatów na roślinie). Dotychczasowe testy wykazały, że cytokininy pobudzają pąki śpiące do rozwinięcia, dzięki czemu roślina wykazuje lepsze i bardziej obfite kwitnienie oraz ma bardziej zwarty pokrój. Wartość handlowa roślin poddanych działaniu cytokinin jest więc wyższa; są one silniejsze i lepiej znoszą transport.

Regulator wzrostu roślin zawierający cytokininy 

Configure to regulator wzrostu roślin zawierający syntetyczną cytokininę – hormon roślinny przełamujący dominację wierzchołkową i stymulujący rozgałęzianie pędów. Przed wykonaniem oprysku z użyciem preparatu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami i zastosować zalecenia dotyczące jego prawidłowej aplikacji. 

Configure został wprowadzony w 2007 roku do użytku w USA jako dolistny oprysk na szlumbergerę, jeżówkę i hosty (funkie). W 2008 roku został zarejestrowany w 25 stanach i otrzymał dodatkową etykietę do użytku eksperymentalnego na wszelkich roślinach jednorocznych, wieloletnich, liściastych lub tropikalnych uprawianych w szklarni. Wprowadzenie preparatu do obrotu na polskim rynku jest planowane na wiosnę 2021.

Wpływ cytokinin na kwitnienie różnych roślin

Wpływ na kwitnienie kaktusa bożonarodzeniowego

Badania przeprowadzone w Japonii w latach 70. XX wieku wykazały, że cytokininy zwiększają rozgałęzianie się kaktusa bożonarodzeniowego (szlumbergera, grudnik). Dodatkowo, zastosowanie cytokininy zawartej w Configure w fazie inicjacji kwiatowej może zwiększyć kwitnienie, dzięki stymulacji pękania dodatkowych pąków.

Okres inicjacji kwiatowej u kaktusa bożonarodzeniowego rozpoczyna się w warunkach krótkiego dnia. Optymalnie osiąga się to dzięki dokładnej kontroli fotoperiodu dnia długiego i krótkiego. Typowy czas stosowania preparatu Configure to tydzień po zapoczątkowaniu kwitnienia (w uprawach zaciemnianych). W warunkach naturalnego światła zaleca się odczekać, aż początkowe pąki kwiatowe staną się widoczne.

Zwiększenie kwitnienia spowodowane przez Configure zależy od zastosowanego stężenia. Pojedyncza aplikacja dolistna w ilości od 100 do 200 ppm Configure jest idealna do zwiększenia liczby kwiatów i pędów większości odmian kaktusów bożonarodzeniowych. Wyższe stężenia (400 ppm lub więcej) mogą skutkować powstaniem wielu małych pąków kwiatowych, z których nie wszystkie mogą się rozwinąć.

Wpływ na kwitnienie bylin

Cytokinina zawarta w Configure może zwiększyć liczbę pędów tworzących się w koronie funkii (Hosta). Rośliny te wymagają wysokich dawek preparatu: od 500 do 3000 ppm. Paul Pilon zalecił dwa opryski po 500 ppm zamiast jednego oprysku wyższą dawką. Rezultaty mogą się różnić w zależności od odmiany, a producenci powinni przeprowadzić własne próby, aby określić optymalne stężenia dla każdej odmiany. Aby uzyskać optymalne wyniki, należy sadzić funkie jesienią, aby rośliny zdążyły dobrze się ukorzenić. Zabieg z użyciem preparatu Configure należy przeprowadzić wczesną wiosną, gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, a następnie powtórzyć po upływie 2 tygodni.

Dr. Latimer zbadał efekt działania cytokininy Configure na jeżówkę (Echinacea) i stwierdził, że opryski dolistne w dawkach od 300 do 900 ppm trzykrotnie zwiększyły rozgałęzienie w porównaniu z kontrolą. Wyniki różniły się jedna w obrębie poszczególnych odmian funkii.

Dowiedziono, że cytokinina zawarta w Configure jest bardzo skuteczna w przypadku rojników (Sempervivum), zwiększając liczbę powstających rozet. Spośród siedmiu odmian, które były testowane, pięć wykazało wzrost liczby pędów. Idealne stężenie preparatu Configure dla rojników wynosi od 200 do 400 ppm, a liczba rozet wzrosła od 2,5 do 10 razy w porównaniu z kontrolą.

Wpływ na kwitnienie roślin rabatowych

Badania przeprowadzane na Uniwersytecie NC State dotyczyły wpływu cytokininy Configure na rośliny jednoroczne i byliny. Wykazały one, że preparat jest skuteczny w przypadku wolniej rosnących odmian petunii, takich jak „Improved Charlie”, przy dawce 80 do 160 ppm. Cytokinina znacznie zwiększyła rozgałęzienie petunii, w wyniku czego zmniejszyła się średnia średnica roślin. W wolno rosnących, ale silnie rozgałęzionych odmianach "Surprise White" i "Surprise Blue Vein Improved", Configure przy stężeniu 80 do 160 ppm zaostrzył nieco luźny baldachim roślin. Całkowita szerokość była mniejsza, ale całkowita wysokość została nieznacznie zwiększona.

Configure był również skuteczny w kontrolowaniu wysokości i zwiększaniu rozgałęzień szałwii (Salvia) „Caradonna” w stężeniach od 400 do 800 ppm. Kwitnienie było opóźnione o 3 tygodnie, jednak po jego rozpoczęciu powstało do 3 razy więcej kwiatostanów.

Zalecenia dotyczące stosowania Configure

Podobnie jak w przypadku wszystkich regulatorów, metoda i warunki zastosowania preparatu Configure są bardzo ważne. Configure jest podobny do Dazide Enhance pod tym względem, że pełne wchłonięcie substancji aktywnej przez kutykulę rośliny zajmuje kilka godzin. Dlatego najlepiej zastosować preparat w momencie, kiedy możliwe jest utrzymanie liści w stanie mokrym przez ponad 4 godziny (np. w godzinach porannych lub popołudniowych, lub w dni pochmurne i deszczowe). Zabiegowi sprzyja też wyższa wilgotność w szklarni.

W ciągu co najmniej 4 godzin po wykonaniu oprysku należy unikać nawadniania roślin od góry – w przeciwnym razie istnieje ryzyko zmycia preparatu z roślin i brak efektu. Cytokinina zawarta w Configure, podobnie jak paklobutrazol, nie przemieszcza się zbyt daleko od punktu kontaktu. Ponadto przemieszcza się głównie przez ksylem, a znacznie rzadziej przez łyko. W związku z tym ma ona tendencję do przemieszczania się w górę i na zewnątrz rośliny od punktu kontaktu.

Metody aplikacji Configure

Configure działa na zawiązki pachwinowe – dlatego dokładne pokrycie roślin roztworem jest niezbędne, aby środek zetknął się z pąkami pachowymi i sąsiednimi łodygami. Configure warto stosować za pomocą oprysku wysokociśnieniowego i dyszy wirującej, aby doprowadzić ciecz w zakamarki roślin. W przypadku roślin, które mają ciasną rozetę lub koronę, obfity oprysk może być najlepszym sposobem na wprowadzenie substancji chemicznej do trudno dostępnych miejsc.

Przygotowanie roztworu

Configure jest najlepiej wchłaniany przez rośliny, gdy roztwór w zbiorniku ma prawie neutralne pH (5,0-8,0). Kwaśne i zasadowe roztwory zmniejszają rozpuszczalność benzyloadeniny w wodzie i mogą powodować wytrącenie. Wytrącaniu można zapobiec stosując adiuwant powierzchniowo czynny (np. Elasto 5G) dodany do roztworu przed dodaniem Configure.

Terminy stosowania

W przypadku Configure® bardzo ważny jest również termin wykonania aplikacji i jej powtarzanie. Configure nie powoduje formowania się pąków, a raczej wpływa na pąki spoczynkowe, które już są uformowane. Dlatego też, aby zwiększyć wpływ Configure na rozgałęzianie się, należy go stosować w okresie, gdy roślina tworzy nowe pąki wegetatywne lub kwiatowe. Niektóre rośliny tworzą pąki tylko o określonej porze roku.To najlepszy czas, aby wpłynąć na ich rozwój za pomocą Configure. Inne rośliny stale wytwarzają nowe pąki. W związku z tym kilka aplikacji Configure może zapewnić lepsze wyniki niż pojedyncza aplikacja, aby trafić w odpowiednie okno fizjologiczne. Cytokinina w Configure jest metabolizowana przez roślinę dość szybko (około 10 dni). Tak więc wielokrotne stosowanie niższych dawek w całym cyklu produkcyjnym może działać lepiej niż pojedynczy zabieg.

Wrażliwość roślin i fitotoksyczność preparatu

Configure nie wykazuje skuteczności na wszystkie rośliny. Niektóre gatunki, takie jak bratek (Viola) czy goryczka (Exacum), wydają się być bardzo wrażliwe na aplikację Configure. Nawet niskie stężenia 50-100 ppm mogą powodować długotrwałe żółknięcie liści i inne objawy fitotoksyczności u tych roślin.

Inne rośliny, takie jak petunie, będą wykazywać niewielki poziom żółknięcia liści przy wyższych stężeniach, ale przebarwienia znikają w ciągu kilku tygodni. Na innych roślinach fitotoksyczność może pojawić się przy nadmiernie wysokich stężeniach w postaci:
  • zwijających się liści: irezyna (Iresine) i cynia (Zinnia)
  • zmian w morfologii liści (np. więcej listków bocznych)
  • nekrozy liści: szałwia (Salvia), żurawka (Heuchera).
W przypadku zauważenia, że dana roślina jest wrażliwa na Configure, kilkukrotne aplikacje o niższym stężeniu mogą dać lepsze wyniki niż pojedyncze zastosowanie o wysokim stężeniu.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy

Jak stosować cytokininy?

Cytokininy są hormonami roślinnymi, które biorą udział w wielu funkcjach fizjologicznych, w tym w uwalnianiu bocznych pąków z dominacji wierzchołkowej. Powodują one zwiększenie ilości podziałów komórkowych, czego efektem jest różnicowanie się nowych pędów, w tym kwiatowych. Zastosowanie odpowiedniego preparatu zawierającego syntetyczną cytokininę, może skutkować wytworzeniem większej ilości kwiatów, nawet w odmianach, które charakteryzują się mniejszą ich ilością. Takie działanie cytokinin jest wykorzystywane powszechnie w produkcji Phalaenopsis, czy Kalanchoe.
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Katarzyna Wrzodak
Katarzyna Wrzodak
Internal Account Manager | 3 sierpnia 2021
Udostępnij artykuł
Cytokoniny
W poniższym artykule:

Przełamanie dominacji wierzchołkowej

Dominacja wierzchołkowa to zjawisko, w którym główna łodyga rośliny dominuje (tj. rośnie silniej) nad bocznymi lub podstawnymi pędami. Jest ona naturalnie utrzymywana przez równowagę auksyny (hormonu roślinnego wytwarzanego w merystemie wierzchołkowym) i cytokininy, która jest produkowana w korzeniach. Dominację wierzchołkową można przełamać, zwiększając stosunek cytokinin do auksyn przy zastosowaniu regulatora wzrostu zawierającego cytokininę. Celem przełamania dominacji wierzchołkowej jest pobudzenie rośliny do wytwarzania większej ilości pędów bocznych (rozgałęzień), w tym kwitnących (więcej kwiatów na roślinie). Dotychczasowe testy wykazały, że cytokininy pobudzają pąki śpiące do rozwinięcia, dzięki czemu roślina wykazuje lepsze i bardziej obfite kwitnienie oraz ma bardziej zwarty pokrój. Wartość handlowa roślin poddanych działaniu cytokinin jest więc wyższa; są one silniejsze i lepiej znoszą transport.

Regulator wzrostu roślin zawierający cytokininy 

Configure to regulator wzrostu roślin zawierający syntetyczną cytokininę – hormon roślinny przełamujący dominację wierzchołkową i stymulujący rozgałęzianie pędów. Przed wykonaniem oprysku z użyciem preparatu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami i zastosować zalecenia dotyczące jego prawidłowej aplikacji. 

Configure został wprowadzony w 2007 roku do użytku w USA jako dolistny oprysk na szlumbergerę, jeżówkę i hosty (funkie). W 2008 roku został zarejestrowany w 25 stanach i otrzymał dodatkową etykietę do użytku eksperymentalnego na wszelkich roślinach jednorocznych, wieloletnich, liściastych lub tropikalnych uprawianych w szklarni. Wprowadzenie preparatu do obrotu na polskim rynku jest planowane na wiosnę 2021.

Wpływ cytokinin na kwitnienie różnych roślin

Wpływ na kwitnienie kaktusa bożonarodzeniowego

Badania przeprowadzone w Japonii w latach 70. XX wieku wykazały, że cytokininy zwiększają rozgałęzianie się kaktusa bożonarodzeniowego (szlumbergera, grudnik). Dodatkowo, zastosowanie cytokininy zawartej w Configure w fazie inicjacji kwiatowej może zwiększyć kwitnienie, dzięki stymulacji pękania dodatkowych pąków.

Okres inicjacji kwiatowej u kaktusa bożonarodzeniowego rozpoczyna się w warunkach krótkiego dnia. Optymalnie osiąga się to dzięki dokładnej kontroli fotoperiodu dnia długiego i krótkiego. Typowy czas stosowania preparatu Configure to tydzień po zapoczątkowaniu kwitnienia (w uprawach zaciemnianych). W warunkach naturalnego światła zaleca się odczekać, aż początkowe pąki kwiatowe staną się widoczne.

Zwiększenie kwitnienia spowodowane przez Configure zależy od zastosowanego stężenia. Pojedyncza aplikacja dolistna w ilości od 100 do 200 ppm Configure jest idealna do zwiększenia liczby kwiatów i pędów większości odmian kaktusów bożonarodzeniowych. Wyższe stężenia (400 ppm lub więcej) mogą skutkować powstaniem wielu małych pąków kwiatowych, z których nie wszystkie mogą się rozwinąć.

Wpływ na kwitnienie bylin

Cytokinina zawarta w Configure może zwiększyć liczbę pędów tworzących się w koronie funkii (Hosta). Rośliny te wymagają wysokich dawek preparatu: od 500 do 3000 ppm. Paul Pilon zalecił dwa opryski po 500 ppm zamiast jednego oprysku wyższą dawką. Rezultaty mogą się różnić w zależności od odmiany, a producenci powinni przeprowadzić własne próby, aby określić optymalne stężenia dla każdej odmiany. Aby uzyskać optymalne wyniki, należy sadzić funkie jesienią, aby rośliny zdążyły dobrze się ukorzenić. Zabieg z użyciem preparatu Configure należy przeprowadzić wczesną wiosną, gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, a następnie powtórzyć po upływie 2 tygodni.

Dr. Latimer zbadał efekt działania cytokininy Configure na jeżówkę (Echinacea) i stwierdził, że opryski dolistne w dawkach od 300 do 900 ppm trzykrotnie zwiększyły rozgałęzienie w porównaniu z kontrolą. Wyniki różniły się jedna w obrębie poszczególnych odmian funkii.

Dowiedziono, że cytokinina zawarta w Configure jest bardzo skuteczna w przypadku rojników (Sempervivum), zwiększając liczbę powstających rozet. Spośród siedmiu odmian, które były testowane, pięć wykazało wzrost liczby pędów. Idealne stężenie preparatu Configure dla rojników wynosi od 200 do 400 ppm, a liczba rozet wzrosła od 2,5 do 10 razy w porównaniu z kontrolą.

Wpływ na kwitnienie roślin rabatowych

Badania przeprowadzane na Uniwersytecie NC State dotyczyły wpływu cytokininy Configure na rośliny jednoroczne i byliny. Wykazały one, że preparat jest skuteczny w przypadku wolniej rosnących odmian petunii, takich jak „Improved Charlie”, przy dawce 80 do 160 ppm. Cytokinina znacznie zwiększyła rozgałęzienie petunii, w wyniku czego zmniejszyła się średnia średnica roślin. W wolno rosnących, ale silnie rozgałęzionych odmianach "Surprise White" i "Surprise Blue Vein Improved", Configure przy stężeniu 80 do 160 ppm zaostrzył nieco luźny baldachim roślin. Całkowita szerokość była mniejsza, ale całkowita wysokość została nieznacznie zwiększona.

Configure był również skuteczny w kontrolowaniu wysokości i zwiększaniu rozgałęzień szałwii (Salvia) „Caradonna” w stężeniach od 400 do 800 ppm. Kwitnienie było opóźnione o 3 tygodnie, jednak po jego rozpoczęciu powstało do 3 razy więcej kwiatostanów.

Zalecenia dotyczące stosowania Configure

Podobnie jak w przypadku wszystkich regulatorów, metoda i warunki zastosowania preparatu Configure są bardzo ważne. Configure jest podobny do Dazide Enhance pod tym względem, że pełne wchłonięcie substancji aktywnej przez kutykulę rośliny zajmuje kilka godzin. Dlatego najlepiej zastosować preparat w momencie, kiedy możliwe jest utrzymanie liści w stanie mokrym przez ponad 4 godziny (np. w godzinach porannych lub popołudniowych, lub w dni pochmurne i deszczowe). Zabiegowi sprzyja też wyższa wilgotność w szklarni.

W ciągu co najmniej 4 godzin po wykonaniu oprysku należy unikać nawadniania roślin od góry – w przeciwnym razie istnieje ryzyko zmycia preparatu z roślin i brak efektu. Cytokinina zawarta w Configure, podobnie jak paklobutrazol, nie przemieszcza się zbyt daleko od punktu kontaktu. Ponadto przemieszcza się głównie przez ksylem, a znacznie rzadziej przez łyko. W związku z tym ma ona tendencję do przemieszczania się w górę i na zewnątrz rośliny od punktu kontaktu.

Metody aplikacji Configure

Configure działa na zawiązki pachwinowe – dlatego dokładne pokrycie roślin roztworem jest niezbędne, aby środek zetknął się z pąkami pachowymi i sąsiednimi łodygami. Configure warto stosować za pomocą oprysku wysokociśnieniowego i dyszy wirującej, aby doprowadzić ciecz w zakamarki roślin. W przypadku roślin, które mają ciasną rozetę lub koronę, obfity oprysk może być najlepszym sposobem na wprowadzenie substancji chemicznej do trudno dostępnych miejsc.

Przygotowanie roztworu

Configure jest najlepiej wchłaniany przez rośliny, gdy roztwór w zbiorniku ma prawie neutralne pH (5,0-8,0). Kwaśne i zasadowe roztwory zmniejszają rozpuszczalność benzyloadeniny w wodzie i mogą powodować wytrącenie. Wytrącaniu można zapobiec stosując adiuwant powierzchniowo czynny (np. Elasto 5G) dodany do roztworu przed dodaniem Configure.

Terminy stosowania

W przypadku Configure® bardzo ważny jest również termin wykonania aplikacji i jej powtarzanie. Configure nie powoduje formowania się pąków, a raczej wpływa na pąki spoczynkowe, które już są uformowane. Dlatego też, aby zwiększyć wpływ Configure na rozgałęzianie się, należy go stosować w okresie, gdy roślina tworzy nowe pąki wegetatywne lub kwiatowe. Niektóre rośliny tworzą pąki tylko o określonej porze roku.To najlepszy czas, aby wpłynąć na ich rozwój za pomocą Configure. Inne rośliny stale wytwarzają nowe pąki. W związku z tym kilka aplikacji Configure może zapewnić lepsze wyniki niż pojedyncza aplikacja, aby trafić w odpowiednie okno fizjologiczne. Cytokinina w Configure jest metabolizowana przez roślinę dość szybko (około 10 dni). Tak więc wielokrotne stosowanie niższych dawek w całym cyklu produkcyjnym może działać lepiej niż pojedynczy zabieg.

Wrażliwość roślin i fitotoksyczność preparatu

Configure nie wykazuje skuteczności na wszystkie rośliny. Niektóre gatunki, takie jak bratek (Viola) czy goryczka (Exacum), wydają się być bardzo wrażliwe na aplikację Configure. Nawet niskie stężenia 50-100 ppm mogą powodować długotrwałe żółknięcie liści i inne objawy fitotoksyczności u tych roślin.

Inne rośliny, takie jak petunie, będą wykazywać niewielki poziom żółknięcia liści przy wyższych stężeniach, ale przebarwienia znikają w ciągu kilku tygodni. Na innych roślinach fitotoksyczność może pojawić się przy nadmiernie wysokich stężeniach w postaci:
  • zwijających się liści: irezyna (Iresine) i cynia (Zinnia)
  • zmian w morfologii liści (np. więcej listków bocznych)
  • nekrozy liści: szałwia (Salvia), żurawka (Heuchera).
W przypadku zauważenia, że dana roślina jest wrażliwa na Configure, kilkukrotne aplikacje o niższym stężeniu mogą dać lepsze wyniki niż pojedyncze zastosowanie o wysokim stężeniu.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Katarzyna Wrzodak
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Gibereliny – indukcja wzrostu wydłużeniowego
Gibereliny mają wpływ na różne procesy w organizmie roślin m.in. poprawiają zawiązywanie owoców i przyspieszają wzrost kwiatów.
Retardanty — hamowanie wzrostu roślin
Bardzo ważną grupą regulatorów wzrostu roślin są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów, które nie występują naturalnie, są produkowane syntetycznie.
Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni
Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Działanie auksyn w roślinach jest bardzo szerokie.