Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak kontrolować wilgotność i temperaturę w szklarni?

Kontrola wilgotności i temperatury w szklarni

Dwa najważniejsze czynniki klimatu w szklarni to wilgotność i temperatura. Producenci potrzebują narzędzi do kontroli tych czynników i utrzymania ich na optymalnym poziomie, aby zapewnić zdrowe, aktywne rośliny, które w rezultacie wytwarzają wysokie i najlepszej jakości plony.

W poniższym artykule:
 1. Jak działa DryGair?
 2. Szybki zwrot kosztów inwestycji (ROI)
 3. DryGair DG-12 Heating & Cooling (ogrzewanie i chłodzenie)
 4. Jak zabezpieczyć szklarnię przed nadmierną wilgocią?
 5. Osuszacz powietrza DryGair - pierwsza instalacja w Polsce

Jak działa DryGair?

To urządzenie jest połączeniem odwilżacza i grzejnika. Pochłaniana energia oraz uwalniane ciepło są zawracane do ponownego użycia w szklarni. Skroplona wilgoć jest odprowadzana, nadaje się też do ponownego wykorzystania. Osuszacz DryGair zmniejsza wilgotność powietrza w szklarni: zarówno względną jak i bezwzględną. Zamiast uwalniać energię zawartą w parze wodnej na zewnątrz, jest ona gromadzona na zimnych panelach jednostki DryGair.

Oprócz odprowadzania nadmiaru wilgoci, powietrze podlega recyrkulacji, dzięki czemu klimat w szklarni staje się bardziej równomierny i korzystny dla roślin. Zmniejsza się tez dzięki temu ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a w następstwie - zużycie środków ochrony roślin. DryGair może być sterowany ręcznie, przy czym urządzenie przełącza się na wybraną przez siebie wartość zadaną, lub automatycznie, za pomoca komputera klimatycznego.

DryGair DG-12 pozwala zaoszczędzić średnio 8,5 kW ogrzewania na każdy 1 kW zainwestowany w osuszanie powietrza, w porównaniu do tradycyjnych metod kontroli wilgotności za pomocą ogrzewania i wietrzenia.
Koncepcja Drygair Solution daje producentowi możliwość kontroli wilgotności powietrza oraz uzyskania jednolitych warunków klimatycznych na dłuższy czas, równocześnie zapobiegając w 100% stratom ciepła na skutek wietrzenia i bez wahań typowych dla tradycyjnego osuszania powietrza za pomocą ogrzewania i wietrzenia.


Szybki zwrot kosztów inwestycji (ROI)

 • Duża obsługiwana powierzchnia, łatwy w użyciu – jedna jednostka obsługuje do 4000 m2.
 • Odzyskiwanie wody – ponad 4 l/kWh wody nadającej się do użytku!
 • Kontrola wilgotności i temperatury – alternatywa dla ekstensywnych systemów wykorzystujących rury grzewcze. Mniejszy koszt użytkowania.
 • Większe zagęszczenie uprawy i lepsze wykorzystanie powierzchni – dzięki opatentowanej, wąskiej budowie oraz jednorodnym warunkom klimatycznym.
 • „Plug & Play” – łatwa instalacja. Dostępność różnych modeli do montażu między nawami lub nad roślinami. Brak potrzeby skomplikowanej infrastruktury.

DryGair opracował innowacyjne rozwiązanie służące do ogrzewania i chłodzenia szklarni, pozwalające kontrolować wilgotność i temperaturę w bardzo energooszczędny sposób. Rozwiązanie pozwala osiągnąć jednolite warunki klimatyczne przy wykorzystaniu bardzo prostej infrastruktury w porównaniu do rozwiązań alternatywnych.

Pojedyncze urządzenie DryGair DG-12 heating & cooling umożliwia:

 • Obniżenie wilgotności
 • Ogrzewanie i chłodzenie
 • Cyrkulację powietrza

DryGair DG-12 Heating & Cooling (ogrzewanie i chłodzenie)

DryGair DG-12, nowy model energooszczędnego osuszacza powietrza DryGair z funkcją ogrzewania i chłodzenia, to innowacyjne rozwiązanie służące do kontroli wilgotności i temperatury powietrza w szklarni, w bardzo wydajny sposób. Urządzenie może stopniowo ogrzewać lub chłodzić osuszane powietrze, wypływające się z osuszacza. Połączenie osuszania, ogrzewania i chłodzenia, oferuje rozwiązanie do równomiernej kontroli klimatu, wykorzystując znacznie uproszczoną infrastrukturę, w porównaniu do rozwiązań alternatywnych.
 • „Wszystko w jednym” – wydajna kontrola wilgotności, ogrzewania i chłodzenia oraz cyrkulacji powietrza.
 • Tryb ogrzewania – stały wzrost temperatury w chłodne noce dla zapewnienie optymalnych warunków klimatycznych.
 • Tryb chłodzący: obniżanie temperatury bez ryzyka zwiększenia wilgotności i podatności na choroby, w przeciwieństwie do innych metod chłodzenia.
 • Możliwość zastąpienia systemu ogrzewania/chłodzenia.

Specyfikacja techniczna

 • Wymiary: głębokość 933 m | szerokość 2 570 + 300 mm rur z gorącą/zimną wodą | wysokość* 2 420 mm (2 920 mm z modułem dystrybucji powietrza)
 • Kondensacja wodna przy 18 C i 80% RH”: 48 l/h
 • Przepływ powietrza: ~22 500 m/h3
 • Zużycie energii elektrycznej: 12 kW
 • Pokrycie powierzchni: do 4000 m2
 • Waga: ~960 kg
 • Typ chłodziwa: R513a
 • Wymagane przyłącze: 3-fazowe, 400 V, 50 Hz; l (max. oper.) = 44 Amp
*Dokładną wysokość można dopasować.

Urządzenie może być ustawione na posadzce – wzdłuż naw, jako część rzędów, z boku szklarni; może też być zawieszone.
Zużycie energii elektrycznej podano dla warunków 18 C/80% RH.

Cyrkulacja powietrza w szklarni


Jednostka DryGair DG-12 heating & cooling używa dwustronnego dopływu powietrza i ma chronioną patentem konstrukcję zapewniającą stałe warunki klimatyczne w całej szklarni. Wydajny obieg powietrza (22 500 m3/h) to ogromna zaleta, zwłaszcza w szklarniach o dużym zagęszczeniu roślin.
Jeśli szklarnia jest izolowana, DryGair DG-12 zasysa zimne i wilgotne powietrze spomiędzy roślin, po czym „wyrzuca” ciepłe i suche powietrze we wszystkich kierunkach, tworząc wyjątkowy przepływ suchego powietrza 360° wokół roślin.


Wydajne osuszanie powietrza w szklarni

Urządzenie DG-12 zaprojektowano do skraplania 45-48 l wody na godzinę*, a więc ~540-576 l/noc (12 godzin). To najwyższy na rynku współczynnik ekstrakcji. Zużywa przy tym zaledwie 12 kW.
*W warunkach 18°C, 80% RH.


Powierzchnia obsługiwana

Podczas kalkulacji powierzchni, jaka ma objąć swoim działaniem DryGair DG-12, trzeba wziąć pod uwagę zagęszczenie roślin, średnią dzienną temperaturę oraz intensywność promieniowania. Używamy indeksu LAI (Leaf Area Index) w celu określenia powierzchni ulistnienia roślin i ustalenia ilości jednostek DG-12 na daną powierzchnię.


Rekomendowane ilości jednostek DryGair DG-12:

Powierzchnia obsługiwana LAI
3000 do 4000 m2 1-2 (np. mikroliście)
Do 2000 m2 2-3 (np. bazylia)
Do 1500 m2 3-4 (np. pomidor)
Do 1000 m2 4+ (np. konopie medyczne)

Jak zabezpieczyć szklarnię przed nadmierną wilgocią?

Wilgotny klimat prowadzi do przeróżnych problemów w uprawie, takich jak objawy niedoboru czy powstawanie chorób roślin. Dlatego tak ważne jest, aby przy pomocy osuszania, utrzymywać poziom wilgoci pod kontrolą. Szklarnię można osuszać poprzez zmniejszanie napływu wilgoci lub usuwanie jej nadmiaru. W tym artykule nasz specjalista wyjaśnia, w jaki sposób zapobiegać lub przeciwdziałać nadmiernej wilgoci.

Określenie poziomu wilgotności powietrza

Aby określić, czy mowa jest o nadmiernej wilgotności w szklarni, najpierw musisz wiedzieć jaki jest poziom wilgotności powietrza. Najlepszym sposobem na jego zmierzenie jest sprawdzenie wilgotności absolutnej. Określa ona ilość wilgoci występującej w powietrzu szklarni, wyrażoną w gramach na m³ powietrza (g/m3), lub gramach na kilogram powietrza (g/kg). Jeśli wiesz już jaka jest wilgotność powietrza w Twojej szklarni, możesz ocenić czy jest ona zbyt wysoka, a jeśli tak, w jaki sposób chcesz ją osuszyć.

Zmniejszanie napływu wilgoci

Im większe jest parowanie roślin, tym większy napływ wilgoci i wyższy poziom wilgotności powietrza. Parowanie istotne jest dla przyswajania minerałów, ale zbyt duże parowanie powoduje również zbyt wysoką wilgoć w szklarni. Aby zmniejszyć napływ wilgoci, możesz zdecydować się na zmniejszenie poziomu ogrzewania lub na jego całkowite wyłączenie. W ten sposób zmniejszysz parowanie, a dzięki temu napływ wilgoci. Przy tej metodzie należy jednak uważać, żeby poziom parowania nie spadł poniżej minimum. Zbyt niski poziom wilgoci jest równie zły jak zbyt duży!

Zwiększanie odpływu wilgoci

Innym sposobem na zapobieganie zbyt wysokiemu poziomowi wilgoci jest usunięcie jej nadmiaru. Jeśli posiadasz siatkę cieniującą, odciąga ona część wilgoci z powietrza, która skrapla się na chłodnym dachu szklarni. W wielu wypadkach nie jest to jednak wystarczające. Tworząc małą szparę w siatce, możesz zwiększyć odpływ wilgoci. Wadą tego rozwiązania jest powstawanie miejscowego ochłodzenia. Niektórzy producenci decydują się więc na użycie wentylatorów umieszczonych nad dachem szklarni. W tym wypadku okna powinny być szeroko otwarte. Niestety powoduje to utratę ciepła i większe zużycie energii. Innym sposobem na osuszanie szklarni jest użycie instalacji osuszającej. Instalacja ta pochłania względnie wilgotne powietrze ze szklarni, które następnie zostaje osuszone i ocieplone. To suche, ciepłe powietrze zostaje wwiane z powrotem do szklarni, a pozyskana wilgoć może zostać ponownie wykorzystana. Zaletą tego rozwiązania jest to, że żadna energia nie zostaje zmarnowana: wykorzystana energia elektryczna i uwolnione ciepło wracają do szklarni, a woda jest odpowiednia do użycia jako woda procesowa. W ten sposób instalacja ta dobrze nawiązuje do wizji Nowoczesna Uprawa.


Osuszacz powietrza DryGair - pierwsza instalacja w Polsce

Wielu holenderskich ogrodników przekonało się o zaletach DryGair, między innymi w uprawach roślin doniczkowych, anthurium, chryzantem, hortensji, cyklamena, strelizii, pomidora, sałaty, papryki, w uprawach szkółkarskich. Obecnie, ilość sprzedanych urządzeń wynosi ponad 140 sztuk.
W Polsce pierwsze urządzenia DryGair zostały zakupione przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń. Maszyny zaczęły prace w listopadzie 2018.
Masz pytanie dotyczące kontroli klimatu w szklarni?

Masz pytanie odnośnie osuszania powietrza w szklarni lub kontroli temperatury? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Nasz specjalista Grzegorz skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Do not delete this link