Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak kontrolować wilgotność i temperaturę w szklarni?

Kontrola wilgotności i temperatury w szklarni

Czas czytania: 3 min. Autor: Grzegorz Surman Ostatnia aktualizacja: 24-02-2023Wilgotność i temperatura to dwa najważniejsze czynniki klimatyczne w szklarni. Gdy ich poziom jest zbyt wysoki lub zbyt niski, uprawa narażona jest na  szereg zagrożeń - od wzmożonej aktywności patogenów po osłabienie odporności roślin. Precyzyjna kontrola oraz regulacja poziomu wilgotności i temperatury stwarza optymale warunki do wzrostu roślin.


Poziom wilgotności powietrza

Aby mieć pewność, że klimat w szklarni jest odpowiedni dla roślin, należy stale mierzyć poziom wilgotności oraz temperaturę. Kontrolę wilgotności prowadzi się poprzez pomiar tzw. wilgotności absolutnej. Określa ona ilość wilgoci występującej w powietrzu szklarni, wyrażoną w gramach na m³ powietrza (g/m3), lub gramach na kilogram powietrza (g/kg). Optymalna wilgotność powietrza uzależniona jest od rodzaju uprawy — aby przekonać się, czy wilgotność w Twojej szklarni jest optymalna, sprawdź, jakie wartości są optymalne dla Twojej uprawy. 

Najczęstszym problemem w uprawach pod osłonami jest nadmiar wilgotności w szklarni, który stwarza doskonałe warunki do rozwoju wielu patogenów chorobotwórczych. Nieodpowiednio wentylacja szklarni pociąga więc za sobą konieczność stosowania licznych środków ochrony roślin i podnośi koszty uprawy, pogarszając tym samym jakość plonów. Kontrola poziomu wilgotności w szklarni może być prowadzona poprzez zmniejszanie napływu wilgoci w szklarni lub zwiększanie jej odpływu ze szklarni. 


Ograniczenie transpiracji

Im większa transpiracja roślin, tym większy napływ wilgoci do szklarni, a tym samym wyższy poziom wilgotności powietrza. I choć wymiana gazowa pomiędzy roślinami a otoczeniem ma negatywny wpływ na klimat szklarni, to jest bardzo istotna dla optymalnego przyswajania minerałów przez rośliny. Sposobem na zmniejszenie intensywności transpiracji może obniżenie temperatury w szklarni, należy jednak pamiętać, by nie obniżyć jej do poziomu zagrażającego zdrowemu rozwojowi roślin. 

Ogrzewanie i wietrzenie

Nieco bardziej optymalnym sposobem na zapewnienie roślinom odpowiedniego poziomu wilgotności jest odprowadzenie ze szklarni jej nadmiaru poprzez ogrzewanie i wietrzenie. Ogrzewanie pozwala na zmniejszenie wilgotności względnej, zaś wietrzenie - na wentylację i wymianę powietrza z otoczeniem. I choć takie rozwiązanie pozwala na obniżenie wilgotności bez hamowania naturalnego procesu transpiracji roślin, niesie ze sobą szereg wad. Przede wszystkim, wietrzenie obniża temperaturę w szklarni, pociągając za sobą konieczność dodatkowego dogrzewania. Generuje to dodatkowe koszty, co jest szczególnie dotkliwe w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. Ponadto regulowany w ten sposób klimat jest niestabilny i nierównomierny, co jest mało optymalne dla rozwoju roślin w całym obiekcie. Ograniczanie transpiracji czy wietrzenie to nie jedyne sposoby regulacji poziomu wilgoci w szklarni. 

 
Osuszanie powietrza z DryGair

Najbardziej wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja w szklarni energooszczędnego osuszacza powietrza. Pozwala on na zmniejszenie zarówno względnej jak i bezwzględnej wilgotności powietrza, bez konieczności wietrzenia czy obniżania temperatury. Ponadto, odprowadzając skroploną wilgoć poza szklarnię, urządzenie pozwala na jej ponowne wykorzystanie. Dzięki DryGair wilgotność powietrza utrzymywana jest na optymalnym poziomie, a klimat w szklarni pozostaje jednolity.


Masz pytanie dotyczące kontroli wilgotności w szklarni?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.Grzegorz Surman

Wyślij e-mail
Do not delete this link