Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Nagrzewnica do szklarni - jak wybrać odpowiednią?

nagrzewnica do szklarni
 Ostatnia aktualizacja: 12-11-2021Nagrzewnica do szklarni lub tunelu foliowego to dobry sposób na ogrzewanie szklarni. Warto zdecydować się na jej zakup zwłaszcza wtedy, gdy kompletna instalacja grzewcza z kotłem nie jest możliwa do wykonania ze względów finansowych. W takiej sytuacji nagrzewnica stanowi dobrą i niedrogą alternatywę. Ale jak wybrać odpowiednią nagrzewnicę do szklarni i ile nagrzewnic potrzebujesz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać nagrzewnicę? 

Wybór konkretnego typu nagrzewnicy zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć wielkość i szerokość szklarni, wzrost temperatury, który chcemy osiągnąć poprzez stosowanie nagrzewnicy, rodzaj szklarni a także rodzaj paliwa, którym napędzana ma być nagrzewnica. Dowiedz się więcej o każdym z nich:

1 .Wielkość szklarni

Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze nagrzewnicy jest powierzchnia szklarni - większy obiekt, tym większa moc potrzebna jest do jej ogrzania. Informacja o powierzchni szklarni będzie więc niezbędna, by wyliczyć rodzaj oraz ilość nagrzewnic, niezbędnych do ogrzania całego obiektu. Wybierając rodzaj nagrzewnicy należy zwrócić uwagę na jej zasięg oraz porównać go z długością szklarni oraz ilością naw. 

2. Różnica temperatur (delta T)

Wartość delta T jest różnicą pomiędzy pożądaną temperaturą w szklarni a minimalną temperaturą zewnętrzną. Ta różnica temperatur jest ważna, aby określić, o ile stopni chcemy podnieść temperaturę wewnątrz obiektu. Obliczając wartość delta T należy wziąć pod uwagę obecność ekranu energetycznego w szklarni, który ma wpływ na jego wartość. Ekran ma działanie izolacyjne, więc wymagana moc cieplna może zostać nieco ograniczona, co sprawia, że ilość nagrzewnic może być mniejsza.

3. Rodzaj szklarni

Na rodzaj i ilość potrzebnych nagrzewnic wpływa również rodzaj szklarni oraz materiał, z którego jest wykonana.  Tunel foliowy lub tunel z podwójną folią jest lepiej izolowany niż szklarnia szklana, co również wpływa na wymaganą pojemność cieplną.

4. Paliwo

Wreszcie, wybór rodzaju nagrzewnicy zależy również od rodzaju paliwa, którym ma być napędzana. Dostępne na rynku nagrzewnice napędzane są gazem ziemnym, propanem, benzyną lub olejem napędowym. Jednak w przypadku niektórych upraw zdecydowanie odradzamy stosowanie oleju napędowego, ponieważ może być to szkodliwe dla upraw. Jeśli nie jesteś pewien jaki rodzaj paliwa sprawdzi się w Twojej uprawie, skontaktuj się z naszym specjalistą.


Instalacja, konserwacja i naprawa

Pamiętaj, że instalacja, konserwacja i naprawa nagrzewnic oraz akcesoriów powinna być wykonywana wyłącznie przez uznane firmy instalacyjne. 

W ramach samodzielnej konserwacji nagrzewnic zadbaj o regularne czyszczenie i odkurzanie urządzeń. Warto również okresowo uruchamiać urządzenie poza okresem grzewczym. Dzięki temu upewnisz się, że urządzenie jest sprawne i będzie poprawnie pracować w okresie grzewczym.

Ogrzewanie szklarni z wykorzystaniem nagrzewnic nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej uprawy? Poznaj inne sposoby ogrzewania szklarni lub tunelu foliowego.Masz pytanie dotyczące ogrzewania szklarni?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże wybrać odpowiednie produkty do ogrzewania Twojej uprawy.


Grzegorz Surman
Dział Techniczny
Wyślij e-mail


Do not delete this link