Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak zmniejszyć straty ciepła w szklarni?


Aktualizacja: 30-08-2021

Ogrzewanie szklarni wymaga dużych nakładów finansowych, jednak jest konieczne w celu zapewnienia roślinom warunków odpowiednich dla wzrostu i rozwoju. W takiej sytuacji, każde straty ciepła powodują wzrost kosztów ogrzewania, dlatego warto im zapobiegać. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ograniczenie strat ciepła w szklarni.

1: Podwieszenie folii
2: Zamocowanie folii pęcherzykowej
3: Regularne uszczelnianie konstrukcji
4: Ochrona rur grzewczych
5: Ograniczenie wietrzenia

1: Podwieszenie folii

Pierwszym sposobem pozwalającym na ograniczenie strat ciepła, a zatem zmniejszenie kosztów ogrzewania, jest podwieszenie folii antykondensacyjnej. Zadaniem tej folii jest zapobieganie skraplaniu się wody i jej kapania na rośliny, a także utworzenie cieplejszego klimatu dla roślin w początkowej fazie uprawy.

2: Zamocowanie folii pęcherzykowej

Folia pęcherzykowa jest świetnym izolatorem, zapobiegającym „uciekaniu” ciepła ze szklarni. Zbudowana z trzech warstw polietylenu z pęcherzykami powietrza, jest bardzo wytrzymała, a dodatkowo bardzo dobrze przepuszcza światło. Dzięki folii pęcherzykowej możliwe jest ograniczenie kosztów ogrzewania nawet o 30-40%.

3: Regularne uszczelnianie konstrukcji kitem


Zatrzymanie ciepła w szklarni za pomocą folii to jedno, natomiast drugim ważnym aspektem jest zapobieganie utracie ciepła ze szklarni przez nieszczelne ściany i dach. Kit oferowany przez Royal Brinkman od lat jest stosowany przez polskich ogrodników. Jest trwały, plastyczny i bardzo odporny na wilgoć i działanie pozostałych czynników atmosferycznych.

4: Ochrona rur grzewczych

Rury grzewcze muszą być odpowiednio konserwowane, aby bez przeszkód dostarczały ciepło do obiektu. Nie można dopuścić, aby rdzewiały, bo może to doprowadzić do uszkodzeń wymagających poważnych napraw. Zaleca się malowanie rur grzewczych raz w roku. Można w tym celu użyć farby Hermopal, która zapewnia odpowiednią ochronę rur i innych elementów konstrukcyjnych szklarni, a jednocześnie nie wykazuje właściwości termoizolacyjnych. Dodatkową korzyścią stosowania farby jest poprawa warunków świetlnych, dzięki odbiciu światła. Podczas stosowania farby Hermopal należy pamiętać o środkach ostrożności i dokładnie przestrzegać zaleceń stosowania.

5: Ograniczenie wietrzenia

Nadmierna wilgotność powietrza w szklarni jest równie niepożądana, jak zbyt niska temperatura. Niestety, czasem zachodzi potrzeba wietrzenia w celu obniżenia wilgotności, a przez to dochodzi do dużych strat ciepła. Warto rozważyć rozwiązanie tego problemu, instalując urządzenie DryGair. Jest to energooszczędny osuszacz powietrza, pozwalający bardzo efektywnie rozwiązać problem zbyt dużej wilgotności powietrza, bez strat ciepła.


Masz pytanie dotyczące ogrzewania szklarni?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże wybrać odpowiednie produkty do ogrzewania Twojej uprawy.


Grzegorz Surman
Dział Techniczny
Wyślij e-mail


Do not delete this link