Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Obniż koszty ogrzewania szklarni z DryGair

Kontrola wilgotności i temperatury w szklarni

Czas czytania: 3 min. Autor: Grzegorz Surman | Ostatnia aktualizacja: 6-04-2022



Koszt ogrzewania szklarni to obecnie jeden z najczęściej poruszanych problemów w świecie profesjonalnego ogrodnictwa. Rosnące ceny węgla i gazu sprawiają, że ogrzewanie szklarni stanowi coraz większy wydatek. Aby zachować wysoką konkurencyjność, nowoczesne gospodarstwa ogrodnicze poszukują sposobów, by zwiększyć wydajność ogrzewania i ograniczyć wydatki na ten cel. Jednym ze sprawdzonych sposobów, na zmniejszenie kosztów ogrzewania w szklarni jest zastosowanie osuszacza powietrza DryGair.

Kontrola wilgotności w szklarni a straty ciepła

Regulacja zbyt wysokiej wilgotności w szklarni to wyzwanie, z którym boryka się wielu producentów roślin. Może być niebezpieczna dla roślin, gdyż zwiększa ona ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i pogorszenie jakości plonu. Przyczyną wysokiej wilgotności w szklarni jest wymiana gazowa między roślinami a otoczeniem (transpiracja), która zachodzi w ciągu całego cyklu życiowego rośliny.

Tradycyjna metoda zapobiegania nadmiernej wilgotności powietrza polega na ogrzewaniu i wietrzeniu szklarni. Wietrzenie pozwala na usunięcie wilgoci z obiektu i zapewnia wymianę powietrza z otoczeniem, ogrzewanie zaś - zmniejsza wilgotność względną. Metody wietrzenia i ogrzewania przynoszą pożądane efekty, ale można bezpiecznie je stosować tylko wtedy, gdy temperatura i wilgotność powietrza na zewnątrz nie będą miały negatywnego wpływu na klimat szklarni. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest fakt, że wietrzenie i dogrzewanie przekłada się na niejednorodność klimatu w szklarni. Balansowanie pomiędzy zachowaniem względnie stabilnych warunków klimatycznych a obniżeniem wilgotności sprawa, że cały proces jest dość wymagający i kosztochłonny.

Ponadto, w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, regulacja wilgotności poprzez wietrzenie niesie ze sobą ogromne straty ciepła, które trzeba zniwelować poprzez dodatkowe dogrzewanie. To jedyny sposób, by zachować właściwą temperaturę w szklarni. Przy stale rosnących cenach opału, kontrola wilgotności w szklarni poprzez jej wietrzenie i dogrzewanie staje się coraz bardziej kosztowna i problematyczna. Stosowanie osuszacza powietrza DryGair pozwala również na zmniejszenie strat CO2. To również przekłada się na znaczne oszczędności w gospodarstwach ogrodniczych, uwzględniając rosnące koszty zakupu dwutlenku węgla. 


Ograniczanie strat ciepła z DryGair

  • Wskazówka: włącz polskie napisy, wybierając symbol koła zębatego


  • Alternatywnym rozwiązaniem problemu nadmiernej wilgotności szklarni jest DryGair - energooszczędny osuszacz powietrza, dzięki któremu możliwe jest obniżenie wilgotności powietrza bez potrzeby otwierania okien i wietrzników. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych strat ciepła i zatrzymać całe ciepło z systemu grzewczego.

    Jak działa DryGair?

    Urządzenie zasysa wilgotne powietrze ze szklarni, wysusza je i wydmuchuje ogrzane, suche powietrze. Rozwiązuje to nie tylko problem nadmiernej wilgotności powietrza - dzięki stałej cyrkulacji, klimat w szklarni pozostaje jednolity. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób roślin i potrzeby stosowania środków ochrony. Drygair odprowadza 45 l wody na godzinę, zużywając przy tym zaledwie 12 kW. Woda ta nadaje się do ponownego użytku. Co jednak najistotniejsze, Drygair pozwala obniżyć koszt ogrzewania nawet o 50%.

Przykład zastosowania DryGair

• Produkcja ziół, Niemcy
• Średnia oszczędność kosztów ogrzewania: 57%
• Czas zwrotu kosztów inwestycji (ROI): 23 miesiące

Jeden z producentów ziół przeprowadził badanie w swoich szklarniach w Niemczech, porównując zużycie energii między szklarniami wykorzystującymi DryGair a szklarniami kontrolnymi, wykorzystującymi ogrzewanie i wentylację.
Badanie prowadzone było przez cały sezon – wiosną, latem i jesienią i przyniosło skumulowane oszczędności energii na poziomie 100 kW na m2 szklarni. Szklarnie wykorzystujące DryGair oszczędziły średnio 57% energii w porównaniu ze szklarniami kontrolnymi.

Zwrot z inwestycji na samą oszczędność energii wyniósł zaledwie 23 miesiące (bez uwzględnienia wzrostu przychodów dzięki wyższej jakości upraw i wyższych plonów itp.).

W jakich uprawach Drygair znajduje zastosowanie?

Początkowo DryGair był instalowany przede wszystkim w uprawach roślin ozdobnych (gerbera, anturium, rośliny doniczkowe, chryzantemy), ale szybko okazało się, że świetnie sprawdza się też w uprawach pomidora, papryki i warzyw liściowych oraz ziół. W Polsce zainstalowano już ok. 30 jednostek: w produkcji rozsady, sałaty, ziół, a także w jednej z największych w Polsce grup producentów pomidora. W samym 2021 roku w całej Europie zamontowaliśmy ponad 240 jednostek DryGair. We wszystkich przypadkach klienci wyrażają duże zadowolenie z inwestycji.


Masz pytanie dotyczące urządzenia DryGair?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.



Grzegorz Surman

Wyślij e-mail




Do not delete this link