Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Lampy do doświetlania roślin w szklarni - jakie wybrać?

Lampy do doświetlania roślin w szklarni
Autor artykułu Ben Peters | Ostatnia aktualizacja: 18-03-2018

Światło słoneczne jest niezbędne do wzrostu roślin, ale w praktyce nie zawsze jest ono dostępne w wystarczającej ilości. Dlatego też wielu producentów stosuje lampy asymilacyjne. Są to lampy, które są używane do uzupełnienia (niedoboru) naturalnego światła słonecznego światłem sztucznym, w celu stymulowania wzrostu roślin. Prowadzi to do poprawy wyników uprawy i zwiększenia plonu. Dostępne są różne rodzaje lamp asymilacyjnych. To, która lampa jest odpowiednia w danej sytuacji, zależy od kilku czynników. Ale jak wybrać odpowiednie lampy asymilacyjne? W tym artykule nasz specjalista wyjaśnia.


HID-/SON-T-lampy oraz lampy LED

Najczęściej stosowanymi lampami asymilacyjnymi są lampy HID lub SON-T, ale w ostatnich latach coraz częściej w ogrodnictwie stosuje się również lampy LED. Lampy asymilacyjne wykorzystują różne technologie i dlatego są odpowiednie do różnych sytuacji i rodzajów upraw.

Lampy HID (High Intensity Discharge) lub SON-T są lampami asymilacyjnymi, które wykorzystują wysokie ciśnienie. Oferują one szerokie spektrum światła i dlatego mogą być stosowane we wszystkich rodzajach upraw. Wadą tego szerokiego spektrum jest jednak to, że wytwarzają one również światło, które nie jest absorbowane przez rośliny, w wyniku czego część energii jest tracona.

Lampy asymilacyjne

Lampy LED

Lampy ledowe dostępne są w szerokim spektrum światła czerwonego/niebieskiego i białego. Dzięki temu mogą one zapewnić bardzo specyficzne warunki świetlne. Światło czerwone i niebieskie są najważniejsze dla stymulowania wzrostu roślin, dlatego lampy LED są bardziej wydajne w asymilacji niż lampy HID lub SON-T. Ten typ lamp asymilacyjnych nie wytwarza prawie żadnego promieniowania cieplnego, co oznacza, że lampy można zawiesić bliżej upraw. Istnieją różne rodzaje świateł LED:
  • Growth LED: te lampy LED mogą być stosowane szczególnie w fazie wzrostu upraw, aby zapewnić roślinom dodatkowe światło wzrostu.

    Top-LED: lampy montowane w górnej części szklarni. Można to zrobić jako dodatek do istniejących lamp asymilacyjnych, ale można też zdecydować się na zastosowanie samych lamp LED.

    Interlight: te lampy LED mogą być stosowane jako uzupełnienie istniejącego oświetlenia w dużych uprawach, takich jak pomidor, papryka i ogórek. Oświetlenie ledowe umieszcza się pomiędzy roślinami tak, że liście, które normalnie nie otrzymują światła słonecznego lub asymilacyjnego są również oświetlone.

    Production LED: w przypadku uprawy w wielu warstwach pionowych w przestrzeni bez światła dziennego, można użyć modułu Production LED. Są to paski, które można umieścić tuż nad uprawą.


  • Światło sterujące: Te lampy LED mogą być stosowane, gdy uprawa jest bardziej zaawansowana w rozwoju i chcesz wpłynąć na przykład na plon lub kwitnienie uprawy.Top-led
Interlight
Productiemodule
Top-LEDInterlight
ProductionMasz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.


Do not delete this link