Strona główna  Bank wiedzy  Projekty techniczne  Wentylatory w szklarni

Dlaczego w szklarni potrzebne są wentylatory?

Wentylatory w szklarniOdpowiedź na powyższe pytanie wydaje się prosta: wentylatory służą do wytworzenia „naturalnego” ruchu powietrza w zamkniętym obiekcie. Dzięki ruchowi powietrza wyrównane zostają warunki cieplne, wilgotność i stężenie dwutlenku węgla. Utrzymanie właściwej wilgotności zmniejsza ryzyko występowania chorób grzybowych, co pozytywnie wpływa na zdrowotność roślin oraz zmniejsza koszty zabiegów ochronnych.

Wentylatory w szklarni są niezbędne – jednak aby funkcjonowały prawidłowo, powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze, muszą być białe – zapewni to najlepsze odbicie światła słonecznego. Po drugie: powinny mieć jak najmniejsze wymiary, żeby jak najbardziej zminimalizować zacienianie roślin. Po trzecie, nie mogą wytwarzać zbyt silnego strumienia powietrza, przy jednoczesnej możliwości transportu dużych objętości powietrza. Kolejnym bardzo ważnym warunkiem jest odpowiednie rozmieszczenie wentylatorów w obrębie szklarni. Można je montować w systemie szeregowym lub równoległym. Miejsce montażu zależy od przeszkód (innych obiektów podwieszonych w szklarni), wysokości szklarni, wysokości upraw, ekranów, doświetlania.

Budowa wentylatora i rozmieszczenie

W skład wentylatora wchodzą: wirnik, silnik i obudowa. Każdy z elementów został zaprojektowany tak, aby spełnić wysokie wymagania stawiane w ogrodnictwie. Wysoka efektywność, duży przepływ powietrza oraz zasięg, w połączeniu z cichą pracą mają też pozytywny wpływ na komfort pracy pracowników.

Wentylatory a zamgławianie

Dobrze zaprojektowany system wentylatorów zwiększa skuteczność zabiegów ochronnych, również tych wykonywanych za pomocą zamgławiaczy i termozamgławiaczy. Przed rozpoczęciem zamgławiania należy uruchomić wentylatory, żeby ruch powietrza w szklarni był wyrównany przed rozpoczęciem zabiegu i zapewnił równomierne rozprowadzenie środków ochrony roślin znajdujących się we mgle wytworzonej przez zamgławiacz.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaprojektowaniu systemu wentylatorów skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów: kontakt

Najpopularniejsze wentylatory do stosowania w szklarniach

Warunki panujące w szklarni wymagają odpowiedniego dopasowania wentylatorów, które muszą być odpowiednio trwałe i wytrzymałe. Muszą one być przystosowane do ciągłej pracy przy wysokiej lub nawet bardzo wysokiej wilgotności powietrza, a ich działania nie mogą zaburzać środki chemiczne stosowane w szklarni.
Wentylatory firmy Ziehl-Abegg są używane w szklarniach od wielu lat. Zdobyte w tym czasie doświadczenia pozwoliły opracować nową generację wentylatorów - wydajnych i przyjaznych środowisku. Są to najpopularniejsze obecnie wentylatory stosowane w szklarniach, pozwalające na osiągnięcie kompromisu między sprawnością energetyczną a kosztami inwestycji. Dostępne wielkości 315 - 1250 mm, strumienie objętości do 62 000 m³/h, w 100% regulowane liczbą obrotów. Statyczne podwyższenie ciśnienia do 300 Pa.


Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.