Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Oświetlenie szlarni - jak je konserwować?

groeilichtinstallatie onderhoud


Oświetlenie szklarni pozwala na wydłużenie okresu oddziaływania światła dziennego i pozwala na zwiększenie sumy światła w okresach, gdy światła dziennego jest za mało. Przyczynia się to do lepszej jakości produktów i wyższych zysków. Coraz więcej producentów w sektorze ogrodnictwa szklarniowego korzysta z doświetlania. Jednak znaczenie konserwacji jest niedoceniane, mimo że jest ona kluczowa, jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości instalacji. Co więcej: opóźnienia w konserwacji mogą prowadzić do niepożądanych awarii, a nawet pożarów. W tym artykule podajemy wskazówki, jak konserwować instalację doświetlającą.

Dlaczego oświetlenie dodatkowe jest ważne?

Lampy do uprawy są jednym z najważniejszych środków produkcji w ogrodnictwie szklarniowym. Światło zapewnia fotosyntezę, a tym samym wzrost upraw. System oświetlenia uzupełniającego pozwala na dokładne dostosowanie światła do rodzaju upraw w szklarni. Daje to większą kontrolę nad jakością i właściwościami produktu oraz umożliwia maksymalizację wydajności.


Doświetlanie coraz bardziej popularne

Ze względu na możliwości, jakie daje LED obok lamp HID lub SON-T, rośnie zainteresowanie systemami oświetlenia dodatkowego. Coraz powszechniejsze stają się również systemy hybrydowe (połączenie HID i LED). Mogą one zapewnić wyższy poziom światła przy niższych kosztach energii bez dodatkowego ciepła promieniowania.

Powiązane produkty

Dlaczego konserwacja jest tak ważna?

Instalacja doświetlająca jes przedsięwzięciem kapitałochłonnym. Lampy do uprawy są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Od momentu, gdy instalacja "zawiśnie" w Twojej szklarni, zacznie się jej zużycie. Rezultat: większe zużycie energii, usterki i awarie oraz spadek wydajności i produktywności. To są właśnie powody, dla których warto zakupić dodatkową instalację oświetleniową. Dobra konserwacja zapewnia zatem maksymalne zyski. I co nie bez znaczenia: dla bezpieczeństwa i niezawodności.

Porównaj to z nowym samochodem: od momentu, gdy odjedziesz nim od dealera, jego wartość spada. Przegląd techniczny i coroczny serwis zapewniają, że będzie on służył jak najdłużej i jak najbardziej ekonomicznie. Lampy do uprawy działają w ten sam sposób.

Główna konserwacja przez specjalistę

Samodzielna konserwacja instalacji doświetlającej nie jest możliwa. Wynika to z faktu, że jest to zadanie bardzo pracochłonne. Ponadto prąd może zagrażać życiu. Najlepiej raz w roku zlecić specjaliście przeprowadzenie poważnej konserwacji. Moment zmiany uprawy jest doskonałym czasem na taki przegląd. Uprawa jest likwidowana, a szklarnia jest w pełni czyszczona i dezynfekowana.  

Czyszczenie przez specjalistę

Coroczne czyszczenie jest jednym z elementów konserwacji. Lampy, oprawy i odbłyśniki ulegają zabrudzeniu w wyniku działania różnego rodzaju czynników i czynności wykonywanych w szklarni. Zabrudzenia powodują nagrzewanie się lamp i opraw, co skraca ich żywotność. Spada również wydajność świetlna (o 5% w ciągu kilku lat) i zużywają one więcej energii. Brud w odbłyśnikach może zmniejszyć ich wartość odblaskową i skrócić (lub zmniejszyć o połowę!) ich żywotność. Dronbe oczyszczanie można wykonać samodzielnie. Jednak rozległe prace najlepiej zlecić specjalistom. 

Badania kontrolne przez specjalistę

Oprócz czyszczenia, specjalista wykonuje szereg czynności kontrolnych w celu określenia stanu instalacji, w tym:
  • Jakość energii elektrycznej: ulega ona wahaniom pod wpływem czynników zewnętrznych. Ekranowanie panelu zasilającego zapobiega szybszemu zużyciu i zwiększa efektywność energetyczną instalacji.
  • Testowanie żarówek: Według specyfikacji, lampy powinny wytrzymać od 10 do 12 tysięcy godzin. Oczekiwana żywotność zależy od jakości lamp, jakości energii elektrycznej oraz stopnia, w jakim instalacja jest włączana i wyłączana. Specjalista może zmierzyć lampy. Daje to wgląd w wydajność świetlną w mikromolach, zużycie energii i napięcie lampy. Pozwoli to uniknąć przedwczesnej wymiany lamp, jeśli ich wydajność jest inna niż oczekiwana.


Samodzielne, drobne kontrole

Dzięki drobnym kontrolom można zapobiec zmniejszeniu zużycia energii:  
  • Sprawdzaj wtyczki elektryczne kilka razy w roku;
  • Wybiórczo odkręcaj mocowania, aby sprawdzić stan;
  • Korzystaj z ręcznego miernika, aby sprawdzić, na zasadzie losowej, ile światła emituje dana lampa;


Samodzielne, drobne prace konserwacyjne

Istnieje również szereg drobnych czynności konserwacyjnych, które można wykonać przy instalacji doświetlajacej:
  • Sprawdzić uszkodzone żarówki pod kątem przyczyny. Jeśli, na przykład, żarnik ciągle pulsuje, skraca to żywotność. Migotanie lamp? Powodem może być luźne połączenie. Może to prowadzić do wysokich skoków napięcia i awarii żarnika. Lampa, która gaśnie, a następnie zapala się ponownie po ostygnięciu, jest już u kresu swojej żywotności. W takim przypadku powinna zostać wymieniona.
  • W przypadku wadliwego okablowania, uszkodzonych bezpieczników, brązowych przebarwień w miejscach połączeń, zniekształceń lamp i brzęczących elementów, należy niezwłocznie naprawić instalację.


Masz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.
Do not delete this link