Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Nawożenie chryzantem drobnokwiatowych i wielkokwiatowych

Nawożenie chryzantem


Nawożenie chryzantem ma wpływ nie tylko na zdrowy wzrost roślin i obfite kwitnienie, lecz również na regulację momentu inicjowania pąków kwiatostanowych. Jest to szczególnie istotne właśnie w uprawie chryzantemy, która cieszy się szczególną popularnością w okolicy 1 listopada i to w tym czasie powinna osiągnąć najbardziej efektowny wygląd. Odpowiednie nawożenie sprzyja osiągnięciu kwitnienia właśnie w tym, kluczowym z puntu widzenia sprzedaży, okresie.

Z poniższego artykułu dowiesz się:
 1. Jakie są zapotrzebowania pokarmowe chryzantemy?
 2. Nawożenie podstawowe chryzantemy wg odmian
 3. Fertygacja chryzantemy
 4. Dodatkowe nawożenie chryzantemy

Zapotrzebowania nawozowe chryzantemy

Chryzantema wyróżnia się bardzo precyzyjnymi wymaganiami dot. zawartości składników odżywczych w podłożu. Nie powinny one znacząco odbiegać od wartości: 100-200 mg azotu, 150 -300 mg fosforu i 350 - 600 mg potasu. Wyższa zawartość azotu w podłożu może przyspieszyć inicjowanie pąków kwiatowych i doprowadzić do przedwczesnego kwitnienia. Z kolei zbyt duża podaż azotu w podłożu może prowadzić do niskiej trwałości kwiatów już po ich ścięciu. Na trwałość kwiatów po ścięciu wpływa również nawożenie fosforem - wysoka dawka fosforu w stosunku do azotu przyczynia się do wysokiej trwałości oraz powstawania dużych, dorodnych kwiatów. Ma to szczególnie duże znaczenie między 30. a 60. dniem uprawy, kiedy zapotrzebowanie chryzantemy na fosfor jest największe. Z kolei nawożenie potasem pozwala na optymalną regulację gospodarki wodnej roślin i korzystnie wpływa na fotosyntezę. Nawożenie potasem jest szczególnie istotne od momentu pojawienia się zaczątków pąków kwiatowych (pomiędzy połową sierpnia a połową września, w zależności od terminu sadzenia).

Nawożenie podstawowe wg odmiany

Nawożenie chryzantemy różni się w zależności od odmiany chryzantemy oraz rodzaju uprawy. Nieco inaczej nawożone są chryzantemy w uprawie doniczkowej, a nieco inaczej - kwiaty przeznaczone do sprzedaży w formie ciętej. Analogicznie zróżnicowane wymagania mają chryzantemy różnych odmian: drobnokwiatowej, wielkokwiatowej czy też odmian typu Time, do krótkiej produkcji.

 • Nawożenie chryzantem doniczkowych

  Do podstawowego nawożenia chryzantemy doniczkowej dobrze sprawdzają się nawozy otoczkowane o przedłużonym działaniu. W zależności od rodzaju uprawy, nawóz należy aplikować poprzez porcjowanie do doniczek lub wymieszanie z podłożem. W zależności od terminu sadzenia chryzantemy należy sięgnąć po nawóz Osmocote Exact 15-9-12, Osmocote PRO 19-9-10 lub Osmocote Exact 16-9-12, wg poniższej tabeli: 

  Sadzenie

  Nawóz

  Działanie

  Dawka

  do końca lipca

  Osmocote Exact 15-9-12 lub Osmocote Pro 19-9-10

  5 - 6 miesięcy

  4,0-5,0 g/l doniczki 4,0-5,0km/m3 podłoża

  od sierpnia

  Osmocote Exact 16-9-12 lub Osmocote Pro 19-9-10

  3 - 4 miesiące

  3,0-4,0 g/l doniczki 3,0-4,0 km/m3 podłoża


 • Nawożenie chryzantem typu TIME

  W nawożeniu chryzantemy typu Time, w krótkiej produkcji wymagają stosowania nawozów otoczkowanym o krótszym działaniu. Nawóz można aplikować poprzez wymieszanie go z podłożem lub porcjując go do doniczek z roślinami. 

  Odmiana

  Nawóz

  Działanie

  Dawka

  Chryzantema typu Time

  Osmocote Bloom 12-7-18

  2-3 miesiące

  3,0 - 3,5 kg/m3 (3,0 -3,5 g/l doniczki)


 • Nawożenie chryzantemy ciętej

  Chryzantemy cięte, uprawiane na zagonach powinny być nawożone przed sadzeniem. Najlepiej aplikować je poprzez rozsypanie odpowiednich nawozów na zagonach i lekkie wymieszanie ich z podłożem. Dawkowanie nawozów należy dobrać wg poniższej tabeli: 

  Odmiana

  Nawóz

  Działanie

  Dawka

  Chryzantemy cięte

  Agromaster 16-8-16

  5 - 6 miesięcy

  120 - 150 g/m2 (12 - 15 kg/100m2)

  Agromaster 19-5-20

  2 - 3 miesiące

  100 - 120 g/m2 (10 - 12 kg/100m2)


 • Nawożenie chryzantemy drobnokwiatowej

  Chryzantema drobnokwiatowa wymaga nieco innego nawożenia niż odmiana wielkokwiatowa. W przypadku uprawy chryzantem drobnokwiatowych, wystawianych na zewnątrz szczególnie istotne jest uzupełnienie azotu po intensywnych opadach deszczu. W tym celu należy zastosować nawóz Universol Zielony 23-6-10 naprzemiennie z saletrą wapniową lub saletrą amonową w następujących stężeniach i dawkach:

  • Universol Zielony 23-6-10: 1-2g/l (0.1-0.2%)

  • Saletra wapniowa / saletra amonowa: 0,1%


Fertygacja chryzantemy


Fertygacja chryzantemy w wykorzystaniem nawozów rozpuszczalnych w wodzie może być stosowana jako nawożenie uzupełniające lub nawożenie podstawowe. W każdym z tych przypadków należy zastosować inną dawkę nawozu oraz częstotliwość nawożenia:
- jako nawożenie uzupełniające (podłoże z Osmocote): 1-2 razy w tygodniu w dawce 1 g/l (0,1%)
- jako nawożenie podstawowe: z każdym podlewaniem w dawce 1 -2 g/l (0,1 - 0,2%) 

Nawozy do fertygacji powinny być ściśle dobrane to fazy rozwoju rośliny, tak by zapewnić jej optymalną podaż składników odżywczych na każdym etapie wzrostu.

 
Etap uprawy Nawóz Dawka
Tydzień po posadzeniu Universol Żółty 12-30-12 lub Peters Professional Plant Starter 10-52-10 1 g/l (0,1%)
W czasie wzrostu wegetatywnego Universol Zielony 23-6-10 lub Peters Professional Hi-Nitro 30-10-10 1 g/l (0,1%)
następnie: Universol Niebieski 18-11-18 lub Peters Professional Allrounder 20-20-20 1 g/l (0,1%)
Pobudzenie wytwarzania pąków kwiatowych
- w odmianach sterowanych: wraz z początkiem sterowania
- w odmianach niesterowanych: dwukrotne zastosowanie
na początku sierpnia
Universol Żółty 12-30-12 lub Peters Professional Plant Starter 10-52-10 1 g/l (0,1%)
Po wytworzeniu pąków kwiatowych Universol Fioletowy 10-10-30 lub Peters Profesional Pot Plant Special 15-11-29 1 g/l (0,15)
W celu przyspieszenia kwitnienia (jeśli kolor kwiatów nie jest widoczny
około 5. października)
Peters Professional Blossom Booster 10-30-20 1,5 g/l co 7 dni

Dodatkowe nawożenie

Aby osiągnąć wysoką jakość oraz wartość dekoracyjną chryzantem należy pamiętać o tym, by nawozić rośliny przez cały okres trwania uprawy. Zbyt szybkie zakończenie nawożenia może skutkować stopniowym blednięciem i zasychaniem dolnych warstw liści. Ponadto, warto pamiętać o dodatkowym nawożeniu, które pozwoli na zwiększenie przyswajalności składników odżywczych lub wsparcie wzrostu rośliny

Kwas azotowy

Aby zapewnić roślinom wysoką przyswajalność składników pokarmowych należy dodawać do pożywki kwas azotowy:
 • kwas azotowy 65% w dawce ok. 100 ml na 1000l wody lub
 • kwas azotowy 38% ok. 160 ml
Dodanie kwasu azotowego do pożywki reguluje jej pH oraz twardość, co korzystnie wpływa na przyswajalność składników pokarmowych.

Saletra wapniowa

Podczas całego okresu uprawy chryzantemy należy również stosować saletrę wapniową, jako źródło wapnia (Ca). Pozwala ona uniknąć niedoborów wapnia, które mogą objawiać się kruchością liści, zanikiem blaszki liściowej, zanikaniem stożków wzrostu pędów oraz redukcji liści wierzchołkowych. 
co 7 dni
co 7 dni
co 7 dni
Do not delete this link