Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Skarlanie chryzantem z Dazide Enhance

w puszkach
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021

Dazide Enhance to regulator wzrostu opracowany specjalnie dla upraw roślin kwitnących (uprawy pod osłonami). Wpływa na wzrost roślin poprzez hamowanie wydłużania się komórek. Skutkuje to między innymi bardziej zwartą rośliną i bardziej wyrównanym wytwarzaniem pąków. Dazide Enhance sprawia, że rośliny mają twardsze gałęzie kwiatowe i ładny ciemny kolor liści. Środek ma postać niepylących granulek, co ma tę zaletę, że podczas przygotowywania roztworu do opryskiwania uwalnia się minimalna ilość pyłu. Dazide Enhance łatwo rozpuszcza się w wodzie i nie daje żadnych widocznych pozostałości po aplikacji.


Dazide Enhance hamuje syntezę giberelin w roślinach, co skutkuje ograniczeniem rozwoju międzywęźli. Dzięki temu rośliny są bardziej zwarte, a ich pędy grubsze i silniejsze. W takiej postaci znacznie lepiej znoszą transport. Możliwe też staje się zmieszczenie większej ilości roślin na danej powierzchni.

Dazide Enhance zmniejsza dominację wierzchołkową i stymuluje wytwarzanie wczesnych pąków bocznych, co ma korzystny wpływ na kwitnienie roślin. Stosowanie Dazide Enhance poprawia wybarwienie liści i rozwój korzeni, zwiększając pobieranie wody i substancji odżywczych. Zmniejsza też stres po przesadzeniu roślin.

Cechy produktu:
» substancja czynna: daminozyd
» zalecane stężenie: 0,3%
» opakowanie: 500 g, 2,5 kg
» preparat w formie niepylących granulek łatwo rozpuszczalnych w wodzie

Zabieg z użyciem Dazide Enhace

Substancja aktywną Dazide Enhance jest daminozyd (85%). Powoli przenika on przez warstwę wosku pokrywającą liść, po czym zaczyna oddziaływać jako antygiberelina. Daminozyd nie jest wchłaniany przez korzenie. Po wchłonięciu, daminozyd hamuje namnażanie się komórek w zielonych częściach rośliny. Stosując Dazide Enhance trzeba pamiętać, aby skupić się na stożkach wzrostu. Wynika to z faktu, że substancja czynna nie jest transportowana w obrębie rośliny, a na dojrzałych liściach i łodygach nie występuje już wzrost wydłużeniowy. 

Dazide Enhance można stosować z dodatkiem adiuwantu Elasto G5, z zwiększa efektywność zabiegu i pozwala zmniejszyć zużycie substancji aktywnej nawet do 2 g/l wody. Dowiedz się więcejZalety Dazide Enhance

  • Kontrolowany regulator wzrostu, nie daje gwałtownego i długotrwałego efektu.
  • Forma niepylących granul, łatwa i bezpieczna w użyciu
  • Optymalna rozpuszczalność w wodzie, nie daje żadnych widocznych pozostałości
  • Brak negatywnego wpływu na późniejsze uprawy
  • Dobra tolerancja roślin
  • Elastyczny w zastosowaniu przy wyższych stężeniach

Zalecenia stosowania Dazide Enhance

Podczas stosowania Dazide Enhance dobrze wiedzieć, że produkt musi być zmieszany z wodą. Gdy roślina jest narażona na stres wodny lub gdy produkt jest używany w zbyt wysokich temperaturach, pożądane efekty będą osiągane w dłuższym czasie. Dla dobrego wchłaniania rośliny wskazane jest opryskiwanie wcześnie rano lub późnym wieczorem. Dzięki temu liście będą dłużej wilgotne. Ponieważ Dazide Enhance rozkłada się w glebie, nie ma żadnego niepożądanego wpływu hamującego wzrost na późniejszą uprawę.

Zakres stosowania

Dazide Enhance przeznaczony jest do stosowania w produkcji chryzantem, jednak udowodniono jego działanie także na inne gatunki roślin ozdobnych* (azalie, hortensje, rośliny rabatowe: Ageratum, Antirrhinum, Aster, Campanula, Dahlia, Gloxinia, Lobelia, Impatiens, Kalanchoe, Tagetes, Mesembryanthemum, Nemesia, Phlox, Petunia, Salvia, Stock, Zinnia).
Z doświadczeń producentów roślin ozdobnych w innych krajach wynika, że najbardziej optymalne dawki i terminy stosowania Dazide Enhance kształtują się następująco:

Uprawa

Dawka

Terminy

Chryzantemy doniczkowe

0,25%

Kiedy pędy mają 2 cm, powtórzyć 10 dni później

Chryzantemy gałązkowea

0,06% - 0,125%

7 dni przed i 14 dni po rozpoczęciu dnia krótkiego

Chryzantemy wielkokwiatoweb

0,25%

3 dni przed uszczykiwaniem i 14 dni później

Azaliec

0,25%

Kiedy nowe przyrosty mają 2 cm długości.

Hortensjec

0,25%

Kiedy pojawi się 4-6 par nowych liści.

Rośliny rabatowe

0,25% lub 0,125% - 0,25%

2 tygodnie po pikowaniu, kiedy rośliny zaczynają nowy wzrost (2 cm +)

a – nie stosować na odmianie Fandango
b – dla odmiany Shoesmith sports stosować niższe dawki
c –dane na temat stosowania w przypadku tych gatunków są ograniczone
Optymalne dawki mogą się różnić w zależności od producenta. Zależą też od oczekiwanej wysokości roślin, warunków wzrostu, metody aplikacji, gatunku i odmiany roślin. Każdy producent może indywidualnie ustalić najlepsze dawki odpowiadające jego uprawie.

* w Polsce Dazide Enhance przeznaczony jest do stosowania w uprawach chryzantem pod osłonami.
Masz pytanie dotyczące regulatorów wzrostu?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące regulatorów wzrostu, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże Ci dobrać odpowiednie produkty dla Twojej uprawy. Do not delete this link