Rozpoznawanie szarej pleśni
Szara pleśń borówki amerykańskiej jest groźną chorobą, która powoduje osłabienie krzewów, zwiększa ich podatność na niekorzystne czynniki stresotwórcze (inne choroby, mróz, szkodniki), a także prowadzi do znacznego obniżenia plonów. Zdarza się, że na
skutek występowania choroby grzybowej dochodzi do zamierania krzewów. Szara pleśń ma różne objawy, najbardziej charakterystyczne są zazwyczaj te występujące na owocach.
Objawy szarej pleśni borówki
- Na zawiązkach owoców występują nekrotyczne, z czasem brązowiejące plamy. Owoce porażone przez szarą pleśń gniją. W warunkach wysokiej wilgotności powietrza i długo utrzymującej się wilgoci na organach powstaje szary, pylisty „mysi” nalot z zarodnikami
grzybów.
- Owoce są porażane nie tylko na rosnących krzewach, ale także po zbiorze – zwłaszcza w warunkach niewłaściwego przechowywania.
- Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają.
- Symptomy szarej pleśni borówki na liściach występują rzadko. To chlorotyczne plamy na liściach, które z upływem czasu brunatnieją.
- W plantacjach nadmiernie zagęszczonych czasem występują zgorzeliny wierzchołków pędów (rany zgorzelinowe).
Występowanie szarej pleśni borówki
Szarej pleśni na borówce amerykańskiej sprzyja wilgotne powietrze i długo utrzymująca się wilgoć na nadziemnych organach. Dlatego większe zagrożenie zachodzi w czasie deszczowych wiosen. Wpływ ma nawet mgła na polu czy słaba wentylacja w tunelach foliowych.
Grzyb szybko rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej temperatury (18-25°C). Ułatwieniem dla niego jest nadmierne zagęszczenie krzewów (gęsta obsada, brak cięcia prześwietlającego). Patogen zimuje w resztkach roślinnych w formie grzybni.