Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Sznurek do pomidorów i upraw szklarniowych - jak wybrać?

haki z drutu linowego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021

Royal Brinkman oferuje szeroki asortyment sznurków do pomidorów, ogórków i innych upraw szklarniowych. Obejmuje on zarówno różne rodzaje jak i grubości sznurka. Wybór odpowiedniego sznurka zależy od maksymalnego ciężaru rośliny oraz od ilości promieniowania UV w szklarni. Sznurek jest odporny na promienie UV przez 12 miesięcy.  Royal Brinkman oprócz znanego, nieulegającego biodegradacji sznurka polipropylenowego posiada w ofercie również trzy rodzaje sznurka biodegradowalnego. To są sznurki PLA, juta i juta cordenka. Ale jaka jest różnica między tymi czterema rodzajami sznurka?

Najczęściej używane sznurki

  • 1/1000 - 1 kg to około 1000 m (pomidory mięsiste)
  • 1/1200 - 1 kg to około 1200 m (pomidory pojedyncze, pomidory gronowe)
  • 1/1500 - 1 kg to około 1500 m (pomidory koktajlowe, papryka)
Kolorowego sznurka używa się najczęściej do podwiązywania dodatkowych pędów, między pędami głównymi.

Jak wybrać właściwy rodzaj sznurka?

Sznurek biodegradowalny Juta + Cordenka

Oprócz standardowego sznurka oferujemy też sznurek biodegradowalny Juta + Cordenka. Wykonany jest on z pojedynczego włókna jutowego i kilku włókien cordenka. Są one produkowane z naturalnej wiskozy, całkowicie biodegradowalnej. Sznurek Juta + Cordenka dostępny jest też na V-hakach i HD-hakach. Sznurek ten ma wysoki punkt zrywalności, który maleje podczas użytkowania w szklarni.

Sznurek kolorowy

Poza grubością, sznurki różnią się między sobą kolorem. Zwykle używa się innych kolorów do łatwiejszego odróżnienia dodatkowych pędów lub nasadzeń roślin.

Przegląd sznurków

W poniższej tabeli znajduje się przegląd różnych rodzajów sznurka. Kliknięcie w zdjęcie wybranego produktu przekierowuje do strony produktu w sklepie internetowym.

Sznurki 1/1000

Sznurki 1/1200

Sznurki 1/500

Sznurek polipropylenowy

Jak już powiedziano, sznurek polipropylenowy nie ulega biodegradacji. Jest wykonana z polipropylenu lub innego tworzywa sztucznego. Doskonale nadaje się do uprawy pomidorów, ogórków, bakłażanów i papryki. Sznurek jest mocny i nie wchłania wilgoci, co eliminuje ryzyko jego zerwania. Ponadto jest on elastyczny i miękki (ważne z punktu widzenia pracowników), a także poddany obróbce UV. Dzięki temu sznurek jest standardowo odporny na promieniowanie UV przez 12 miesięcy. Sznurek ten jest dostępny w Royal Brinkman pod marką Valent. Valent jest dostępny w różnych rozmiarach i kolorach.


Sznurek PLA

Sznurek PLA wykonany jest z kwasu polimlekowego, to produkt biodegradowalny. Z tego samego materiału powstają także szwy chirurgiczne oraz biodegradowalne worki na śmieci. Sznurek jest obracany, a następnie skręcany, co nadaje mu wytrzymałość. Sznurek PLA ma wytrzymałość na zerwanie około 29 kg i nie jest wrażliwy na promieniowanie UV.


Sznurek jutowy

Juta jest produktem, który był używany od wieków. Juta jest otrzymywana z roślin z rodzaju Corchorus. Długie, miękkie, lśniące, łykowate włókna juty mogą snuć się w mocne nici. Sznurek jutowy jest zazwyczaj stosowana tylko w uprawie zielonej fasoli, melonów i ogórków. Ze względu na swoją grubą strukturę, rośliny te mogą dobrze rosnąć wokół sznurka. W rezultacie producent może używać mniejszej ilości klipsów i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że roślina ogórka zginie. Sznurek jutowy dostępny jest w opcjach o 3, 4 i 5 nitkach.


Sznurek Juta Cordenka

Sznurek Juta Cordenka wykonany jest z jednej nitki cordenki i kilku nitek juty. Powstaje z naturalnej wiskozy, dzięki czemu jest całkowicie biodegradowalny. Juta Cordenka ma nośność 35 kg i zmniejsza się o około 38% pod koniec sezonu.


Dlaczego grubość sznurka jest taka ważna?

Przy jednym zbiorze potrzebna jest grubszy sznurek, ponieważ owoce są ciężkie, natomiast przy innym zbiorze wystarczy cienki. Aby móc prawidłowo określić, jakiego sznurka potrzebujesz, możesz skorzystać z porad naszego specjalisty.


Masz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.


Do not delete this link