Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak stosować maty podsiąkowe?

Jak wybrać odpowiednią matę podsiąkową?
Ostatnia aktualizacja: 19-08-2022

Maty podsiąkowe są powszechnie stosowane w uprawach roślin doniczkowych. Ich główną rolą jest równomierne rozprowadzanie wody oraz jej magazynowanie. Aby maty podsiąkowe spełniały swoją funkcję w najlepszy możliwy sposób, ważne jest, aby były prawidłowo rozłożone i użytkowane. W tym artykule nasz specjalista podaje praktyczne wskazówki.

Jak rozkładać maty podsiąkowe?

Maty podsiąkowe dostarczane są w rolkach. Rozkładanie ich zwykle polega na rozwinięciu kilku rolek obok siebie, aby pokryć całą powierzchnię. Poszczególne pasy powinny zachodzić na siebie co najmniej 5 cm i maksymalnie 10 cm. Dzięki temu, nie pozostaną żadne przerwy pomiędzy poszczególnymi pasami maty, a każda roślina otrzyma wystarczającą ilość wody i odżywki.


1. Namoczenie mat

Przed użyciem mat podsiąkowych należy je dobrze namoczyć. Warto do tego użyć wody z dodatkiem zwilżacza, który zmniejszy napięcie powierzchniowe. Zapewni to dobre wchłanianie wody.

Wskazówka: Jeśli chcesz sprawdzić napięcie powierzchniowe, wylej na matę kubek wody. Jeśli nie wsiąknie ona w matę wystarczająco szybko, oznacza to, że napięcie powierzchniowe jest zbyt wysokie i wskazane jest dodanie zwilżacza.

Po namoczeniu mata jest gotowa do użytku. Należy pamiętać, że nowe maty podsiąkowe wymagają pewnego czasu, aby w pełni się ustabilizować. Dlatego też, że w początkowym okresie użytkowania efekt ich działania może nie być całkowicie stały i optymalny.

2. Utrzymywanie w stanie mokrym

Użytkując maty nie należy nigdy dopuszczać do ich wyschnięcia: muszą być stale wilgotne. Jeśli mata wyschnie, mogą się na niej osadzać substancje chemiczne lub inne związki, co ma negatywny wpływ na działanie maty i jej żywotność.

Wskazówka: Jeśli używasz tych samych mat w kilku cyklach uprawowych, zwróć uwagę, aby były one mokre również podczas zmiany uprawy. Dzięki temu maty zachowają swoje ustabilizowane parametry.

3. Czyszczenie mat podczas zmiany uprawy

Jeśli używasz mat podsiąkowych do więcej niż jednego cyklu uprawowego, upewnij się, że są one odpowiednio oczyszczone. Zapobiegnie to przenoszeniu szkodliwych organizmów ze starych upraw na nowe rośliny.

Maty podsiąkowe można czyścić w następujący sposób:
1. Spłukaj maty czystą wodą. Uwaga: nigdy nie rób tego za pomocą myjki wysokociśnieniowej, ponieważ spowoduje to uszkodzenie mat.
2. Pozostaw maty na pewien czas, aby nadmiar wody odparował.
3. Maty zdezynfekuj środkiem dezynfekującym (np. roztworem Menno Florades o stężeniu 2-4%, w ilości 2 l/m2)
4. Spłukaj maty ponownie czystą wodą.

4. Przechowywanie mat podsiąkowych

Jeśli kupisz maty podsiąkowe, ale nie zamierzasz ich od razu użyć, upewnij się, że przechowujesz je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.Masz pytanie dotyczące mat podsiąkowych?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.Agnieszka Błaszyk

Wyślij e-mail

Do not delete this link