Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak stosować maty podsiąkowe?

Jak wybrać odpowiednią matę podsiąkową?
Ostatnia aktualizacja: 30-08-2021

Maty podsiąkowe są powszechnie stosowane do nawadniania roślin doniczkowych. Maty te równomiernie rozprowadzają wodę od dołu. Zaletą podlewania od spodu jest dobry rozwój korzeni w doniczce. Dla uzyskania najlepszych wyników w uprawie ważne jest, aby maty nawadniające były prawidłowo rozmieszczone i używane. W tym artykule nasz specjalista wyjaśni, jak to zrobić najlepiej.

Jak układać maty podsiąkowe?

Maty podsiąkowe dostarczane są w rolkach. Kiedy zamierzasz je umieścić, w większości przypadków będziesz potrzebował kilku pasów obok siebie, aby pokryć całą powierzchnię. W tym przypadku należy upewnić się, że taśmy zachodzą na siebie co najmniej 5 i maksymalnie 10 centymetrów. W ten sposób nie powstaną żadne luki pomiędzy poszczególnymi pasami maty, a każda roślina otrzyma wystarczającą ilość wody i odżywki.

Namoczenie mat

Przed użyciem mat podsiąkowych należy upewnić się, że są one całkowicie mokre oraz posiadają niskie napięcie powierzchniowe. Zapewnia to dobre wchłanianie wody. Możesz sprawdzić, czy napięcie powierzchniowe jest wystarczająco niskie, wylewając na matę kubek wody do nawadniania. Jeśli woda nie jest wchłaniana (wystarczająco szybko), napięcie powierzchniowe jest zbyt wysokie. Można to zmniejszyć poprzez dodanie do wody płynu lub produktu mydlanego. Po zwilżeniu maty można ją oddać do użytku. Należy pamiętać, że nowe maty podsiąkowe wymagają pewnego czasu, aby w pełni się ustabilizować, dlatego należy pamiętać, że w początkowym okresie efekt nie jest jeszcze całkowicie stały i optymalny.

Utrzymywanie w stanie mokrym

Następnie można zacząć używać mat. Upewnij się, że maty nigdy nie wyschną do końca. Mogą wówczas osadzać się substancje chemiczne lub inne związki, co ma negatywny wpływ na jej działanie i żywotność. Upewnij się, że maty nawadniające są zawsze nawilżane w odpowiednim czasie.

Uwaga: w przypadku stosowania mat podsiąkowych do wielu upraw, zaleca się również, aby były one mokre podczas zmiany uprawy. Ułatwia to rozpoczęcie następnej uprawy, ponieważ uwalnianie wody pozostaje stałe.

Czyszczenie podczas zmiany uprawy

Jeśli używasz mat podsiąkowych do więcej niż jednej uprawy, upewnij się, że maty są czyszczone podczas zmiany uprawy. Zapobiegnie to przenoszeniu szkodliwych organizmów ze starych upraw na nowe rośliny.

Maty podsiąkowe można czyścić w następujący sposób:
1. Maty należy spłukać czystą i czystą wodą. Uwaga: nigdy nie rób tego za pomocą myjki wysokociśnieniowej, ponieważ spowoduje to uszkodzenie mat.
2. Niech maty parują.
3. Maty zdezynfekować środkiem dezynfekującym Menno Florades
4. Maty należy ponownie spłukać czystą wodą.

Przechowywanie mat podsiąkowych

Kupiłeś maty podsiąkowe, ale nie zamierzasz ich od razu użyć? Następnie upewnij się, że przechowujesz je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.


Pytania dotyczące mat podsiąkowych?Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link