Materiały ściółkujące do profesjonalnych upraw

Data aktualizacji: 28-07-2021
Tkaniny i folie ściółkujące to szeroka grupa produktów, wykorzystywanych w ogrodnictwie do różnych celów. Służą między innymi do odbijania światła, walki z chwastami, zabezpieczenia skarp oraz opróżniania szklarni przy zakończeniu uprawy. O wyborze odpowiedniej tkaniny ściółkującej decyduje jej przeznaczenie, główne funkcje, jakie ma spełniać jak również rodzaj uprawy, w jakiej ma być stosowana.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje materiałów ściółkujących?
- Jak wybrać odpowiedni materiał ściółkujący?
- Funkcje materiałów ściółkujących
- Czyszczenie materiałów ściółkujących
Rodzaje materiałów ściółkujących
W profesjonalnym ogrodnictwie do ściółkowania wykorzystywane są różnego rodzaju tkaniny oraz folie ogrodnicze. Mają one różne zastosowania i spełniają różne cele. Służą także do wykorzystywania w odmiennych rodzajach upraw oraz obiektach uprawowych.
-
Folie ściółkujące
Folie ściółkujące są wykorzystywane przede wszystkim w bezglebowych uprawach szklarniowych i służą do wyściełania podłoża w szklarni. Są on wykładane na glebie, podczas gdy uprawa prowadzona jest na rynnach, wyłożonych matami uprawowymi. Służą przede wszystkim do zabezpieczenia uprawy przed chwastami, jednocześnie odbijając światło i poprawiając warunki świetlne w uprawie. Białe folie odbijają światło, a czarne chronią przed chwastami, zaś czarno-białe folie spełniają obie te funkcje.
Folie biodegradowalne
Folie biodegradowalne służą do ściółkowania w uprawach polowych roślin takich jak szparagi, pomidory, cukinia, sałata, truskawki czy rośliny cebulowe. Pozwalają one na ochronę uprawy przed chwastami oraz ograniczają straty wody poprzez parowanie gleby. Folie biodegradowalne są przyjazne dla środowiska i nie wymagają utylizacji - wraz z zakończeniem uprawy mogą być one zaorane wraz z innymi pozostałościami po uprawie.