Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Materiały ściółkujące do profesjonalnych upraw

maty ściółkujące

Data aktualizacji: 28-07-2021

Tkaniny i folie ściółkujące to szeroka grupa produktów, wykorzystywanych w ogrodnictwie do różnych celów. Służą między innymi do odbijania światła, walki z chwastami, zabezpieczenia skarp oraz opróżniania szklarni przy zakończeniu uprawy. O wyborze odpowiedniej tkaniny ściółkującej decyduje jej przeznaczenie, główne funkcje, jakie ma spełniać jak również rodzaj uprawy, w jakiej ma być stosowana.


Z poniższego artykułu dowiesz się:
  1. Jakie są rodzaje materiałów ściółkujących?
  2. Jak wybrać odpowiedni materiał ściółkujący?
  3. Funkcje materiałów ściółkujących
  4. Czyszczenie materiałów ściółkujących


Rodzaje materiałów ściółkujących

W profesjonalnym ogrodnictwie do ściółkowania wykorzystywane są różnego rodzaju tkaniny oraz folie ogrodnicze. Mają one różne zastosowania i spełniają różne cele. Służą także do wykorzystywania w odmiennych rodzajach upraw oraz obiektach uprawowych. 

  • Folie ściółkujące

    Folie ściółkujące są wykorzystywane przede wszystkim w bezglebowych uprawach szklarniowych i służą do wyściełania podłoża w szklarni. Są on wykładane na glebie, podczas gdy uprawa prowadzona jest na rynnach, wyłożonych matami uprawowymi. Służą przede wszystkim do zabezpieczenia uprawy przed chwastami, jednocześnie odbijając światło i poprawiając warunki świetlne w uprawie. Białe folie odbijają światło, a czarne chronią przed chwastami, zaś czarno-białe folie spełniają obie te funkcje.

  • Folie biodegradowalne

    Folie biodegradowalne służą do ściółkowania w uprawach polowych roślin takich jak szparagi, pomidory, cukinia, sałata, truskawki czy rośliny cebulowe. Pozwalają one na ochronę uprawy przed chwastami oraz ograniczają straty wody poprzez parowanie gleby. Folie biodegradowalne są przyjazne dla środowiska i nie wymagają utylizacji - wraz z zakończeniem uprawy mogą być one zaorane wraz z innymi pozostałościami po uprawie.

Więcej
  • Maty ściółkujące

    • Maty ściółkujące, nazywane również agrotkaninami lub matami szkółkarskimi są wykorzystywane w szkółkach oraz uprawach roślin doniczkowych. Służą do wyściełania podłoża pod doniczkami w celu zabezpieczenia ich przed pojawieniem się chwastów.

Więcej
  • Agrowłókniny do ściółkowania

    Agrowłókniny służą do ściółkowania w uprawach polowych oraz w tunelach foliowych. Ograniczają zachwaszczenie podłoża oraz ogranicza straty wody. Oprócz agrowłóknin do ściółkowania, na rynku dostępne są również agrowłókniny do okrywania roślin.
Więcej

Wybór materiału ściółkującego w zależności od celu i rodzaju uprawy:

  • Ściółkowanie szklarni w uprawie bezglebowej – do tego celu mogą być wykorzystywane folie lub maty ściółkujące. Dodatkową zaletą mat ściółkujących jest umożliwienie szybkiego opróżniania szklarni przy zakończeniu uprawy, z wykorzystaniem urządzenia Bio Hopper. Pamiętaj! Do tego celu należy zastosować specjalistyczną, wzmacnianą matę ściółkującą.
  • Ściółkowanie gleby w szkółce lub w uprawach doniczkowych w tunelu foliowym – do tego celu stosowane są maty ściółkujące.
  • Ściółkowanie gleby w uprawach polowych – w uprawach polowych stosowane są agrowłókniny lub folie biodegradowalne. Uwaga! Folie biodegradowalne nie nadają się do stosowania w tunelach foliowych, aby folia mogła się samoczynnie zutylizować, konieczne jest promieniowanie ultrafioletowe.


Funkcje materiałów ściółkujących:

  • Odbijanie światła i poprawa warunków świetlnych

    W przypadku uprawy wrażliwej na światło, ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnego światła dziennego lub asymilacyjnego. Biały materiał ściółkujący zapewni dodatkowe odbicie promieni, a co za tym idzie, łączna ilość światła docierająca do uprawy znacząco wzrośnie. Do poprawy warunków świetlnych w uprawie służą białe folie lub maty ściółkujące.

  • Walka z chwastami

    Materiał ściółkujący często służy również do hamowania wzrostu chwastów. Taki materiał najczęściej jest czarny, umieszcza się go na podłożu w szklarni. W uprawach glebowych, w materiale wykonane są rozcięcia lub otwory, co pozwala sadzić rośliny w możliwie wydajny sposób. Do ograniczenia chwastów w różnych rodzajach upraw służą czarne maty ściółkujące, agrowłókniny, folie biodegradowalne i czarne lub czarno-białe folie ściółkujące.

  • Zmniejszanie parowania gleby i zmniejszanie strat wody

    Ściółkowanie pozwala na ograniczenie strat wody w uprawach polowych. Do tego celu wykorzystywane są agrowłókniny lub folie biodegradowalne.

  • Podwyższenie temperatury podłoża

    Materiały ściółkujące mogą być stosowane w uprawach wymagającej wyższej temperatury podłoża. Do tego celu mogą być stosowane agrowłókniny lub folie biodegradowalne.

  • Opróżnianie szklarni

    Aby mechanicznie opróżnić szklarnię z roślin po zakończeniu uprawy, wielu plantatorów używa mat do usuwania resztek roślinnych. Do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny takie jak Bio Hopper, które pozwalają na automatyczne oczyszczenie szklarni z pozostałości roślin. Do tego celu wykorzystywana powinna być specjalna mata, o wzmocnionych krawędziach, które wytrzymują siłę pociągową maszyny.


Czyszczenie materiału ściółkującego

Niektóre materiały ściółkujące wykorzystywane są przez kilka sezonów wegetacyjnych. W takim wypadku istotne jest wyczyszczenie i zdezynfekowanie go przed rozpoczęciem każdej nowej uprawy. W ten sposób zapobiega się pozostawieniu w szklarni chorób i szkodników oraz zarażenia nimi nowej uprawy.
Do not delete this link